Borçlar,aileler...

Bence esine haram edilecek bi sey yok. Sonucta hukuken borc baba ve esinin borcu, onlar odemek zorunda. Ha kardesleri azcik merhamet sahibi olsalar baba ve abilerine yardim ederlerdi, anne ilk ewi degilse tabi, ev alacagina ogluna yardim edebilirdi. Esine sadece annesinin agzina cok baktigi yada evlenmeden once bu durumu acikca anlatmadigi icin kizmalisin bence. Adam borcunu odeyecek tabi, o borc birilerinin de alacagi sonucta..

Bende eşime bazen bunu soruyorum.Benim o kadar borcum olsaydı sen ne yapardın diye?o zaman düşünürdük diyor.Sanmamki ödesin.Eminim bana derdiki abinde var oda ödesin sadece sen neden ödüyorsun derdi eminim.

aynen öyle olurdu....nefret ediyorum bu para meselelerinden...ve çocuklarını bu konulardan uzak tutmayı beceremeyen onların ve dolayısıyla torun ve gelinlerinin hayatlarına ipotek koyan ailelerden...eşine dikkat et...başka borç altına girmesin ...bu arada tebrik ederim...seni ve aileni....zira ben bu kadar sabırlı ve iyiniyetli olamazdım....

Bence esine haram edilecek bi sey yok. Sonucta hukuken borc baba ve esinin borcu, onlar odemek zorunda. Ha kardesleri azcik merhamet sahibi olsalar baba ve abilerine yardim ederlerdi, anne ilk ewi degilse tabi, ev alacagina ogluna yardim edebilirdi. Esine sadece annesinin agzina cok baktigi yada evlenmeden once bu durumu acikca anlatmadigi icin kizmalisin bence. Adam borcunu odeyecek tabi, o borc birilerinin de alacagi sonucta..

Hayır tabiiki bende ödenmesi taraftarıyım.Kesinlikle başklarının hakkı var onun üzerinde.Haram ettğim dediğim konu eşimin ödedği parada sadece bizim borcumuz olmadığı ailesinin diğer fertlerininde borç üzerinde yükümlülüğü olduğuydu.Onlar ödemeye yardımcı olmadıkları için onlara karşı kullandığım bir cümleydi haram etmek.Ama onu bile demeyedebilrdim.Bazen sinirlenince istemedğim sözler çıkıyor.Bilemiyorum evlenmeden önce belki borçlar afolurmu diye düşündüde söylemedi.Zaten bu konuları konuşmayı hiç sevmiyor. O yüzden zaten annesinden öğrenmiştim borçlarını.Gerçi borçlar çıktıkça öğrenecektim zaten.

aynen öyle olurdu....nefret ediyorum bu para meselelerinden...ve çocuklarını bu konulardan uzak tutmayı beceremeyen onların ve dolayısıyla torun ve gelinlerinin hayatlarına ipotek koyan ailelerden...eşine dikkat et...başka borç altına girmesin ...bu arada tebrik ederim...seni ve aileni....zira ben bu kadar sabırlı ve iyiniyetli olamazdım....

Ya işte bende eşime diyorumki ya ben melek değilimki sonuçta insanım.Kim olsa bu durumdan rahatsız olur.Tamam şu saatten sonra değişecek bir şey yok.Borçların çoğu gitti,bir iki ayı kaldı sadece.Ama gücüme giden onların benim bunu zorunlu olduğu zannetmesi.Eşim bile haklılığımı söylemiyor .Çünkü annesini kırmaktan çekiniyor ona ihanet etmiş gibi hissediyor eminim.Onun gözünde kutsal.Ama benim annem dahada kutsal eğer kıyaslarsak annelerimizi babamlarımızı.Ama annemlerede çok vefalı oalcağını sanmıyorum eşimin.İyilikten maraz doğar derler ya.:26:

O konuda kesinlikle haklisin, o borc ailenin borcu. Ama iste aile, aile degilmis.. Baba, abi hapiste fln olsa belki oderdi kardesler ama simdi nasilsa odeyen var, yenge de muhendis, herkes kendi keyfinde..

Haksız olduğun en ufak bir şey göremedim inan, bence insan üstü sabırlısın, benim kocam kumar oynayıp şirket batıracak her şey oğlumun üstüne yıkılacak, bırak ev almayı yemek yemeye utanırım. Ailede hata olur, dayanışma olur her şey olur ama her iş bir kişinin üstüne yıkılmaz, bu adil değil. Allah sana sabır versin

O konuda kesinlikle haklisin, o borc ailenin borcu. Ama iste aile, aile degilmis.. Baba, abi hapiste fln olsa belki oderdi kardesler ama simdi nasilsa odeyen var, yenge de muhendis, herkes kendi keyfinde..

Ohh biraz rahatlattınız beni teşekkürler.Aslında anlatılacak o kadar çok şey var ki...Maddiyatı geçtim ben manevi destekte olmadılarki...Ben hep hoşgörülü oldum.Son defa geldiğinde kayınvalidem torunlarına 5 gün bakmadı diye biraz olsun suratım asıldı.Eşime gittikten sonra telefonda dert yanmış.zaten senede 15 gün geliyormuşta ben surat yapmışım.Tamam bakmak zorunda değil sonuçta ona güvenerek doğrumadım o çocukları ancak benim aile yapım çocukları için fedakarlık önde olduğu için bazen beklentilerim oluyor.Şuan annem ve babam olmasa çocuklarım ya tanımadığımız bir bakıcının elinde yada tam gün kreşte olacaklardı.Ha zaten yaz bitiminde kreşi tam gün yaparak annem babamları dahada fazla rehin almak istemiyorum.Tabi onların bundan rahatsız olduğunuda sanmıyorum.Ancak ya babaanne?Bir babaanne 5 gün bakmazmı torunlarına.Hemde kreşede gidiyolar.Eşim benim annem babamın hakkınıda ödeyemez.Ama acaba o gerçekten bu yardımların farkında mı?
Birde geldiğinde sohbet ediyoruz bana diyorki benim kaynanam bana değil ama diğer gelinlerine neler çektirmiş diye anlatıyor.Ne kaynanalar varmış anlatıyor.Bende dedim ki ne gelinlerde var anne:KK52:Ya kötü kayınvalide sadece fiziksel olarak kötülük yapanmıdır?

Haksız olduğun en ufak bir şey göremedim inan, bence insan üstü sabırlısın, benim kocam kumar oynayıp şirket batıracak her şey oğlumun üstüne yıkılacak, bırak ev almayı yemek yemeye utanırım. Ailede hata olur, dayanışma olur her şey olur ama her iş bir kişinin üstüne yıkılmaz, bu adil değil. Allah sana sabır versin

Kumar değilde canım şirketi varmış.İhalelere girip duruyormuş.İşleri iyi gitmemesine rağmen devam etmiş.Kumar gibi tutkunu olmuş.Kayınvalidemde hacizle karşılaşmış.Tamam diyorum Allah kimsenin başına vermesinde peki benim çocuğumun benim suçum ne idi?
Ahh ne diyeyim.Amiin.Bana sabır versin eşimede Allah akıl fikir versinde gerçekleri görebilsin.Benim iyi niyetli olmamın karşılığında biraz minnettar olsunlar.Yok ama olmaz ben mecburum. Ailesi hiçbir şeyin farkında olmasın yeterki bize olan olsun.Surat asmıyayım laf söylemiyeyim.

işte sırf bu yüzden atalar boşa dememiş;
akrabayla ye iç, alışveriş etme.

Yazdiklarinizda sonuna kadar size hak veriyorum ancak anlamadgim bisey var 150000 tl az para degil yani nasil gecindnz bu kadar borcu oderken
Ve tek suclu esini görüyorum borc odemeyi bile kabul eden esine bu sekilde davranmamali!
Cunki kimse böyle birseyi kabul etmez

Yazdiklarinizda sonuna kadar size hak veriyorum ancak anlamadgim bisey var 150000 tl az para degil yani nasil gecindnz bu kadar borcu oderken
Ve tek suclu esini görüyorum borc odemeyi bile kabul eden esine bu sekilde davranmamali!
Cunki kimse böyle birseyi kabul etmez

Ev kredisi gibi dusunun.Ama bir borc bitiyordu duyordukki hadi birikim yapalım. Biriktiriyoduk, esimin işyerinden ikramiye filan veriyorlardi.Hepsi gidiyordu.Her seferiinde taman diyordum bitti.Yine basliyordu.Diyorumya insalllah bu sefer sondur.Tabii Allah hayirli bereketli para versin bizede herkesede..

X