Bu fobi nasıl yenilir?

okyanusprensesi000

Üye
Kayıtlı Üye
4 Mart 2023
245
159
27
İyi akşamlar kızlar..
İğne ve özellikle kan aldırma fobisi nasıl yenilir..
Doktora gitmem gerekiyor düşününce bile kolumdaki derman gidiyor gücüm kalmıyor sanki..
Küçüklüğümden beri olan tek fobim bu ne yapmalıyım nasıl yenmeliyim yardımcı olur musunuz 🙏🏻🌸

bende hastalık kaygısı olan bir insanım, vücuduma birşey olsa aklım çıkar, iğneye karşı benimde korkum vardı fakat korkular üzerine gidilmeden atlatılmıyor
omuzlarımın feci ağrıdığı bir dönem doktor omuzlarıma 50 adet ince iğne yaptı, her soktuğunda azar azar enjekte etti, bana sinek ısırığı gibi olacak hiç düşünme demişti, kendimi sıktım o iğnelere dayandım acıtan bişey değildi zaten
sonra kötü bir hastalığım oldu neredeyse hergün kan vermek zorunda kaldım, kan verirken de damar yolunu bulamayıp her yerimi deliyorlardı. en son el üstünden bile kan verdim.
yani 1 hafta içerisinde bu kadar iğneye maruz kalmak korkumu yenmemi sağladı
şuan kan vermek iğne vs benim için çok kolay gözümü bile kırpmıyorum mimik oynamıyor acısa da

İyi akşamlar kızlar..
Doktora gitmem gerekiyor düşününce bile kolumdaki derman gidiyor gücüm kalmıyor sanki..
Küçüklüğümden beri olan tek fobim bu ne yapmalıyım nasıl yenmeliyim yardımcı olur musunuz 🙏🏻🌸
İğne fobisi var bende de . Ve mecbur kaldım depopenisilin yaptırmam gerekiyordu hem de 21 günde bir ve 6 kere .hemde çok fena bir iğne !!10 gün filan erteledim.sonra bi cesaret topladım kimse gelmesin benimle dedim.kendime hep max 1 dk sürecek ne kadar kötü olabilir diye telkin ettim tabi bu sırada tansiyonum düştü filan ama başardım 😅3. Yü 2 gün önce yaptırdım hala başım dönüyor girerken ama ağzıma bişe tıkıp gözümü kapatıp derin nefes alıyorum 1 dkcık işte bittiiii😊

Gerçekten bilmiyorum nasıl yenilir ama çevremde vardı sizin gibi iğne fobisi olan insanlar. Ne kadar zorlandıklarına şahidim.
Kendinizi kontrol etmeye çalışın, kendinizle konuşun, bu korkulacak bir durum değil, sadece vucuduma ufak bir iğne girecek 5 10 sn kalacak, diye. Kendinizi telkin etmeniz belki işe yarar, durumu gözünüzde küçültmeye çalışın.
Bu şekilde sürekli korktuğunuzu düşünürseniz bu kez randevunuza da gitmek istemezsiniz. Korkunuz sürekli ertelemek durumunda kalırsınız.

Yani en azından kendi korkularımın üzerine ben bu şekilde girmeyen çalışıyorum.

İyi akşamlar kızlar..
neden fobiniz var yani nasil olustu?
asla damarimi bulamadiklari icin bende de olustu yilda iki kez kan vermem gerek gecen yil bir sekilde gitmedim birkac gün önce baska bir rahatsizlik icin gidince yine delik desik ettiler. Koca kadinim esimi yanimda götürdüm bir de onlar damar bulamadikca sucluluk hissediyorum, aglamakli oldum (itiraf agladim)
Korku yerlesti tavsiye veren olursa bana da iyi gelecek.
Esim mesela yatarak kan verir, gözü karariyormus. Belki siz de öyle isteyebilirsiniz.

İyi akşamlar kızlar..
Kulaktan dolma bilgiler fobine iyi gelmeyebilir. Uzman desteği al. ( Ağır bir fobiyse) kendim atlatabilirim , zorda kalırsam giderim diyorsan kan alma sırasında müzik işe yarayabilir .

Benzer durumdayız, daha kalçadan iğne olmuşluğum yok, kan aldırmaya da korkardım çünkü bayılıyorum ya da en iyi durumda sırtımdan yıkanmışım gibi ter boşalıyor. Geçtiğimiz aylarda malesef 10 sefer falan kan takibi yapıldı da biraz alıştım korkarak gitmiyorum en azından. Yani mecburiyetlik durum benim yenmemi sağladı. Kan alınırken hiç bakmayın, yanınızda biri olacaksa elini tutun ya da sedyede uzanmak istediğinizi söyleyin.

İyi akşamlar kızlar..
Ben küçükken iğneden korkuyordum. Genelde bizi doktorla ve iğneyle korkuturlardı. Bir kere hastanelik bir durumum olmuştu. Babam zorla falan götürdü. Kene gibi yapışmıştım babamın kollarına, böyle ağlarken kendimi yırttım. Neyse zorla yatırdılar. Baktım bir şey yapmıyorlar. Kaldırdım kafayı "hani" dedim. Meğer iğneyi vurmuş bile hemşire, o kadar acı hissetmedim yani tamamen psikolojik. Acı çekeceğime inandığım için sadece. Ondan sonra fobim falan kalmadıydı. Dedim beni bununla mı korkutmuşlar. 😂 Sizin korkmanızın altında ne yatıyor acaba?

maalesef bende de var hem de kendimi bildim bileli, sonradan da olmadı yani.
önce gözlerim kararıyor, kulaklarım çınlıyo, soğuk terler boşanıyor, hiç bayılmadım ama bayılmanın eşiğine geldiğim çok oldu. Aşıda da kötü oluyorum mesela ama kan vermek kadar değil.
Ben şu şekilde biraz azalttım, o an hiç bakmıyorum fobimden de söz etmiyorum alan hemşireye çünkü o zaman daha da özenli yapıyolar ve daha uzun sürüyor.
Telefonda instagramı açıyorum yada youtubedan bir video hiç oralıu olmamaya çalışıyorum yada hemşireye ne zaman çıkar sonuçlar falan diyorum diğer tarafa bakıp.
Bir de inanmayıp abarttığını düşünenler var. eşimle ilk kez gittiğimizde bilmiyordu durumumu, hemşire denedi almayı, damarı bulamadım diğer koldan deneyeceğim deyince benim olay başladı bayılıyordum, eşim o zaman inandı gerçekmiş :63:

X