Bitmesi gerekti ve bitti peki ya acısı?

Eee doğru da bağımlı olduğunu ilk öğrendiğinizde bu kararı vermeniz gerekmiyor muydu?
Niye 2 ay beklediniz?
Arkamı dönüp gidiyodum sözler verdi tedavi olcağına dair şans verdim ya temizlenirse diye. Sonra alkole düştü ama su içer gibi bira içmeye başladı alkol için ayrıca mücadele etmeye takatim kalmadı bu sebepten bıraktım. Ona göre alkol masum birşey bira da alkol oranı düşük

konuda 1 senedir emek verdiğini yazmış. düzelsin diye çabalamış. adam bırakmış ama şimdi de bi daha başlarsa diye ayrılmak istemiş.
ben öyle anladım
Alkole bağlandı şimdide gerçi ona göre bira alkol değil ama bana göre alkol. Adama sigara bıraktırdım puro içiyor puro daha masummuş. Neyi bıraktırmaya çalışsam masum diye başka şeyler buluyor. Ya bir insanı kaybetmek istemeyen biri bunları yaparmı ?

Arkamı dönüp gidiyodum sözler verdi tedavi olcağına dair şans verdim ya temizlenirse diye. Sonra alkole düştü ama su içer gibi bira içmeye başladı alkol için ayrıca mücadele etmeye takatim kalmadı bu sebepten bıraktım. Ona göre alkol masum birşey bira da alkol oranı düşük
Temizlenmemiş demek ki.

Bağımlılık sadece alkolle olmaz.

Sigara da,alkol de hatta bilgisayar oyunları da bağımlılık oluşturabilir.

Alkol bağımlısı bir tanıdık vardı,yardım almak istedik,kendisi yarım bıraktı,biz çevresi olarak terapiye devam ettik. Uzman söylemişti. "Bağımlılık öyle kolay kurtulabilenecek durum değil. Bugün alkolü bırakır,yarın oyun bağımlısı olur,onu bırakı seks bağımlısı olur,onu geçer kumara atlar. Çok uzun ve meşakkatli bir yol bu. Kişi kendisi çabalamazsa sizin elinizden hiç bir şey gelmez" diye.
Çok çok haklıymış her zamanki gibi.

Alkole bağlandı şimdide gerçi ona göre bira alkol değil ama bana göre alkol. Adama sigara bıraktırdım puro içiyor puro daha masummuş. Neyi bıraktırmaya çalışsam masum diye başka şeyler buluyor. Ya bir insanı kaybetmek istemeyen biri bunları yaparmı ?
Adam zaten seni sevmiyormuş.
Herkes hataya düşebilir,yanlış yola sapabilir.
Sevdikleri için doğru yola geçiş yapmalı. Adam bu bağımlılıklarını bile kabul ettirmeye çalışmış.

Bu bakış açısı çok acımasızca geldi bana. Bencilce diyeyim ya da. Yani sizin derdiniz sanki ayrılık değil de vazgeçilebilir olduğunuz noktasında yaşadığınız farkındalık. Bunu beklemiyordunuz, o yüzden teklif ettiğiniz ayrılığı. Israrcı olacağını düşündünüz ancak öyle olmayınca bu durum hoşunuza gitmedi. Bence sadece kendiniz için değil, onun için de sürdürün bu ayrılığı. Adamın sorunlarıyla yüzleşmesine izin verin. Siz de kendinize tedavi etmeniz gereken bir hasta değil, çocuklarınıza baba aradığınızı hatırlatırsınız belki bu süreçte.

madde bağımlısı demiştiniz. maddeden kasıt sigara mıydı ?

Temizlenmemiş demek ki.

Bağımlılık sadece alkolle olmaz.

Sigara da,alkol de hatta bilgisayar oyunları da bağımlılık oluşturabilir.

Alkol bağımlısı bir tanıdık vardı,yardım almak istedik,kendisi yarım bıraktı,biz çevresi olarak terapiye devam ettik. Uzman söylemişti. "Bağımlılık öyle kolay kurtulabilenecek durum değil. Bugün alkolü bırakır,yarın oyun bağımlısı olur,onu bırakı seks bağımlısı olur,onu geçer kumara atlar. Çok uzun ve meşakkatli bir yol bu. Kişi kendisi çabalamazsa sizin elinizden hiç bir şey gelmez" diye.
Çok çok haklıymış her zamanki gibi.

ya ben canım bir şey yapmak istemezse ısrar edildiğinde inadına yapmayan biriyim mesela. çünkü kafamda onu yapmanın zamanı var ve ısrar edilince irrite oluyorum.
ben böyleysem bağımlılık sahibi biri için kendi dürtüsüne göre hareket etme arzusu çok daha fazladır.

insan ancak kendisi isterse olur. ısrarla, destekle bir yere kadar.

Kimine göre az kimine göre çok. Ben ilişkideki uzunluğu kısalığı verilen emeğe, yapılan fedakarlığa göre değerlendiriyorum. Tıpkı benim bir senede o adama verdiğim emek gibi. Ama şimdi sonuç koskocaman bir hayal kırıklığı..
Kendimi çok yalnız hissediyorum madde bağımlısı da olsa her zor anımda yanımda olan sağlığımda iyiliğimde maddi manevi eksikliğini hissettirmeyen bir ilişki yaşadım. Aldığımın kat kat fazlasını verdim manevi olarak ama yine de bitmesi gereken bi ilişkiydi ve bitti. Güvenmiyordum artık ve gücüm kalmamıştı. Ona da kendime de hayatı eziyet ediyordum. Ama şuan nefes alamıyor gibiyim. Meğer ne çok hayatımın merkezine koymuşum. Daha 1 hafta önce ayrılık kararı verdiğimizde karşılıklı ağlıyorduk. Ne değişti de bir Haftada o da benden vazgeçti? Benim onun hayatını güzelleştiren sığındığı liman olarak gördüğü insanı nasıl olurda bitti demesiyle kabullenip bitirir. Çok hataları oldu ama ilk defa hatasının arkasından özür dilemeyip ayrılığı kabullendi. Evet olmayacaktı biliyorum ama hatalı olup bu kadar çabuk vazgeçmesi beni şaşırttı, üzdü. Çok koydu be emeklerimin çöp oluşu, mücadele etmemesi onunda bitmesini istemesi çok koydu.
Bu kadar basitti madem herşey ben neden bir sene kendimden ödünler verdim onun için ?
Onun asıl sevgilisi bağımlılığı, doya doya yaşıyordur onu. Kendine uğraşlar bul, oyalanmaya çalış

Adam zaten seni sevmiyormuş.
Herkes hataya düşebilir,yanlış yola sapabilir.
Sevdikleri için doğru yola geçiş yapmalı. Adam bu bağımlılıklarını bile kabul ettirmeye çalışmış.
Evet hemde önceden saklardı şimdi gözüme gözüme sokmaya başladı. 32 yaşında adama onu içme bunu içme şunu yapma bunu yapma demek benim zoruma gidiyordu artık. Diyorum benmi abartıyorum bira içiyo diye puro içiyor diye ama sigara içmeyen biri zaten puro içemezki ikisi de nikotin içeriyor. Ya hep kandırılmış gibi hissediyorum kendimi paranoyaklaştım iyice. Ruh sağlığım elden gitmeden nokta koymam gerekiyordu

Evet hemde önceden saklardı şimdi gözüme gözüme sokmaya başladı. 32 yaşında adama onu içme bunu içme şunu yapma bunu yapma demek benim zoruma gidiyordu artık. Diyorum benmi abartıyorum bira içiyo diye puro içiyor diye ama sigara içmeyen biri zaten puro içemezki ikisi de nikotin içeriyor. Ya hep kandırılmış gibi hissediyorum kendimi paranoyaklaştım iyice. Ruh sağlığım elden gitmeden nokta koymam gerekiyordu
O zaman kurtulduğuna sevinmelisin bence.

Gerçekten Sigara için miydi bu kadar konu açmalar. Sigarayı bırakmış alkole geçmiş level atlatmışsınız adama tebrik ederim.

Evet bağımlılıklar iyi değildir ama sigara diğerlerine bakarak bana son derece masum görünüyor, ciddiye bile almazdım

şunu anlamadım:
madde bağımlılığı esrar vs kullanımıdır
adamın sigara içmesi mi sizin sorununuz ? sigarasında ot var o mu derdiniz ?
içkiyi akşamdan akşama mı içiyor ?
kimisi her akşam bir bira içer mesela, bu alkol bağımlılığı değildir. alkolik olmak için sabah gözünü açar açmaz başlayıp tüm gün içmek lazım

Gerçekten Sigara için miydi bu kadar konu açmalar. Sigarayı bırakmış alkole geçmiş level atlatmışsınız adama tebrik ederim.

Evet bağımlılıklar iyi değildir ama sigara diğerlerine bakarak bana son derece masum görünüyor, ciddiye bile almazdım

mevzu sigara ve alkol almasını istemiyoruma evrilecek sanırım.

şunu anlamadım:
kimisi her akşam bir bira içer mesela, bu alkol bağımlılığı değildir. alkolik olmak için sabah gözünü açar açmaz başlayıp tüm gün içmek lazım
Yok canım ya.
Her gün bir bira içmek bağımlılıkmış.
Rutine bindiği anda bağımlı oluyormuş.
Senin sabahtan akşama kadar içenler dediğin son demlerinde olanlar.

şunu anlamadım:
Esrar masum mu ?

Kimine göre az kimine göre çok. Ben ilişkideki uzunluğu kısalığı verilen emeğe, yapılan fedakarlığa göre değerlendiriyorum. Tıpkı benim bir senede o adama verdiğim emek gibi. Ama şimdi sonuç koskocaman bir hayal kırıklığı..
Kendimi çok yalnız hissediyorum madde bağımlısı da olsa her zor anımda yanımda olan sağlığımda iyiliğimde maddi manevi eksikliğini hissettirmeyen bir ilişki yaşadım. Aldığımın kat kat fazlasını verdim manevi olarak ama yine de bitmesi gereken bi ilişkiydi ve bitti. Güvenmiyordum artık ve gücüm kalmamıştı. Ona da kendime de hayatı eziyet ediyordum. Ama şuan nefes alamıyor gibiyim. Meğer ne çok hayatımın merkezine koymuşum. Daha 1 hafta önce ayrılık kararı verdiğimizde karşılıklı ağlıyorduk. Ne değişti de bir Haftada o da benden vazgeçti? Benim onun hayatını güzelleştiren sığındığı liman olarak gördüğü insanı nasıl olurda bitti demesiyle kabullenip bitirir. Çok hataları oldu ama ilk defa hatasının arkasından özür dilemeyip ayrılığı kabullendi. Evet olmayacaktı biliyorum ama hatalı olup bu kadar çabuk vazgeçmesi beni şaşırttı, üzdü. Çok koydu be emeklerimin çöp oluşu, mücadele etmemesi onunda bitmesini istemesi çok koydu.
Bu kadar basitti madem herşey ben neden bir sene kendimden ödünler verdim onun için ?
Her ayrilik acitir. Hani bazilari diyor ya otobusde gorup aşik olduğum biri sonraki durakda inince bile insan uzuluyor) ayriliği acisiyla kabul etmek gerekiyor. Onun kabullenmesi aslinda ne kadar senin için hayirli bir bilsen keşke. O yuzden acini kafanda fazla buyutme, dunyanin sonu, hayallerinin ve dunyanin yikildigini dusunme. Her insanin başina gelen bir olay. Kolay birsey ya da hemen gul eğlen demiyorum. Mumkun de değil. Ama kafanda eski gunleri dusunup, sanki dunyanin en bedbaht insaniymişsin gibi dusunup dramatiklesdirme. Güçlü ve iradeli ol. Benim teyzem eşini kaybetti daha bir senesi dolmadan oğlunu kaybetti. Uzerinde yillar geçti. O zaman aklini kaybeden kadin içindeki aciyi hafifletip gule biliyor. Bu hayatin kanunu. Acilar zamanla kabuklanicak. Sadece iradene yenik duşmemen gerekli. O insandan belki arkadaş olur ama eş olmaz. Bu arada yillar omce hatirliyorum haberlerde madde bagimlisi anne ve babanin çocuklari doğmuşdu. Çocuk insana bile benzemiyordu. Allah korusun. Kaninda madde olan birinde çocuk yapmak da riskli. Sigara bile uremede bu kadar zararliyken maddeyi dusunemiyorum bile

X