Bunaldııımmm.. Kocamın Ailesiyle başım dertte

eşinizin kardeşi gelecek abi sana kız buldum bir görüş diyecek,kız kardeşleri o....bu diyecek ,herkes sizi bitirmeye programlanacak,kocanız biblo gibi durup hayatına devam edecek..ben bekar değilim kocayı boşamak kolay olsun bana ama buna tahammül eden kadına diyecek lafım yok..en sevilmeyen hak boşanmadır..bu da çok sağlam bir gerekçedir..
size sormak istiyorum kimsenin boşanmasını istmeyiz de ,sizin kriterlerinize göre hangi durumda boşanılmalıdır?

Tamam eşi bu olayda suçlu diyorsunuz.
Hayatta hepiniz beli başlı dönemde böyle imtihanlarımız olur sonuçta önemli olan eşi ne yaptı kardeşine uydumu dikkat edersen umursamadan hayatına devam etmiş.
Sizin hayat görüşünüz farklı olabilir ama 5 aylık bir çocukta ortada
Herşey sizin yazdığınız gibi olmuyor yeorik olarak belki haklısınoz ama uygulamada asla

merhaba kızlar. ben 18 aylık evliyim. 5 aylık oğlum var. eşimle severek evlendim 4 yıl flörtün sonunda evlendik. Herşeyimizi kendimiz yaptık. düğün nişan ev eşya. Hala borç ödüyoruz ama gayet mutluyuz lakin ailesi sürekli aramıza girmeye çalışıyor. ben gurbet ele gelin geldim. burda eşimin ailesinden başka kimseyi tanımıyorum biraz asosyalim. 4 görümcem 3 kaynım var. 4 görümcemden biri il dışında sadece düğünümde görmüşüm gelip gitmez. biri bu sene liseden mezun oldu klasik ergen. diğer ikisi büyük görümcemle küçüğü evli. ve ben küçük olanla çok samimiydim. kayınlarımda biri hapiste biri evli diğeri üniversitede okuyor. kaynanam biz eşimle nişanlıyken büyük görümcemin evinde düşerek dizini kırdı yaşlı olduğu için hala tam anlamıyla iyileşemedi. gel gelelim yaşadıklarıma...
ben 3 günlük evliydim küçük kaynım üniversiteden geldi ve direk bize yerleşti. sevdiğim için sesimi çıkarmadım. birazda ailesiyle aram bozulmasın diyede ses çıkarmadım denilebilir. bu 1 hafta kaldı döndü. 10-15günlüktük birgün herkes toplanıp bize geldi oturuldu yenildi içildi gittiler. ertesi gün eşim beni arayıp evde bi başına durma ablama git dedi (Küçük görümceme) bende yolu bilmiyorum dedim geldi kendisi götürdü. oturup muhabbet ederken telefon geldi arayan kaynanam. Eltim bizden çıktıktan sonra kaynanamı aramış -Siz bana herşeyin en kötüsünü aldınız ona herşeyin en iyisini almışsınız,onun eşyaları benimkinden güzel falan- deyip kaynanama bağırıp çağırmış. kaynanamda herkesin kocası yaptı kıza doğru düzgün takı bile takmadık falan demiş. kaynanamın ayağı kırık olduğu için yemek yapamıyodu eltim yolluyodu iki lokma bişe. ve bu mezaci anlamda değil gerçekten azıcık bişe getiriyodu kaynanamlar yarı aç yarı tok yatıyordu. artık sana yemek getirmicem git o kıymetli gelinin getirsin falan filan demiş.tabi bunları bana sonra eşim söledi. görümcem o an bişe demedi bana. herneyse eşim artık eltimin yemek yapmayacağını söyleyince eşime dedim ben yapatım. altı üstü bi lokma fazla yapcam dedim. hergün yaptığım yemeklerin bizim yiyeceğimiz kadarını alıp tencereyi olduğu gibi kaynanama gönderiyordum. o aralar kaynım 15 günde bir gelip 1 hafta kalıyo bizde falan. sonra ben ev taşıdım daha merkezi bi yere geçtim bi Allah'ın kulu yardıma gelmedi. eşim ve tuttuğumuz aracın şöförü taşıdılar. herneyse bi kaç gün görümcem aradı gelsene bize falan diye gittim oturduk ettik. dedi akşama hiç yemekliğim yok parada yok falan dedi görümcemin eşi zenginliğin içinde büyümüş eli iş bilmez ekmek tutmaz babasıda iflas edince ortada kalmışlar. bir gün çalışsa 6 gün yatar. dedim gel çocuklarına yazık çıktık alışverişe pirincinden tavuğuna sabzesinden meyvesine herşeyini aldım. tabi hergün gidiyorum bir gün gitmesem neden gelmiyosun diye arar o derece samimiydik. velhasıl kelam ben hamile kaldım. bulantılar halsizlikler baş gösterdieşime bile yemek yapamayacak duruma geldim. 2 ayda 15 kilo verdim. Tabi o ara benden kötüsü kalmadı. görümcem durduk yere küstü kaynanam arayıp bari ramazanda yemek yapsaydında diğer günler yapmasaydın falan filan. herneyse ben içim dışıma çıka çıka bi kaç gün yemek yaptım yine gönderdim azıcıkta topladım kendimi büyük görümcem girdi bu defa aramıza. bir gün eşim iş yerinden sinirli geldi patromuyla atışmış bende yemek yapıyorum o sırada kayınbabam aradı oraya gitti eşim kayınbabamla konuşunca uzanmış uyuya kalmış orda kalkınca bi bakmış büyük görümcem orda hayrdır niye burda yatıosun demiş hiç uyya kalmışım demiş eşim kalkmış eve gelecekken kaynanam eve gelmiş eşimde şakasına anne sana yemek falan yok sen hep başka yerlerde yiyosun demiş hooop görümcem bu lafı alıp ''bunlar kesin annemlere yemek yapıyolar diye kavga ettiler bizim gelin sana yemek yapmak istemiyo anne'' diye kaynanamı doldur. kayınbabam aradı bize yemek yapmayın dedi. olay büyüdü olur olmaz yerlerde olur olmaz laflar çıktı sonra görümcem beni arayıp annemle babam senin birtabak yemeğinemi kaldı orda burda lafını ediosun sen dedi bağırı çağırdı - ki ben ne kimseyi tanırım ne de lafını ederim. kendi oğulları kazanıyo eşim bişe demedikçe elime yapışmaz bir ölçek yemek fazla yapsam- ben sinir krizi geçirdim. hastanelik oldum. aradan bir kaç gün geçti eşimle sahilde dolanırken trafik polisi çevirdi ve ceza yedik. motorumuz var bizim ama eşimin ehliyeti yok. 1,400 küsür ceza yedik. kıyamet koptu. büyük görümcem üstüme yürüdü uğursuz dedi bilmem ne.. sanki kendi cebinden çıkıcak. geldi eşime bağırdı bu lanet karıyı gezdircem diye gittin ceza yedin uğursuz olduğunu anlaman için daha başına kaç musibet gelcek faian filan. en sonunda eşimde dayanamadı bğırdı çağırdı tabi suç yine bana kaldı el kızı gelip kardeşler arasına girdi denildi. ben sonra merkezden baya uzak bi yere taşındım bu kezküçük kaynım bendeydi o yardım etti. o zamanlar 4,5 aylık hamileydim. tabi kaynım yaz tatili boyunca bende kaldı. hapisteki kaynım izne geldi direk bana yerleşti. o halimle onlara hizmt ettim. birgün eşimle kavga ettik istemiyorum artık yeter diye o gün kriz geçirdim hastanelik oldum. eşim iş yerinden gelemediği için küçük kaynım geldi hastaneye götürdü sabah saatlerinde yattım akşam 10da çıktım eve otobüsle döndüm! biride gelip arabayla alayım demedi. eve geldim bırakın gelmeyi arayıp geçmiş olsun bile demediler. aradan zaman geçti ben oldum 35 haftalık. kış vakti. soba başında oturmuşum kitap okuyorum eşimin tlfnu çaldı kaynım arıyo oda hoparlörü açıpta konuşur hoparlörü bozuk telefonunun. bunlar havadan sudan konuşurken kaynım bir anda beni sordu yanındamı diye. eşime baktım yok de dedim yok değil hayrdır dedi. - Ya abi gel şu kızla konuş işte. sanki yengemin ruhumu duyacak. Haberi bile olmaz. Kız sürekli seni soruyo numaranı istiyo evli dedim umrumda değil falan dedi hatta yengemin resmini gösterdim kala kala bunamı kalmış dedi harbiden abi yaa gittin salak gibi evlendin bide çocuk yaptın salaksın sen - tarzında konuşuyor. tabi olayın kalanı bildiğiniz gibi kavga gürültü. gel gelelim doğuma. 40+6da doğum yaptım.çok fazla dikişim vardı annemler babamın işi ve kardeşimin okulu yüzüden bebek 4 günlükken memlekete döndüler. oğluım 2,5 aylık oldu eş tarafından kimse gelmedi. aramadılar bile öldün mü kaldın mı diye. bende en sonunda küçük görümceme mesaj attım bari sen yapmasaydın hiç mi hatrım yok hadi gelmedin insan hiçmi aramaz dedim. -VALLA KUSURA BAKMA ZERRE KADAR UMRUMDA DEĞİLSİN NE HALİN VARSA GÖR- diye cevap attı. sadece ağladım eşime al dedim bak gerçek yüzünü gör dedim. sonra bu gidip herkese olur olmaz şeyler anltmış bir duydum ki ne manussuzluğum kalmış ne şerefsizliğim. aradan 1 ay falan geçti bu durduk yere yine bna hakaret dolu mesajlar attı çingene kılıklı çirkin kardeşimle arama girdin falan filan dedi bende iş güzellikte bitseydi senin evliliğinbu noktada olmazdı dedim kocasıyla hep kavga gürültü hep olay... bu hakaretler etti tehditler etti akşam oldu eşim geldi ablam bii çağırıyo dedi büyük görümcemden dolayı hayrdır dedim bilmiyorum nadire olayı sanırım dedi _nadire küçük görümcem_ herneyse gittik buda orda direk üzerime yürüdü saldırdı eşim tuttu sen ne hakla benim aile hayatıma karışırsın o..pu.. k..ltk... bilmem ne büyük görümcemde geldin ailemizin huzurunu bozdun ikisi bi yandan bağırıp çağırıyo en son işi namusa dökünce eşimde kalktı üzerlerine yürüdü bağırdı çağırdı ben o ara çıktım ağlayarak eve geldim. eşim geldi ölse o şerefsizin cenazesine gitmem tarzında konuştu ve ben dün gece görüştüklerini öğrendim. ben burda yalnızlıktan geberirken bu kadar hakarekete şiddete maruz kalmışken o gidip onla gizli saklı görüşmüş. ben napayım şimdi siz söyleyin :KK43: bu arada neden seni hiç sevmediler diye soran olcak ben Türk'üm eşim Kürt. Türk'üm diye istemediler beni. sevemediler.
içimden daha yazının başlarında kesin o taraflarda yaşıyorlar dedim. ve sonuna geldim ki ben türküm onlar kürt demişsin. aslında ayrım yapmam ama onlar kendilerini o kadar ayırıyorlar ki keşke öyle bir ailenin yakınında yaşamak zorunda kalmasaydınız.

Tamam eşi bu olayda suçlu diyorsunuz.
Hayatta hepiniz beli başlı dönemde böyle imtihanlarımız olur sonuçta önemli olan eşi ne yaptı kardeşine uydumu dikkat edersen umursamadan hayatına devam etmiş.
Sizin hayat görüşünüz farklı olabilir ama 5 aylık bir çocukta ortada
Herşey sizin yazdığınız gibi olmuyor yeorik olarak belki haklısınoz ama uygulamada asla
peki teoride zaten eminim hepimiz konu sahibi hakkında haklıyızdır..sizin dediğiniz gibi hayatını idame ettirdiğinde ne yapılırsa yapılsın eşinden ayrılmayacağı kanaatine varılarak daha da azıtılmaz inşallah diyeyim ben.

Irk meselesi evliliklerde çoğunlukla kötü sonuçlanır :KK14: aileyi bosverelim de üzüldügum tek nokta eşinin senden gizli onlarla görüşmesi. Esin senden gizli işler yapar mı?

Konunuzun yarısına kadar okuyabildim, sonunu getiremedim. Okurken ben daraldım, nefesim kesildi. Ne sorunlu aileymiş.. Bence bütün suç eşinizde. Eşiniz ailesiyle sizin aranızdaki dengeyi kuramamış.. Siz evliliğin ilk ayların da çok iyi niyetli davranmışsınız. Kayınvalidenizin kızları dururken, yemek yapmak size düşmezdi. 3 tane kızı varmış. Keşke kabul etmeseydiniz.. Kaynınızın evi varken, sizde kalması hata. Yeni evli bir çiftin evinde ne işi varmış. Ayıp denen bir olgu var.. Görümcelerinizle çok içli dışlı olmanızda hata.. Arada hiç mesafe olmamış. Çok içli dışlı olup, aile ilişkileriniz laçkalaşmış. Baştan ağırlığınızı koyamamışsınız.. Tabi eşinizde de büyük suç var. Sizi ezdirmeyecekti ailesine karşı. Şimdi yapacağın şey şu; ailesiyle görüşmeyeceksin. Bayramdan bayrama annesinin babasının yanına gidersin yeter. Kardeşlerinden de bir cacık olmaz. Çünkü karakterleri yok kardeşlerinin çamur gibiler.. Ailene de haber ver, kızlarının neler yaşadıklarını bilsinler. En azından ailen senin yanında olduğunu, eşinin ailesine hissettir..

Siz için ne kadar kolay silip atmak ama evlilik dediğin mucadele gerektirir.
Evet eşi hatalar yapmış ama kim hata yapmıyor kocası genel olarak iyi niyetli zaten hanım efendi buna dayanarak sabrediyor.
İşte insanlar böyle ayrılma meraklısı oldugu için boşanma oranları yüksek tahammül sıfır.
Aynn katılıyorum hem ortada bi bebek var ya

Acilen bosanmali bunu kendisi olxa
olsa ceker mi o mucadeleci bayana sormak istiyorum sikinti maddi olur mucadele edersin namusuna kadar dil uzatmislar mucadeleymis donuna kadar alma mucadelesi verirse daha hayirli olur

Ne kadar kolay boşa diyorsun .

mesajı niye attınız arayıp sormadıklarına gelmediklerine şükretmeniz gerekirdi...
eşiniz ile iyi olmaya çalışın ve eşinizin ailesi olduğu için eninde sonunda görüşecekleri gerçeğini kabullenin...
eşinizin ailesi ile de ne olursa olsun görüşmeyin her zaman çok iyi niyetli olmak kaybettirir...

eşiniz görüşmenizi isterse benim onlara ne kötülüğüm dokundu ama onlar yardım edersem benim ile görüştü... yardım edemeycek durumda olduğum için yardımcı olamadığım zamanlarda ki bunun farkındaydılar, kimse yardımcı olmadı hal hatır dahi sormadı... diyebilirsiniz

ama eşinizin ailesi sizin ile görüşmüyorsa ve eşiniz üstelemiyorsa şükredin ve görüşmeyin...
tipik bir doğu zihniyeti gelin=köle, kölelik yapıyorsa iyi denmez yine de ama araya alınır, yararı zararı yoksa en kötüsü odur...

buarada eşin seni bir arbede de koruyamaz... kimse ile uğraşma...
maalesef ki sözlü bile koruyamamış eşinizden çok şey beklemeyin..

kötülere iyi düşecek ki geçim olsun denmiş, seninki de o hesap ne yazık ki :KK43:
anlattığına göre o kadar iyiliğine nankörlük etmişler, çok ayıp şeyler yapmışlar.
kayınvalidesine bi çay demlemeyi çok görenleri tanıyorum, idare etmek adına görmezden geliyorlar.
sen görüşme, onlar görüşür tabi içine sindiremesen de engel olamazsın.
uğradığın haksızlığı bir gün anlar inşallah eşin. o görümceler de birilerinin gelini, etme bulma dünyası demişler.

Ben şu konuda bir şey söylemek istiyorum.
Görümcem benim evime huzursuzluk soktuğunda aynı şekilde eşim benim arkamda oldu. Annesinin ve diğer görümcemin yanında bağırarak artık o benim kardeşim değil ölürse bir de ben tekme atacağım vs tarzında o kadar laf etti ki...
Arabaya bindiğimizde siz kardeşsiniz böyle konuşma yine de dedim. kabul etmedi. Aradan 2 hafta geçti bunlar can cier kuzu sarması.

O hakaretlere ve namusuna dil uzatmalarina ragmen esin onlarla görüsüyorsa pes artik bide baska kiz ayarlamalar falan yok artik allah sabir versin

Çok zor çok benzer bir durum benimde tanıdığımın başına geldi. Kaynanası bir torun veremedin diye kızla küsmüş eşiylede tartışmışlar bu b bebek olayından sonra kadın bir bucuk aylik hamile oldugunu ogrenip soylemis kaynanasıyla eşine . neyse bundan bir hafta sonra kaynasiyla esi konusurken duymus bir kız var bundan ayrılda onla evlen diye arkadaşım diyor benim bir jinekolog arkadaşım vardı diye istanbulda. Kaynanasinin boyle dedigini duyar duymaz kucuk bir bavul hazirlayip gittim diyor ne esi ne kaynanası fark etmis gittigini diyorki hemen biletini almis istanbula gitmis orda bebigini aldırmıs normalde bir ay üç haftalik bebekin alinmasi yasal degil amaarkadasi ozel bir hastanede almis bebegi sonra orda bir kac gun kalip eve donmus esine deyince ben bebegi aldirdim senlede bosanacagim diye esi yüzüne bir yumruk atmis sonra bogazinin sikarken kaynanasi gelmis deymez bunun icn ben sana yeni kız. Bulurum diye kadın hemen tum esyalarini toplayip istanbula gitmis adama istanbuldan bosanma davasi acti arkadasim simdi cok mutlu esinin ailesiyle sorun varsa o evlilik yürũmez esinin aulesi er yada gec doldurur kocanı evliligin yıkılır benden sana tavsiye başka bir sehire yerlesin.

Ustune yetmiyormus gibi yemegini yedigi icctigi kadinin arkasindan bide kocasina kiz ayarliyorlar oylelerime bizim burda p ile baslayip k ile biten bi sıfat la sesleniyorlar

konuyu okurken içim daraldı :KK62:
bir ailenin hepsi mi yüzsüz nankör ve kötü tipten oluşur

hiç kusura bakma eşin de iş yok
ne kötü aileleri biliyorum gelinine hık diyemeyen çünkü haksızlık karşısında susmayan kocaları var
kocan ailesine hak veriyor nokta :KK11:
yüzüne karşı bağırıyor çağırıyor arkadan ailesiyle can ciğer devam neden çünkü seninle yüz yüze kavga edemiyor iki güzel söz söylüyor arkadan seni ailesine ezdiriyor
ne yap et o şehirden ayrıl yoksa daha çok sinir krizi geçirip hastaneye yatacaksın
sen de panik atak da çıkar depresyon da ülser de tansiyon da şeker de
ya resmen mutsuzluktan hasta olacaksın
kocan da şimdiden iş değiştirme şehir değiştirme çabalarına başlasın yoksa sen babanı çağır getirt bitirsin adam
ağaç kovuğunda mı yetiştin sen de

o kaynına allah mutluluk yüzü göstermesin adi p...

Sorun kürt yada türk olamak değil insan olmayı becerebilmek bence Allah yardımcınız olsun hayatta herşey olacağa varıyor hakkınızda hayırlısı

Yorumlari okumadim ama dogu kulturunun bu gelismemis bagnaz yapisi zor ya. Herkes boyle degil tabide o ataerkil yapidan cikamamislar. Aga dizilerinden goren gaza geliyor. Sanane kardesinin evinden koyunden a cahiller! Ozetle nerede cokluk orada bkluk arkadas. Oyle futbol takimi gibi cocuk dogurmak sonrada onlari hakkaniyetle edeple buyutmekte ayri bir zanaat ama neyse

Olay Kürtlük -Türklük meselesi değil merhamet,insanlık meselesi bizimdeTürk gelinlerimiz var ve el üstünde tutarız ,yabancılık çekmesinler diye,onlar bizim kıymetlilerimiz ne demek ezmek Kardeş gibi bakıyorum sanki ortalığı karıştıran birileri var gibi Eltin arkandan iş çeviriyor olabilir.Şimdi sen yeni gelindin,yemeği yapıyordun belki kaynanangil memnuniyetinden bahsetti oda çekememiştir olabilir.İnsanlar Çiğ süt emmiştir

X