bu nişan atılmalı mı?

dertlerderyabensandal

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Nisan 2015
405
149
uzun zamandır takipteydım yıllar sonra yeni bir konu açıyorum kızlar. çok uzatmadan konuya geçiyorum geçen hafta istememiz ve bir gün sonrasında da nişanımız oldu.
başta her şey çok güzel gibiydi ama ufak tefek şeyler ailemin aklına takıldı ben de dolduruşa gelmek istemiyorum sizden yorum bekliyorum.

şöyleki ilk olarak annem gelen isteme çikolatasına taktı çok ufak ve basit buldu. gerçekten de gelen çikolata alınabilecek en ufak boy alınmış tüllerle süslenmiş şekilde geldi yanında da bir buket kırmızı gül ile. biz ertesi gün verilecek olan nişan çikolatasını gayet büyük yaptırdık ve nişanlıma ısrarla bunu belirttim 'bunlar tebrik için gelen misafirlere ikram edilecek diye' ki kendisi nişan hazırlığında her ayrıntıya yorum yaptı çok ince eledi sık dokudu. tabi fikrini ben sordum o da söyledi ama durumu biliyorken böyle bir çikolata getirmesi bizi üzdü.

neyse söz kesildi yüzük takmadık o gece ertesi gece nişan var diye söz mendilini verdik onlar da bana bir çeyrek altın taktı. ben altın takılıyor mu bilmiyorum açıkçası dert etmedim ama herkes olmaz öyle şey herkes gücü neye yeterse bir bilezik bir hatıra takar sözde dedi ben yine üzüldüm.

nişan gününden bir kaç gün önce kv kp ben annem nişanlım kuyumcuya gittik yüzük seçtik orada kv dedi ki 'kızım ben sana hatıralık her gün kullanabileceğin bir hediye almak istiyorum sen beğen' dedi. günlük kullanılabilecek ince bir bilezik beğendim kv onu kp de ona çok benzer aynı değerde başka bir bilezik aldı. nişan günü de sadece bu iki bilezik takıldı bana. burada etrafımdakiler ayıp etmişler hiç değer vermemişler sana tamam onlar hediye ama başka takı da yapılmalıydı adet bu dediler.

nişanda nişanlımın abisi ince maddi değeri olmayan bir kolye taktı ablası da yarım altın. akrabaları da ya 2 ya da 3 çeyrek taktı toplamda. bizim taraftan epey takı oldu genelde yakınlar cumhuriyet taktı zaten aile arasında ufak nişan yaptık.

nişan bohçası karşılıklı olarak yapmadık ama kv gelirken bir kutu getirdi içinde çamaşır gecelik ve bir elbise var hepsinin de etiketi üstünde.

şimdi ben bunları objektif yorum yapın diye uzun uzun anlattım. benim için altının takının değeri yok ama etrafımdakilerin sana değer verseler böyle yapmazlardı demesi beni üzdü. bu arada maddi durumu yerinde bir aile orası bizim şurası bizim şuyumuz buyumuz var diye anlattılar hep bu süreçte. benim de içime dert oldu.

asıl ailemin dert ettiği noktaya şimdi geliyorum nişanlım bana maddi konularda hep çok rahat konuştu alırız yaparız sorun değil sen ne istersen o diye ha ben bir şey istemedim o ayrı. nerede yaşayacağız konusu geçtiğinde ise 'babam alır bir ev herhalde' dedi. kimse bana ev almak zorunda değil biz çalışır alırız ama babası annemlere 'çıkarlar kiraya biz arada eksikleri olursa gider kontrol ederiz öderiz kiraları faturaları ' demiş. bunun üzerine bende eğer kendi ayaklarımız üzerinde duramıyorsak ailene bağımlıysak evlenmeyelim kontrol etmek ne demek diye çıkıştım biraz.

annem de diyor ki 'senin x atıp tutuyor ama boş ailesi ne derse o olur.' biraz sallıyor yalan konuşuyor diye eleştiriyor ve ailesine karşı çok pasif diyor. arada başka mevzular da var annemin yalan söylüyor demesinde ama uzatmak istemiyorum.

anneme kalırsa nişanlımın ailesi nişanlıma güvenmiyor ve beni istemiyor sadece nişanlım çok istediği için ve biz üstümüze düşeni yaptık oğlum demek için yani yapmış olmak için özensizce yaptı diyor.
sonuç olarak sizler ne düşünüyorsunuz? her türlü eleştiriye ve yoruma açığım. nişanlımı çok seviyorum ama kendisi yeterince zor bir insan hepsiyle baş edebilir miyim bilmiyorum.

gözlerinizi kanattım çok özür diliyorum okuyan herkesten allah razı olsun.

Yaşlar kaç? Nişanlınız ve siz ne işle meşgulsunuz?

Altın olup maddi değeri olmayan kolye de mi var hakkaten? Hani abisi takmış ya, ne taktı merak ettim.

Onun harici bizde nişanda kız tarafı hiç bişey takmaz... Erkeğin de sadece anne-babası hatıra kalacak birşeyler takar genelde.

Sizin aileniz çok zengin sanırım, cumhuriyetler takılmış genelde, hem de sadece nişan için. Sanki denk değil 2 taraf.

Nişan takı vs bir kere yapılacak olan şeyler. Taktilar takmadilar olayini çok umursamamak gerek. Zaten hiçbir şey yapmamış değiller. Asıl sorun nişanliniz ve tavri nasıl? Ben mesela "hallederiz o iş bende sen merak etme" gibi fazla rahat bir insanla anlaşamam. Bol keseden atiyorsa hiç hoş değil. Nişanlınız kendisi çalışıp para kazaniyor mu? Aileden harclikla olmaz evlilik. Kendisi zor biri demişsiniz. Ne gibi zorlukları var? Ailesi istemese bile (emin değiliz buna) oğullarını kirmayip gelip istemişler sizi. Gerekenleri de elden geldiği kadar yapmışlar. Belki durumlari nisanlinizin size yansittigi kadar iyi değildir. Ben ailede sorun görmedim ama nisanlinizi iyi tartin. Yalanı varsa evlilik çok zor olur.

Benim söz ya da nişanımda hiç takı takılmadı ne bilezik ne de çeyrek vb. Yani erkek tarafı da bana bişi takmadı. Sadece yüzükler takıldı o kadar. Arkamdan da bi tane insanın konuştuğunu duymadım. Konuştularsa da umrumda değil açıkcası. Altınla değer ölçüldüğünü düşünmüyorum. Çok şükür mutluyum. Yani takılanlara ya da etrafındakilerin ne dediğini hiç umursama. Sen evlenince mutlu olacağından eminsen gerisi hiç önemli değil.

Altına eve çok takılmayın. Kolay yapılacak şeyler değil. Nişanliniz babam alır diye düşünmüş olabilir ama her zaman herşey beklenildiği gibi olmuyor. Evlenince ihtiyacınız olursa yardımcı olacaklarını da söylemişler. Şu zamanda daha çok çocuklarından beklentiye giren o kadar aile var ki bunlar dert edilecek şeyler değil. Ama yalan konusunda siz karar verin ailesinden ziyade daha ciddi bir konu. Babam ev alır deyip ev alinamayacak olması ne derece yalan sayılır bilemiyorum. Nisanlinizla konuşun ama başka şeyler varsa iyi düşünün.

Gereksiz ayrıntılarda boğulmayın bence. Gereksiz diyorum çünkü değer öyle altınla şunla bunla ölçülecek bir şey değil. Eşin önüne dünyaları serse sıcacık bir gülümsemesine sarılmasına değişir misin sence? Yokluk da varlık da insanlar için, önemli olan birbirinize basıl davrandığınız. Ayrıca eş adayın ailesi ile senin aranda bir düzen oturtturabilirse kimin kime değer verdiği hiç önemli olmaz, saygı duyun yeter.

Bana tek acayip gelen getirdikleri hediyelerdeki etiket oldu. Aceleye gelse bile etiketi sökmesi iki saniyelik iş ki alırken söyleseydi kasada da çıkarırlardı.

uzun zamandır takipteydım yıllar sonra yeni bir konu açıyorum kızlar. çok uzatmadan konuya geçiyorum geçen hafta istememiz ve bir gün sonrasında da nişanımız oldu.
başta her şey çok güzel gibiydi ama ufak tefek şeyler ailemin aklına takıldı ben de dolduruşa gelmek istemiyorum sizden yorum bekliyorum.

şöyleki ilk olarak annem gelen isteme çikolatasına taktı çok ufak ve basit buldu. gerçekten de gelen çikolata alınabilecek en ufak boy alınmış tüllerle süslenmiş şekilde geldi yanında da bir buket kırmızı gül ile. biz ertesi gün verilecek olan nişan çikolatasını gayet büyük yaptırdık ve nişanlıma ısrarla bunu belirttim 'bunlar tebrik için gelen misafirlere ikram edilecek diye' ki kendisi nişan hazırlığında her ayrıntıya yorum yaptı çok ince eledi sık dokudu. tabi fikrini ben sordum o da söyledi ama durumu biliyorken böyle bir çikolata getirmesi bizi üzdü.

neyse söz kesildi yüzük takmadık o gece ertesi gece nişan var diye söz mendilini verdik onlar da bana bir çeyrek altın taktı. ben altın takılıyor mu bilmiyorum açıkçası dert etmedim ama herkes olmaz öyle şey herkes gücü neye yeterse bir bilezik bir hatıra takar sözde dedi ben yine üzüldüm.

nişan gününden bir kaç gün önce kv kp ben annem nişanlım kuyumcuya gittik yüzük seçtik orada kv dedi ki 'kızım ben sana hatıralık her gün kullanabileceğin bir hediye almak istiyorum sen beğen' dedi. günlük kullanılabilecek ince bir bilezik beğendim kv onu kp de ona çok benzer aynı değerde başka bir bilezik aldı. nişan günü de sadece bu iki bilezik takıldı bana. burada etrafımdakiler ayıp etmişler hiç değer vermemişler sana tamam onlar hediye ama başka takı da yapılmalıydı adet bu dediler.

nişanda nişanlımın abisi ince maddi değeri olmayan bir kolye taktı ablası da yarım altın. akrabaları da ya 2 ya da 3 çeyrek taktı toplamda. bizim taraftan epey takı oldu genelde yakınlar cumhuriyet taktı zaten aile arasında ufak nişan yaptık.

nişan bohçası karşılıklı olarak yapmadık ama kv gelirken bir kutu getirdi içinde çamaşır gecelik ve bir elbise var hepsinin de etiketi üstünde.

şimdi ben bunları objektif yorum yapın diye uzun uzun anlattım. benim için altının takının değeri yok ama etrafımdakilerin sana değer verseler böyle yapmazlardı demesi beni üzdü. bu arada maddi durumu yerinde bir aile orası bizim şurası bizim şuyumuz buyumuz var diye anlattılar hep bu süreçte. benim de içime dert oldu.

asıl ailemin dert ettiği noktaya şimdi geliyorum nişanlım bana maddi konularda hep çok rahat konuştu alırız yaparız sorun değil sen ne istersen o diye ha ben bir şey istemedim o ayrı. nerede yaşayacağız konusu geçtiğinde ise 'babam alır bir ev herhalde' dedi. kimse bana ev almak zorunda değil biz çalışır alırız ama babası annemlere 'çıkarlar kiraya biz arada eksikleri olursa gider kontrol ederiz öderiz kiraları faturaları ' demiş. bunun üzerine bende eğer kendi ayaklarımız üzerinde duramıyorsak ailene bağımlıysak evlenmeyelim kontrol etmek ne demek diye çıkıştım biraz.

annem de diyor ki 'senin x atıp tutuyor ama boş ailesi ne derse o olur.' biraz sallıyor yalan konuşuyor diye eleştiriyor ve ailesine karşı çok pasif diyor. arada başka mevzular da var annemin yalan söylüyor demesinde ama uzatmak istemiyorum.

anneme kalırsa nişanlımın ailesi nişanlıma güvenmiyor ve beni istemiyor sadece nişanlım çok istediği için ve biz üstümüze düşeni yaptık oğlum demek için yani yapmış olmak için özensizce yaptı diyor.
sonuç olarak sizler ne düşünüyorsunuz? her türlü eleştiriye ve yoruma açığım. nişanlımı çok seviyorum ama kendisi yeterince zor bir insan hepsiyle baş edebilir miyim bilmiyorum.

gözlerinizi kanattım çok özür diliyorum okuyan herkesten allah razı olsun.
Takı konusunda zaten nişanda fazla bi takı takılmaz. Bence size yeterli olanı takmışlar. Her ailede nişanda takı olayı olmuyo. Tabi aile büyükleri ufakta olsa bişey takar kv kp. Ama teyze hala amca bunların keyfine kalmış. Ev alma kira ödeme konusuna daha fazla takılın bence. Siz bağımsız bi çift olarak ev geçimini sağlayamayacaksanız sorun olur. Kv kp kiranızı ödeyecekse oturacağınız evede karışırlar. Ha arada ufak tefek bişeyler getirirler orası ayrı.

cocuk nasıl seviyormusunuz efendimi işi gücü yerinde mi size iyi davranıyor mu
Altın her zaman yapılıyor emin olun
Karakter alamıyorsunuz ama

Taki olarak size yapilanlar hediye oldugu icin azini fazlasini onemsememek lazim bence. Hediye,bir zorunlulugu yok. Cok da yapsalar normal,hic de yapmasalar normal.

Ev konusunda nisanliniz biraz ana kuzusu herhalde “bana ev alirlar”diyebilen birinin kendi ayaklari uzerinde durabildigini dusunmuyorum. Bugun anasindan ev bekleyen ileride evini gecindiremez,duzgun bir es de olamaz. Nacizane fikrim

Nisanda gelen cikolataya gelince,markali zarif cikolatalardan ise kucuk olmasi normal. Mesela su ekledigim gibiyse cok hos bence. Ama kosedeki haci bakkal osmandan alinan cikolataysa veya kiytirik gunluk yediklerimizdense evet ayip etmisler

Eklentiler

• 48ADB487-31B6-42EE-8D2A-644138A685E8.png
    48ADB487-31B6-42EE-8D2A-644138A685E8.png
    449,5 KB · Görüntüleme: 255
benim nişanımda eşim su yolu taktı
ne onun ailesi ne de benim ailemden birşey takan oldu
benim için takmaları da bir takmamaları da
çünkü önemli olan eşimin bana olan tavrı bana verdiği değeri bunu da maddi birşeyle asla ölçmem
bence siz de ölçmeyin
belki hava atıyorlardır şuyumuz var buyumuz var diye ama aslında imkanları yoktur yapamıyorlardır ya da belki düğün olmadan harcama yapmak istemiyorlardır
belki cimrilerdir vs vs...
ama bunların hiçbirisi sana verilen değeri ölçmez bana göre
o yüzden nişanı atmayı gerektirecek bir problem yok bu anlattıklarınıza göre
haaa başka sorunlarınız varsa nişanlınızla onu bilemem

Kiranizi, faturalarinizi odetip eksiklerimizi aldirirsaniz elbette kontrol ederler. Siz kontrol lafına neden tanıyorsunuz. Sizin takacaginiz şey insanların yardımıyla geçinmek olmalı.

benim nisanimda benim ailem ve esimin ailesi temsili kucuk altin taktilar, bir de dedem takti saniyorum ki,
bu kadar :))
dugun de bunun hallicesi oldu tabi.
ahaha.

benim icin deger eldekidir, adam seninle cebindeki son 5 lirayi paylasiyorsa deger veriyordur, yoksa hanlari hamamlari olsun da sana da ev araba alsin, zor gununde sirtini donuyorsa deger vermiyordur.

ev konusuna aileler pek karismasa da siz nisanlinizla karar verseniz daha iyi olur, tabi artik nisanlisiniz, oyle olur boyle olurla is olmaz, duzgun plan yapmak gerekir.

X