borç derdi

bayan-suslu

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
29 Ağustos 2018
421
497
Merhaba Hanımlar
geçen bir arkadaşta buna benzer bir konu açmıştı. gerçi benim durum farklı tabi. bi danışayım dedim bende .işin içinden çıkamadım çünkü. fikir almak istiyorum.
öyle aman aman bir borcum yok tabi 10.000 tl filan(19 bin kyk borcunu saymazsak tabi :KK70:neyse onu es geçelim temmuzda başlıyor. 413 tl aylık ödeyeceğim 2022 aralığa kadar :olamaz: )

şuan ki borcum bir kredi kartımın (limiti 5900)=2500 tl
diğeri öğrencilikten kalma k.kartı (700 tl limiti)borcu :365 tl
ayrıca esnek avans limitim var maaş kartımda 800 tl kullandım geçen ay.
toplam 3665 tl yaptı borç (asgari ücretle çalışıyorum.2020 tl. yol parası vermiyorlar 250 tl. bana kalan 1770 tl. bu ay -800 kesilecek.970 tl maaş kaldı.ayrıca esnek avansım 900 tl var. ama dokunmak istemiyorum artık. her ay gire gire maaş kalmıyor.
faturalarım var.
150 telefon almıştık onun faturası
165 tl benim tel faturam
250 harçlık dedim ama bazen yetmiyor.
250 yol parası
5900 limitli kredi kartımın asgari ödemesi 212 tl geldi. aylık toplam borcu 715 tl
diğeri asgari ödeyeceğim 101 tl. o çok önemli değil. asıl sorun diğer kart.
asgarileri ödersem kartların 92 tl kalıyor elime ekstradan
aylık toplam borcu ödeyemiyorum.ödemek istersemde avanstan çekmem lazım.
sorum şu napayım aylık 715 tl yi ödeyim mi? avanstan çekip yoksa, asgariyi mi ödeyim sadece. bu arada 5900 tl limiti olan kartın borcunu ödedikten sonra kapatıcam kartı. sadece 700 tl limitli olanı kullancam düzgün kullanamıyorum zaten nakit kullancam artık.
bir de ben her ay çeyrek altın alıyordum. yeni başlamıştım. dedim borcum olursa olsun,birikim yapamıyorum alayım kenarda çeyrek dursun dedim. belki de ondan oldu bu kadar borç.
borcu kapatana kadar altın almaya aramı versem. yani altın alırsam avanstan alcam. ozamanda asgarisini ödeyeceğim kartın. o da sıkıntı.
napayım elime ne kadar nakit geçerse kartın borcunu ödeyip bitireyim mi. yoksa çeyreğe devam et. asgarisini öde kapat mı diyorsunuz. o da uzun sürecek gibi.
ayy dün gece düşüne düşüne uyuyamadım zaten. bazılarınız diyebilir bu kadarcık borcumu düşündün diye. :KK70:ama dert oldu işte nasıl yaptım bu kadar borcu bilmiyorum ah kredi kartı ah nefret ettim valla.
bi de kenarda altınları bozdurup kartı kapatma gibi bir alternatifte var ama onu hiç düşünmek istemiyorum. tekrar başa döncem. onları unutmuş gibi yapıyorum.
geçen gün konu açan arkadaştan kopya çekmiş gibi oldu konu biraz hakkını helal etsin :halay:

Siz o ihtimali düşünmüyorum demişsiniz ama ben olsam altınları satar borcu kapatır kartları yok eder sıfırdan kartsız borçsuz başlarım birikime çünkü borç varlığı ruhsal olarak da inanılmaz bir sıkıntı
3 tane çeyrek var kapatmıyor ki zaten o da. 300 den bozdursam 900 tl yapar. yine kapanmıyor. :KK43:
evet çok sıkıntılı ya resmen ruhum daralıyor. nasıl yapsam etsem bilemedim.

Yani borçla altın alıp birikim yapıldığını ilk kez duydum. Altınları satıp borçlarınızı kapatmanız ve tüm kartlarınızı iptal etmeniz gerekir. Maaşınızla yettiği kadariyla (gram altın gibi) yatırımlarda bulunabilirsiniz. Bankalarda insanları resmen borç batağına sürüklemeye zemin hazırlıyor. 2000 lira maaşa 5900 limitli kredi kartı vermek ne demek? Saçmalık gerçekten.

surda temmuza ne kalmis ki saymiyosunuz aylik kyk borcunuzu

temmuza kadar borçlarınızı kapatmaniz lazim bence.

-telefon faturaniz cok yuksek telefon dahil fiyt oldugu için mi
-altinlari bozdurun 360 dan bozdurursunuz en kötü. küçük borcu ve esnek hesabi komple kapatirsiniz. kalanı büyüğe yatirirsiniz
-kendinize ayiridiginiz 250 tl az biliyorum ama minimuma cekmeye çalışın onu da bı süreliğine
-kucukleri kapatinca da elinizde aylik kalan hepsini büyük karta yatirip erken bitirirsiniz.
- kyk borcu + ceyrek seklinde gidersiniz temmuzda

Yani borçla altın alıp birikim yapıldığını ilk kez duydum. Altınları satıp borçlarınızı kapatmanız ve tüm kartlarınızı iptal etmeniz gerekir. Maaşınızla yettiği kadariyla (gram altın gibi) yatırımlarda bulunabilirsiniz. Bankalarda insanları resmen borç batağına sürüklemeye zemin hazırlıyor. 2000 lira maaşa 5900 limitli kredi kartı vermek ne demek? Saçmalık gerçekten.
valla ne yalan söyleyim avanstan çekip çekip yaptım altın. birikim yapamıyorum deyip.başlayım hadi dedim. ama önüne geçilmedi tabi. bi de asgari ücret 1600 ken verdiler bu kartı. bende tamam dedim hadi olsun lazım olur. ay almaz olaydım.
ama kıyamıyorum altınlarıma ya. 3 tanecik çeyrek yine kapatmıyor sıfırdan ki. :KK43:

katiliyorum

surda temmuza ne kalmis ki saymiyosunuz aylik kyk borcunuzu

temmuza kadar borçlarınızı kapatmaniz lazim bence.

-telefon faturaniz cok yuksek telefon dahil fiyt oldugu için mi
-altinlari bozdurun 360 dan bozdurursunuz en kötü. küçük borcu ve esnek hesabi komple kapatirsiniz. kalanı büyüğe yatirirsiniz
-kendinize ayiridiginiz 250 tl az biliyorum ama minimuma cekmeye çalışın onu da bı süreliğine
-kucukleri kapatinca da elinizde aylik kalan hepsini büyük karta yatirip erken bitirirsiniz.
- kyk borcu + ceyrek seklinde gidersiniz temmuzda
şu andan saymadım. evet temmuza kadar kapatmam lazım onun içi bu kadar düşünecelere daldım ya :KK43:
evet planım o şekilde temmuzdan sonra. hep nakit kullancam. 700 tl limitli kartı da çok lazım olursa kullanırım diyorum. hani nette kredi kartı istiyor ya alışverişlerde.
avansı kapatayım mı. ya çok acil bir şeyde nakit de lazım olur diyorum dursun ama kullanmamaya çalışayım diyorum. :KK43:
3 tanecik çeyrekle de pek kapanmıyor. bi de kıyamıyorum ya nedense. çok heves ederek aldım. :KK70:

Bu ay altın almayın.. Sizin yerinizde olsam avansı çeker kredi kartlarını öderdim.. Mümkün olduğunca harcama yapmamaya çalışırdım

şu andan saymadım. evet temmuza kadar kapatmam lazım onun içi bu kadar düşünecelere daldım ya :KK43:
evet planım o şekilde temmuzdan sonra. hep nakit kullancam. 700 tl limitli kartı da çok lazım olursa kullanırım diyorum. hani nette kredi kartı istiyor ya alışverişlerde.
avansı kapatayım mı. ya çok acil bir şeyde nakit de lazım olur diyorum dursun ama kullanmamaya çalışayım diyorum. :KK43:
3 tanecik çeyrekle de pek kapanmıyor. bi de kıyamıyorum ya nedense. çok heves ederek aldım. :KK70:

eksisini kapat hesabi kapatmasan da. kapat derken borcu kapat anlamında demistim

valla benim borc icin giden altinlarim paralarim vs duysan dudagin uçuklar. geri geliyo yerine dikkat edersen. bosver simdi uc tanecik bilmem ne. zaten seni o hevesin sokmus o borçlara da.

mesela su an da ek hesap komple eskide bizim sanirim. kredi karti da tam odeyememeye basladik.

ama bizim su an tek maas. ücretsiz izindeyim. yazın tayinimiz cikcak su an 1750 kira veriyorum lojmanda oturcaz. yine yazin 25 bin lira kaldi kp de onu vercek. en kötü ihtimalle ben ise donerim. ben su an kendime aylik 5 tl bile ayirmiyorum. herşeyin minimumuna oluruna bakiyorum. guvencem var ama yine de sıkı tutuyorum isi.

bence sen borçları bitir kendine bes hesabi açtır. benim kredi kartindan aylik otomatik kesiliyo. altin fonunda degerlenecek sekilde yaptir besini de. 100 150 tl yeter bence asgari ücret için iyi bir birikim. zamanla kalirsa paran gram altın al yine.

simdi 3 kusurken yarin 4 5 olur o borc anlamazsin bile. o zaman o 3 ceyrek de kurtarmaz seni

Aynen bana da saçma geliyor misal benim bir kredi işim vardı onu çekerken adıma 2 tane kredi kartı imzalatmışlar gönderdiler 2 sinin de limitleri 6800 tl toplamda 13600 bende asgari ücretle çalışan bir insanım nasıl güvenip veriyorlar anlamıyorum kartları zarfından bile çıkarmadım çıkarsam ben de batarım eminim..

eksisini kapat hesabi kapatmasan da. kapat derken borcu kapat anlamında demistim

valla benim borc icin giden altinlarim paralarim vs duysan dudagin uçuklar. geri geliyo yerine dikkat edersen. bosver simdi uc tanecik bilmem ne. zaten seni o hevesin sokmus o borçlara da.

mesela su an da ek hesap komple eskide bizim sanirim. kredi karti da tam odeyememeye basladik.

ama bizim su an tek maas. ücretsiz izindeyim. yazın tayinimiz cikcak su an 1750 kira veriyorum lojmanda oturcaz. yine yazin 25 bin lira kaldi kp de onu vercek. en kötü ihtimalle ben ise donerim. ben su an kendime aylik 5 tl bile ayirmiyorum. herşeyin minimumuna oluruna bakiyorum. guvencem var ama yine de sıkı tutuyorum isi.

bence sen borçları bitir kendine bes hesabi açtır. benim kredi kartindan aylik otomatik kesiliyo. altin fonunda degerlenecek sekilde yaptir besini de. 100 150 tl yeter bence asgari ücret için iyi bir birikim. zamanla kalirsa paran gram altın al yine.

simdi 3 kusurken yarin 4 5 olur o borc anlamazsin bile. o zaman o 3 ceyrek de kurtarmaz seni
anladım yani 5900 tl limitli kartı iptal edeyim. avansın borcunu kapatayım ama iptal etmeyim dimi lazım olur nakit ihtiyacı filan. ama kullanmamaya çalışcam. 700 tl limitli kredi kartınıda borcunu kapatım onu da kullanmamaya çalışcam.
besim var 5 sene olcak. onu yazdım sanıyorum tel faturasına yazmışım :) 100+65. 100 bes 65 tel faturam. ona zaten hiç dokunmam. dediğiniz gibi altınları bozdurmak mantıklı. borçları kapatıp.altın+kyk borcu. hem kenara fazladan parada kalıyor o zaman. onuda döviz -nakit değerlendirim. ama bu borçlardan kurtulmam lazım önce.

Aynen bana da saçma geliyor misal benim bir kredi işim vardı onu çekerken adıma 2 tane kredi kartı imzalatmışlar gönderdiler 2 sinin de limitleri 6800 tl toplamda 13600 bende asgari ücretle çalışan bir insanım nasıl güvenip veriyorlar anlamıyorum kartları zarfından bile çıkarmadım çıkarsam ben de batarım eminim..
aman hiç bulaşma bak bana örnek al.kapatcam direk bende. 700 tl limitli kart bana yeter valla. onu bile kullanmamaya çalışcam. bankalar işte. onların işine geliyor asgari ücretle çalışıyor nasıl olsa ödeyemez faizi biner kazanırız diyorlar.

• Beğen
Reactions: 000
anladım yani 5900 tl limitli kartı iptal edeyim. avansın borcunu kapatayım ama iptal etmeyim dimi lazım olur nakit ihtiyacı filan. ama kullanmamaya çalışcam. 700 tl limitli kredi kartınıda borcunu kapatım onu da kullanmamaya çalışcam.
besim var 5 sene olcak. onu yazdım sanıyorum tel faturasına yazmışım :) 100+65. 100 bes 65 tel faturam. ona zaten hiç dokunmam. dediğiniz gibi altınları bozdurmak mantıklı. borçları kapatıp.altın+kyk borcu. hem kenara fazladan parada kalıyor o zaman. onuda döviz -nakit değerlendirim. ama bu borçlardan kurtulmam lazım önce.

ben de diyorum fatura niye cok o kadar😁

aynen dediğin gayet mantıklı o şekilde yaparsin. gerçekten esimin en çok borc yapma nedeni elindeki üç kuruş birikimi altini vs gitmesin diyeydi. daha da daha da borclandi o yüzden. bide gizli yapmış kizarim diye. o altinlar o birikmis paralar da kurtarmadi sonradan. çünkü elindeki duruyo diye hesaplarken giden faizi hic hesap etmiyodu.

neyseki akillandi artık cok şükür. iyice toparladik. bu son düzlük artik bizim için. darisi basina.

valla ne yalan söyleyim avanstan çekip çekip yaptım altın. birikim yapamıyorum deyip.başlayım hadi dedim. ama önüne geçilmedi tabi. bi de asgari ücret 1600 ken verdiler bu kartı. bende tamam dedim hadi olsun lazım olur. ay almaz olaydım.
ama kıyamıyorum altınlarıma ya. 3 tanecik çeyrek yine kapatmıyor sıfırdan ki. :KK43:
Tamamını kapatmasa da borçlarınızın bir kısmını kapatmak sizin yükünüzü hafifletecektir.2000 lira maaşla birikim yapmak çok zor zaten. Üstüne bu borçlar psikolojik olarak sizi daha çok yıpratacak. Herkes bir anda yaşam kalitesini yükseltemiyor o yüzden kısa vadede değil de uzun vadede yaşam kalitenizi yükseltmek hedefiniz olsun.

Gerçekten bir kere kredi kartına da bulaştın mı,kurtulmak çok zor oluyor. O yüzden iyiki
zarfları açmamışsıniz.Çalışmayan insanlara bile kredi kartı temin ediyorlar. Genellikle özel bankalar kişinin gelirine bakmazsizin kredi kartını direk eve postalıyor.

Her ay kredi kartına faiz öderken birikim yapabilmeniz çok zor, bir süre altın almayın. Kartın faizi ne kadar hatırlıyor musunuz? 20-25 tl bile olsa yazık değil mi? Ne yapip edin tamamini yatıramasaniz da elinizden geldigince fazla ödeme yapip kredi karti borcunu kapatin ve iptal edin. Kredi karti limitinin kesinlikle maaşınızdan fazla olmamasi gerekiyor. Bence tam zamaninda müdahale edebileceksiniz yoksa kredi çekmek durumunda falan kalırdınız.

şöyle bir karar aldım. avansa girip 715 dönem borcunu ödeyeyim. yatırcaklarımı yatırayım.(bi de benim kumbaram var ordanda bi şey çıkar onu da yatırırım. )

sonra böyle ayın 15inden sonra duruma göre de altınları bozdurayım. ya bi de seçim var ya. altın fiyatlarında bir değişim olur mu ki. yani altınlar bozulacak. borcun bir kısmı kapanacak. geriye zaten 800 tl filan kalıyor altınlarla kapatırsam.olmadı patrondan avans isterim erkenden kapatırım onu. maaşı beklemeden olmaz mı ki. sonrada avans hesabındaki borçları maaş yattıkça kapatırım. diğer kartta önümüzdeki ay kapanıyor zaten borcu asgarisini ödeyince. tamamdır bu iş. :halay::halay::halay:

Bence şimdilik bozdurmayın altınlarınızı, durumunuz çok sıkıntılı değil patronla iletisiminizi bilmiyorum ama avans isteme hakkınızı daha zor durumlar için saklı tutabilirsiniz. Sadece kredi kartını artık kullanmayın ve harçlığınızdan kısabildiğiniz kadar kısın. Önemli olan her ay borcun asgari ödeme miktarından biraz daha fazlasını yatırabilmek.

Kredi kartının asgarisini yatirmaniz faizden kurtuldugunuz anlamına gelmiyor. Çeyrekleri bozdurup büyük olan borcunuza yatırın önceliğiniz onu kapatmak olsun.

X