Bu ülkenin adaleti buymuş

nameaver

Nirvana
Kayıtlı Üye
11 Mart 2016
11.346
49.028
Bu ülkenin adaleti buymuş
Yargıtay’ın bozma kararı üzerine yeniden görülen davada mahkeme kararında direndi. Fırıncı üç sanık tutuklu kaldıkları süre dikkate alınarak tahliye edildi. Anne Emel Korkmaz “Bu ülkenin adaleti buymuş. Başka bir şey demiyorum. 19 yaşındaki bir çocuğun değeri bu kadarmış” dedi
i.milliyet.com.tr-.-YeniAnaResim-.-2016-.-04-.-18-.-bu-ulkenin-adaleti-buymus-6898494.Jpeg.jpg

Yayınlanma Tarihi: 19.04.2016 02:30
OKTAY ENSARİ, ZAFER BARIŞ, YASİN DALKILIÇ, OLCAY DÜZGÜN Kayseri DHA
Eskişehir’deki Gezi eylemleri sırasında üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın dövülerek öldürülmesi ile ilgili dava Yargıtay’ın bozma kararının ardından Kayseri 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmeye başladı. Mahkeme, sanıklara yine daha önce verilen cezaların verildiğini açıkladı. Tutuklu polis memuru Mevlüt Saldoğan hakkında yeniden 10 yıl 10 ay; polis memuru Yalçın Akbulut’a da 10 yıl hapis cezası verildi. Fırıncılar İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatansever de yine 6’şar yıl 8’er ay hapis cezası aldı. Daha önce tahliye olan Ebubekir Harlar hakkında yine 3 yıl 4 ay hapis; tutuksuz sanıklar polis memurları Hüseyin Engin ve Şaban Gökpınar’a da beraat kararı verildiği açıklandı. Mahkeme heyeti, İsmail ve Ramazan Koyuncu ile Vatansever’in, tutuklu bulundukları süreyi göz önüne alarak tahliye edilmesine karar verdi.
Dava nedeniyle Adliye Sarayı çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Davayı izlemek için Ali İsmail Korkmaz’ın ağabeyi ve avukatı Gürkan Korkmaz, anne Emel, baba Şahap Korkmaz Hatay plakalı minibüsle Kayseri’ye geldi. Aile, arama noktasından geçirildikten sonra duruşma salonuna alındı.
Saat 09.30’da başlayan duruşmada mahkeme heyeti Yargıtay’ın bozma gerekçesine oybirliğiyle uyduğunu açıkladıktan sonra avukatlar savunmaya başladı.

‘Katil değiliz’
Duruşmaya Çorum ile Afyonkarahisar E Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan polis memurları Akbulut ve Saldoğan ile fırıncılar İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu ve Vatansever Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden savunma yaptı. “Şırnak’ta, Silopi’de teröristlere karşı bu ülkeyi savunmak için mücadele ettik. Güneydoğu’da; Sur’da Şırnak’ta hayatını kaybeden arkadaşlarımıza rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz”’ diyerek söze başlayan Saldoğan’a anne Korkmaz, “Bu savunma mı?” diye bağırdı. Korkmaz’ın avukatı Ayhan Erdoğan da, “Sen, nasıl adam öldürdüğünü anlat” diye itirazda bulundu.
10 yıl 10 ay hapis cezasıyla yargılanan Saldoğan, Ali İsmail’e cop veya benzeri şeylerle müdahale etmediğini öne sürerek, “Beraatimi talep ediyorum. Ali İsmail, olay sonrası 38 gün hastanede tedavi edilmiş, yarası açık bırakılmıştır. Bundan dolayı ölmüş olabilir. Biz o gençlerin katili değiliz. Gençlerin katili, Gezi Parkı olaylarını ortaya çıkaran gruplardır” dedi.

Paralel iddiası
Polis memuru Yalçın Akbulut da, “Hayatını kaybeden kişiye karşı hiçbir müdahalem olmadı. Hazırlanan rapor döneminde TÜBİTAK’ta çalışanların ’Paralel örgüt’ üyesi olabilecekleri düşüncesindeyim” diye ifade verdi. İsmail Koyuncu ise “Allah katında vicdanen rahatım. Ben kimseyi öldürmedim. Cezaevinde yattığım sürece ben ve ailem mağdur oldu” dedi. Diğer sanık Ramazan Koyuncu da “Daha önce verdiğim ifadelerime katılıyorum. Suçsuzum. Üç yıldır suçsuz yere hapis yatıyorum. Beraatimi istiyorum” diye konuştu.
Afyonkarahisar E Tipi Cezaevi’nde bulunan Vatansever de, ”Benim müdahale ettiğim şahıs Ali İsmail Korkmaz değildir. 33 aydır hapis yatıyorum. Ailem ve ben mağdurum” dedi.
Savcı, önceki esasa ilişkin görüşünü yineleyerek beraat eden sanıklar için yeniden beraat, tutuklu sanıklar için de tutukluluk hallerinin devamını istedi.
Son sözleri sorulan acılı baba Şahap Korkmaz, “İtirazımız, bu katillerin gerçek cezalarını almaları içindir. Oğlumun yolu 4 kişi tarafından kesiliyor ve dövülüyor. Kuş yavrusu gibi yerde çırpınıyor. Yerde çırpınan bırakın insanı, herhangi bir canlıya vurmak insanlığa sığar mı? Ali İsmail kaçarken, 8 kişi müdahale ediyor. Suçlular cezalarını alsınlar” diye konuştu.
Anne Korkmaz da suçluların cezalandırılmasını istedi. Ali İsmail’in ağabeyi Avukat Gürkan Korkmaz ise, “Dosyada, kasten adam öldürme suçu sabit ve açıktır. Sanıklar, bu yönden cezalandırılsın” dedi. Ailenin avukatı Ayhan Erdoğan da “Sanıklar suçtan kurtulmak için yalan söylüyorlar. Sanık polis memurlarıyla birlikte beraat eden polislerin cezalandırılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Tutuklu sanık Saldoğan’ın avukatı Mutlu Karayılan, Korkmaz’ın ailesinin duruşma salonundan çıkarılmasını talep etti. Bunun üzerine Ali İsmail’in ağabeyi avukat Gürkan Korkmaz, “Sen de abartma. ’Dır dır’ etme” karşılığını verdi. Mahkeme heyeti, sanık Saldoğan’ın avukatı Karayılan’ın bu istemini reddetti. Verilen aranın ardından karar verildi.

Katiller korunuyor
Mahkemenin kararını açıklamasının ardından anne Emel Korkmaz, “Bu ülkenin adaleti buymuş. Başka bir şey demiyorum. 19 yaşındaki bir çocuğun değeri bu kadarmış” dedi. Baba Korkmaz ise katillerin korunduğunu savundu.
Ağabey Gürkan Korkmaz, “Hayal kırıklığına mı uğradık? Hayır. Adalet duygumuz yine yara aldı. Biz tabii yine Yargıtay’a başvurumuzu yapacağız” diye konuştu.
Korkmaz ailesinin avukatı Ayhan Erdoğan “Yargıtay aşamasında temyiz taleplerimiz kabul görürse, tekrar tutuklama ile sonuçlanabileceğini düşünüyoruz. Bu tatmin edici bir karar değildir. Bunlar korumaya yönelik kararlardır. Kamu görevlileri böyle korunduğu sürece Türkiye’de işkence ve işkenceye benzer şekilde sonuçlanabilecek fiillerle yurttaşların ölümü sonlanmaz. Yani kararı yerinde bulmadığımızı ifade ediyorum” dedi.

Notlar...
- Davayı dışarıda takip eden gençler, duruşma sonucunu beklerken megafon ve cep telefonu hoparlörlerini açarak müzik çalıp, halay çekti.
- Babası Şahap Korkmaz duruşma öncesi “Son duruşmaya kadar bütün duruşmalarda sanıklar hakkında kasten adam öldürmekten müebbet ceza isteniyordu. Son duruşmada olay tamamen değişti ve adam yaralamaktan ceza verildi, iyi halden indirime gidildi. Eğer adam öldürmenin cezası buysa demek ki ne adalet var, ne kanun var, ne hak var, ne insan hakkı var” diye konuştu.
- Duruşmayı izleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, baba Korkmaz, annesi Emel, CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık ve Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan basın açıklaması yaptı. Anne Korkmaz “Ali İsmail bu sene mezun olacaktı. 3 senedir adaletin peşinde koşuyoruz. Ali hiçbir şekilde geri gelmeyecek bunun bilincindeyim. Başka evlatlarımızı yitirmemek adına hak ettikleri cezanın verilmesini istiyorum” dedi.
- Gülsüm Elvan ise “Ne söyleyeyim? Artık bizde söyleyecek bir şey bıraktılar mı? Sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.
http://m.milliyet.com.tr/bu-ulkenin-adaleti-buymus-gundem-2229565/

Evladının dövülerek öldürüldüğünü bilmek yetmiyor, birde bunu yapanların elini kolunu sallayarak dışarda gezeceğini görüyorsun.
Ne yapsın bu insanlar şimdi?
Nereye başvursunlar, hakikaten bu mudur birini döverek öldürmenin cezası?

X