Bu yolun sonu nereye çıkar..? son durumum

Sen derslere çalış, bu arada da korun çocuk yapma, ailesiyle mesafeli ol. Evlerine gitmek zorunda kalsan bile kendini onlarla iyi olmaya mecbur etme. Yaza kadar kavga etmeden geçir şu iş bulma sürecini. İş bulana kadar da eşinin tavırlarını ölç tart, devam edemeyecek gibiysen iş bulduktan sonra ayrıl, hayata bir kere geliyorsun. Ya eşin kendine çeki düzen verip kendini sizinle kurduğu yeni aileye adayacak ya da anne babasının evine geri dönecek.

Öyle kayinvalidenin evine gitmem ama sen olayların içinde olayın kötülüğünü göremiyorsun azcik farkındasın...gidersende seni uzecekler bunlar boşver gitme eğimle kendinle ilgilen spor yap film seyret ders çalış isteyen istediğini desin yapsın he he de geç ayy suram ağrıyor buram acıyor de

Bu evliliği ısrarla sürdürüp yıllarınızı çöp edeceksiniz belli. Artık o konuya birşey demiycem. Size vereceğim tek tavsiye Allah aşkına şu kpssye hazırlanmayı bırakın. Büyük küçük her neyse bir iş bulup girin çalışın. 10 sene denemişsiniz kpss olmamış işte daha neyin zorlaması

benim eşim boşanma durumunda çocuk babada kalır anne bebekken bakar o kadar.sonra ayrılabilirmiş
1) bu adamı dinlemeyin
2) hakimler çoğunlukla anneye veriyor ve ayrıca ne hakla bunu söyleyebiliyor? Hukuka karşı mı gelecek, hakim onun dediğini mi yapacakmış? Salak herif.
3) Lütfen bu adamdan çocuk yapmayın.

Çok yanlış düşünüyorsunuz.
hangi bağ? aranızdaki bağ yok ki. onlar sizi ailesine kabul etmemiş. siz o aile için bir hiçken hangi bağ?

Kv telefonda biz sana yakın davrandık hep sen böyle yapınca bende kendimi geri çektim dedi.Böyle yapınca'dan kastı eşim olmadan gitmeyişim.. Uzun süreli onlarda bulunmayışım..
Sizi cahil ve saf yerine koyuyorlar ve siz buna hala izin veriyorsunuz. Siz kv ile evlenmediniz. Eşinizle evlisiniz. Neden onların istediklerini yapmaya mecburmuş gibi davranıyorsunuz hala?

benim haberim yok.bana sen gelmedin bak insanlarda anlıyor bişeyleri.gelinin nerde diyorlar bişey diyemiyorum dedi bana
Niçin sizi aptal yerine koyduklarını bile bile onlarla her ortama girmek için bu kadar çabalıyorsunuz? Hatta kabaca soruyorum, neden bu yalakalık yapar gibi tavırlar? Neden? Kadın size yalan söylüyor, yapmadığınız şeylerle

Arkadaşım siz eğitimlisiniz ama size hiçbir şey katmamış. Kv 15 yaşında evlenmiş cahilmiş katlanmış. Siz eğitimli biri olarak niye katlanıyorsunuz? Ben söyleyeyim "elalem ne der?" Kv niz için zamanında bu önemliymiş ama 2020 yılında bunu bahane etmek, hem de eğitimli ve reşit birine yakışmıyor.
Sorsanız bende kendime yakıştırmazdım...belki bambaşka bi hayatım olurdu..Doğru zamanda sınır çizememek, hep insanların suyuna gideyim aman problem çıkmasın demek hiçbi işe yaramadı.Evlenince kendimi öyle bi ortamda buldumki...zamanla ben nerdeyim bu insanlar neden böyle diye sormaya başladım..Gözlerinden hiçbişey kaçmaz her hareketime dikkat ederler.buda cabası.Eşinle mutlu olmak istiyorsan ailesinede katlanacaksın sözleriyle yaşadım hep.Bizzat annem tarafından... 2 gün önce bana hak veren annem Aaa kızım eşinde ne kadar anlayışsızmış diyen annem bugün bana boşanıpta ablan gibimi olacaksın diye bağırdı telefonda..Bile bile..yaşadıklarımı bile bile görmezden geldi..

Her konuda tavsiyelerinize açığım..Böyle bi aileyle başedebilen, benim gibi başta çok pasif davranıp sonra toparlayan oldumu aranızda..
Oldu tatlım, ama ben toparlamak yerine salmayı seçtim. Sonra onlar toparlamaya uğraştılar.

Ah canım ya, sırf şu naifliğin yüzünden bunları yaşadığını farkedebilsen tırnaklarını çıkarmaya başlar, seni eleştirene "ben bu kadarım, isteyen sever" tepkisini koyardın ortaya.
Üzerinde ki o psikolojik baskıyı, her hareketinde onların taleplerini dikkate almayı, memnun etme çabanı, kırgınlıklarını o kadar iyi aldım ki yazından.

Aynılarını hatta fazlasını yaşamış evliliğinde 20 yılı devirmiş biri olarak sana tek söyleyeceğim ruh sağlığın için hepsini kulak ardı etmen. Ben buyum beğenmeyen karşı kaldırımdan yürüsün tavrını koymadığın sürece talepler hep olacak. Bak bu tavrınla hiç bir şey beklediğin gibi olmayacak lütfen bundan emin ol önce, sana hayattan bir sürü örnekler verebilirim. Deli deliyi görünce saklar sopasını. Bir kaba alabildiği ölçüde su koyabilirsin, onlarda ona göre dolduruyorlar seni. Bu tavrı almışlar senden, geniş geniş talep edebiliyorlar.

Bak bir yak gemileri, dök içindekini herkes nasıl geri adım atıyor.
Kv "şunun gelini evlerinden çıkmıyormuş, birlikte yer içerlermiş" gibi bir yakıştırmasına "ne güzel değer görüyor kız demek, insan memnun olduğu ortama isteyerek girer. Maşallah eşinin ailesine" deyip kapatıyorum ağzını. Ama eski ben sokulan lafa karşılık vermeyip, ne yapsam da memnun etsem çabasına girerdim. Ne eziyet etmişim kendime.

Ufacık yaşımda koca koca insanları idare etmeye çalıştım. Kimse de gözümün yaşına bakmadı. Kötü olan insan için senin pasifliğin onun güç gösterisi, böbürlenme sebepleri aslında.

50 yaşında ki teyzeyle senin aile toplantısı dışında baş başa ne işin olur?
Hafta da 2-3 gün gittiğin kv nin hala daha seni bu konuda eleştirmesi ne münasebet.
Kaynın soğuk davranmış, hakkında yanlış mı düşünmüş banane, kırk yıl yüzünü görmesen ne kaybedersin?
Annesinin gazıyla seni eleştiren kocaya neden "beğenmiyorsan kapı orda" demiyorsun. O senin ailen için ne yapıyor ki?
Bak bir gün gemileri yakacaksın, tahammül sınırın dönüp arkana baktırmayacak seviyeye gelecek, herkese ederini vereceksin. Peki ya senden giden?
Onlar yüzünden 1 dakikalık üzüntüme, bir damla yaşa, bir geceyi bırak bir saat uykusuz kaldığım için bile çok kızıyorum kendime. En büyük kötülüğü kendim kendime etmişim. Aç lütfen gözünü, naifliğini, iyi niyetini kullanmaların izin verme.

Kapalıymışsınız. Size şunu söyleyeyim. İslam alimlerine göre; “Bir gelin kendi kocası ve hatta çocuğuna bile bakma zorunluluğu yoktur. Dolayısıyla bir kayınpedere bakma sorumluluğu da yoktur." derken kocanız hangi gerekçeyle bu hayatı dayatıyor size?
Evlendiğim ilk haftadan beri insan yaşlılara bakar bakmalı..bakmazsa ondan hayır gelmez. Kv 3 tane yaşlıya bakmış ömrünce sırayla..Bu durumu övüp övüp bitiremiyorlar..Gelin dediğin böyle olur söylemlerini duysanız daha evlendiğiniz ilk hafta dur şunlara cvp veriyim diyemiyorsunuz.Aman yanlış anlamasınlar diye diye kendi sağlığımdan oldum.. Anne babasına yaşlanınca bakmayan evlattan hayır gelmez..bir sürü durup dururken söylenmiş laf..Neden bunları bana söylüyorlar diye sorguluyordum başta..Sonra sonra anladım ben onların beklentilerinin çok çok altında kalıyormuşum...

Sorsanız bende kendime yakıştırmazdım...belki bambaşka bi hayatım olurdu..Doğru zamanda sınır çizememek, hep insanların suyuna gideyim aman problem çıkmasın demek hiçbi işe yaramadı.Evlenince kendimi öyle bi ortamda buldumki...zamanla ben nerdeyim bu insanlar neden böyle diye sormaya başladım..Gözlerinden hiçbişey kaçmaz her hareketime dikkat ederler.buda cabası.Eşinle mutlu olmak istiyorsan ailesinede katlanacaksın sözleriyle yaşadım hep.Bizzat annem tarafından... 2 gün önce bana hak veren annem Aaa kızım eşinde ne kadar anlayışsızmış diyen annem bugün bana boşanıpta ablan gibimi olacaksın diye bağırdı telefonda..Bile bile..yaşadıklarımı bile bile görmezden geldi..
Sevgili arkadaşım. Annenize muhtaç mısınız? İş bulup çalışsanız geçinemez misiniz? Veya annenize sığınsanız sokağa mı atar sizi?
Annenizin eğitimini yaşını bilmiyorum ama muhtemelen kendi devrine göre düşünüyor.
Şu zamanda elalem ne der diye onun düşünmesi normal, çünkü kalıpları var ve yıkamıyor.
Siz gençsiniz, milenyumda doğup büyüdünüz. Mesleğiniz var. Neden kocanız, anneniz, kv niz ne isterse onu yapıyorsunuz?
Siz kimsiniz? Görünmez ipleriniz var da başkalarına mı bağlısınız sürekli, nereye çekseler oraya mı gidiyorsunuz?
Siz neredesiniz? Şurada kimbilir ne kadar ömrünüz var ve tek derdiniz birilerine yaranmak.

Bakın görün işte, ne kocanıza, ne kayınvalidenize, ne öz annenize yaranabiliyorsunuz. Sizi sizden başka düşünen yok.

Ya bir an önce iş bulup kendi hayatınızı sıfırdan kuracaksınız ya da böyle ömür çürütmeye devam edeceksiniz.

Bakın sizi anlıyorum. Anneme karşı gelemem diyeceksiniz belki. Ama ben bu KK kadınları sayesinde 3 sene önce gözümü açtım. Anneme rest çektim. Tam 3 sene arayıp sormadım. Kendi geldi barışalım diye. Şimdi her gün o arıyor beni, bir şeyler danışıyor, anlatıyor. Tamam deyip geçiyorum. Çünkü öz annem de olsa ona karşı kalbim paramparça.

Yani hayat kimse için kolay değil. Ve kimsenin hayatı ucuz değil. Siz de değerlisiniz, sizin de hayatınız çok değerli.
Bunu baz alarak davranın lütfen.

Evlendiğim ilk haftadan beri insan yaşlılara bakar bakmalı..bakmazsa ondan hayır gelmez. Kv 3 tane yaşlıya bakmış ömrünce sırayla..Bu durumu övüp övüp bitiremiyorlar..Gelin dediğin böyle olur söylemlerini duysanız daha evlendiğiniz ilk hafta dur şunlara cvp veriyim diyemiyorsunuz.Aman yanlış anlamasınlar diye diye kendi sağlığımdan oldum.. Anne babasına yaşlanınca bakmayan evlattan hayır gelmez..bir sürü durup dururken söylenmiş laf..Neden bunları bana söylüyorlar diye sorguluyordum başta..Sonra sonra anladım ben onların beklentilerinin çok çok altında kalıyormuşum...
Bakın insanların beklentileri asla bitmez.
Buna kendi öz ailemiz de dahil.
Onlar eşinizin ailesi ve dinen bakmakla sorumlu olan da eşiniz, siz değilsiniz.
Siz aklı başında, reşit, üniversite okumuş çok zeki ve akıllı bir kadınsınız.
Sizi hiç yerine koyan, hayattaki tek başarıları aile toplantılarında dedikodu yapmak olan insanlar için kendinizi parçalamaktan vazgeçin.
Atomu parçalasanız, o ne la! diyecek insanlardan üstün olduğunuzun farkına varın.
Siz önce kendinizi sevin, değer verin. Gerisini sallayın.

Ah canım , birazda böyle olması için bu fırsatı sen vermişsin onlara.Kocan da dahil sana böyle söylemeye biriyle kıyaslamaya kimsenin hakkı yok. En kısa zamanda ağırlığını koymalısın . Tüm kadınlar çok değerli varlıklardır . Kendine buna izin verdirtme.Asla bir erkeğin bu şekilde boyunduruğu altına girip kendini ezdirme .

Gerçekten üzüldüm nasıl bir baskı altında büyüdü kim bilir
Ben de yorumlarda gordum. Umarim kendisini toparlar. Ailesi de elalem delisiymis maalesef. Kendisi daha cok ailesi ve cevresinden duyacaklarindan cekiniyor. Ben de uzuldum. Asla bu hayati hak edecek bir konumda degil buna mecbur da degil.

Bu evlilik yurumez. Basiretsiz bir koca ornegi daha. Annesinin dizinin dibinden cikamayan bir adamin bu yastan sonra duzelmesi beklenemez. Kendi hastalikli ruh halini esine hastalikliymis gibi empoze eden bir koca ornegi daha...
Kayinvalideyle de ben olsam sadece ayda bir gorusurdum cunku bunu hak ediyor. Gittikce degerin artmayacak. Artmamis da. O zaman degerli vaktini ve enerjini kendine ver daha iyi. Sen degerlisin.

Allah kötüye dusurmesin derler siz kötünün de kötüsüne dusmussunuz
Dediğim gibi işten başka seçenek yok
Çünkü aile yapınızda boşanmayı kaldırmaz orada da sürekli laf yersiniz
Oyuzden iş planı yapin acilen
Ancak parası olana aile hukmedemez hukmetsede sözü geçmez

Epey zahmet vermişsin ellerine sağlık ancak pek işe yarayacağını sanmıyorum.

Çünkü ne kadar şikayet etse de kendisi de bir yerde içten içe bir yerde bu insanlarla ortak noktada buluşan bir zihniyette.

Onları haklı gören bir yani var gibi. Hep açıklama modunda. Ama ben haklıyım siz haksızlık ediyorsunuz derken bile pembik bir duruşu var.

Bu kadar sabırla kendisini bu beyinsiz ordusuna anlatmaya çalışmasını başka türlü açıklayamıyorum.

Ben konu sahibine boşan demiyorum bu arada.
Hepsinin ağzına sessizliğinle et, tavrını sert takın yola getir diyorum.
Daha bugün annem babama bak matemle X anlaşamıyorlar.Onlarda boşanırsa napacaksın demiş babama..Babam sürekli ablamın boşanmış olmasından üzgünlüğü dile getirir yıllardır..annemi suçlar.annem daha etkiliydi ablamın evlenmesinde.Şimdide babama bak yani beni suçluyorsun ama herkes boşanıyor bak matemde anlaşmıyor şuan.Bu kadar kınarsan bi çocuğun daha boşanır demiş babama..Babamda beni aradı kızım iyi anlaşın dedi bi sorunmu var annen bana bunları diyor..Yok baba dedim çünkü çok üzgündü.. Annemi aradım sonra oda bana boşanıp napıcaksın ablan gibimi olacaksın diye bağırdı düşünebiliyormusunuz..... Daha 2 gün önce bana kızım senin şansına bak nasıl bi aileye düşmüşsün..eşindede merhamet yok vah vah diyordu..Bi günde bi insan böyle değişirmi..Evet ailem karşı çıkacak..eşimin ailesi arkamdan demediğini bırakmayacak...herkesin gözünde ben suçlu olacağım..Şımarık işte isteseydi yuvasını kurtarırdı.Aklını kulalnamadı salak diyecekler.. (Kv sık sık bunu söyler insanlarla ilgili.) sonra olan benim hayatıma olacak.İnsanların ne düşündüğünü umursamadığım gün çektiğim bu baskılar acılar devam ederse kesinlikle gideceğim burdan.. Çok zor olacak biliyorum ama kişiliğimin yok sayılmasından, sürekli bende kusur aranmasından artık bıktım...

1) bu adamı dinlemeyin
2) hakimler çoğunlukla anneye veriyor ve ayrıca ne hakla bunu söyleyebiliyor? Hukuka karşı mı gelecek, hakim onun dediğini mi yapacakmış? Salak herif.
3) Lütfen bu adamdan çocuk yapmayın.
dinlediği hocalar öyle diyormuş:) çocuk 6-7 yaşına geldimi babada kalmalıymış..

boşanıpta değil boşanıp da
bende değil ben de
picama değil pijama

Gramer polisi değilim. Ama ben, konuyu baştan sona okuyup, sizde şunu gördüm:
Dar bir çevrede, dar kafalı insanlarla büyümüşsünüz. Okumuşsunuz evet ama sanıyorum her ile bir okul açılmış olmasının nimetlerinden faydalanıp bir şekilde mezun olmuşsunuz. Kafanızı kaldırıp da etrafa şöyle bir bakmamış, dahası kendi içinize dönüp ben ne istiyorum dememişsiniz.

Burada "eğitimli, kültürlü" gibi yakıştırmalar yapılıyor her diploma sahibi insana...Diploma ile ne eğitim ne kültür sahibi olunmuyor. Artık iş sahibi de olunmuyor.

Sizden 14 yaşındayken kayınvalidenizin yaptıklarını bugün için bekleyebiliyor olmaları (ki, ne münasebet!) tamamen sizi o potansiyelde görmelerinden. Yoksa lise mezunu bir ev kızı (!) olabilirdiniz ama sizde o ezikliği, boşluğu görmeseler böyle üstünüze gelemezlerdi. İlla gelmeleri gerekmezdi tabii ki, o da muhataplarınızın manyaklığı, sizin de şanssızlığınız olmuş.

Mimar olmanızın konumuzda hiçbir anlamı yok, farkındaysanız. Kaç senedir çalışmıyormuşsunuz ki. Öyle tahmin ediyorum ki erkek olan ortamda çalışamazsınız da siz...Ama devlet olursa erkek ortam helal oluverir o zaman çalışabilirsiniz. Değil mi?

Kısacası dönüp bir kendinize bakmanızda fayda var. Siz de aynı kalıpların aynı kafanın, aynı kültürün insanısınız. Boşuna inkar ediyorsunuz. Öyle olmasanız ne diye haftada 3 gün kayınvalide evine gidesiniz ki? Ne münasebet yahu. Siz istiyorsunuz ki "iyi gelin" desinler, siz istiyorsunuz ki "hayırlı eş" vasfı kazanın, çünkü dünyadaki yeriniz bu, kendinizi kadın ya da mimar olarak görmüyorsunuz. Siz iyi gelin, hayırlı eş, sonra sırası gelsin bir de kutsal mübarek fedakar anne olun.

Kendinizle yüzleşebilirseniz ve kendinize karşı dürüst olursanız bu sorunların hepsini çok çok kolaylıkla çözersiniz. Bol şans.

Daha bugün annem babama bak matemle X anlaşamıyorlar.Onlarda boşanırsa napacaksın demiş babama..Babam sürekli ablamın boşanmış olmasından üzgünlüğü dile getirir yıllardır..annemi suçlar.annem daha etkiliydi ablamın evlenmesinde.Şimdide babama bak yani beni suçluyorsun ama herkes boşanıyor bak matemde anlaşmıyor şuan.Bu kadar kınarsan bi çocuğun daha boşanır demiş babama..Babamda beni aradı kızım iyi anlaşın dedi bi sorunmu var annen bana bunları diyor..Yok baba dedim çünkü çok üzgündü.. Annemi aradım sonra oda bana boşanıp napıcaksın ablan gibimi olacaksın diye bağırdı düşünebiliyormusunuz..... Daha 2 gün önce bana kızım senin şansına bak nasıl bi aileye düşmüşsün..eşindede merhamet yok vah vah diyordu..Bi günde bi insan böyle değişirmi..Evet ailem karşı çıkacak..eşimin ailesi arkamdan demediğini bırakmayacak...herkesin gözünde ben suçlu olacağım..Şımarık işte isteseydi yuvasını kurtarırdı.Aklını kulalnamadı salak diyecekler.. (Kv sık sık bunu söyler insanlarla ilgili.) sonra olan benim hayatıma olacak.İnsanların ne düşündüğünü umursamadığım gün çektiğim bu baskılar acılar devam ederse kesinlikle gideceğim burdan.. Çok zor olacak biliyorum ama kişiliğimin yok sayılmasından, sürekli bende kusur aranmasından artık bıktım...
Ben size kiyamam. Ailelerimiz boyle cesit cesit hatalara dusebiliyor. Siz neyse ki akli basinda birisiniz. Egitiminiz var ve bu dar dunyada curumek hem kendinize hem emeklerinize yazik. Anne babalarimiz da insan ve insanlar yanlis egitilmis olabilir bilemiyor olabilir yanlis deger yargilari olabilir. Siz aileniz ve cevrenizden bir adim one cikmak icin okudunuz. Daha once de soylemisler ne yapin edin coklu korunun ama cocuk yapmayin. Ister sinava calisin ister ozelde olsun ekmeginizi elinize alin. Allah yardimciniz olsun. Unutmayin asla ama asla caresiz degilsiniz. Ozgurlugunuzun pesini birakmayin. Guzel ve sakince yapin planinizi. Anne babalarin hakki odenmez ama kimsenin de hicbir bagi kullanarak sizin kul hakkiniza girmesine izin vermeyin. Sabir ve saglikla kalin.

hangi hocalar bunlar?? adama bak işine geldi mi dini kullanıyor !! gecenin bilmem kaçına kadar kız-erkek oyun oynamaya ne diyormuş o hocalar?? bırakın Allah aşkına adam sizi çocuk kandırır gibi kandırıyor.. Yapacağınız en mantıklı iş ya adam gibi oturup kpss çalışmak ki bu kadar yıldan sonra bu biraz zor.. ya da ücretine bakmadan bir iş bakmak. evet mimarsiniz ama hiçbir tecrübeniz yoksa tecrübe edinmek, kendi ayaklarınız üzerinde durmak.. yoksa bu ailede daha çok ezilirsiniz..

Küfreden biri olsam kocanıza çok pis küfrederim.
O bıraksın hocayı da Allah'ı dinlesin. Allah korkusu olan insan karısına bunları yaşatır mı?
Hem vicdansız, hem sahtekar.

Bir de şunu anlamıyorum. Gerçekten hiçbir konu hakkında fikriniz yok mu?
Çocuk babaya verilir dediğinde en azından google açıp bakmıyor musunuz hukuk ne diyor, islam ne diyor diye?
Yani bir ailenin gelini, bir erkeğin karısı olmak dışında hiçbir vasfınız yok mu?
Gerçekten cahil misiniz? Hayata dair hiç mi bir tecrübe edinmediniz, yaşadıklarınızdan ders çıkarmayı akıl edemiyor musunuz?
Bir insan aynı delikten 2 kere sokulmaz. Ama siz ısrarla aynı hataları yapmaya devam ediyorsunuz.
Fyodor Dostoyevski'nin bir sözü vardır;
İlk yapılan yanlışa kaza, ikincisine hata, üçüncüsüne ise tercih denir.

Yeni evliyken yaşadıklarınız kazaydı, bilmiyordunuz, öğrendiniz. Zamanla ders almanız gerekiyordu ama ihmal ettiniz. Şimdi de tercih ettiğiniz hayatı yaşıyorsunuz.

nişanlılık dönemimde eşimin bazı sinirli yanlarını görmezden gelmiştim.o kadar pişmanımki o dönem ayrılmadığıma
Çoğu genç kadının yaptığı hatayı yapmışsınız, evlenince düzelir diye düşünüp veya sinirli ama onun dışında iyi biri seviyorum düşüncesinin ardına saklanıp baştan yapmanız gerekeni yapmıyor sonra evlilik kıskacı içinde kendinize çıkış yolları arıyorsunuz, yanlış anlamayın kırmak için yazmıyorum fakat kadınların görüneni görmezden gelmelerini, evlenince düzelir beklentilerini yanlış buluyorum çünkü yıpranan çıkış yolu arayan yine kadınlar oluyor.

Eskilerin sözlerinin hep tecrübeye dayalı olduğunu, haklılık payı olduğunu düşünüyorum, görünen köy kılavuz istemez derler, ön tekerlek nereye giderse arka tekerlek de oraya gider derler, biriyle birlikteyseniz aile yapısına da bakacaksınız, aile yapısı size her şeyi anlatır, nişanlılık dönemi de evlenmeyi düşündüğünüz kişiyi ve ailesini ölçüp tartıp ona göre karar verme sürecidir ama kadınların bir kısmı maalesef nişandan ayrılmak çevrede ayıp karşılanır diye düşünüyor ya da her şeye gözünü kapatıp o aileye uyum sağlayacağım diye uğraşıyor, sonuç bir sürü mutsuz evlilik.

X