Bahçe Bakımı ve Çiçekler Bu yaratığı bilen var mı?

Kırkayak bu rutubet olan yerlerde çok olur bizim müstakil ev vardı 4 katlıydı 2. Katında banyo ve tuvalette banyoyu temizlerken ayağıma tirmanmis bi de farketmemisim hissedilmiyor da yürürken ayaklarımı yıkarken farkettim hala o hafızama kazınmış bir anıdır aşırı iğrenç.

Kırkayak desen değil,solucan desen değil..Peki var mı bilen,tanıyan bu canlıyı?

Hayatım boyunca başka hiçbiryerde görmedim. Ege de yaşamaya başladıktan sonra tanıştım kendisiyle. Öyle ki evin tavanını ağaç yaptırmaktan bunun yüzünden vazgeçtik..Çünkü ahşabı seviyor ve patır patır kafamıza düşüyordu ev yokken kaldığımız motellerde. Belki Karadeniz bölgesinde de olabilir. Nemi,ıslaklığı, ağacı sevdiği için..

Şöyle anlatayım;Zararsız bir yaratık. Isırma,sokma vs yok.Islak yerleri seviyor.Özellikle yağmurdan sonra deli gibi artıyorlar.Herhangi bir taşı,odunu vs.kaldırdığımızda altında sürü halindeler. İnanılmaz çoğalıyorlar ..

Bilmek istiyorum ismi nedir?Ona göre belki sevmediği birşeyler varsa (herhangi bir koku,kimyasal olmayan bir ilaç) onunla uzaklaştırırım evden.İçeriye en azından dış kapıya yakın yerler dışında pek girmedi. Ama verandada adım atamıyoruz. Görmeden basıp ezmek ise istemiyorum.Hergün terastan bunları süpürüyorum. Ömürleride çok değil.Ölüp olduğu yerde kuruyor.Dokununca kıvrılıp kalıyor..Şömineye atmak için dışardan getirdiğim odunların üzerinde oluyorlar. Odunları silkeleyerek alıyorum içeri.Çünkü içeri taşımak istemiyorum..Yakmakta istemiyorum haliyle.
Sıkıntım terasta kilere bir çözüm bulmak..
İnternette araştırdım ama yok bulamadım. Sizlerden bilen vardır belki diye de sormak istedim..

Merhaba.
Dokununca kivrilip kaliyor dediniz ya, ordan bildim, tesbih böceği olabilir bu.
Gözümle görmedim, babam anlatmisti, dokununca kivrilip kalirmis, cocukken ipe dizerler, kolye tesbih yaparlarmis 🙂
Nemli yerleri severmis. Kızım da cizgi filmde izlemis, resmini yapmıştı. Tesbih bocegine benzettim. Belki bu isimle aratinca bir çözüme ulasabilirsiniz.
Sağlıcakla kurtulmanizi dilerim.

Merhaba.
Gözümle görmedim, babam anlatmisti, dokununca kivrilip kalirmis, cocukken ipe dizerler, kolye tesbih yaparlarmis 🙂
Nemli yerleri severmis. Kızım da cizgi filmde izlemis, resmini yapmıştı. Tesbih bocegine benzettim. Belki bu isimle aratinca bir çözüme ulasabilirsiniz.
Tesbih böceği daha geniş, siyah ve daha kısa oluyor, dokununca yusyuvarlak kapanıyor kendi içine. Bu muhtemelen kırkayak.

Kırkayak bu rutubet olan yerlerde çok olur bizim müstakil ev vardı 4 katlıydı 2. Katında banyo ve tuvalette banyoyu temizlerken ayağıma tirmanmis bi de farketmemisim hissedilmiyor da yürürken ayaklarımı yıkarken farkettim hala o hafızama kazınmış bir anıdır aşırı iğrenç.
Allah'tan bu bizden uzak duruyor. Öyle tırmanma huyu falan yok.Öyle olsaydı duramazdım..

Merhaba.
Yok tesbih böceğini biliyorum.Bu başı ortada olacak şekilde kendi etrafında yuvarlakça kıvrılıyor...

X