Burhan Kuzu: Başkanlık iki partili olacak, bunlar da AK Parti ve CHP olacak.

Mune

Nirvana
Yönetici
Super Moderator
12 Temmuz 2006
53.318
200.619
51
Habertürk TV'de yayınlanan Türkiye'nin Nabzı programında açıklamalarda bulunan AKP milletvekili Burhan Kuzu, başkanlık sisteminin iki partili olacağını, bu partilerin de AK Parti ve CHP olacağını açıkladı.

AKP İstanbul Milletvekili ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanı Burhan Kuzu, Habertürk TV'de katıldığı Türkiye'nin Nabzı adlı programda ‘Bundan sonra 2 parti olacak, biri AK Parti biri CHP' dedi. Referandumdan geçecek sistemin iki partili olacağını söyleyen Burhan Kuzu, bu partilerin de AKP ve CHP olacağını iddia etti.

'CHP BİR DAHA SEÇİLEMEM DİYE KORKUYOR'

Kuzu, CHP'nin başkanlık sistemi gelirse bir daha seçilemem korkusu yaşadığını iddia ederken "Sanki parlamenter sistemde 60 yıldır iktidar oluyormuş gibi" ifadelerini kullandı. Parlamenter sistemin 'kokuşmuş bir İngiliz sistemi' olduğunu iddia eden Kuzu açıklamalarını şöyle sürdürdü: Parlamenter sistem tarihi miladını doldurmuştur. Bir ülkede devletin en tepesindeki ismi, cumhurbaşkanını halk seçiyorsa, başkanlık sistemi için en büyük adım zaten atılmıştır. Bizim anayasamız dünyadaki örnekleri incelenerek ve esas alınarak hazırlanmış bir karma Türk modelidir. Başkanlıkta Hz. Mevlana modeli önemlidir. Kollarını açacaksın bütün halkı kucaklayacaksın ve ne olursan ol gel diyeceksin. Bunu yapan kazanır başkanlıkta.

https://www.aydinlik.com.tr/politik...rtili-olacak-bunlar-da-ak-parti-ve-chp-olacak
 
Twitterda bir hesap takip ediyordum. Bunu aylar oncesinden soylemisti. "Devlet" baskanlik istiyor bu devletin projesi mhp ve hdp diye partiler kalmayacak yalnizca chp ve akp olacak diyip duruyordu. Vay beee. Her sey belli zaten de biz figuranmisiZ
 
MHP kendisinin olmadığı bir sisteme evet diyecek CHP itiraz edecek çok komik!!!ayrıca MHP siz bir sistem asla ayakta duramaz...
 
Çok da bilinmedik bir şey değil

Zaten uzun zamandır böyleydi ki... :KK45:
 
İki partili başkanlık sisteminde daha rahat bölünürüz çünkü. Ya herrosun ya merro.
 
X