Buyurun bir yalan daha Çin Seddi, Ay'dan gözüken tek insan yapıtıdır

burbuk

Nirvana
Kayıtlı Üye
25 Nisan 2007
6.600
11.283
Çin Seddi, Ay'dan gözüken tek insan yapıtıdır
Efsanemiz şudur;

Çin seddi, Ay'dan gözüken tek insan yapıtıdır.

tümüyle yalan ve yanlış bir önermedir. ne zaman ortaya çıkmıştır? ve kim ortaya atmıştır.

1938 de basılan; bir gezgin olan Richard Halliburton'un Second Book of Marvels, the Orient isimli kitabında yazmaktadır.

oysa ki; çin seddi değil aydan, dünyanın yörüngesinden dahi gözükmemektedir. Dünya yörüngesine oturtulan Mekiğin Astronotu Jay Apt 180 mil yükseklikte (takribi 288km) iken Kennedy Uzay İstasyonuna tutanaklarda sabit olduğu şekilde aynen şöyle demiştir;

"Çin seddini arıyoruz. Küçük havalimanlarını dahi görmemize rağmen, duvar gözükmüyor. rengi araziye çok benzediği için sanırım. Bu şeyin aydan gözüktüğüne dair hikayeler duymuştum, oysa sadece 180 mil yükseklikteyiz ve neredeyse görünmez."

aynen Jay Apt'ın dediği gibi 180 mil uzaklıkta görünmeyen bir nesne Ay'dan, yani 237bin mil öteden (takribi 379bin km) hiç gözükmez.

çürütümümüzü (aha yeni kelime türettim ) daha fazla sağlamlaştırmak için Apollo 12 pilotu Alan Bean'in sözlerine göz atalım;

"Aydan gördüğümüz tek şey o muhteşem güzellikteki küreydi, beyaz bulutlar, okyanusun mavisi, sarı çöl yamaları, ve herşeyden önce bitki örtüsünün yeşilliği. Hiç bir insan yapısı gözükmüyordu. Gerçekte dünya yörüngesinden ilk ayrıldığımızdan beri yani bir kaç bin mil öteden itibaren hiç insan yapısı görülmüyordu."

yani sadece çin seddi değil hiç bir insan yapıtı aydan görülemez. oradan çekilmiş fotoğraflarla zaten bu sabittir.

diğer yandan çin seddi radardan çekilen fotoğraflarda gözükür;

ama sadece bu kadar daha fazla değil.

velhasıl; çin seddinin aydan gözüktüğü yalandır.

kaynakça;

Apt, Jay. Orbit: NASA Astronauts Photograph the Earth.
National Geographic Society, 1996. ISBN 0-792-23714-5.

Burnam, Tom. More Misinformation.
New York: Lippincott & Crowell, 1980. ISBN 0-690-01685-9 (p. 100).

Halliburton, Richard. Second Book of Marvels, the Orient.
Indianapolis: Bobbs-Merrill, 1938.

Pogue, William R. How Do You Go to the Bathroom in Space?
New York: Tor Books, 1991. ISBN 0-312-87295-X.
ALINTIDIR

aa ben böyle bişey duymamıştım.yani çin seddinin çok büyük falan olduğunu duydum da uzaydan göründüğünü hiç duymamıştım...zaten gerçekte değilmiş :KK70:

X