Canımızı almak isteyen ev sahibi

hindistancevizli

Üye
Kayıtlı Üye
29 Temmuz 2023
437
741
Merhabalar bir kiracı-ev sahibi konusuda bende gelsin.
Bizim bu evde 2. Senemiz bitiyor. İlk senemiz yüzde yüz zam yaptı o dönem bu civarda herkes 200-250 tl artış yaparken benim ev sahibi bin tl zam yaptı. Oturduğum yerde tüm kiralar böyle bu paralardaydı. Birden patladı kiralar.
Şimdi zam yaptı ev sahibi. 10 bin tl yazmış 2 bin tl idi kiram. Tamam %25 az bir zam yasalara göre fakat ben 5 bin tl yaparız diye düşünmüştüm.
Hukukçu arkadaşlar varsa ne yapabilirim bana fikir verir misiniz?
Ne haklarım var kiracı olarak?
Ne olursunuz bana yardım edin gerçekten fikire ihtiyacım var

Ev nerede büyük şehirde mi merkezi konumda mı kaç m2? Siz de haklısınız ama 5000’e ev kalmadı ev sahipleri de aynı ülkede aynı enflasyonla yaşıyor.
Evim küçük bir şehirin ilçesinde. Çarşıya 20 km. Yakınında market vs yok. Elbette doğru diyorsunuz ama 2 bin kiradan 10 bin kirayı normal karşılayamıyorum

Ev nerede büyük şehirde mi merkezi konumda mı kaç m2? Siz de haklısınız ama 5000’e ev kalmadı ev sahipleri de aynı ülkede aynı enflasyonla yaşıyor.
ben böyle düşünmüyorum enflasyon zaten evin değerini koruyor kira bir sözleşmedir. atiyorum mont aldık taksit ödüyoruz. montun fiyatı arttı diye taksitlere zam gelmiyor. kimse kimseyi kirayla enflasyona karşı korumak zorunda değil. 5 senede bir emsale çekme hakkı var senede bir değil. eskiden tefe Tüfeydi şimdi 25 oldu. ev fiyatını belirleyen serbest piyasa. ama bunu düzenleyen kanunlar var işte

Ev sahibinizle konuşarak anlaşmaya varmaya çalışın. Karşılıklı iyi niyetle halledebilirsiniz pekala. Yoksa kanunlar zaten kiracıdan yana; bunu bilen ve niyeti de kötü olan kiracı sonuna kadar kullanabilir. Hani diyorlar ya kötü ev sahibi kiracıyı ev sahibi yapar diye. Kötü kiracı da ev sahibini evinden ediyor. Çevremde sırf kiracısıyla baş edemediği için evini satan 3 kişi var.

Teşekkür ederim de danışmak istediğim için sordum okumayı biliyorum fakat anlamıyoruz bazı hukuki terimleri
mesela tahliye emri imzaladınız mı? ödemeleri elddn mi yapıyorsunuz? bunlar önemli şeyler. zaten artık arabuluculuk var. kimse de size burda ücretsiz danışmanlık vermez bu konuda. 2015ten beri kiracı olduğum için bildiğimi söylüyorum ben de

ben böyle düşünmüyorum enflasyon zaten evin değerini koruyor kira bir sözleşmedir. atiyorum mont aldık taksit ödüyoruz. montun fiyatı arttı diye taksitlere zam gelmiyor. kimse kimseyi kirayla enflasyona karşı korumak zorunda değil. 5 senede bir emsale çekme hakkı var senede bir değil. eskiden tefe Tüfeydi şimdi 25 oldu. ev fiyatını belirleyen serbest piyasa. ama bunu düzenleyen kanunlar var işte

Valla öyle diyorsunuz ama montu bu ay 900’e alıyorsak gelecek ay 1200’e alıyoruz şu an, keza gıda ürünleri de öyle. Size haksız demiyorum ama evsahiplerini de anlamak gerekiyor.

Valla öyle diyorsunuz ama montu bu ay 900’e alıyorsak gelecek ay 1200’e alıyoruz şu an, keza gıda ürünleri de öyle. Size haksız demiyorum ama evsahiplerini de anlamak gerekiyor.
ama o montu bir kere almış oluyorsun ikinci ay almıyorsun. faize de yatırabilirdi parayı temettü veren hisse de alabilirdi ama ev aldı. evin de kira kanunu bu şekilde. tabii ki anlıyorum. ama yapacak bir şey yok. ev aldığı fiyattan değerlendi yani ev sahibini etkilemiyor bu durum. eski ev sahibim kızı üniversite kazandığı için zam yapmak istedi ben de ona açık bir şekilde ister ağla ister kendini yırt. yasal zam neyse o dedim. hiçbir şey yapamadı. sonra kendi isteğimle evden çıktım. ben çıktım zamlı kiraya verdi. 6 ay sonra tekrar zam istemiş. böyle şey olamaz

mesela tahliye emri imzaladınız mı? ödemeleri elddn mi yapıyorsunuz? bunlar önemli şeyler. zaten artık arabuluculuk var. kimse de size burda ücretsiz danışmanlık vermez bu konuda. 2015ten beri kiracı olduğum için bildiğimi söylüyorum ben de
Elden değil banka hesaplarına yolluyorum her ayın dekontu var ne kadar zam yaptıklarını vs konuşmalarımızda duruyor ev sahibiyle. Tahliye emri filan imzalamadım sadece sözleşme yaptık girerken

Her kiracı konusuna yazdığımı yazayım. Kendisi veyahut 1. dereceden akrabası oturmayacaksa 2. senesindeki kiracıyı ev sahibi çıkaramaz. Ki onun içinde aynı muhitte ev sahibi olmaması yani ihtiyacını ispatlaması gerekir. Ha ispatta öle bir kaç ayda olmuyor elbette. Yani kiracıyı koruyan kanun çok ama ev sahipleri bunu kabullenmek istemiyorlar. Tabi kanunlar benden yana diye insanların da canına okumamak lazım. 2.5 kat artırmak gayet makul bence. 5 kat kira artırmayı da rüyasında görsün ev sahibiniz de bi zahmet.

Elden değil banka hesaplarına yolluyorum her ayın dekontu var ne kadar zam yaptıklarını vs konuşmalarımızda duruyor ev sahibiyle. Tahliye emri filan imzalamadım sadece sözleşme yaptık girerken
o zaman korkmayın. 5 sene sonrayı da düşünmek isterseniz konuşun kanun bu ama seni mağdur etmek istemiyorum. yasal hakkım bu diyin. anlamıyorsa yollayın yasal zammı gitsin. biraz yırtık olmak lazım

25 zam yapın geçin. 2 veriyorsanız 2.5 yapın.
Hep söylüyorum ev bir yatırım aracıdır ancak kira getirisine güveneceğin bir araç değil. Türkiye’de enflasyon var dolarla sözleşme yapamadığımıza göre kiranın erimesin katlanacak ev sahibi.
Siz birebir ev sahibiyle muhatap olmamaya çalışın. Çok üstünüze gelirse iletişim kurmayın bile. Ne yapıyorsa yapsın.

Her kiracı konusuna yazdığımı yazayım. Kendisi veyahut 1. dereceden akrabası oturmayacaksa 2. senesindeki kiracıyı ev sahibi çıkaramaz. Ki onun içinde aynı muhitte ev sahibi olmaması yani ihtiyacını ispatlaması gerekir. Ha ispatta öle bir kaç ayda olmuyor elbette. Yani kiracıyı koruyan kanun çok ama ev sahipleri bunu kabullenmek istemiyorlar. Tabi kanunlar benden yana diye insanların da canına okumamak lazım. 2.5 kat artırmak gayet makul bence. 5 kat kira artırmayı da rüyasında görsün ev sahibiniz de bi zahmet.
Teşekkür ederim içimi ferahlattınız kimsenin canına okumak gibi gayem yok ama benim canıma çok okudular artık tahammülüm kalmadı çok nezaketli kibar biriyim beni bile sinirlendirebildiler… öyle yapacağım yarında burda bir avukat var ona danışacağız inşallah

B
Merhabalar bir kiracı-ev sahibi konusuda bende gelsin.
Bizim bu evde 2. Senemiz bitiyor. İlk senemiz yüzde yüz zam yaptı o dönem bu civarda herkes 200-250 tl artış yaparken benim ev sahibi bin tl zam yaptı. Oturduğum yerde tüm kiralar böyle bu paralardaydı. Birden patladı kiralar.
Şimdi zam yaptı ev sahibi. 10 bin tl yazmış 2 bin tl idi kiram. Tamam %25 az bir zam yasalara göre fakat ben 5 bin tl yaparız diye düşünmüştüm.
Hukukçu arkadaşlar varsa ne yapabilirim bana fikir verir misiniz?
Ne haklarım var kiracı olarak?
Ne olursunuz bana yardım edin gerçekten fikire ihtiyacım var
Bence canımızı almak isteyen ev sahiplerinden önce, bizleri bu duruma surukleyenler. Ülkeyi Birleşmiş milletlere çevirenler ya da ortadoğu çöplüğü de diyebiliriz.

Hal böyle olunca, kiracı da doğal olarak ev sahibinin merhametine kalmış oluyor. Ne ev sahipleri mutlu ne kiracı. Nerden denk geldiysek şu zamana.

o zaman korkmayın. 5 sene sonrayı da düşünmek isterseniz konuşun kanun bu ama seni mağdur etmek istemiyorum. yasal hakkım bu diyin. anlamıyorsa yollayın yasal zammı gitsin. biraz yırtık olmak lazım
Kibar ve nezaketli biriyim sanırım asla kötü bir tavıra giremem fıtratımda yok… ama dediklerinizin hepsi çok doğru çok teşekkür ederim içim ferahladı gerçekten 😢

25 zam yapın geçin. 2 veriyorsanız 2.5 yapın.
Hep söylüyorum ev bir yatırım aracıdır ancak kira getirisine güveneceğin bir araç değil. Türkiye’de enflasyon var dolarla sözleşme yapamadığımıza göre kiranın erimesin katlanacak ev sahibi.
Siz birebir ev sahibiyle muhatap olmamaya çalışın. Çok üstünüze gelirse iletişim kurmayın bile. Ne yapıyorsa yapsın.
Çok teşekkür ederim nasıl iyi geldi yorumunuz bir bilseniz ❤️ çok teşekkür ederim

X