Çalışan kadın olmak ve bütçeler

Esiniz daha ne yapabilir acaba kalani size verip kendi harcamiyormus bile. Sen maasini yerken taksitler icin borc mu bulsun? 300tl anneye cok gormeyin anneye de borc verilmez ilerse sizin de evlatlarınız olur ister misiniz onlarin 3 kurusu hesap etmelerini bi de onlaein aldigi evde oturuyormussunuz daha ne istiyorsunuz bilemedim.

annesine verdigi 200 300 liraya da laf yapmayin lutfen ya.kadinin durumu yoktu odeyemedi belki .ben cok uzuluyorum boyle olunca.bir evlat ne emeklerle buyuyor
İlk defa olan bieşy değildi daha öncede oldu faturalarınıda bize ödetiyorlar bizim 5 6 bine yakın ödememiz var zor geçiniyoruz ailesinin 3 maaşı var o yüzden neden bizi düşünmüyorlar diye sitem etmiştim.

Eşinizin yaptığında bir gariplik göremedim. Siz biraz abartmışsınız. Ortak evinize alınan eşyalar arabalar için elbette ki ödemeye de ortak olacaksınız. Benim param bana kalsın, kocam evi ödesin arabayı ödesin faturaları ödesin diye bir dünya yok yani. Ödemeler yapılır kalanı harcarsınız gönlünüzce.
Ayrıca annesine verdiği 300 lira sizi cocuk olunca zarara sokmaz merak etmeyin 200-300 liranın bahsini yapmayın. Siz hiç mi kendi ailenize bir sey almıyorsunuz?
Bu kadar borcu içinde almıyorum aksine anneme aldırıyorum çünkü ödemeler haricinde bize sadece 200 300 kalıyor verdiği parayıda cebinden değil avanstan çekip veriyor ekstra yaptığımız her masraf için kredi çekmek zorunda kalıyoruz sürekli olur diye korkup tepki gösterdim

Herkesin evliligi farkli ama 6 senedir maddi durumumuzun kısıtlı olduğu zamanlar da oldu, caliştigim zamanlar da oldu, suan calismiyorum.
Hiç para muhabbeti geçmedi aramizda. Para konusunda ikimiz de guvendik hep, icimiz cok rahat oldu hep.
O yuzden ortada zorla paranizi alan dahi yokken hala "benim param" muhabbetleri bana cok paragözlülük geliyor. Benim icin normal gorunmuyor yaptiginiz şey.

Annesine verdiği 200 300 liraya laf etmeniz hiç hoş değil. Bizde kirada değiliz ortak bir şeyler yapmayı düşünüyoruz. Benim paramla araba kredisi ödeyip eşimin maaşıyla da geçinmeyi planlıyoruz. He tabi şu şekilde ben harcayacağım parayı ayırıp o şekilde gerisini krediye veriyorum.

Bizde yeni evliyiz aynı sorunları yaşadık .Ben kızgınlıkla işi bıraktım .İşim çok ağırdı borçlar var maaşım eşimin hesabına yatıyor .Benimkide maaşımdan kescem falan tarzı konuşunca olaylar büyüdü .Hayır ortak hesap vs olacağına herkes kendi maaşını eline alıp giderleri bölüşse daha sağlıklı geliyor bana da .Hadi belki oturmuş evlilik olsa güven olayı tamamen oluşsa tamam diycem de insan yeni bir ilişkide korkuyor ,birazda rahatsız oluyor bu durumdan .Ne bileyim valla zor işler .
Biz ilk evlendigimizden beri her şeyimiz ortak hiç öyle bir güvensizlik olmadı.
Bence guvenemediginiz adamlarla evlenmeyin.

Kirada değilmişsiniz, eşinizin ailesi mi aldı evinizi?
öyleyse eğer annesine verdiği 200 300 liranın hesabını yapmak da ne bileyim 🤷🏻‍♀️
Eşim onlara ev yapmış memlekete onlarda burdaki evlerini verdi eşimde onlara masraf yaptırmadı bilezikleri herşeyi kendi aldı mesele 200 300 lirada değil ben masraf olmasın diye kendimi sıkarken sürekli para istedikleri için tepki göstermek istedim

Ben eşinizde bir anormallik göremedim. Eşinizin annesine verdiği 200 - 300 liranın lafını etmenizi de göz önüne alırsak bence siz cimri bir insansınız. Arabayı eşinize mi aldınız yoksa siz de biniyor musunuz? Beraber kullandığınız bir arabanın taksidine katkıda bulunmaktan neden gocunuyorsunuz?
Arabayı eşim kullanıyor aileside arabayla biyerlerw gitme planı yapıyor 5 bin ödeme yaptığım kendime taksitten bişey alamadığım araba için tatil planı yapıp para istiyorlar ?

Yani zor geçiniyorsanız araba almayı verin mesela. Herkesin arabası mı var 🤷‍♀️

Anneye verilen 300 tlnin lafını yapmak çok ayıp. Eşiniz haklı. Evlilikte ayrı gayrı olmaz bence.

Biz şöyle yapıyoruz: eşim maaşı yatınca araba kredisini ödüyor. Kalanı benim hesabıma gönderiyor. Ben maaşı alınca kirayı falan ödüyoru. Kalanlar benim hesapta, faturalar da aynı hesaba bağlı. Eşimin ek kartı var. Kişisel harcamalar, market, pazar falan hep ordan ilerliyor. Ay sonu kalanıda aynı karta bağlı dolar, euro veya tl vadelide birikime ayırıyoruz. Annemin faturalarını da ben aynı hesaptan hallediyorum. Hatta babam vefat edince annem halledemez diye eşim almıştı otomatik ödemeye. Evlilik böyledir bence

Eşim onlara ev yapmış memlekete onlarda burdaki evlerini verdi eşimde onlara masraf yaptırmadı bilezikleri herşeyi kendi aldı mesele 200 300 lirada değil ben masraf olmasın diye kendimi sıkarken sürekli para istedikleri için tepki göstermek istedim
Bilezik gerekli bir şey değil ki. İhtiyaç olan bir şey varmış da eşiniz karşılamak zorunda kalmış gibi konuşuyorsunuz. İstemeseydiniz bilezik. Kaldı ki bilezikler yine sizin. Yatırım amaçlı durur kenarda.

Anneye 200 300 para borç olarak verilmez.

Ben parayi yollamazdim ama ödemeleri yapip kalan nakdi sana veriyorsa pek bi sorun yok.
Gecen konuda 5 kurussuz kaliyorum altinlari verdim demistin. Oyleyse sıkıntı var ama konu bu degil.
Evet şuan araba için çok paramız çıkmıyor harcama yapmıyorum 2 3 haftadır tekrardan böyle durumla karşılasırsam diye size danışmak istedim 🙏🏻

Ben zamanında tam da bunun olacağını görmüş ve algı vergi olaylarını kesmiştim kaynana ile. Karşılığı bile olsa her iki tarafın da verdiği gözünde kalıyor böyle. Sen çok aldın ben az aldım, bööööyle sürer gider bu.

Son düzenleme:
Evinizde var arabanizda var daha ne istiyorsunuz evide siz almamissiniz sonucda o arabayi yabanciya almamis birlikde kullaniyorsunuz.. 200 300 liranin lafinida yapmaz insan ne olsada annesi ya ne emeklerle buyutuyir adam elinde kalan butun parayi size veriyor kendinede harcamiyor...bu gidisle ilerde kocam parami yiyor die degil kocam benden bikdi die konu acarsiniz bence...ayrica oturdugunuz evide kocanizin ailesi size vermis buna ragmen 3 kurusun hesabini sormussunuz kocaniza... ben olsam o kaynananin yerinde o evide alirdim sizden
Fikrinize saydı duyuyor teşekkür ediyorum 🙏🏻

İyi haftasonları arkadaşlar. Kafama takılan bir soru olucak. Ben yeni evliyim 7 ay oldu. Çalışıyorum. Evlendiğimizden beri ev eşyalarınızın borcunu ödemekteyiz altın bozdurmak yerine taksit ödemeyi ben istedim. Kirada değiliz çok şükür. Eşimle oturup toplam gideri hesaplayıp elimize ne kadar kaldığını hesaplıyoruz 500 kalıyorsa 400 ünü bana verir ya da hepsini. Kendisinin pek bi harcaması yoktur sigara içki dışarıdaki mekanlar gibi. Bende genelde kredi kartından harcarım diğer ay öderiz gizlimiz saklımız yoktur. Bu ayda araba aldık taksidi olucak 2 3 sene ödicez ben maaşımı eşime veriyorum o da hesaba atıyor tüm ödemeleri yapıyor banada gösteriyor şu kadar kaldı diyor nakiti bana veriyor sen parasız kalma ben zaten harcamıyorum diyor. Ama yinede param alınıyormuş gibi hissediyorum acaba yeni olduğum için mi yoksa tüm parayı kendim yemediğim için mi bilmiyorum ya da doğrusu ne bilmiyorum. Eşim taksidimiz olmasaydı zaten kalırdı sende diyor ya da bi hesapta biriktirirdik onu şuan bu şekilde oluyor ben paranı yemiyorum ki diyor. Şuan konuşmam gereken bir şey var mı ya da borçlar olmasaydı nasıl yapılması gerekiyordu ? Eşim ayrı ayrı para harcanmasına karşı bereketli olmaz karı koca araba alırız ev alırız altın alırız sen kafana göre harcarsan eve ne giriyor ne kadar harcama yapıyoruz bilemeyiz ki diyor. Kafama görede kastı kendi ihtiyaçlarım değil aslında onlarda sorun yok ben kozmetikte alırım kendime kıyafette bi kere dememiştir alma diye sadece birlikte ayarlamak daha iyi der. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunz ? Bi ara annesine 200 300 para verdi borç olarak annesi geri vermedi bende çok saydırdım taksit ödemekten bıktım ben neden vermiyor diye çıkıştım o da tamam istemiyorum paranı biz kendi taksitlerimizi vericekti annem veremedi napıyım benim suçum ne dedi. Bende normal olan durumu bozmaktan korktuğum için şuan birşey demiyorum eğer anarmol bir şey varsa söyleyin müdahele ediyim ilerde burda eşim paramı alıyor demek istemem 😂 gerçi Allah nasip ederse bi kaç seneye çocuk düşünüyoruz çalışamicam ama yinede tecrübe edinsem iyi olur
Bütün maasımı eve ve kızıma harcayan biri olraak,esim sukadr yapsa gıkıımı cıkarmam valla:)
Annesine 200 tl yide borc vermesin yani,onu da aramayın artık.Annedir da:)
Ben öleyim valla su paragraftan bunu anladım.
Adam kalanı size veriyormus,daha ne istediğinizi anlayamadım.
Bütün borcları tek basına ödesin,siz maasınızı kendinize harcayın mı isteğiniz?

Bunu ben de merak ettim. Ev eş ailesinin eviyse konu sahibi haksız

Ama diğer konuda daha çok açıklama yapmadan bilemem. Bazen miktarı 200 300 olması önemli değil eş ailesi öyle kurnazlıklar yapıyor ki rahatsız olabiliyor insan.
Daha öncede oldu sürekli kredi çektiriyorlar bize. Fatura ödetiyorlar.

Kirada oturmuyorsun, taksit ödüyorsun, ay sonu kalan para sende duruyor.
Kv nin evinde oturuyorsun ama aylık 200-300 tl yi çok görüyorsun ?
Kira da otur o zaman belki öyle olunca kv ye verilen parayı çok görmezsin.
Sana hem kira da oturup hem de cebinde 5 kuruş kalmadan geçinebilmenin ne kadar zor olduğunu söylemek istiyorum.
Bazen ne yaparsan yap insanlar mutlu olmuyor işte.
Bu arada bir şey yazayım ama kırılma ya pintisin ya da çalışıp tüm paran cebine kalsın istiyorsun.

Bekarlıkta olur öyle işler evlenince her şey ortak oluyor.

Esiniz daha ne yapabilir acaba kalani size verip kendi harcamiyormus bile. Sen maasini yerken taksitler icin borc mu bulsun? 300tl anneye cok gormeyin anneye de borc verilmez ilerse sizin de evlatlarınız olur ister misiniz onlarin 3 kurusu hesap etmelerini bi de onlaein aldigi evde oturuyormussunuz daha ne istiyorsunuz bilemedim.
Evi onlar almadı eşim onlara ev yaptı gidicekler o yüzden bıraktılar 150 milyarlık düğün masrafını eşim yaptı o yüzden bende çalışıp destek olmaya çalışıyorum. Ama 7 aydır sürekli para lazım diyip kalan 200 300 liramızıda zora sokuyorlar. Kendi ödemelerimizden kafamız ağrırken birde onların kredi ödemelerine kafa yoruyor eşim geçen bunaldım dedi para kaybetmiş ailesnin parasını yüklü para kredi çekip ödedik. Acil olmayan herşey için eşimden para istiyorlar sürekli bende sorun yapmıyorum tabi ama herşey karıştı birbirine girdi bi dursunlar lütfen taksitlerimiz bitsin yardım ederiz diye sitem ettim

Yani zor geçiniyorsanız araba almayı verin mesela. Herkesin arabası mı var 🤷‍♀️

Anneye verilen 300 tlnin lafını yapmak çok ayıp. Eşiniz haklı. Evlilikte ayrı gayrı olmaz bence.

Biz şöyle yapıyoruz: eşim maaşı yatınca araba kredisini ödüyor. Kalanı benim hesabıma gönderiyor. Ben maaşı alınca kirayı falan ödüyoru. Kalanlar benim hesapta, faturalar da aynı hesaba bağlı. Eşimin ek kartı var. Kişisel harcamalar, market, pazar falan hep ordan ilerliyor. Ay sonu kalanıda aynı karta bağlı dolar, euro veya tl vadelide birikime ayırıyoruz. Annemin faturalarını da ben aynı hesaptan hallediyorum. Hatta babam vefat edince annem halledemez diye eşim almıştı otomatik ödemeye. Evlilik böyledir bence
Bu da çok mantıklı evet arabayı da şuan sıkalım kendimize ilerde rahat ederiz çocuk olunca diye aldık bir de altınları biyere bağlayalım diye. Yoksa altınlarımla ailesinin başka planları vardı bana sormadanz

X