Çalışmamak

Aylardır travma yaşayan kızım bıraktığım komşumda sinir krizleri geçirip bir türlü ikna olmadı ve kendi yerden yere attı. Ben de kızımın fiziksel ve psikolojik sağlığını tam zamanlı işime tercih ettim.
Yine olsa yine yaparım pişman değilim.
mesela çocuğunuz okula başladığında sınıfının yarısı suriyeli olacak -çünkü istatistikler bunu gösteriyor
suriyeli kızların büyük kısmı başörtülü olacak sınıfta, mesela. 3.4. sınıfta evlendirilmeleri olası. kadın-erkek, aile, şiddet gibi konularda bizim ülke ortalamamıza göre çok farklı bir anlayışları var kendilerinin.
şiddet uygulayan, madde kullanan, cinsellik yaşayan çocuk sayıları o kadar artmış olacak ki böyle olaylar için okula gelmeyin denecek artık ortaokul çağında geldiğinde, ölmedikçe sorun sayılmayacak
gidişatımız bu, şimdiden böyle olan okullar var ama sizin mahalleniz henüz kurtarılmış bölge zaar

yani merak ediyorum ne yapacaksınız tam zamanlı işiniz olmadan da özele filan gönderecek kadar zengin misiniz? aileniz mi zengin?
yurtdışına mı çıkacaksınız?
bu ülkede yapmışsınız o çocuğu , ülke böyle bir yer ,sizin sorun edecek çooooooook daha büyük sorunlarınız var, hatta o sorunları çözmek için asıl işinize ihtiyacınız var

8,5 te de ailene vakit ayirirsin yahu.abartmışsınız sanki.ben de memurum evli değ im ği
Çocuğun ilkleri derken, bir yetişkin olarak üretmenin, plan yapmanın, disiplinin, kendin için bir şeyler yapmanın, toplumda belli bir çevre edinmenin, maddi gücün verdiği güveni yok sayıyorsunuz yani ?.hayatta başka şeylere de ihtiyacımız var.Eee zaten eskiden kadınlar çalışmıyorken dünyadaki bütün kadınlar ailesine bol bol vakit ayırıyordu.eee yüzyıllardır neden mücadele etti, milyonlarcası canından oldu o zaman bu uğurda ?.hepimizi versinler o zaman bir kocaya herkes mutlu mesut yaşasa.bu mudur yani ? Eee yüzyıllardır bu şekildeydi zaten.sonuçları ortada. sizin direk çalışmaya gönlünüz yok.8,5 mesaiyle kimse de ailesinin hakkına falan girmez yani.bir de ihtiyacımız olmayan para demişsiniz.böylesine enflasyon şampiyonu bir ülkede o paraya ihtiyacınız olmadığına inanmak zor gibi.
Sabahleyin 7 de yoldasınız, akşam 5 te çıkınca 6 da evdesiniz, bu günde yaklaşık 10 saat yapar, her gün içinde 24 saatiniz var ve 10 saatiniz yok. Siz özgüveninizi iş yerinden çevrenizin saygın olmasından, iş yemeklerinden alıyorsanız bu sizin motivasyon kaynağınız saygı duyuyorum. Fakat benim motivasyon kaynağım günün 10 saati dışarı da olmak değil. Üretmek konusunda haklısınız fakat ben onu da şöyle düşünüyorum, eğer çalıştığınız işin nimetliği sizi manen doyuruyorsa yani yaptığınız iş size göre anlamlıysa, insanlara yardım gibi ya da iyi bir mühendislik gibi gerçekten manevi tatmini olan işlerse buna da diyecek bir şeyim yok. Fakat 8-5 bir memuriyer saçmasapan evraklar ve gereksiz bürokrasiden ibaret. Benim işim beni artık manevi olarak da tatmin etmiyor, maddi olarak eşim aylık 50 bin civarı kazanıyor, rakam vermemeyi tercih ederdim ama mesajınız çok iddialı geldi. Evlenmek ne eskiden olduğu gibi kocaya verelim gitsin mantığında bir şeydir ne de yeni dönemde olduğu gibi kendinizi özgüveninizi paranızı ispatlama yeridir. Bunların ikiside kendi kendine verdiği salt değeri dışarıda arıyan kimselere mahsustur. Sizin görüşlerinize saygı duyuyorum fakat ben günde 10 saat dışarı geçen bir annenin çocuğundan çok şey kaçırdığını düşünüyorum. Ama velev ki maddi ihtiyacı olsa, yahut gerçekten topluma ve insanlara faydalı bir işi olsa o kadın da gözümde kutsaldır

Sabahleyin 7 de yoldasınız, akşam 5 te çıkınca 6 da evdesiniz, bu günde yaklaşık 10 saat yapar, her gün içinde 24 saatiniz var ve 10 saatiniz yok. Siz özgüveninizi iş yerinden çevrenizin saygın olmasından, iş yemeklerinden alıyorsanız bu sizin motivasyon kaynağınız saygı duyuyorum. Fakat benim motivasyon kaynağım günün 10 saati dışarı da olmak değil. Üretmek konusunda haklısınız fakat ben onu da şöyle düşünüyorum, eğer çalıştığınız işin nimetliği sizi manen doyuruyorsa yani yaptığınız iş size göre anlamlıysa, insanlara yardım gibi ya da iyi bir mühendislik gibi gerçekten manevi tatmini olan işlerse buna da diyecek bir şeyim yok. Fakat 8-5 bir memuriyer saçmasapan evraklar ve gereksiz bürokrasiden ibaret. Benim işim beni artık manevi olarak da tatmin etmiyor, maddi olarak eşim aylık 50 bin civarı kazanıyor, rakam vermemeyi tercih ederdim ama mesajınız çok iddialı geldi. Evlenmek ne eskiden olduğu gibi kocaya verelim gitsin mantığında bir şeydir ne de yeni dönemde olduğu gibi kendinizi özgüveninizi paranızı ispatlama yeridir. Bunların ikiside kendi kendine verdiği salt değeri dışarıda arıyan kimselere mahsustur. Sizin görüşlerinize saygı duyuyorum fakat ben günde 10 saat dışarı geçen bir annenin çocuğundan çok şey kaçırdığını düşünüyorum. Ama velev ki maddi ihtiyacı olsa, yahut gerçekten topluma ve insanlara faydalı bir işi olsa o kadın da gözümde kutsaldır
Güzel cevabınız için teşekkür ederim.

Kadınlara yapılan baskı konusunda haklısın ama katılmadığım nokta 8,5 işte bile ailene yeterince vakit ayıramadığını iddia etmen.ben evli değilim ama zaman zaman sevgililerimle yaşadım.ben de bu saatlerde çalışıyorum.bana da tam tersi zaman çok fazla geliyor.hergün hergün ne yapacağımı şaşırıyorum.dediklerinde çok haklısın ama 8,5 mesai de bir aileye vakit ayırmak için ideal bence.bu arada bir tek ben sıkılıyorum sanirım hergün hergün saatlerce aynı kişiyle olmaktan.maşllah bütün kadınlarımız pek ilişki kadını 😀 aynı evde yaşıuorsunuz arkadaş ne vakit ayıramaması.bazı şeyleri anlamakta güçlük çekiyorum.2 gün vakit ayıramazsan sonraki gün ayirırsın.dünyada vakitten bol ne var?
Günün 10 saati yol ve iş 8 saati de uyku olduğunu varsayarsanız geri kalan 6 saat sizin ve aileniz için ideal olabilir fakat benim için değil

Günün 10 saati yol ve iş 8 saati de uyku olduğunu varsayarsanız geri kalan 6 saat sizin ve aileniz için ideal olabilir fakat benim için değil
Kaçmasına kaçıyordur çocuktan birşeyler de.eee çocuktan kaçmasa başka konulardan birşeyler kaçacak.bu sefer de kariyerden kaçacak.bana gayet dengeli geliyor 8 saat çalışma.hatta daha fazla olsaydı diyorum.vakit geçmiyor.bir gün bile evde olsam moralim bozuluyor.hayattan soğuyorum.herkesin doğası farklı tabi.

.Eee zaten eskiden kadınlar çalışmıyorken dünyadaki bütün kadınlar ailesine bol bol vakit ayırıyordu.
ayırmıyordu yahu
günün yarısı içecek/kullanacak su temin etmeye çalışmakla, ev için gerekli eşyaları (sepet örmek, yün yıkamak, pamuk atmak...artık hangi coğrafyadaysa) üretmeye çalışmakla, örmekle dikmekle vd geçiyordu. hadi fazla eşya yoktu evler büyük değildi çok temizlik vs yoktu diyelim yine de haftada 1 gün çamaşır yıkanıyordu tüm gün ona gidiyordu

sanki eskiden anneler günde 10 saat bebekleriyle ilgileniyordu gibi tuhaf bir kafa yapısı oluştu şu son zamanlarda
yahu o zaman da bebeği atıp beşiğe tarlaya giyiyordu kadınlar... anne evdeydi en azından diyenler için, evde miydi? hadi canım!

evde olanın da bebesi süt kazanına çamaşır kazanına evin önünde geçen akara, ocağa tandıra düşüp at tepip eşek tepip ölüyordu...evdeyse de çocuğunun başında değildi...

kadınlar hiç bir zaman günde 8 saat çocuğa ayırmadı, zaten bu normal olmazdı, evrim buna bi çare düşünürdü :KK70:...çocuk öyle 8 saat ayrılarak anca büyüyen bir canlı olsaydı insan kadını senede 1 gebe kalabiliyor olmazdı.

isteyen çalışın
isteyen çalışmasın
bana ne, herkesmutlu yaşasın, kimseyle derdim yok ama
her şeye çocuk bahanesi de beni sıkıyor yani artık. işimi sevmiyorum de, patronum kötü de, kariyerim ilerlemiyor de, çalışmıycam arkadaş keyif benim değil mi de....

ayırmıyordu yahu
günün yarısı içecek/kullanacak su temin etmeye çalışmakla, ev için gerekli eşyaları (sepet örmek, yün yıkamak, pamuk atmak...artık hangi coğrafyadaysa) üretmeye çalışmakla, örmekle dikmekle vd geçiyordu. hadi fazla eşya yoktu evler büyük değildi çok temizlik vs yoktu diyelim yine de haftada 1 gün çamaşır yıkanıyordu tüm gün ona gidiyordu

sanki eskiden anneler günde 10 saat bebekleriyle ilgileniyordu gibi tuhaf bir kafa yapısı oluştu şu son zamanlarda
yahu o zaman da bebeği atıp beşiğe tarlaya giyiyordu kadınlar... anne evdeydi en azından diyenler için, evde miydi? hadi canım!

evde olanın da bebesi süt kazanına çamaşır kazanına evin önünde geçen akara, ocağa tandıra düşüp at tepip eşek tepip ölüyordu...evdeyse de çocuğunun başında değildi...

kadınlar hiç bir zaman günde 8 saat çocuğa ayırmadı, zaten bu normal olmazdı, evrim buna bi çare düşünürdü :KK70:...çocuk öyle 8 saat ayrılarak anca büyüyen bir canlı olsaydı insan kadını senede 1 gebe kalabiliyor olmazdı.

isteyen çalışın
isteyen çalışmasın
bana ne, herkesmutlu yaşasın, kimseyle derdim yok ama
her şeye çocuk bahanesi de beni sıkıyor yani artık. işimi sevmiyorum de, patronum kötü de, kariyerim ilerlemiyor de, çalışmıycam arkadaş keyif benim değil mi de....
imzamı atarim valla.sabahtan beri kibar bir şekilde bunun çalışmaya niyeti olmayan hanımlar için geçersiz bir bahane olduğunu anlatmaya çalışıken dilimde tüy bitti 😀.sevmiyorum çalışmayı deseler amenna

Böyle düz hesap bakınca evet haklısınız belki. Ama çocuğun belli bir yaştan sonra -ki 3.5 yaş aşağı yukarı- kreşe başlaması gerekiyor. Eşiniz zaten en az yine 10 saat yok.
Kadın işe gitmediğinde aile hep beraber mutlu mesut vakit geçiriyor gibi bir durum olamıyor çoğu zaman.
Evet bana göre de 10 saat evin dışında olmak çok fazla. Günde 5-6 saat çalışma olsaydı çok mutlu olurdum:KK70:Daha fazla yıllık izinler filan çok güzel olurdu evet.
Çocuğuma 2 yıl ben baktım sonra da kreşe başladı. Malesef iş koşulları yüzünden 8-6 kreşe gitti. Ama çalışmıyor olsaydım da 9-4 gibi kreşe göndermek isterdim asla pişman değilim kreşe gittiği için.
Haftasonu 6-7 saat aktif şekilde çocuğumla vakit geçirdim. Parka gittik. Evde pizza ve tatlı yaptık. Oyunlar oynadık. Ama haftanın 7 gününü bu şekilde geçirebileceğimi sanmıyorum belli bir yaştan sonra. Çocuğum 3.5 yaşını geçti. Bütün vaktini benimle geçirmesi bana makul gelmiyor artık.
Bir de maaş/ihtiyaç ekseninde bakılmış. Eski giyerim çalışmam çocuğuma bakarım denmiş vb.
Ama çalışmak sadece para için yapılan birşey değiş. Bir eğitimi alınmış, emek verilmiş, meslek edinilmiş ve artık bunun çıktısını almak istemek çok normal.
Herkes çalışsın/çalışmalı demiyorum tabi ki. Herkesin kendi tercihi. Herkesin şartları farklı.Demek istediğim şey kadınlar işlerini ailelerinden hele de çocuklarından daha önemli gördükleri için çalışmıyor.

Son düzenleme:
Peki bu sağlıklı bir durum mu? Asıl onu sorgulamak lazim.artık çoğu çocuğun annesi çalışıyor.bir gün kriz geçirir, iki gün kriz geçirir sonra alışır gider çocuk bu.alışmıyorsa ortada normal olmayan bir durum vardır bence.bu arada bu çocuklar türkiyede yaşayacak.yani çelik gibi sinirlerinin olması gerekecek ömür boyu.ülkede öyle olaylar dönüyor ki bazen dayanabilmek için ilaçlara falan sarılıyorum.daha yeni deprem oldum.içler acısı hikayeri zaten hepimiz biliyoruz.buna gelene kadar daha neler neler yaşandı..bu coğrafya kanlarla beslenen, çok acımasız bir yer.siz diyorsunuz ki çocuğum annesinin işe gitmesine dayanamıyor.eee büyüyünce ne olacak bu çocuk ? O kadar hassas biriyseniz böyle kanla, gözyaşıyla beslenen bir ülkeye çocuk yapmayacaktınız.bir çocuğun bu dünyada başına gelen en iyi şey sizin işe gitmeniz.

Birincisi bu ülkeye çocuk yapıp yapmamak benim sorunum, bunu sorgulamak sizin haddinize değil!
Hayatın ne kadar zor olduğunun da farkındayım, 20 senedir iş hayatında mücadele eden, kariyerinde ödülleri olan bir profesyonelim. Zorlu bir boşanma süreci yaşadım ve kızım bundan kötü etkilendi. Ben işimi gücümü bıraktım, sadece evde oturacağım diye yazdığımı hatırlamıyorum? Şimdiye kadar kariyer odaklı yaşadım, 38 yaşında anne oldum ve artık önceliklerim farklı. Sık seyahat ettiğim ve evden uzak kaldığım zamanların sık olduğu mesleğim yerine remote çalışabileceğim alana kaymak istediğimi söyledim. Kızım da hassas bir çocuk. Hassas olduğu konusunda öğretmeninden de şikayetler geliyordu. Ama onun doğası bu, hoşuma gitse de gitmese de onu olduğu gibi kabul etmek ve anne olarak desteklemek benim görevim. Bu değil ki her dediğini yapıyorum, pış pış büyütüyorum.Aksine ben oldukça otoriter bir anne bile sayılırım. Aslında çok sert bir yapım var ama yine de evladımın benim çocukluğumda yaşadığım travmaların benzerlerini yaşamasından endişe ettiğim için en azından hassas zamanlarında yanında olmak istiyorum.
Bu ne zamandan beri suç oldu anlamadım?

İsteyen kadın evinde otursun, evladına anne olsun. İsteyen de çalışsın, evlenmesin, çocuk ta yapmasın. Bu kadınlar şunu yapmalı onu yapmamalı diktası son bulsun artık. Hiç kimsenin şartları bir diğerine uymazken böyle keskin yorumlar yapmanızı çok tuhaf buluyorum.

Son dokuz aydır eşimden ayrılırken yaşadıklarım, pandemide ablamı aylarca ölümle pençeleştiği halde iyileşti denip aniden kaybetmemiz ve üzerine depremde kızımın halasının küçük oğlunu,evini, arabalarını herşeylerini kaybetmeleri bana bir şeyi daha öğretti. Bu hayatta en önemli şey hayatın kendisi! Yemişim kariyerini de milletin paralı kölesi olmayı da . Bundan sonra içimden gelmeyen, salt para için gidilen hiçbir işi yapmayacağım !

mesela çocuğunuz okula başladığında sınıfının yarısı suriyeli olacak -çünkü istatistikler bunu gösteriyor
suriyeli kızların büyük kısmı başörtülü olacak sınıfta, mesela. 3.4. sınıfta evlendirilmeleri olası. kadın-erkek, aile, şiddet gibi konularda bizim ülke ortalamamıza göre çok farklı bir anlayışları var kendilerinin.
şiddet uygulayan, madde kullanan, cinsellik yaşayan çocuk sayıları o kadar artmış olacak ki böyle olaylar için okula gelmeyin denecek artık ortaokul çağında geldiğinde, ölmedikçe sorun sayılmayacak
gidişatımız bu, şimdiden böyle olan okullar var ama sizin mahalleniz henüz kurtarılmış bölge zaar

yani merak ediyorum ne yapacaksınız tam zamanlı işiniz olmadan da özele filan gönderecek kadar zengin misiniz? aileniz mi zengin?
bu ülkede yapmışsınız o çocuğu , ülke böyle bir yer ,sizin sorun edecek çooooooook daha büyük sorunlarınız var, hatta o sorunları çözmek için asıl işinize ihtiyacınız var

Benim kızım zaten ilkokula başladı ve sınıfında bir suriyeli çocuk zaten var. Benim mahallem anadolu yakasının afganistanı, öyle kurtarılmış bölgede filan değiliz, ama öğretmeni açısından şanslıyım. O yüzden kısmen içim rahat.

Tam zamanlı işim olmadan derken siz neyi anladınız bilmem ama ben sürekli milletin ağız kokusunu çekmek için sabahın köründe yola düşülen bir iş yerine, 20 yıllık satış pazarlama deneyimim, iki lisanım ve bir çok yurtdışı deneyimim ile remote iş bulabileceğimi düşündüm ve o yönde bir plan kurdum. Bununla birlikte yolda ve trafikte harcadığım zamanı kafamda planladığım kendi girişimcilik fikirlerime kafa yormak için harcamak daha akıllıca geliyor. Ailem zengin değil, ben emekçi biriyim. Ama sizin bu sorgular tavrınızdan hiç hoşlanmasam da niyetinizin iyi olduğunu düşünmek istiyorum.
Sanırım çok genç bir kadınsınız ki, yazdıklarınızdan bunu anlıyorum.
Yurtdışı planım da var, o konuda da çalışıyorum.
İş bana lazım yahu, kim dedi yan gelip yatacağım.

Sanırım bir iletişimsizlik sorunu var. Ben evde oturacağım demedim, remote ya da hibrit iş konusunda inat ediyorum dedim.
Daha açık olamam her halde.

Ben de anlamadım. Konu sahibesi soru sormuş, insanlar ona göre yorum yapıyor. Ayrıca yazmayı unutmuşum konu sahibi maddi durumumuz iyi deyince insan çalıştığı meblağı büyük düşünüyor haliyle. Ama sonradan iyi para almıyorum dediği de ne kadar bilemiyorum. Herkese göre değişir

Bize ne ? Kime ne yahu?
Bir kadın ben işi bırakacağım sanırım, eşim çok çalışıyorsun dedi vs yazdı. Ortalık birbirine girdi, toz duman göz gözü görmüyor :KK70:
Kim neyi yaparsa yapsın? Hiç kimsenin kimseye hesap verme zorunluluğu yok ki ?

Bu gerçek mi yahu, yani gerçekten okulların yarısı Suriyeli mi olacak? :KK57: Seçimden sonra durmadan hemmen sepet havası çalınır umarım.

Bu gerçek mi yahu, yani gerçekten okulların yarısı Suriyeli mi olacak? :KK57: Seçimden sonra durmadan hemmen sepet havası çalınır umarım.
Valla 11 sene oldu cherry, çok az kısmı yollansa tamam da hepsinin gitmesi imkansız.
Bence sorun surilerden ziyade Afganlar. Onlarin kültürleri çok acayip, bize acayip ters

Hamileyim ve doğumdan sonra çalışıp çalışmamak konusunda kararsızdım. Yorumları gördükçe herkese hak verdim. Benim için şöyle ; ben iyi bir okuldan mezun mühendisim. Yurtdışında dil okuluna gittim , sertifikalarım var ama çok erkek egemen bir sektörde çalışıyorum ve savaşmaktan artık yoruldum. Sıradan bir erkeğin sadece işini yapması yeterliyken benim sayılmam için sürekli birinci olmam, her konuda en önde olmam gerekiyor. Sanırım pes ediyorum. Her gün bu savaştan çıkıp evime , çocuğuma düzgün vakit ayıramamaktan korkuyorum. Fakat daha düzgün bir iş yerim olsaydı , her ama her günüm mücadeleyle geçmeseydi (bugun bile) çalışmayı her türlü isterdim. Yani bu çalışma konusunda çok fazla parametre var ve herkesin kendi hayatına göre doğrusu farklı olacaktır. "Kadınlar şunu yapmalıdır" tarzı bir yargıya varmaya çalışmak sonuçsuz kalacaktır.

Maddi sıkıntınız yokmuş.
E maaşınız da tatmin edici değilmiş.
Ben olsam şu şartlar altında çalışmazdım. Çocuklar çabuk büyüyor, gençsiniz de, onun büyümesine şahitlik etmek, birlikte gezmek tozmak eğlenmek, yaşamak için vakit lazım. Vakti münasip bir işiniz olsaydı neyse...

Mümkün mü böyle bişey Cherry. Suriyeli nüfusun dengeleri bozduğu aşikar ama o kadar uzun boylu değil. 18 yaş altı türk nüfusu 23 milyon civarı iken Suriyeli nüfusu 1.5 milyon.

Hamileyim ve doğumdan sonra çalışıp çalışmamak konusunda kararsızdım. Yorumları gördükçe herkese hak verdim. Benim için şöyle ; ben iyi bir okuldan mezun mühendisim. Yurtdışında dil okuluna gittim , sertifikalarım var ama çok erkek egemen bir sektörde çalışıyorum ve savaşmaktan artık yoruldum. Sıradan bir erkeğin sadece işini yapması yeterliyken benim sayılmam için sürekli birinci olmam, her konuda en önde olmam gerekiyor. Sanırım pes ediyorum. Her gün bu savaştan çıkıp evime , çocuğuma düzgün vakit ayıramamaktan korkuyorum. Fakat daha düzgün bir iş yerim olsaydı , her ama her günüm mücadeleyle geçmeseydi (bugun bile) çalışmayı her türlü isterdim. Yani bu çalışma konusunda çok fazla parametre var ve herkesin kendi hayatına göre doğrusu farklı olacaktır. "Kadınlar şunu yapmalıdır" tarzı bir yargıya varmaya çalışmak sonuçsuz kalacaktır.

Zannımca aynı işi yapıyoruz, ben de developerım. Şu yoruma %100 katılıyorum, Türk işyerleri berbat , profesyonelce çalışmak asla mümkün değil. Kadınsan zaten yoksun, farklı bir etnik kökendensen eziliyorsun, ailen fakirse eziliyorsun ... ayrımcılığın her türü var cinsiyetçilik zaten ayyukta. bence asla işinden ve kendinden vazgeçme konu sahibesi, onun yerine remote iş bak. Ben ABD şirketinde çalışıyorum gayet mutluyum, yaptığımız iş de harika, herkes çok profesyonel ve kibar. Türk işyerleri mağara devrinde yaşıyor.

Özel sektördeki beyaz yakanın çoğu da yine yoğun çalışıyor yahu, ben rahat çalışanını pek görmedim. Var mı yoksa? 😅

Var. Eşim 5 gun calisiyor ve saatleri de fazla değil. Her gun işe de gitmiyor hatta haftada 1 -2 evden de calisiyor.
Geliri de bizim için güzel. 🤷 Daha onceki işleri de boyleydi.
İşinizde iyiyseniz bu kadar paralanmaya gerek yok biyerden sonra.

Son düzenleme:
X