Çalışan kadın olmak ve bütçeler

Konu sahibinin orada amacı bizde hiç para kalmıyor ama kv deye bu kadar yardım gidiyor yani ben aç kalıyorum kv tok.
Kimse de sen haklısın yazmayınca kredi olayına döndü konu.
7 aylık evlilikte hem düğün borcu öde, hem araba kredisi öde aceleleri ne acaba.
Yukarı da birisine yazmış.
Ben çalışıp, eşime yardımcı olmak zorunda değilim diye aslında kendine çalıştığının farkında bile değil.
Kendi çalışıyor para kv ye gidiyor zoruna giden nokta o!

Bugün markete git bir poşete 200 tl verip çıkıyorsun çok mu ama konu kv olunca yok, fakiriz, açız cart curt.
Teşekkür ederim fikriniz için keşke sadece 200 lira olsaydı ilk aylarda baktım verdiğimiz parayla televizyonu peşin alırmışız bende en son 200 lira da yeter dedim :)

Eşinizin yaptığında hiç bir sıkıntı yok. İkinizin de maaşı borçlara gidiyor. Kalanı da size veriyor zaten. Bir gün borçlarınız biterse ve eşinizin maaşı evi geçindirmeye yeterse kendi maaşınızı birikim için ayrı hesapta tutarsınız. İstediğiniz kadar harcarsınız. Ben şahsen çalıştığım zamanlarda da çalışmadığım zamanlarda da kenara para koymaya çalıştım hep. Ev, araba alınca ilaç gibi geldi. Sonuçta evlilikte her şey ortak.
Annesi para istediğinde yok mu deseydi? Kadın geri vermemiş eşiniz ne yapsın? Bu kadar büyütmeyin bence.
Sağolun bende eşimin tutumunu merak ettim teşekkür ederim yorumunz içn

Eşim onlara ev yapmış memlekete onlarda burdaki evlerini verdi eşimde onlara masraf yaptırmadı bilezikleri herşeyi kendi aldı mesele 200 300 lirada değil ben masraf olmasın diye kendimi sıkarken sürekli para istedikleri için tepki göstermek istedim

Aslında sizin probleminiz bambaşka.
Sizin elinizde ödemelerden sonra sağlam bir para kalıyor olsa belki de 200-300 lira için bu kadar takılmıyor olacaktınız.

Adım adım gidelim:
1) Eşinizin memleketteki yaptırdığı ev ile kendi evinizin yaklaşık değerini hurriyetemlak gibi sitelerden bulun. Lokasyon gereği arada fark çıkacaktır, işte o aradaki fark eş ailesinin size verdiği paranız.

2) Yukarıdaki farka göre değerlendirme yapın ve fark varsa her ay birkaç yüz lira için tolerans sağlayın. En güzeli aylık X kadar verelim fazlası zorlar diye eşinizle oturup anlaşın. Oturup bu meseleden huzurunuzu kaçırmayın bütçenize ciddi katkıları oluyor olabilir.

3) Ev bile varken yok araba yok şu bu diye bir sürü borca girmişsiniz. İşte sizin gerçek probleminiz burada yatıyor. Bu borçlar ikinizin de borcu, paralarınız da ortak. Bı borçlar biraz azalmadan çocuk düşünmeyin ödemeleriniz oldukça fazla.

Konu sahibinin orada amacı bizde hiç para kalmıyor ama kv deye bu kadar yardım gidiyor yani ben aç kalıyorum kv tok.
Kimse de sen haklısın yazmayınca kredi olayına döndü konu.
7 aylık evlilikte hem düğün borcu öde, hem araba kredisi öde aceleleri ne acaba.
Yukarı da birisine yazmış.
Ben çalışıp, eşime yardımcı olmak zorunda değilim diye aslında kendine çalıştığının farkında bile değil.
Kendi çalışıyor para kv ye gidiyor zoruna giden nokta o!

Bugün markete git bir poşete 200 tl verip çıkıyorsun çok mu ama konu kv olunca yok, fakiriz, açız cart curt.
Aynen öyle 1 poşet 200 tl. vallaha ortak yaşamsa ihtiyaç varsa bence çalışıp yardımcı olmak zorunda.
Ayrıca çokta zorlanılıyorsa birde araba alıp daha fazla borca girmek de çok saçma.
Boşuna dememişler ayağını yorganına göre uzat diye.
Hepimizin nelere ihtiyacı var, neler neler istiyoruz ama zora sokacak diye girişmiyoruz.

Evet cennet annelerin ayakları altındadır ama bize kalan zaten 200 lira bizim olmayan prayı veriyorz istediklerini eşimde söylüyor paramız yok faiz işlencek diye. Üstelik 100 liramız kalıyor sürekli para diye istiyorlar alıyorlar bi kere demedim ama sürekli olunca lütfen dedim borç ödüyoruz lütfen bi dursunlar

lütfen biri sizi de durdursun o zaman?
eşiniz evlenmeden ev almış
düğün yapmış 150 bin liraya
altın almış- bilezik olmasa da olur dememişsiniz
üstüne 150bine ne düğünü ise bu, daha eşya taksidi yok içinde şu an taksit ödüyorsunuz
ama daha7 aylık evliyken araba da almışsınız

demek ki ailesi de sanıyor ki paranız var herhalde 20şer bin lira filan kazanıyor olmalısınız
zira ben ayda o kadar kazanıyorum mesela ama sizin yaptığınız masrafı ben yapmam. yapamam yazıktır. balayı yok, altın yok içinde, eşya yok 150 bine ne yaptınız düğünde şamapnyayla mı yıkadını birbiriniz. davetlilere havyar mı dağıtınız?

benim çocuğum olsa evi arabası olsa, 300 lirayı benden geri istese, "vay sıpaya bak" derim herhalde.

yani şu anda siz gerizekalı filan değilseniz, (açık açık "biz gerizekalıyız" diye ilan etmediğin sürece) ev araba, o kadar eşya meşya alıp nohut alacak paranız olmadığına kim inanır ki?

Aslında sizin probleminiz bambaşka.
Sizin elinizde ödemelerden sonra sağlam bir para kalıyor olsa belki de 200-300 lira için bu kadar takılmıyor olacaktınız.

Adım adım gidelim:
1) Eşinizin memleketteki yaptırdığı ev ile kendi evinizin yaklaşık değerini hurriyetemlak gibi sitelerden bulun. Lokasyon gereği arada fark çıkacaktır, işte o aradaki fark eş ailesinin size verdiği paranız.

2) Yukarıdaki farka göre değerlendirme yapın ve fark varsa her ay birkaç yüz lira için tolerans sağlayın. En güzeli aylık X kadar verelim fazlası zorlar diye eşinizle oturup anlaşın.

3) Ev bile varken yok araba yok şu bu diye bir sürü borca girmişsiniz. İşte sizin gerçek probleminiz burada yatıyor. Bu borçlar ikinizin de borcu, paralarınız da ortak. Bı borçlar biraz azalmadan çocuk düşünmeyin ödemeleriniz oldukça fazla.
Evet benim problemim olmayan parayı verip sıkışmak. Para kalsa ailelere tabi yardım ederiz ben çok memnun olurum bu durumdan. Evet evet araba borcu aklımızda yoktu birden oldu piyasa değeri 200 bin olan arabayı 170 bine bulduk fazlalıktan satıyorlarmış bizde aldık en kötü ödeyemezsek satarız ödersek arabamız olur dedik. Biz şuan geçiniyoruz ama ailesi para isterse yine tıkanıcaz.

lütfen biri sizi de durdursun o zaman?
eşiniz evlenmeden ev almış
düğün yapmış 150 bin liraya
altın almış- bilezik olmasa da olur dememişsiniz
üstüne 150bine ne düğünü ise bu, daha eşya taksidi yok içinde şu an taksit ödüyorsunuz
ama daha7 aylık evliyken araba da almışsınız

demek ki ailesi de sanıyor ki paranız var herhalde 20şer bin lira filan kazanıyor olmalısınız
zira ben ayda o kadar kazanıyorum mesela ama sizin yaptığınız masrafı ben yapmam. yapamam yazıktır. balayı yok, altın yok içinde, eşya yok 150 bine ne yaptınız düğünde şamapnyayla mı yıkadını birbiriniz. davetlilere havyar mı dağıtınız?

benim çocuğum olsa evi arabası olsa, 300 lirayı benden geri istese, "vay sıpaya bak" derim herhalde.

yani şu anda siz gerizekalı filan değilseniz, (açık açık "biz gerizekalıyız" diye ilan etmediğin sürece) ev araba, o kadar eşya meşya alıp nohut alacak paranız olmadığına kim inanır ki?
Evet inanmıyorlar :)

Hayatta bir kuruşumu bile başkasına vermem, paramı yönetsin diye. Bütçe dediğin tüm paranı verip harçlık alınarak yapılmaz.
Toplam gideriniz nedir,her ay mutttlaka verilmesi gereken? Ne kadarsa onu yuvarlayıp ortaya koyun ikiniz de. 2700 liraysa payına düşen, 3000 koy ortaya, kalanı senin olsun. O ay ne odenecekse oradan odensin, kalanını da gönlünce kullan, kimseye hesap verme.
Koca ayda giderleriniz yüzünden gelirinizden sadece 600 lira kalıyorsa da giderinizi azaltın, bazı kalemleri kısın. Bu haliyle çalışsam , boşa calisiyorum diye üzülürdüm

Ben hesabını sormuyorum lütfen yanlış anlamayın eşim onlara 3 katlı ev yaptı yeni bizde eski eve geçtik onlar rahat etsn köyde diye. O yüzdende çok borcu var eşimin ben çalışıp destem oluyorum
Ya varya sizin gibilere tilt oluyorum. Yahu iki kişi düğün borçlarını ödüyorsunuz. Pardon eşiniz 3 binle mi 3 katlı evi yaptı? Kafa mı buluyorsunuz. Bileziklerinizi falan adam bir kaç senelik çalışmayla anca yapabilmiştir. Nasıl yardım etti ya? Birde kadının evinde oturup böyle irite edici nasıl olabiliyorsunuz yahu :olamaz: Aa eşiniz zaten ev alcaktı peki düğün borcunu ikinizdaha ödeyerek elinize kalan belliyken nasıl alıcaktı? Azcık ufak atın neymiş köydeki evi almışmış az atın nedense eleştiri gelince fatura şu bu hep ekleniyor. Kiraya çıkında geçininde göreyim ben sizi zira sizin gibi bir insanı o kadının evden oğluyla kovsa yeridir.

Hayatta bir kuruşumu bile başkasına vermem, paramı yönetsin diye. Bütçe dediğin tüm paranı verip harçlık alınarak yapılmaz.
Toplam gideriniz nedir,her ay mutttlaka verilmesi gereken? Ne kadarsa onu yuvarlayıp ortaya koyun ikiniz de. 2700 liraysa payına düşen, 3000 koy ortaya, kalanı senin olsun. O ay ne odenecekse oradan odensin, kalanını da gönlünce kullan, kimseye hesap verme.
Koca ayda giderleriniz yüzünden gelirinizden sadece 600 lira kalıyorsa da giderinizi azaltın, bazı kalemleri kısın. Bu haliyle çalışsam , boşa calisiyorum diye üzülürdüm
daha ne olacak ev var araba var tüm eşya var ,eminim de dresuar eksiktir ne terek o evde, ne serbet takımı...
kadın zaten "ben çalışmak zorunda değilim eşime katkı olsun diye çalışıyorum" kfaısnda ve çocuk olunca bırakacak

o istiyor evi alan düğünü yapan kocası eşyayı filan da kendi ödesin
kendi çalıştığı para da kendine kalsın.

ayrıca ben de paramı kimseye vermem ama biz bekarız fakrındaysan.

İyi haftasonları arkadaşlar. Kafama takılan bir soru olucak. Ben yeni evliyim 7 ay oldu. Çalışıyorum. Evlendiğimizden beri ev eşyalarınızın borcunu ödemekteyiz altın bozdurmak yerine taksit ödemeyi ben istedim. Kirada değiliz çok şükür. Eşimle oturup toplam gideri hesaplayıp elimize ne kadar kaldığını hesaplıyoruz 500 kalıyorsa 400 ünü bana verir ya da hepsini. Kendisinin pek bi harcaması yoktur sigara içki dışarıdaki mekanlar gibi. Bende genelde kredi kartından harcarım diğer ay öderiz gizlimiz saklımız yoktur. Bu ayda araba aldık taksidi olucak 2 3 sene ödicez ben maaşımı eşime veriyorum o da hesaba atıyor tüm ödemeleri yapıyor banada gösteriyor şu kadar kaldı diyor nakiti bana veriyor sen parasız kalma ben zaten harcamıyorum diyor. Ama yinede param alınıyormuş gibi hissediyorum acaba yeni olduğum için mi yoksa tüm parayı kendim yemediğim için mi bilmiyorum ya da doğrusu ne bilmiyorum. Eşim taksidimiz olmasaydı zaten kalırdı sende diyor ya da bi hesapta biriktirirdik onu şuan bu şekilde oluyor ben paranı yemiyorum ki diyor. Şuan konuşmam gereken bir şey var mı ya da borçlar olmasaydı nasıl yapılması gerekiyordu ? Eşim ayrı ayrı para harcanmasına karşı bereketli olmaz karı koca araba alırız ev alırız altın alırız sen kafana göre harcarsan eve ne giriyor ne kadar harcama yapıyoruz bilemeyiz ki diyor. Kafama görede kastı kendi ihtiyaçlarım değil aslında onlarda sorun yok ben kozmetikte alırım kendime kıyafette bi kere dememiştir alma diye sadece birlikte ayarlamak daha iyi der. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunz ? Bi ara annesine 200 300 para verdi borç olarak annesi geri vermedi bende çok saydırdım taksit ödemekten bıktım ben neden vermiyor diye çıkıştım o da tamam istemiyorum paranı biz kendi taksitlerimizi vericekti annem veremedi napıyım benim suçum ne dedi. Bende normal olan durumu bozmaktan korktuğum için şuan birşey demiyorum eğer anarmol bir şey varsa söyleyin müdahele ediyim ilerde burda eşim paramı alıyor demek istemem 😂 gerçi Allah nasip ederse bi kaç seneye çocuk düşünüyoruz çalışamicam ama yinede tecrübe edinsem iyi olur
Eşinizin düşüncelerinde bir hata görmüyorum. Evlilik için nasıl bir planımız vardı bilmiyorum ama birlikte hareket etmeden hiçbir şeyin sahibi olamazsınız ben 9 senelik evliyim çalışıyorum ve biz de bu şekilde yapıyoruz bütçemizi. Paranızın hepsi sizde olsa neler yapardınız ayrıca planlarıniz mi vardı?

Sizin gibi bir arkadaşım vardı. Eşi de zamanında çok errkeklik etmiş ailesine böyle. İstemişler vermiş istemişler vermiş, kredi üstüne kredi, avans üstüne avans. Ailesi dememiş ki bu para kumardan mı borçtan mı diye. İstedikçe adam vermiş, verdikçe de yemişler. Arkadaşım durumu anlamış, alın bu kadar borcu oğlunuzun falan filan yerlere demiş kaynana ve kayınpedere. Kavga çıkmış. Birlik yaşıyorlarmış, kaynana kayınpeder çocuklarını da aldığı gibi kaçmış kiraya çıkmış, bunları da bırakmışlar borçlarla başbaşa. Yıllarca ödediler. Bişey diyeyim mi? Arkadaşım ile eşinin oturduğu ev de kira. 15 yılı aşkın aynı evde kiradalar. Sizin hiç yoktan eviniz var. Şu algı vergi işlerini kesin ki elinizdekinden de olmayın.

Eşinizin düşüncelerinde bir hata görmüyorum. Evlilik için nasıl bir planımız vardı bilmiyorum ama birlikte hareket etmeden hiçbir şeyin sahibi olamazsınız ben 9 senelik evliyim çalışıyorum ve biz de bu şekilde yapıyoruz bütçemizi. Paranızın hepsi sizde olsa neler yapardınız ayrıca planlarıniz mi vardı?
Hayır yok bende zaten olması gerekeni sormak istedim size. Sorın yoksa ben bı şekilde devam edeyim. Benim babam annemden gizli iş yapardı o psikolojiyle büyüdüm.

Sizin gibi bir arkadaşım vardı. Eşi de zamanında çok errkeklik etmiş ailesine böyle. İstemişler vermiş istemişler vermiş, kredi üstüne kredi, avans üstüne avans. Ailesi dememiş ki bu para kumardan mı borçtan mı diye. İstedikçe adam vermiş, verdikçe de yemişler. Arkadaşım durumu anlamış, alın bu kadar borcu var demiş kaynana ve kayınpedere. Kavga çıkmış. Birlik yaşıyorlarmış, kaynana kayınpeder çocuklarını da aldığı gibi kaçmış kiraya çıkmış, bunları da bırakmışlar borçlarla başbaşa. Yıllarca ödediler. Bişey diyeyim mi? Arkadaşım ile eşinin oturduğu ev de kira. 15 yılı aşkın aynı evde kiradalar. Sizin hiç yoktan eviniz var. Şu algı vergi işlerini kesin ki elinizdekinden de olmayın.
Teşekkür ederim ❤🙏🏻

daha ne olacak ev var araba var tüm eşya var ,eminim de dresuar eksiktir ne terek o evde, ne serbet takımı...
kadın zaten "ben çalışmak zorunda değilim eşime katkı olsun diye çalışıyorum" kfaısnda ve çocuk olunca bırakacak

o istiyor evi alan düğünü yapan kocası eşyayı filan da kendi ödesin
kendi çalıştığı para da kendine kalsın.

ayrıca ben de paramı kimseye vermem ama biz bekarız fakrındaysan.
Belkide dediğiniz gibidir benim kendimi düzeltmem gerekiyor

Boşa çalışmıyor ki bir düğün yapılmış ve bir arabaları var.
Eşinin ailesine her ay para gönderilse ya da eşi kumarda karı kızla para yese de onların borcunu ödemiş olsa amenna ama orta da boşa çalışılıyor diye bir durum yok.
Parayı yöneten de konu sahibi bu arada.

X