Calisan kadin ve ev isleri

Merhaba kizlar,

hem calisip hem ev islerini yemegi nasil yetistiriyosunuz?
haftalik planlariniz var mi?
nasil planladiniz nasil planliyorsunuz?
biraz akil verin lütfen

Ben pazartesi çarşamba kursa gittiğim için o günlerde annemde yiyorum. eşimde annesinde yiyor çünkü işten daha geç çıkıyor anneme yetişemiyor.
Onun dışında yemekleri 2 günlük yapmaya çalışıyorum. öyle daha kolay. hergün yemek yapmak zor oluyor çalışınca.
bazen de annelere diyorum sizin şu yemeğinizi özledim diye. onlar da destek çıkıyor.ama süreli değil.

ben 7de eve geliyorum, cumartesi günleri tam gün çalışıyorum. birde 9 aylık bebeğim var.
bebek olmadan önce çok yemek aramazdık ne bulsak yerdik, ama şimdi günlük taze yemek yapmak zorundayım bebek için. bir önceki geceden yemeğimi yaparım. akşam eve gelirim hazır yemeği ısıtır yanına salata ayran vs. yaparım yemeğimizi yeriz.
bebeğim babasıyla oynarken ben hiç bekletmeden sofrayı toplar bulaşıkları makinaya dizerim, makina boşaltılacaksa boşaltırım. ocağı tezgahı öylesine bir silerim. bebeğimin yanına gider onla ilgilenirim, birkaç saat vakit geçiririz.
bebeğim 9- 9.30 gibi uyur. onu uyutayım derken saat 10 olur. o saatten sonra ertesi günün yemeğini pişirir, çamaşır varsa toplar yada sererim. temizlik yaparım.
genel haftalık temizliği de 1 güne sıkıştırırsam çok yoruluyorum evim dubleks o yüzden onu da günlere böldüm.
perşembe gecesi, mutfağı temizliyorum
cuma gecesi, yatak odalarını silip süpürüyorum tozlarını alıyorum, bazen ayda bir bazen iki ayda bir (kirlilik durumuna göre) camlarını silerim.
cumartesi gecesi salonu (salonda oturuyoruz) temizler toz alır camların da tozunu alırım, birkaç ayda bir silerim.
boş odalarım var onları da birkaç ayda siler süpürürüm.
tuvaleti her gün yıkarım, banyoyu duş aldıktan sonra mutlaka temizlerim
pazar gününü de eşime ve çocuğuma ayırırım.
bir odanın sorumluluğu eşime aittir, tüm temizliğini o yapar canı istediği gün. birde kıyafetlerini çoraplarını eşyalarını ortada bırakamaz toplamak zorundadır. çocuğun oyuncaklarını toplama sorumluluğu da ondadır. pazar günleri akşam yemeğini de o hazırlar ızgara , vs
yalnız bazı geceler bebeği uyuturken uyuyakalırım, ne iş ne yemek yaparım

Son düzenleme:
Temizlikte sıkıntı yaşamıyorum eşim ne desem yapıyor sağolsun benden çok yapar.
Yemek konusunu da buzluğu çok kullanıyorum, genelde boş vakitlerimde bir sürü yemek alırım pişecek şekilde hazırlayıp donduruyorum pratik oluyor. Mesela bakliyatları ıslatıp haslayıp bir pişirmelik poşetliyorum. Biber dolması börek, fasulye patlıcan vs çokça hazırlayıp bir öğünlük poşetlerle donduruyorum. Hatta soğan doğramak zor geliyor diye soğanları da yemeklik doğrayıp donduruyorum buzluğum tıklım tıkış doludur. Düdüklü tencereyi de çok sık kullanırım.Gnelde çok ahım şahım sofra olmaz çorba yemek salata pilav vb şeklinde bir sofra kurulur.
Eşim de yardımcı olur bu konulara haftanın 3 günü evde o zaman o yapıyor.
patlıcan ve fasulyeyi nasıl donduruyorsunuz çiğden mi

Bir gece önce yemek haftanın da belli 2 gunu belırlenıp temızlık :) Tabi eşin de dagınık olmazsa herşey cok daha kolay

X