Tavuk Yemekleri Bulgurlu Tavuk Dilimi-Resimli

mandalings

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
30 Mart 2009
1.014
1
40
bazıları kızartarak yapıyor ama fırında daha hafif die ben onu tercih ediyorum.yanında ayran ve yeşillikle süper oluyor

Öncelikle tavuk etlerini iyice haşlayıp rondoda çekiyoruz. Bulguru ayıkladıktan sonra bir kaba alarak 2,5-3 çay bardağı kaynar su ile ıslıyoruz ve kapağını kapatarak demlenmeye bırakıyoruz. Demlenen bulgura ,çektiğimiz tavuk etlerini ,yumurtayı ,salçayı ve damak tadınıza göre baharatları da katarak yoğurmaya başlıyoruz. Soğanları rendeleyip sıvıyağın tümüyle beraber ocakta hafif pembeleştirerek kavuruyoruz ve soğuttuktan sonra bulgurlu karışıma ilave ediyoruz. İyice karıştırıp yoğuruyoruz. Son olarak ince doğranmış maydanozu da ekleyip karıyoruz.

2 adet tavuk göğsü
2 çay bardağı ince bulgur
2 adet yumurta
3 adet ortaboy soğan
3 yemek kaşığı salça
1 çay bardağı ceviz
1 çay bardağı sıvıyağ
1 yemek kaşığı tereyağ
yarım demet maydanoz
tuz
kimyon
karabiber

Ben kalıp olarak 26 cm. lik kelepçeli kek kalıbını kullandım...Bu ölçü bu kalıba tam geldi. Kelepçeli kalıbınız yok ise tepside de pişirebilirsiniz. Kalıbın dibine yağlı kağıt serdim. Kalıbın kenarlarına tereyağı sürdüm yapışmaması için... Yoğurduğumuz köfteyi elimizle bastırarak kalıba döşüyoruz. Kalan tereyağını köftenin üzerine 5-6 parçaya ayırarak koyduktan sonra ,önceden ısıttığımız 200 derece fırında 30-40 dakika üzeri kızarana kadar pişiriyoruz. Fırından çıkarıp 3-5 dakika dinlendirdikten sonra kelepçeyi çıkarıp yağlı kağıdı altından çekerek alıyoruz. Dilimleyerek yanında yeşillik ,ayran yada çay ile sıcak sıcak servis yapıyoruz.

100_2433-1.jpg

cokacimcoookcokacimcoookcokacimcoook
harika görünüyo
canim cekdi ya
offfffffffffffff mmmmmmmmm
cokacimcoookcokacimcoookcokacimcoook

X