Borçlardan çok bunaldım

minikfilozof

Üye
Kayıtlı Üye
22 Eylül 2022
168
82
24
Kızlar merhaba. Yine her zamanki gibi çok bunalmış bir dönemde yazıyorum. Çok şükür ailem sevdiklerim iyi sağlığım yerinde ama böyle şeyler yavaş yavaş sağlığa da zarar veriyor bence. Şöyle başlayayım babam kahve işletiyordu önceden beri oranın masrafları sebebiyle borçlarımız vardı. Ne yazık ki pandemi döneminde kendisi işsiz kaldı-yaştan ve başka iş tecrübesi olmadığından iş bulamadı-yaklaşık 2 sene işsizdi. Bu süreçte akrabalardan yardım edenler oldu arada. Yeni bir kredi çektik borçları ödeyebilmek için ben işe girdim-liseden hemşireyim- o şekilde idare ettik ama malum hayat pahalılığı çekilmiş birçok kredinin aylık ödemesi borçlar çoğaldı o dönemde bende yaklaşık 45 bin civarı kredi çektim babama verdim onunla yine borçları ödedik. Geçen sene yaz ortası pandemi bitmesiyle babam dükkanını açtı yeni bir dükkan kiraladı gelir açısından ve kira vs. Açısından bu dükkan daha hayırlı oldu-eski dükkan sahibi çok acımasızdı babam eve ekmek alacak param yok dediği halde banane benim kızımın aylık 30 bin masrafı var diyen kötü bir kadındı-bu süreçlerde psikolojik olarakta çok yıprandık tabii. Erkek kardeşim lise sondaydı o zamanlar annem ev hanımı. Her neyse babamın işi açıldı bende çalışıyordum, kardeşimde işe girdik ödemeler sebebiyle yine çok birşey kalmıyordu ama idare ediyorduk. Sonra kardeşimi işten çıkardılar. Beni işten çıkardılar yakın dönemlerde. Birkaç ay sonra ben yeni bir iş buldum şu an çalışıyorum ki çalışma saatlerim de boklaştı sabah 8 akşam 6 ama merkeze uzak bir yer eve gelmem akşam 7.30 7.40 evden çıkmam 6.10. Aldığım maaş 6 bin tl. Esas nokta ise şu ailem için çektiğim kredinin aylık ödemesi 2bin tl bu süreçte ben aileme ve eve para vermek durumunda kaldığım için kendi param olmadıkça kredi kartından harcadım o birikti ödeyemedim kredi çektim ödeyemedim yine çektim kendimin de 38 bin civarı(babamdan gizli) kredi borcu var onu ödüyorum elime para da kalmıyor- aylık ödemeler toplam 4600 gibi bir civarda- ama babam bilmediği için zaman zaman faturaları ödememi vs. Rica edebiliyor. Bir yandan yaza evleneceğim onun stresi var. Nişanlımın da borcu var düğünde takılan takıyla sıfırlamak istiyoruz. Karışık oldu belki ama cidden bunaldım borçlu olmaktan hep borç vardı başımızda hala da var. Çalışmaktan da bunalıyorum kapalı odada(yani revirde) akşama kadar duruyorum evrak işi vs. Var aşırı yoğun değil ama yinede bilmiyorum boğulduğumu hissediyorum. İçimi dökmek istedim. Ne yaparım nasıl hallederim bilmiyorum. Ek hesabım ekside maaşım yatınca elime para bile kalmayacak. Annem babam kardeşim çok iyi insanlar kesinlikle. Babam bize hiç kıyamaz bir çikolata olsa bile alır gelirken çok duygusaldır o da benim yüzümden borçlandık falan diyor bazen üzülüyorum. Aynı durumda olan ya da olup aşan varsa belki konuşmak iyi gelir diye anlattım. Dinlediğiniz için teşekkür ederim.

Ben şeyi anlamadım bu kadar çalışma var, durum düzeldi hepimiz çalışıyoruz diyorsunuz ama borç katlanarak artmış kapatılan hiç birşey yok 🤷‍♀️
Üstüne birde borçlu damat ekleniyor 🤦🏼 Kuzum aşk karın doyurmuyor haberin olsun. Bu boğulmalar evlenince de devam edecek gibi görünüyor o zaman birde çocuk eklenir daha beter olur. Sen şu düğün işini bir daha düşün istersen 👍

Öncelikle kredi borcunu ailene söylemelisin. Sonrasında altına güvenip borcu kapatırım hayalinden vazgeçmelisin.

Erkek arkadaşın da böyle ise bir evi nasıl geçimdirmeyi düşünüyorsunuz?1 yıl olmadan yine aynı sıkıntı ile boşanırsınız..

Bir borçlarınızı temizleyin, para olmadıkça kredi kartına ve krediye yüklemeyi bırakın sonra evlenin..

Pandemide çektiğiniz durumu anlarım evet kimsenin de buna sözü olmaz ama sanki pandemiden sonra düzelir gibi oldudan sonrasını kendi elinle yapmış gibisin 🤔 ayrıca senin yerinde olsam borçlu olarak evliliğe adım atmam yaş kaç bilmiyorum ama biraz daha idare edebilirsiniz? KPSS ye çalışarak devlet kadrosuna girebilirsiniz ki sağlıkçılara yeterince alım var.

Düğün masraflarınız üstüne sen ve damat adayının borcunu sıfırlayacak takı olacak mı ya da buna nasıl emin olabilirsin 😏

Pandemi sonrası tam anlamıyla toparlanma olmadı babamın geliri kötü değil fakat aylık ödeme öyle fazla ki para borca yetmiyor. Atıyorum x borcunun ödemesi ayın 10unda o tarihte elde para olmayınca kredi kartından çekip ödeniyor. 5 gün sonra başka bir kredinin ödemesi oluyor parça parça birçok kredi var. Yorumlarınızda haklısınıs birde evlilik aynı şekilde zor. 9 senedir birlikteyiz yaşımız daha genç ben 23 o 25. Bende bir süre daha bekleyelim evlilik için dedim ama o artık bir adım atalım dedi öylece bir süreç başladı. 1.5 senedir nişanlıyız zaten. Düğün salonu eşya vs. Ailesi karşılayacak aşırı açılmadan yapacağız bunları da. Birde tofaş araba var şu an onuda satabiliriz evlenince takıların üstüne en azından birinin borcunu sıfırlasak bir nebze rahatlatır bu bizi. Tl borcu olduğu için değeri zamanla düşüyor. Dediklerinize katılıyorum bende benzer şeyler söylerdim. Kpss sınavım haftaya çok az çalışabildim iş yoğunluğu yeni yeni toparlandı.

Borçlu borçlu evlenme ne malum düğünde para geleceği? Millet yıllarca düğün borcu ödüyor herkes düğünde zengin olsaydı ohooo. Ben söylüyüm : düğünde borcunuz katlanacak, hem siz borçlu hem damat borçlu 1 seneye kafayı yiyceksiniz.

Nişanı uzatın madem yoğun değil KPSS ye çalışın hiç değilse suan kazandığınızdan 2 kat fazla kazanırsınız, hem de garanti olur.

Borçlu insanlarla da evlenmeyin borcunu bitene kadar insanı yorar hadi siz borçlandınız o ne için borçlandı olmadı gece taksiye çıksın, kapatsın öyle evlilik mi olur

Evdeki hesap çarşıya uymaz.su an o kadar çok borç var ki nasıl düğün takısıyla ödeyeceksiniz?üstelik nişanlinizda borçlu?düğünde kaç tl takılır diye umuyorsunuz?Siz evlilik işini erteleyin ve borçlarınizi kapatın.kredileri ailenize söyleyin.bu şekilde evlenirseniz borç kaldığı yerden devam eder ve yine böyle bir konu açarsınız.

Aşırı plansızsınız ailece.
Kredi üstüne kredi çekerek borç ödediginizi sanıyorsunuz ama kazın ayağı öyle degil.
Bir de evlenmeyi düşünüyorsunuz o iş olmaz şimdilik.
Çalışma saatleriniz ise Türkiye'de hemen hemen herkesin çalıştıgı saat aralıklarıyla aynı.

Ailede kimsede para yönetimi yok, herkes kolayını öğrenmiş krediye koşuyor. Şu kredi çekme yarışınızı bir durdurun. Ayağınızı yorganınıza göre uzatın. Daha 23 yaşındasınız ne bu kadar banka borcu ne evlenmesi. Bir sakinleşin yahu
Hemen kredi veriliyor mu ya? Arkadaş araba alacak bankalar istediği parayı vermiyorlar üstelik kari koca memur.

Bence kredi kartlarini artik iptal ettirin borcu borcla kapatmak kadar sacma birsey yok iyice dibe cokmussunuz hala kredi karti kullaniyosunuz . Evleneceksenizde dugun felan sakin yapmayin bir sure esyalariniz da tam olmasin yavas yavas paraniz oldukca alirsiniz. Ailenizede borcunuzu lutfen soyleyin bilsinler sana yuklenmesinler artik .

Pandemiyi anladim ama sonrasinda 38 bin tl borcu nasil yaptiniz?Babaniz niye girip ise maasli calismadi da 20 yasindaki kizdan medet umdu.Buyuk konusmak istemiyorm ama 20 yasindaki cocuk kredi cekip eve para getiriiyor,baba dukkan acayim derdinde.
53 yaşında açıkçası pandemi dönemiydi üstelik maaşlı düzenli bir iş bulamadı başka iş tecrübesi de yok. Dükkanı da yine geçinmek için açtı oradan geçiniyoruz şu an evet başta anlamsız borçlar oldu altından kalkamadık belki mantıklı düşünemedi ama çok iyi bir babadır

Pandemiyi anladim ama sonrasinda 38 bin tl borcu nasil yaptiniz?Babaniz niye girip ise maasli calismadi da 20 yasindaki kizdan medet umdu.Buyuk konusmak istemiyorm ama 20 yasindaki cocuk kredi cekip eve para getiriiyor,baba dukkan acayim derdinde.
Kredi kartından kullandım dışarda vs. Ödeyemedim çektim ödeyemedim çektim durumu oldu ne yazık ki anlamsızca oldu ama bende yönetmeyi bilemedim elime para kalmayınca kredi kartından kullandım anlamsızca bu hale geldi

14 yaşında sevgili olmuşsunuz, daha 23 yaşında koca bir hayatın sırtını yuklenmeyi planlıyorsunuz, hem de ikinizde 5 parasız. 14 yaş o kadar küçük ki...
Kesinlikle küçük zaten birlikte büyüdük onunda ailesinin aman aman durumu yok evleri var oturdukları borç bitmek üzere başka da bir şey yok

Haklısınız eleştirilerinizde belki bende başkası anlatsa olayın içinde olmasam benzer şeyler söylerdim ama bunalmış hissediyorum işte her şey anlamsızlaşıyor gitgide

O kadar borcun üstüne çalışma ortamı ve saatlerinden şikayetlenmek pek hoş gelmedi. Hemen hemen herkes aynı şartlarda çalışıyor zaten.

Borç içinse, önce evlilik planını bi müddet rafa kaldır. Evlilik hazırlığı derken bir sürü gereksiz harcama yaparsın. Çeyiz, ev eşyası vs. O yüzden onun acelesi yok. Düğünde takılan takılar anca düğün masrafını kapatır zaten ona güvenmek çok saçma. Ekstra bir kredi daha çekme. Bütün kredileri yapılandırıp taksit miktarını düşük tutabilirsin. Böylece elinde para kalır onunla da zor kötek geçinebilirsin.

X