Çalışma hayatına alışamadım

guneyli34

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Mayıs 2020
915
873
36
Kızlar 4 aydır çalışıyorum.3 yaşında oğlum var. Sabah 9 akşam 6 evım iş ile 5 dk mesafede.esımın işi çok duzensız onu sayamıyorum bu döngüde.15 te bir dip bucak temızliğe abla geliyor robot süpürgede var.ama ben bu düzene hiç alışamadım ev alt üst vaziyette bilmiyorum ben tembrl miyim yapan nasıl yapıyor her yer her yerde hiç bişey tam degıl çok üzülüyorum sizlerin düzeni nasıl yemek alışveriş çocuk bakımı ev toplama bunu nasıl yapıyorsunuz yardım eder misiniz

Kızlar 4 aydır çalışıyorum.3 yaşında oğlum var. Sabah 9 akşam 6 evım iş ile 5 dk mesafede.esımın işi çok duzensız onu sayamıyorum bu döngüde.15 te bir dip bucak temızliğe abla geliyor robot süpürgede var.ama ben bu düzene hiç alışamadım ev alt üst vaziyette bilmiyorum ben tembrl miyim yapan nasıl yapıyor her yer her yerde hiç bişey tam degıl çok üzülüyorum sizlerin düzeni nasıl yemek alışveriş çocuk bakımı ev toplama bunu nasıl yapıyorsunuz yardım eder misiniz
ben 15 senedir çalışıyorum, 10 yıllık evliyim, 2 çocuğum var, ev işleriyle ilgili tek düzene sokabildiğim şey yemek yapabilmek onu da sevdiğim için yapıyorum :KK70:

benim de evim darmaduman, haftasonundan haftasonuna ancak toparlayabiliyorum ama benimki tembellikten haftaiçi çok yorgun olduğum için evle hiç ilgilenemiyorum :KK43:

Daginikliktan kasit nedir oyuncaklar mi camasirlarmi bulasik mi .gözünüze fazlalik gelen esyalari kaldirin derim oyuncaklari azaltin diyebilirim bulasik icin yapacak yok o cikiyor zaten ama cocuklu calisan evde duzen cok zor oluyor cok duzen beklemeyin evdeyim suan yine heryer heryerde cocuklu evde zor

eşinizden destek alın yoksa işiniz zor. benim eşiminde iş saatleri düzensiz bizde onun düzensiz saatlerine göre bişeyler buluyoruz herşeyi siz yaparsanız yandınız

Yok hersey tam olsun derdinde degılim ama benim ki de çok fena artık toparlamak istiyorum kendimi
o zaman eşinizden destek alın lütfen.

çünkü bu iş bir süre sonra sarpa sarıyor ve kendinizi tüketme noktasına geliyorsunuz

ben de sizin gibi düzenli olmak istiyorum deyip giriştim bu işe, bi yandna çocukların dersi ödevi, yemeği, sütü, bir yandan evin düzeni tertibi ehhhh kendime de vakit ayırmak istiyordum başta herşey çok güzeldi ama şimdi şimdi bildiğiniz saldım herşeyi çünkü bunalımın eşiğindeyim artık, eşimi buna alıştırdığım için kalkıp fazla bi işin ucundan tutmaz herşeyden ben sorumluyum evde ve bu bende artık sinir yapmaya başladı :KK43:

bu hale gelmeyin, muhakkak yardım alın eşinizden ve hatta ufak ufak çocuğunuza da öğretin hiçbirşy bilmiyorsa da kendi oynadığı oyuncakları oyun bittikten sonra toplaması gerektiğini bilsin

Sorun oyuncaklar çamaşır ve tezgah üstü en büyük dağınıklık bu
o zaman oyuncak görevini oğlunuza verin, alıştırın buna, inanın küçük demeyin asıl bu yaşlarda inanılmaz çabuk alışıyorlar, çamaşır işini de eşinize bırakın, sizde mutfağınızı tezgahınızı halledin

Düzen mi o da ne 😂😂 tek çocuk iki kedi ile çok daha kolaydı her şey. Şimdi iki çocuk bir köpek var, inanılmaz zorlanıyorum. Temizliğe de kimse gelmiyor. Üstün körü ben ne yapabilirsem o, ki eşim de dağınıktır, mutfağı alt üst eder gider. Kızgınlıktan delirsem ne gene yapacağını yapıyor. 🤷🏼‍♀️ ben de saldım artık. Asgari düzeyde toplayıp bırakıyorum ne yapayım… ikinci hamileliğim bedensel olarak çok yordu beni, istediğin performansta ev işi yapamıyorum. Yaparsam 3-4 gün ağrılarım oluyor, yerimden kalkamıyorum… napalım sağlık olsun.

Oğlunuza kural koyun bence oyuncaklar odasından dışarı çıkmasın mesela . Akşam uyumadan önce bir yarış yapıyoruz diyip oyuncakları ona toplatın hemde böylece alışır . Tezgah üzeri tam olarak nasıl dağınık oluyor onu pek anlayamıyorum çünkü elinize geçen kirlileri hemen makinaya koyun böylece tezgah üzeri diye bir şey kalmaz ki . Çamaşırları da durmadan makina çalışması lazım bence ya kurutma makinesi var mı

Evde de olsanız 3 yaşındaki çocuğun olduğu ev toplansa da toplu kalmaz. Günde 5 kere oyuncak toplamanız size bir şey katmaz. Çünkü yine dağılıyor. Elde var sıfır :KK70: O yüzden ay çalışmasam mı falan diye düşünmeyin. Eviniz işe yakınmış çok büyük avantaj. Çalışma saatleri iyi. Cumartesi çalışmıyorsanız normal herşey. Haftada 1 falan kadın çağırın. Eşle iş bölümü yoksa olmak zorunda.

Fazla eşyalardan kurtulun. İşleri biriktirmeyin. Örneğin çamaşır kuruduysa direk katlayın bulaşık makinası hemen çalıştırıp boşaltın. Ne kadar az eşya o kadar rahat temizlik.ha ara sıra dagilacaktir o da olur.

Tek yol var dinleneceginiz yada uyuyacaginiz saatleri temizliğe düzene vereceksiniz.ben olsam sabah 7 de uyanır akşam için yemeği hazırlarken bir yandan mutfağı yada ortalığı toplardim.eve dönünce de çamaşır falan koyardım makinaya.mesela ben düzen hastasıyım gerekirse gece kalkar yaparım.bu insandan insana değişiyor keşke boyle olmasaydım diyorum.

Alisverisi hep internetten yapiyorum .sebze meyve icin cumartesi pazara ugruyorum.
Oyuncaklari saldim .mutfakta yemek yaparken hemen tezgahi da toplamaya baslarim. isten gelince yemege baslamadan makineye camasir atarim yemek bitene kadar yikanmis olur vs vs
pasta borek isine pek girmiyorum hafta ici vakit kalmiyor .oyuncaklari da gormezden gelmeyi ogrendim 😂

Sartlariniz iyiymis daha cok yeni baslamissiniz zamanla oturtursunuz evinizin ise yakin olmasi bulunmaz bir nimet bende iki erkek cocuk var aksamlari babalariyla oynarken evi toplayabilirsiniz robot supurge guzel bir avantaj yemek yaparken ortaligi toplayin bir yandanda oyuncak toplama cocugun gorevi olsun alistirin gece siz cocugu uyuturken baba oyuncaklari toplasin bu sekilde yapiyoruz biz ve geceden sabaha tezgahta hicbirsey birakmiyorum iki mutfagim var ikiside temiz olur daginik birakmam 10 dklik is bunlar zamanla hepsi oturur

15 yıldır çalışıyorum. Ben de alışamadım :KK70:

10 yıldır bende düzen oturtamadım. Yalnız değilsin. Çocuklu ev hep dağınık oluyor ister istemez. Evin işe yakınmış. Öğle vakti gider biraz toplarsın o avantaj olur.

X