Bu yaşta bu dişler ... Çok utanıyorum.

bir an önce dişçiye gitmezseniz bütün dişlerinizi kaybedebilirsiniz.
çocuğunuzun doğumuna az kalmış doğumdan sonra mutlaka gidin.
bunda utanılacak ya da korkulacak bir şey yok.
siz gitmedikçe bu ilerleyecek ve hiç sağlam dişiniz kalmadığında ne yapacaksınız? mutlaka gidin

Benm de kanal tedavili bi dis vardi. Dogum sonrasi cektrdm . her dogum bi dis gotururmus derler. Uyusturucu igneden uc dort saat sonra sutumu sagip dokmustum emzirmedim hemen, dis cok zor anliyorum. Cekim kanal tedavi falan olacaksa dogum sonrasi devlete gidersen bebegin oldugu icin hemen islem yaparlar, bekletmezler, ben bebegim yirmi bes gunlukken gittim. Hic beklemedim hemen filmdir cekimdir hsllettik.

Canım zaten iğneden sonrasını inan hissetmiyorsun.Ağız kokusuda yapar dis çürükleri ve apseler.Daha dikkatli olmalıydın.Günlük mutlaka süt falan iç ilerde dis kaybını minimuma indirmeye çalış

İstanbul dayım ne yazık ki :KK43: Evet ne anne sütü almışım, ne de inek sütü içebildim bu yaşıma kadar :KK43: Bu kalsiyum normal hemogramda çıkmıyormu, doktorum söylemedi öyle birşey , onun için farklı bir tahlil mi istetmem gerekir acaba

Tahliller hakkında bilgim yok ama doktora ayrıca sorun derim.

Merhaba, teselliye çok ihtiyacım var :KK43:
Ben 24 yaşında 4 yıllık evliyim. Küçük yaştan beri diş problemleriyle sıkıntı yaşadım. Sabahlara kadar diş ağrısı , üstüne uyuşturmak için bastığım, gargara yaptığım tuzların yanıkları, acılarıyla uğraştım. Dişci fobim vardı, dişçi koltuğuna oturunca kalkamayacak gibi bir düşüncem vardı, annem ne zaman götürse çığlıklarla dişimi muayene edip apse olduğunu söylerdi doktor. 1 hafta ilacı kullan çekelim vs. Tabi bende ilacı kullanıp ağrı geçince atlatırdım bi şekilde, zaten sırf ilaç yazması için o muayeneye katlanıyordum 8-9 yaşlarındaydım zaten, ve ailemde gitmediğim zaman fazla önemsemedi,zorla götürmedi ve bendeki dişçi korkusu fazlasıyla büyüdü. Okul, iş, ergenlik dönemi her şeyimde etkisi oldu diş ağrısının ama aptal kafam gitmedim, gidemedim. Cesaretimi topladığım zaman hamile olduğumu öğrendim, 2 yaşında şimdi kızım, ve şaka gibi dişlerimi yaptıracağım zaman yine hamileyim :KK43: Vitamin, demir eksikliği vs nedeniyle dişlerim daha çok hassaslaştı ve şuan ön dişim kırık,yani devlette kanal+dolgu yaptırdım ve 1 ay sonra o kısım sallanmaya başladı ve dolgu olan yer hala oynuyor ama kökünden düşmüyor sadece kökü sağlam yapmış nasıl becerdiyse. 4 azı diş kalmadı tahmin edersinizki 15 sene falan geçti aradan. Sadece az bi etrafında dışında çürük parçalar kaldı gerisi et parçası, içine doğru oyuk baya ve apse yapıyorlar çok acı çekiyorum . Köpek dişim dibinden çürümeye delinmeye başladı , üst azı dişlerim aynı şekilde oyuk et parçası var ve dışında çürük diş parçası var. Şuan 31 haftalık hamileyim ve hamilelikten dolayı hassaslaştı çürükler artıyor çok ağrıyor dünden beri dişim :KK43: Aşırı hassasiyet var komple dişlerimde fırçalayamıyorum artık çünkü beynim zonkluyor o sancıdan :KK43: İnsan içine çıkmaya DİŞÇİYE BİLE GİTMEYE utanıyorum :'(
Eşim rahatsız oldu geçen yıl özel kliniğe git kaç tl tutuyor hesaplattır , kredi çekeriz gerekirse yaptıralım dişlerini dedi, tamam dedim gel görki 1 hafta sonra şaka gibi yine hamileyim. . Bebek 31 hf. Oldu ama dişlerde mahvoldu tamamen. Çok utanıyorum ağrı çekiyorum, o koltuğa oturup ağzımı doktora açmaya çok korkuyorum iğrenerek bakarmı bana :KK43: Bu yaşta bu ne rezillik diye düşünür içinden değilmi :KK43:
Doğumdan ne kadar süre sonra gidebilirim, hemen tedaviye başlanırmı ?
Kafam karman çorman, aptal kafamın cezasını çekiyorum nolur bana da bi akıl fikir... :'( Çok çok üzülüyorum :'( benm yaşımda benim gibi veya benden kötülerini görmüşmüdür acaba doktor :'( :'(
Çok geçmiş olsun canım . Diş ağrısı gerçekten zor hele hamileysen.. Mutlaka kalsıyum , proteın desteği al ağız bakımına dikkat et. Şuan için bişiy yapamazlar biliyorm 24 haftalık hamıleyken bnmde başıma geldi tedavi olamadım. Gerçi benimki gömülü 20 lik dişti. Senınkıler tedavı olurlar sanıyorum. Dişçi konusuna gelince neden senden tiksinsin onun işi o emin ol çok daha kötü manzaralarla karşılaşmıştır. Hoşçakalll Allah şifa versin inşallah..

Çocuğuna da zararlı sana da zararlı çürük diş.ölebilirsin bile bu yüzden.hemen dr a görün

Korksanizda gitmeniz lazimdi,bu hale bile isteye gelmişsiniz.
Simdi korkmuyormusunuz?
Korkuyorsunuz ama mecbursunuz degil mi?
Gülemiyorsunuzdur bile.
Ama işte illa bekliyoruz ki iyice mahfolsun öyle gidelim!

Dişlerim benim herseyimdir.
Kücükken annem,sonra da ben cok iyi baktim.
Yamuk yumuktu kücükken,4sene telli telli gezdim.

Lütfen dogumunuzdan sonra,cok cok cok iyi bakin dişlerinize.

Bu cocuklar.annelerini karnindayken icten dogunca dista emiyor Allah hayirli evlat versin ...
Ben tel kullandim yasimda 28 hatta tel.degil bildiginiz kopru kurdular agzima cunku gomuli.disim.vardj ne var bunda?curuk olsa ne yazar kokunden olmasa kime ne ? Kadinlarda utanmayi cok severim ama yerli yersizde olmazki ...kalsiyum.sut yogur ve neye ihtiyaciniz varsa yiyin dis eti cekilmesi varsa onada dag kekigi kullanin durdurur ama.iyi bir bayan doktora da.gidin rahat hissedersiniz

Gecmis olsun.
Benim kuzenim vardi ayni sizin durumunuzda. Dislseri carp curptu, hepsi curumustu. Kotu bisey demeye cekindim ama agzina cok kotu kokuyordu kuzenimin. Turkiyeden avrupya gdlin geldi ve hamile kalmadan hemen once akilli davranip implant yaptirdi. Ön dislere yok dolgu, yok sahte disle felan ugrasma. Ön disler helede hic dayanmaz buna.
Su an kuzenimin disleri cok cok guzel oldu, sizin konunuzu gorunce hatirladim geri o cok koru kokan agzini. Su an eser yok.

Varsin bi sefercik utan, sonu selamet.
Sakin ihmal etme.
Ama Hamilesin simdi bisey yapamazlar galiba maalesefki.

Arkadaşım hamileyken 20 lik diş çektirmişti. Kadın doğum doktorundan bununla ilgili kağıt alıp götürdü dişçiye o da çekti. Belli haftalarda diş tedavisi yapılamıyor, onun dışında yapılıyor. Morfin dediğin şey de çeşit çeşit hamileye zararlı olanı var olmayanı var. Aksine doktorlar hamileyken bile olsa diş tedavisinin aksatılmaması gerektiğini söylüyor. Hamileyken narkoz alıp ameliyat olan insanlar var. İyi bi doktora git hemen

Sırf gebelik düşündüğüm için gittim 20 lik dişlerimi çektirdim çürüklerime baktırdım çünkü hamilelikte diş ağrısı nasıl bi azap annemden iyi biliyorum. Zavallı annem kardeşime hamileyken dünyayı gözü görmedi dişine koymadığı denemediği şey kalmıyordu

Kendimi gördüm sanki bir anda. Ama tek fark benim fobim yoktu ama çocukluğum gençliğim sürekli dişçide geçti hiç düzelmedi. O kadar ki yaptıra yaptıra dişçi gibi deneyimli oldum. İki hamilelikten sonra tabi yine berbat ağrılar ve görüntü ile kalmıştım. Kayınpederimden Allah razı olsun. Gidin araştırın en iyi Dr hangisiyse ne yapılacaksa yaptırın Dedi. Üç ,dört doktor gördük hepsi aynı fiyatı söyledi 16-18-20 milyar civarları. Üst çene diş Eti ameliyatı ve komple zirkonyum kaplama, dolgu ve implant yapıldı. Ve bebeğim 2-3 aylıktı. Ben üç senedir hiç dişçiye gitmedim artık hepsi geçti çok şükür. Darısı senin başına.
Diş görünümü insanın psikolojisini çok etkiliyor bilirim. Konuşamazsın birinin yanında gülemezsin sürekli tedirgin olursun mutsuz olursun tam Bi sosyal fobi!! Allah yardımcın olsun tez vakitte düzelttirirsin inşallah.

Merhaba, teselliye çok ihtiyacım var :KK43:
Ben 24 yaşında 4 yıllık evliyim. Küçük yaştan beri diş problemleriyle sıkıntı yaşadım. Sabahlara kadar diş ağrısı , üstüne uyuşturmak için bastığım, gargara yaptığım tuzların yanıkları, acılarıyla uğraştım. Dişci fobim vardı, dişçi koltuğuna oturunca kalkamayacak gibi bir düşüncem vardı, annem ne zaman götürse çığlıklarla dişimi muayene edip apse olduğunu söylerdi doktor. 1 hafta ilacı kullan çekelim vs. Tabi bende ilacı kullanıp ağrı geçince atlatırdım bi şekilde, zaten sırf ilaç yazması için o muayeneye katlanıyordum 8-9 yaşlarındaydım zaten, ve ailemde gitmediğim zaman fazla önemsemedi,zorla götürmedi ve bendeki dişçi korkusu fazlasıyla büyüdü. Okul, iş, ergenlik dönemi her şeyimde etkisi oldu diş ağrısının ama aptal kafam gitmedim, gidemedim. Cesaretimi topladığım zaman hamile olduğumu öğrendim, 2 yaşında şimdi kızım, ve şaka gibi dişlerimi yaptıracağım zaman yine hamileyim :KK43: Vitamin, demir eksikliği vs nedeniyle dişlerim daha çok hassaslaştı ve şuan ön dişim kırık,yani devlette kanal+dolgu yaptırdım ve 1 ay sonra o kısım sallanmaya başladı ve dolgu olan yer hala oynuyor ama kökünden düşmüyor sadece kökü sağlam yapmış nasıl becerdiyse. 4 azı diş kalmadı tahmin edersinizki 15 sene falan geçti aradan. Sadece az bi etrafında dışında çürük parçalar kaldı gerisi et parçası, içine doğru oyuk baya ve apse yapıyorlar çok acı çekiyorum . Köpek dişim dibinden çürümeye delinmeye başladı , üst azı dişlerim aynı şekilde oyuk et parçası var ve dışında çürük diş parçası var. Şuan 31 haftalık hamileyim ve hamilelikten dolayı hassaslaştı çürükler artıyor çok ağrıyor dünden beri dişim :KK43: Aşırı hassasiyet var komple dişlerimde fırçalayamıyorum artık çünkü beynim zonkluyor o sancıdan :KK43: İnsan içine çıkmaya DİŞÇİYE BİLE GİTMEYE utanıyorum :'(
Eşim rahatsız oldu geçen yıl özel kliniğe git kaç tl tutuyor hesaplattır , kredi çekeriz gerekirse yaptıralım dişlerini dedi, tamam dedim gel görki 1 hafta sonra şaka gibi yine hamileyim. . Bebek 31 hf. Oldu ama dişlerde mahvoldu tamamen. Çok utanıyorum ağrı çekiyorum, o koltuğa oturup ağzımı doktora açmaya çok korkuyorum iğrenerek bakarmı bana :KK43: Bu yaşta bu ne rezillik diye düşünür içinden değilmi :KK43:
Doğumdan ne kadar süre sonra gidebilirim, hemen tedaviye başlanırmı ?
Kafam karman çorman, aptal kafamın cezasını çekiyorum nolur bana da bi akıl fikir... :'( Çok çok üzülüyorum :'( benm yaşımda benim gibi veya benden kötülerini görmüşmüdür acaba doktor :'( :'(

Canim meraba bende senin durumundayim tek farkim benim disci fobim yok korkmuyorum ama sorumsuzlugum yuzunden gitmedim. Dogum yapali 5 ay oluyor hamilelikte cok aci cektim disimden dolayi o aciyi dogumda cekmedim yani dusun seni cok iyi anliyorum.. Suan yeni tedaviye basladim. Benimde senin gb dislerim cok kotu kendiliginden kopmus gitmis sadece koku icinde kalmis dislerim var curuklerim var vs. Oncelikle utanacagin hicbir durum yok ben utanmadim zaten ve doktorda zaten sana igrenerek falan bakmiyo merak etme. Ozele gidiyorum ben ve tam tersi dislerin o kadar kotuyse sen onlar icin bi define gibisin utanma konusunu gec bence. Korku konusundada sende ozele gidiceksin anladigim kadariyla. Kesinlikle bisey hissetmeyosun merak etme isterse ceneni oysun yani aci yok. Zaten bu konuyu doktorunlada konus fobinin oldugunu soyle zaten seninle basindan beri tek bi doktor ilgilenecektir sorunlarini anlat oda ona gore davranir zaten gerekirse biraz daha fazla uyusturur. Zaten igne yapmadan once bile acimasin diye bi sprey sikiyo o bile acimiyo yani. Bu fobini yenmen icin bikere gitmen yeterli diye dusunuyorum kafanda cok buyutmussun korkacak bisey olmadigini sende gorceksin canim. Dogumdan hemen sonra gidebilirsin bence doktorada sorarsin zaten. Yardimci olabildiysem sevinirim.

X