Çalışmayan bir kadin olmanin ezikliği

eftelya

Nirvana
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2006
170
91
Herkese merhaba, o kadar gururum kırıldı ki o kadar siz hemcinslerimin görüşlerine ihtiyacım var ki...kisaca anlatmaya çalışacağım;
Genc kızligimda hep feministtim hatta iş kadını olup evlenmeyecegim derdim, üniversite okudum üstüne master yaptım .sonra büyük askla eşimle evlendim.Evliligin ilk yılları global bir firmada çalıştım, asla cocuk istemedim ,kariyerim önce geldi hep.. ama sonra 35 yaşıma gelince istemeye basladim bu sefer de olmadı. Olmayınca asiri takinti yaptım, is yerinde tedavim için izin almak zorlasinca hedefim doğrultusunda istifa ettim .kafamda en önemli şey çocuktu ve tedaviler sinrasi şükür hamile kaldım.cok zor elde ettiğimiz için kocam bana ve cocugun üzerine titriyordu, sen cocuga bak çalışma hiç önemli değil diyordu zaten onun ailesi benim ailem başka şehirlerde idi ve asla cocugumu bakıcıya emanet etmek istemiyordum. Kariyerim annelik duygumin ağır basmasiyla umurumda değildi artık ve eşimin pozisyonu iyiydi güzel para kazanıyordu.yillarca ise girmeyi düşünmedim, sonra cocugum kreşe başlayıp ta ise girmeyi düşündüğüm sırada da pandemi çıktı.neyse yıllar hızlıca geçti çocuğumun bana daha az ihtiyacı kaldı ama bu sefer de cok ara verdiğim için başvurduğu yerler dönmemeye baslardilar. Eskiden çok takmıyordum ama yavaş yavaş hem arkadaşlarım hem aile çevresinde ezik hissetmeye başladım. Esimin ailesi özellikle benim koca parası yediğimi ima ediyor her seferinde . Çalışan arkadaşlarım bile kendi işleriyle övünüp beni küçümser bir hal takınmaya başladılar, çocuğumun okul ogretmeni bile çalışan annelere daha farklı davranıyor görebiliyorum. Surekli iş arıyorum ama zamanında cocugum küçükken öyle annelik duygusuyla sarhoş olmuşum ki yaşım ilerleyince işsiz kalacağımı düşünmemiştim hiç.kendi kendime olayı kabullendim ,hobilerimle uğraşmaya başladım spor resim fotoğraf vs kimsenin ne düşündüğünü takmayacagim sorana da hayatımı yaşıyorum Esimin parası yetiyor cok şükür çalışmayı istemiyorum demeye karar verdim .içten içe üzülüyordum ama çevreye kuyruğumu dik tutmaya çalışıyordum..bir yandan da ekonomi gitgide kötüye gittikçe eskiden çalışma yeterki çocuğumuza iyi bir anne ol diyen kocam sen iş bulmayacak misin daha bu hayatta amacın ne hedefin ne niye kendini bıraktın? Tv de diziler ,magazin izleyen ev hanımlarından farkin kalmadı falan demeye başladı. Öyle huzursuz öyle mutsuzum ki..bir yandan ogluma asiri bağlandım, servise bile vermeye kıyamıyorum araba sohbetlerimiz eksik kalmasın diye ,evde ödevlerini yaptırıyorum ekstra çalışma planları yapıyorum, spor ,müzik kurslarına koşturuyorum..onun egitjm hayatı, mutluluğu benim için öyle önemli ki...çalışsam eve geç geleceğim bakıcı uğraşır mi benim gibi..oğlum öksüz gibi kalacak diye asiri üzülüyorum çünkü ogretmen değilim yarım gün çalışıp cocuguma vakit ayırayim ya da devlette insanca çalışma koşullarım bu saatten sonra olmayacak. Eski çalıştığım yer gibi özelde çalışabilirim o da benim posasını çıkarır ,eskiden 5.30 ta kalkıp yola çıkıp aksam 7.45 te eve geliyordum (evimiz cok sapa bir yerde ) ama o zamanlar cocugum yoktu ,simdi yas geldi 45 e ,enerjim düştü, son enerjimle evime cocuguma yetişmeye çalışıyorum ama bir yandan da kocam dahil herkes çalışmamı istiyor toplumda hor görülmeye başlandım...secmeyeceklerini bile bile iş başvuruları yapıyorum ne yaparsam yapayım kimse dönmüyor, en son bir yer mülakata çağırdı tanıdıkta vardi tam alacak gibilerdi olmadi ..orda çalışan arkadaşa niye olmadığını sorduğumda her şeyimi begendikleri ama son anda çok ara vermemden dolayı soru işareti olup var geçtiklerini söyledi. Bir yandan da Allah biliyor ya bu kadar ezilmeme rağmen cocugumdan ayrılmamak için iş bulamadığıma içten içe mutlu oluyorum. Genç kizken o kadar feministtim şimdi nasıl bu hayatı yaşıyorum inanın bilmiyorum. Cok duygusalim ve cocuguma asiri bağlandım. Bir yandan da kocamın eline bakmak istemiyorum çalışmadığım icjn hep eziklik hissediyorum, esim iyi maaş alsa da kendimde rahatça harcayacak hak bulamıyorum, ne arkadaşlarımla rahatça gezip disarda yemek vs yerim ne de güzel kaliteli kıyafetler alırım.bilinc altımda hak etmedigim düşüncesi var ,oysaki eskiden çalışırken en pahalı kozmetikleri alirdim, çeşit çeşit kıyafetler....inanın suan hiç bir şeyde gözüm yok yeterki ogluma iyi bir anne olayım diyorum ama artık esimde sesli bir şekilde çalışmam gerektiğini söylemeye başladı. Hatta bugun bana baktığını ima etti. O kadar ama o kadar üzgün ve mutsuzum ki...o kadar depresyona girdim ki...sizce bir kadın eşinin durumu iyiyse benim gibi okumuş olsa dahi çocuğuyla daha çok ilgilenmek için çalışmamış olsa bu cok mu anormal...siz benim yerimde olsanız ne yapardınız? En son esimin iğneleyici lafları sonrasi öyle içten dua ettim ki yavrumdan ayrılmak zor olsa da bu lafları yutarak omur geçmez, koşullara oğlum da ben de alismamiz gerekecek...Ne olur siz de dua edin iş bulayım...

Yarıya kadar okudum. Hamile kal çocuğuna bak diyenlere inanmayacaksın eşin bile olsa.
Hani bir zamanlar herkesin diline pelesenk olan o cümle Kariyer de yapacaksın çocuk da.
Milletin ne dediğine takılma diyecektim fakat eşim bile diyor yazmışsın bu hayatta kime güveneceğiz diye bir sorguladım.

Son düzenleme:
Hadi şimdi ödevdi, okula birakmakti cocuga bakiyorum diye dusunuyorsunuz ve devamli ogluma baglandim diyip durmuşsunuz ama bundan seneler sonra artik cocugun size ihtiyaci kalmayacak odevini kendi yapacak, okula kendi gidecek ve daha cok arkadaslariyla takilacak bunu biliyorsunuz degil mi? Bu yazdiklariniza bakinca, o yillar geldiginde de bambaşka dertlere girecek gibisiniz cunku

Ne iş yapiyordunuz bilmiyorum da illa eski işiniz gibi bir iş bulmayi beklemeden daha az beklentilerle basvuru yapmayi denediniz mi? 🤷 Çokta istekli degilsiniz, olmayinca içten seviniyorum yazmişsiniz cunku.

Yani calişmamak sizin cevrenizde ve eşinize bu derece dertse bir şekilde ufak tefekte olsa biyere girebilirsiniz umarim.

Çakışıp çalışmamanız neden eziklik olsun. İş aramaya devam edin. Ama kendinizi de lütfen ezmeyin. Sizin değerinizi çalışıp çalışmamanız belirlemiyor. Sizi incitmeye çalışanlara da bu konudaki hassasiyetinizi belli etmeyin. İnsanlar yara görünce kaşımayı sever.

Bence düşük ücretle de olsa bir işe başlayın ve özgüven tazeleyin. Şu hayatta kimseye güven olmaz kendinizden başka. Size çalışma çocuğa bak diyen adam bakın yavaş yavaş dirsek çevirmeye başlamış. İleride boşanırsanız vah vah etseniz de faydası olmaz. O yüzden kendinizi hiç eziklemeden iş bakmaya devam edin. Az çok demeden çalışmaya başlayın.

Ayrıca eş ailesine çocuğunuz ufakken gel çocuğa bak ben işe geri döneceğim deseydi yardımcı fa olmazdı.
Pek çok kadın ne yazık ki çocuk kendi başına evde kalmaya başlayana kadar iş hayatına ara vermek zorunda kalıyor. Bakıcı ücretleri, tam zamanlı özel okulların fiyatları ortada. Aylık en az 8-10 bin okullar. Asgariden biraz yüksek alan bir anne okula çakışmak zorunda kalıyor. Türkiye’nin gerçeklerini de bilmiyorlar. Kim istemez ki sonuçta iş hayatına karışıp kendi parasını kazanmak.
Bu konuda kadınlara zorbalık yapılmasına inanılmaz öfke duyuyorum

Herkese merhaba, o kadar gururum kırıldı ki o kadar siz hemcinslerimin görüşlerine ihtiyacım var ki...kisaca anlatmaya çalışacağım;
Genc kızligimda hep feministtim hatta iş kadını olup evlenmeyecegim derdim, üniversite okudum üstüne master yaptım .sonra büyük askla eşimle evlendim.Evliligin ilk yılları global bir firmada çalıştım, asla cocuk istemedim ,kariyerim önce geldi hep.. ama sonra 35 yaşıma gelince istemeye basladim bu sefer de olmadı. Olmayınca asiri takinti yaptım, is yerinde tedavim için izin almak zorlasinca hedefim doğrultusunda istifa ettim .kafamda en önemli şey çocuktu ve tedaviler sinrasi şükür hamile kaldım.cok zor elde ettiğimiz için kocam bana ve cocugun üzerine titriyordu, sen cocuga bak çalışma hiç önemli değil diyordu zaten onun ailesi benim ailem başka şehirlerde idi ve asla cocugumu bakıcıya emanet etmek istemiyordum. Kariyerim annelik duygumin ağır basmasiyla umurumda değildi artık ve eşimin pozisyonu iyiydi güzel para kazanıyordu.yillarca ise girmeyi düşünmedim, sonra cocugum kreşe başlayıp ta ise girmeyi düşündüğüm sırada da pandemi çıktı.neyse yıllar hızlıca geçti çocuğumun bana daha az ihtiyacı kaldı ama bu sefer de cok ara verdiğim için başvurduğu yerler dönmemeye baslardilar. Eskiden çok takmıyordum ama yavaş yavaş hem arkadaşlarım hem aile çevresinde ezik hissetmeye başladım. Esimin ailesi özellikle benim koca parası yediğimi ima ediyor her seferinde . Çalışan arkadaşlarım bile kendi işleriyle övünüp beni küçümser bir hal takınmaya başladılar, çocuğumun okul ogretmeni bile çalışan annelere daha farklı davranıyor görebiliyorum. Surekli iş arıyorum ama zamanında cocugum küçükken öyle annelik duygusuyla sarhoş olmuşum ki yaşım ilerleyince işsiz kalacağımı düşünmemiştim hiç.kendi kendime olayı kabullendim ,hobilerimle uğraşmaya başladım spor resim fotoğraf vs kimsenin ne düşündüğünü takmayacagim sorana da hayatımı yaşıyorum Esimin parası yetiyor cok şükür çalışmayı istemiyorum demeye karar verdim .içten içe üzülüyordum ama çevreye kuyruğumu dik tutmaya çalışıyordum..bir yandan da ekonomi gitgide kötüye gittikçe eskiden çalışma yeterki çocuğumuza iyi bir anne ol diyen kocam sen iş bulmayacak misin daha bu hayatta amacın ne hedefin ne niye kendini bıraktın? Tv de diziler ,magazin izleyen ev hanımlarından farkin kalmadı falan demeye başladı. Öyle huzursuz öyle mutsuzum ki..bir yandan ogluma asiri bağlandım, servise bile vermeye kıyamıyorum araba sohbetlerimiz eksik kalmasın diye ,evde ödevlerini yaptırıyorum ekstra çalışma planları yapıyorum, spor ,müzik kurslarına koşturuyorum..onun egitjm hayatı, mutluluğu benim için öyle önemli ki...çalışsam eve geç geleceğim bakıcı uğraşır mi benim gibi..oğlum öksüz gibi kalacak diye asiri üzülüyorum çünkü ogretmen değilim yarım gün çalışıp cocuguma vakit ayırayim ya da devlette insanca çalışma koşullarım bu saatten sonra olmayacak. Eski çalıştığım yer gibi özelde çalışabilirim o da benim posasını çıkarır ,eskiden 5.30 ta kalkıp yola çıkıp aksam 7.45 te eve geliyordum (evimiz cok sapa bir yerde ) ama o zamanlar cocugum yoktu ,simdi yas geldi 45 e ,enerjim düştü, son enerjimle evime cocuguma yetişmeye çalışıyorum ama bir yandan da kocam dahil herkes çalışmamı istiyor toplumda hor görülmeye başlandım...secmeyeceklerini bile bile iş başvuruları yapıyorum ne yaparsam yapayım kimse dönmüyor, en son bir yer mülakata çağırdı tanıdıkta vardi tam alacak gibilerdi olmadi ..orda çalışan arkadaşa niye olmadığını sorduğumda her şeyimi begendikleri ama son anda çok ara vermemden dolayı soru işareti olup var geçtiklerini söyledi. Bir yandan da Allah biliyor ya bu kadar ezilmeme rağmen cocugumdan ayrılmamak için iş bulamadığıma içten içe mutlu oluyorum. Genç kizken o kadar feministtim şimdi nasıl bu hayatı yaşıyorum inanın bilmiyorum. Cok duygusalim ve cocuguma asiri bağlandım. Bir yandan da kocamın eline bakmak istemiyorum çalışmadığım icjn hep eziklik hissediyorum, esim iyi maaş alsa da kendimde rahatça harcayacak hak bulamıyorum, ne arkadaşlarımla rahatça gezip disarda yemek vs yerim ne de güzel kaliteli kıyafetler alırım.bilinc altımda hak etmedigim düşüncesi var ,oysaki eskiden çalışırken en pahalı kozmetikleri alirdim, çeşit çeşit kıyafetler....inanın suan hiç bir şeyde gözüm yok yeterki ogluma iyi bir anne olayım diyorum ama artık esimde sesli bir şekilde çalışmam gerektiğini söylemeye başladı. Hatta bugun bana baktığını ima etti. O kadar ama o kadar üzgün ve mutsuzum ki...o kadar depresyona girdim ki...sizce bir kadın eşinin durumu iyiyse benim gibi okumuş olsa dahi çocuğuyla daha çok ilgilenmek için çalışmamış olsa bu cok mu anormal...siz benim yerimde olsanız ne yapardınız? En son esimin iğneleyici lafları sonrasi öyle içten dua ettim ki yavrumdan ayrılmak zor olsa da bu lafları yutarak omur geçmez, koşullara oğlum da ben de alismamiz gerekecek...Ne olur siz de dua edin iş bulayım...

Kırıcı olacak yazacaklarım ama psikolojiniz hiç sağlıklı değil. Çocuğuna karşı bir annenin bu kadar bağımlı olması hiç doğru değil. Nerdeyse 10 yaşına gelmiştir çocuk, servise bile vermeye kıyamıyorum nedir. İyi annelik bu değil maalesef. Siz bu çocuğu şekilde böyle kalın pamuklara sararak yetiştirince ne olacak sanıyorsunuz?

2017'deki konunuzu okudum, çocuk 1.5-2 yaşına gelene kadar eşinizle aynı odada yatamamışsınız. O zaman 2 yaşında işe başlayacağınızı yazmışsınız. Aradan 6 yıl geçmiş aynı yerdesiniz.

Sizin hayatınız çocuk ve ev odaklı olmuş. 10 sene boyunca hiç kendinizi geliştirecek şeyler yapmamışsınız. Kendinize yatırım yapmamışsınız. İlla özel sektöre dönmenize gerek yok, kreş bile açabilirdiniz, ikinci bir üniversite okuyabilirdiniz. Zaten çocuk çoğu zamanını okulda, kursta geçiriyor. Bu süreçte siz bir şeyler yapabilirdiniz. hani 5 yıl tamam diyelim geri kalan 5 yıl maalesef doğru değerlendirilmemiş.

Eşinizin sizin çalışmanızı, iş hayatınıza girmenizi beklemesi normal. İnsanlar değişirler, fikirleri, ilişkilerinden beklentileri değişir. Sizin aranızda "çocuk büyüyünce işe geri dönerim" muhabbeti geçmiş. Kocanızda şeker, fıtık her şey var, öyle zengin değil orta halli bir aileymişsiniz. Bu şartlarda evde oturmanıza şaşırdım, ya kocanız işinden olsa ya da adama bir şey olsa nasıl geçineceksiniz?

Birde şöyle bir şey var, evde oturan sadece çocuğa ev işine odaklanan kadın köreliyor, yerinde kalıyor. Çalışan kadın sabah kalkıyor, kendine odaklı üstünü temiz, düzgün giyinip çıkıyor işine, dışarıda ne olup ne bitiyor görüyor, akşam eşiyle iyi kötü anlatacak yeni şeyleri oluyor.

Yarısını okudum, devan edemedim. Ay içim bir kudurdu. Herkesi geçtim eşine!
Ne demek ne münasebet ayrıca ne bu insanları aşağılama merakı. Ne ev hanımlarının ne de çalışan kadınların birbirinden bir farkı olduğunu düşünmüyorum. Kulvarlar farklı sadece birisi dışarıda çalışıyor birisi evin içinde. Ay ben çok etkilendim bu konudan sinir beni boğdu.

Soranlara eşimin parası yetiyor deme. Biz bebeğimiz olduğunda eşimle böyle karar verdik de. Doğrusu bu zaten. Siz ortak bir karar vermişsiniz. Eşinizin öyle yan çizmeye hakkı yok.

2013'teki konunuzda da iş hayatınızda kötü hissettiğinizden bahsetmişsiniz. Toplantılarda yeteri kadar özgüvenli olmadığınızı, pasif kaldığınızı, psikiyatrinin ilaç yazdığını, olası hamilelik için ilaçları bıraktığınızı yazmışsınız.

Bunca sene iş yerinde çalışmaktan kaçmanızın nedeni çocuktan ziyade endişeleriniz ve korkunuz olabilir. Ama böyle olmaz. Gerekirse yeniden üniversite okuyun. Eczscılık olur, bankacılık olur böyle insanlarla çok iç içe olmayacağınız bir iş olsun.

Sormuşsunuz cevap vereyim bir kadın eşinin durumu iyiyse okumuş olsa dahi çocuğuyla daha çok ilgilenmek için çalışmamış olması anormal evet. Bir kadının tek vasfı annelik olmamalı. Ondan sonra sağlıksız anne çocuk ilişkileri yaşanıyor. Servise bile vermeye kıyamamak gerçekten uç bir tavır. Siz oğlunuza bağlı değil bağımlısınız.

Yıllarca aterkil düzene karşı gelip kendi ayaklarının üstünde duran rol model olunacak güçlü ve başarılı bir kadından milyarlarca canlıda bulunan basit annelik güdüsüne yenilip hayatını bir çocuğa adayıp kocasının himayesine giren bir kadına dönüşmek.. Eski haliniz mükemmelmiş umarım aynı hatayı yapmam ilerde.

Eşinizin tutumu hic hoş değil. Önce sen yeter ki çocuğumuz olsun ona bak diyip şimdi calismamanizin gözüne batmasi. Lütfen kendinizi boşuna ezik hissetmeyin. Yanınızda kimse yokmuş çocuğunuzu buyutmussunuz. Diğer turlu de tüm kazandığınız bakıcıya gidecekti.
Şahsen benim çocuğum yok evli de değilim. Ama olsaydı çocuğumu bir süre kendim buyutmek isterdim, sonra tekrar işe donulebilir. Bence sanslisiniz

Merhaba, çevreniz size kendinizi o kadar yetersiz ve değersiz hissettirmis ki ister istemez siz de artık bu konuda kendinize yükleniyor hale gelmissiniz.
1. Eşinizin size bu imalarda veya söylemlerde bulunmasına asla müsade etmeyin. İster çalışırım ister çalışmam ben çocukla ilgilenme kararını yalnız başıma almadım şimdi bana bu şekilde baskı yapamazsin gibi net şekilde ifadelerde bulunun.
2. Çevreniz size işleri ile ilgili farklı imalarda bulur veya hissettiriyorsa siz de onlara istediğim an iş bulabilirim ancak istemiyorum. Kendimi böyle daha mutlu hissediyorum diyin. Asla sizi ezmelerine hava atmalarına müsade etmeyin. (Çevrem de ev hanımı çok insan var ama öyle kendilerinden emin ozguvenleri yüksek ki ben çalıştığım halde öyle özgüvenli değilim bu biraz karakter meselesi burada püf nokta kendinizi olduğunuz gibi kabul edip başkalarına fırsat vermemeniz. )
3. Oglunuza bağlanma dozunu sakın ola kaçırmayın. Evlatlariniz en değerlerimiz ancak insan kimi çok severse ondan sinanir o nedenle her şey dozunda olmalı. Her ikinizinde sağlığı için.
4. 45 yaş şu an için büyük bir yaş değil. Kendinize güvenin iş gorusmelerine devam edin bir yerden başlayacaksınız bu sevdiğiniz bir iş olsun bu saatten sonra. Ayrıca, şimdi evliliginiz de her şey yolundahken size bu imalarda bulunan eşiniz ilerleyen zamanlarda herhangi bir problemde sizi zor durumda bırakabilir. Bu nedenle iş konusuna odaklanın eminim ki bulursunuz. Eğitimli siniz, karsinizdakilere istekli olduğunuza da gosterebilirseniz hallolur.

Yarısını okudum, devan edemedim. Ay içim bir kudurdu. Herkesi geçtim eşine!
Ne demek ne münasebet ayrıca ne bu insanları aşağılama merakı. Ne ev hanımlarının ne de çalışan kadınların birbirinden bir farkı olduğunu düşünmüyorum. Kulvarlar farklı sadece birisi dışarıda çalışıyor birisi evin içinde. Ay ben çok etkilendim bu konudan sinir beni boğdu.

Soranlara eşimin parası yetiyor deme. Biz bebeğimiz olduğunda eşimle böyle karar verdik de. Doğrusu bu zaten. Siz ortak bir karar vermişsiniz. Eşinizin öyle yan çizmeye hakkı yok.
Bebeğim yalnız eşi bile diyormuş bu detayı atlama.

Bebeğim yalnız eşi bile diyormuş bu detayı atlama.
İşte eşine kızdım ben en çok ona kudurdum. Ama ben herşeyi okuyup, konu sahibini araştırmamıştım. Servise bile vermek istemiyormuş çocuğu sanırım öyle yazmışlar. Ortada değişik bir durum var. Sanırım konu sahibine verdiğim hakkı geri alacağım 😂

2013'teki konunuzda da iş hayatınızda kötü hissettiğinizden bahsetmişsiniz. Toplantılarda yeteri kadar özgüvenli olmadığınızı, pasif kaldığınızı, psikiyatrinin ilaç yazdığını, olası hamilelik için ilaçları bıraktığınızı yazmışsınız.

Bunca sene iş yerinde çalışmaktan kaçmanızın nedeni çocuktan ziyade endişeleriniz ve korkunuz olabilir. Ama böyle olmaz. Gerekirse yeniden üniversite okuyun. Eczscılık olur, bankacılık olur böyle insanlarla çok iç içe olmayacağınız bir iş olsun.
Kendi yerini acabilir ama bankacilik bu saatten sonra olmaz. Bazilarinda 30 yas bazilarinda 35 yas sınırı var. Yanlis mi biliyorum ? Tecrubesi de yok

Ya hu çalışmıyorsunuz diye niye ezik olasınız. Bence siz kendinizi ezik hissediyorsunuz ve herkesin öyle düşündüğünü sanıyorsunuz. İnanın kimsenin umurunda değil çalışıp çalışmamaniz, eşiniz haricinde.
Çocuk büyümüş artık onu bahane etmeyi bırakın. Çalışmak istemediğiniz için iş bulamıyorsunuz bence. Ayrıca eşinizin tutumu korkunç, en başta çocuğa bak çalışma önemli değil diyen adam şimdi iş bakıyor.
Çocuğu servise vermeye kıyamamak fln abartı değil mi ya. Anne değilim bilmiyorum ama çocuğunuzla ilgili bazı cümleleriniz çok abartı geldi

eşim çok zengin olmazsa, bana da böyle laflar atarsa çocuğum da sizinkinin yaşında olursa mecburen çalışırdım. siz hatalısınız çünkü bu süreçte kendinizi geliştirmek için hiçbir şey yapmamışsınız doktora, master vs yapabilirdiniz, dil öğrenebilirdiniz. eşiniz ise düzgün konuşmak yerine size laf çakma konusunda haksız. almanya gibi ülkelerde 3-4 sene anneye çocuğunu büyütmek için izin veriliyor ve çalıştığı yerdeki özel de olsa kadrosu sabit kalıyor yanılmıyorsam 1 sene de babaya izin veriliyordu. sonuçta 4/5 yaşına geliyordu çocuk ve anaokuluna yazdırıyordunuz. bizim ülke tam anlamıyla sömürü düzeni.

bir şey daha eşinizin maddi durumu gerçekten iyi olsaydı sizin çalışmanızı istemezdi.

X