Bu durumda araba almalı mıyız?

Uzun zamandir araba alma niyetindeyiz ama pandemi malum alamadik arabamizi sattik model yükseltmek icin ama sattigimiz arabanin aynisini bile alamadik.

Şimdi dolayi yoldanda olsa sifir bi araba alicaz ama problem şu arac eşimin babasinin üzerine olucak ve başka türlü araba alamayiz elimizdeki parayla. Yani aliriz da sifir alamayiz.
Daha önce sattigimiz arac eşimin babasinin üzerineydi ve cok sorun yaşadik ben arabayi kullanmiyordum ztn laf söylicek diye. Ceza yesek vs gece 2 3de ne işiniz vardi dişarda gibi gibi zaten takintili 1 ay bayiyordu bizi. Satarkende zaten arabami satmasaydiniz dedi eşim ödemesine ragmen.
Neyse şimdiki aracta yine babasinin üzerine olucak ama ben eşime sözleşme yapicagimi söyledim babasina ayri eşime ayri. Bu arada eşimin ailesine hic güvenmiyorum cok sözler verip tutmadilar maddiyi gectim manevi hicbizaman yanimizda olmadilar. Ev alcaz dedik hı hı, araba alcaz dedik duymazdan geldiler, tatile gitsek gizli sakli, günübirlik biyere gitsek arayinca evdeyiz deriz yani cok baski altindayiz herşeyimize karişmak istiyolar aşiri cimriler yeme icmeden bile kesen insanlar. Durup evimizin giderlerini gelirini hesaplarlar fln.

Güvenmiyorum yani icimde rahat degil ama bi arabayada ihtiyacimiz var artik 2-3 ayda bi araba kiraliyoruz ve bu daha masrafli oluyor.
Sözleşme yapmak icin noter gerekirmi? Yoksa öylesine biyere yazicaklar hicbi talepte fln bulunmadiklarini yeterlimi?
Yani bugün babasina bişey olsa digerlerininde hakki oluyor kanunen ama sözleşme oluncada öylemi oluyor. Kendi birikimim daha dogrusu annemin babamin benim icin birikimiyle alicam, eşimin ailesinin bi katkisi olmicak.
Bu arada eşim onayladi sözleşme işini ama avukata falanmi danişmamiz gerekir acaba bi fikrim yok. Sözleşme olsada evlilikte alinan herşey ortakmiş ilerde boşaninca (öyle bişey söz konusu degil ama oldu diyelim) sözleşmeye ragmen 2yemi bölünür?

Bazende diyorum biraz daha bekliyelim okadar bekledik kendi üzerimize aliriz kimseylede ugraşmayiz, ama şöyle bi durum var babasinin üzerine alirsak baya indirimli olucak. Kararliyim ama aslinda kararsizim da kime danişmaliyim onuda bilmiyorum.
Kayınpederinizin engelli raporu filan mı var da onun üzerine ve indirimli alabiliyorsunuz

Uzun zamandir araba alma niyetindeyiz ama pandemi malum alamadik arabamizi sattik model yükseltmek icin ama sattigimiz arabanin aynisini bile alamadik.

Şimdi dolayi yoldanda olsa sifir bi araba alicaz ama problem şu arac eşimin babasinin üzerine olucak ve başka türlü araba alamayiz elimizdeki parayla. Yani aliriz da sifir alamayiz.
Daha önce sattigimiz arac eşimin babasinin üzerineydi ve cok sorun yaşadik ben arabayi kullanmiyordum ztn laf söylicek diye. Ceza yesek vs gece 2 3de ne işiniz vardi dişarda gibi gibi zaten takintili 1 ay bayiyordu bizi. Satarkende zaten arabami satmasaydiniz dedi eşim ödemesine ragmen.
Neyse şimdiki aracta yine babasinin üzerine olucak ama ben eşime sözleşme yapicagimi söyledim babasina ayri eşime ayri. Bu arada eşimin ailesine hic güvenmiyorum cok sözler verip tutmadilar maddiyi gectim manevi hicbizaman yanimizda olmadilar. Ev alcaz dedik hı hı, araba alcaz dedik duymazdan geldiler, tatile gitsek gizli sakli, günübirlik biyere gitsek arayinca evdeyiz deriz yani cok baski altindayiz herşeyimize karişmak istiyolar aşiri cimriler yeme icmeden bile kesen insanlar. Durup evimizin giderlerini gelirini hesaplarlar fln.

Güvenmiyorum yani icimde rahat degil ama bi arabayada ihtiyacimiz var artik 2-3 ayda bi araba kiraliyoruz ve bu daha masrafli oluyor.
Sözleşme yapmak icin noter gerekirmi? Yoksa öylesine biyere yazicaklar hicbi talepte fln bulunmadiklarini yeterlimi?
Yani bugün babasina bişey olsa digerlerininde hakki oluyor kanunen ama sözleşme oluncada öylemi oluyor. Kendi birikimim daha dogrusu annemin babamin benim icin birikimiyle alicam, eşimin ailesinin bi katkisi olmicak.
Bu arada eşim onayladi sözleşme işini ama avukata falanmi danişmamiz gerekir acaba bi fikrim yok. Sözleşme olsada evlilikte alinan herşey ortakmiş ilerde boşaninca (öyle bişey söz konusu degil ama oldu diyelim) sözleşmeye ragmen 2yemi bölünür?

Bazende diyorum biraz daha bekliyelim okadar bekledik kendi üzerimize aliriz kimseylede ugraşmayiz, ama şöyle bi durum var babasinin üzerine alirsak baya indirimli olucak. Kararliyim ama aslinda kararsizim da kime danişmaliyim onuda bilmiyorum.
Almamalısınız.

Yok anlatmadigim cok şey varda babasiyla ilgili. Biz kabul ettik artik takintili oldugunu elimizden bişey gelmiyor. Eşim defalarca kavga etti onlarla ama babasi tansiyon hastasi kavga ettikce babani üzüyorsun diye üstüne gittiler ve babasi cok güzel acitasyon yapar problem bide tüm aileyi aramasi. Her olayda.Baş edemiyoruz cenesiyle.

Hayir eşimin babasi para falan vermicek öyle bişey söz konusu bile degil.

O zaman 2. El sıfıra yakın km az yeni model bir araç alın.

Aslinda tam olarak öyle degil yani biz şuanda ayda 1 2 kez araba kiralamak durumunda kaliyoruz doktor vs icin eşimde niye almiyalim zaten öylede böylede sürekli araba kiraliyoruz diyor bu bizimde işimize gelicek tabi. 3saat mesafe var onlarla aramizda ve gidip gelmekte zorlaniyoruz.
Ama dedigim gibi icim rahat degil yinede ben kendi aracim benim üzerime olsun istiyorum
Ama yaptığınız çok çıkarcı ve bir davranış ve devleti de dolandırmak. Daha öncede aldığınizi yazmışsınız, neredeyse yarı fiyatina alıp 5 yıl doluncada değerinden satmış iyi bir kâr etmişsiniz belli ki.
Neyse sorduğunuz soruya cevabım ben yerinizde olsam daha uygun ikinci el bir araç bakarım. Sözleşme falan işe yaramaz zaten yasal olarak katinbabanizin olmalı araç siz sözleşme ile benim ama derseniz devleti dolandirmaktan sağlam bir ceza yersiniz daha da zararli çıkarsınız.

Sen almanyadan dönüp bu aileye nasıl ve neden düştün 🤦🏻‍♀️
Babaevinin nesi battı Allah aşkına.
Böyle olduklarini bilmiyordumki annem hep derdi eşinin ailesi önemli diye bende onlara saygi duyarim ama görüşmem derdim yanlişlari olursa öyle olmadi işte.

Aslinda görüşmüyorduk hastaliktan önce ama şimdi vicdanimiz el vermiyor malesef kimseninde destek cikmadigini bildigimiz icin onlari yalniz birakamiyoruz. Leider böyle 🥲

einfachfreisein einfachfreisein daha önceki arabanızda kayınpederinizle sorunlar yaşamışsınız, ailenizin birikimiyle alınacak bir araç kayınpeder üzerine olacak, para sizden çıksa da resmî sahibinin kayınpederiniz olduğu bir aracı isterse kendisi bile satar parayı da diğer çocuklarına verir size de hesap vermez.

Noterde bu gibi durumlar için bir sözleşme yapılıyor mu bilmiyorum, noterde sözleşme yapılabilse bile imza atanlardan birinin vefatı halinde sözleşmenin bağlayıcılığı kalır mı o da meçhul.

Arac cogunlukla eşimin babasi icin kullanilicak.
Yani eşim kendisi diyor ben aracla işe gidip gelmem diye, ihtiyacimiz olunca kullanmicakmiyiz tabiki kullanicaz arac onun üzerine diye niye kullanmiyalim?
Ama şöyle degil benim bugün keyfi gezesim vardi babasininda randevusu vardi götürmedik öyle bişey olamaz. Olsaydi arabada kiralayip yanina gitmezdik. Araci istememizin sebebi hem rahat gidip gelmek hem maddi olarak biraz rahatlamak. Babasinin herşeyini biz karşiliyoruz demiştim.
Yani biz gezip tozucaz algisi var babasiyla kim ilgilenicek saniyosunuz? Telefonu bozuldu takintili bide onu takmasin kafasina diye yaptirdik cünkü doktorda takintilarini farkinda ve hicbişekilde üzülmemesini gerektigini söyledi, paramiz varmiydi saniyorsunuz hayir.
Yani onu ihmal etmek gibi bişey olmicak biz 3 saat mesafede oturuyoruz ona ragmen ne zaman arasa gittik.
Ben yine de 2. El alırdım. Yarın bir gün bir şey olursa da kimse hakkı demez. Babamın hakkıyla aldınız, yarı parasını bize ödeyin der. Benden demesi.

Ama yaptığınız çok çıkarcı ve bir davranış ve devleti de dolandırmak. Daha öncede aldığınizi yazmışsınız, neredeyse yarı fiyatina alıp 5 yıl doluncada değerinden satmış iyi bir kâr etmişsiniz belli ki.
Neyse sorduğunuz soruya cevabım ben yerinizde olsam daha uygun ikinci el bir araç bakarım. Sözleşme falan işe yaramaz zaten yasal olarak katinbabanizin olmalı araç siz sözleşme ile benim ama derseniz devleti dolandirmaktan sağlam bir ceza yersiniz daha da zararli çıkarsınız.
Daha önce almadik onu nerden cikardiniz eşim kendi aracini kendi aldi.

Böyle olduklarini bilmiyordumki annem hep derdi eşinin ailesi önemli diye bende onlara saygi duyarim ama görüşmem derdim yanlişlari olursa öyle olmadi işte.

Aslinda görüşmüyorduk hastaliktan önce ama şimdi vicdanimiz el vermiyor malesef kimseninde destek cikmadigini bildigimiz icin onlari yalniz birakamiyoruz. Leider böyle 🥲
Maşallah sabırlısın. Ben olsam asla yapamam.
Getir götür, araba kirala, benzini karşıla falan bunlar birtek kendi ailem için yapabileceğim şeylerdir. Bilirimki onlar zamanında benim için neler yaptı, yeri geliyor yapmaya devam ediyorlar.
Ama eş ailesi heleki kıymet bilmeyen türden olanlara ben olsam bayramdan bayrama görürdüm.

Arabayı satmak isteseniz kp den onay almanız da gerekir

Daha önce almadik onu nerden cikardiniz eşim kendi aracini kendi aldi.
Yazınızda daha önce sattığımız araç kp üzerineydi çok sıkıntı yaşadık gibi cümleler okuduğum için çıkarım yaptım, 5 yılda bir engelli indiriminden yaralanilabiliyor. Demek ki önceden de yararlanmak için kp üzerine alınmış araç yoksa neden bir mal edinmeye giderken 3 saat uzaktan baba da çağrılır ve şuraya imza at da senin üzerine olsun ama parayı ben ödeyim denir ki??
Neyse herkese çok düzgün cevaplar vermişsiniz, o yüzden sizi iyi niyetli buldum ama yaptığınız şey doğru değil. Hadi yaptınız diyelim sizin zararlı çıkma ihtimaliniz var, kayın pedere birşey olsa diğer çocuklar hak isterler, üstüne eşinize de miras olacağından sizin hiç hakkınız olmaz. Kendinizi garantiye almak istiyorsanız bütçenize uygun bir araç alın, ileride de mağdur olmayın.

Kayınpeder engelli mi? Onun engelinden faydalanıp alacaksanız zaten o olmadan pek kullanamıyorsunuz diye biliyorum.
Ayrıca bu düşünceniz kötü, onu geçtim sizinde düşünceniz kötü. Sürekli birşeyler alırken ya boşanırsak diyemi düşünüyorsunuz, nasıl bir evlilik bu?
2. El olsun ama kafanız rahat olsun bence.

Maşallah sabırlısın. Ben olsam asla yapamam.
Getir götür, araba kirala, benzini karşıla falan bunlar birtek kendi ailem için yapabileceğim şeylerdir. Bilirimki onlar zamanında benim için neler yaptı, yeri geliyor yapmaya devam ediyorlar.
Ama eş ailesi heleki kıymet bilmeyen türden olanlara ben olsam bayramdan bayrama görürdüm.
İnan kendi ailemin yaptiklarini görünce eşimin ailesi nasil insanlar anlamiyorum.

Ama empati kurdum kendi babamin başina gelseydi o ölüm korkusuyla yüzleşmek ne biliyim üzülüyorum işte. Eşimin babasinada cok üzülüyorum daha 50li yaşlarda ve yataga bagimli hale geldi onun piskolojisinide düşünemiyorum. Diyorum ya yüzüne bakilcak insan degiller ama vicdanim el vermiyor. Cok kalp kirdilar anlatmaya kalksam sen normal degilsin derler bana.

Maddi yardim beklemedik en azindan bize fikir vermelerini umarim alirsiniz demelerini bekledik. Ayrica detail vermedim bizim zaten bi evimiz olucakti sözünü tutsaydi. Güvenmiyorum dedigim icin eşime zaten babanin üzerine arac istemiyorum diyorum.
Ne sözü vermiş olabilir kayınpeder, birikimi, iyi bir geliri yoksa?
Yine onun üzerinden bir kolaylık mı sağlanacaktı ev alma sürecinde?

Bizde ev,araba aldık ne kimsenin sözüne güvendik, ne yardım etsinler diye bekledik. Öyle olunca ne deyip demedikleri pek önemli olmuyor.
Tavsiye ederim size de.

Evde A4 mi sözlesme yapcanız nedir ?
Noterlerde öyle sözlesme mi varmıs?
Kredi cıksın diye herhdle babanın üzerine olacak ama arac kredisi zaten kolay cıkan bisey,araca satılamaz koyuldugundan.
Neden kendiniz cekmiyorsunuz krediyi.
Bu adama hesap verecegime yayan gezerim valla.
Ne münasebet nerde gezdiniz diyecek bana?Es kisisi napıyor o bunları derken?

Evde A4 mi sözlesme yapcanız nedir ?
Noterlerde öyle sözlesme mi varmıs?
Kredi cıksın diye herhdle babanın üzerine olacak ama arac kredisi zaten kolay cıkan bisey,araca satılamaz koyuldugundan.
Neden kendiniz cekmiyorsunuz krediyi.
Bu adama hesap verecegime yayan gezerim valla.
Ne münasebet nerde gezdiniz diyecek bana?Es kisisi napıyor o bunları derken?
araba engelli indirimiyle alınacak.sıfır araç olma şartı var.yarı fiyatına geliyor neredeyse normal alana göre.o yüzden kayınbabanın üstüne olsun deniyor ama vermezse ya da kardeşleri de pay isterse diye de endişeli sanırım

araba engelli indirimiyle alınacak.sıfır araç olma şartı var.yarı fiyatına geliyor neredeyse normal alana göre.o yüzden kayınbabanın üstüne olsun deniyor ama vermezse ya da kardeşleri de pay isterse diye de endişeli sanırım
Engelli indirimiyle alınan araclarda cok acık var
Yani devlet nasıl yakalamıyor anlamıyorm
Benim müsteri ,torunu almıs arac babannesi üzerinden.
Kadın 83 yasında.
Auidi tek kapı arac almıslar ötv indirimli🤦🏻‍♀️
Devlet demiyor mu 83 yasında kadın nasıl biniyor bu tek kapı araca😅

Engelli indirimiyle alınan araclarda cok acık var
Yani devlet nasıl yakalamıyor anlamıyorm
Benim müsteri ,torunu almıs arac babannesi üzerinden.
Kadın 83 yasında.
Auidi tek kapı arac almıslar ötv indirimli🤦🏻‍♀️
Devlet demiyor mu 83 yasında kadın nasıl biniyor bu tek kapı araca😅
işte ben de bunlara kızıyorum.yoksa engelli faydalansa elbette alınsın.babannenin spor araba istemediğinden eminsin ama değil mi? :KK45:

X