Çaresiz hissediyorum.

freeGirl

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
22 Mart 2019
492
667
Merhabalar. 3 buçuk yaşında bir oğlum var. Geçen sene mart ayında ikili cümle kuramadığı için çocuk psikiyatrisine götürdüm. Doktor muayene etti oğluma bir oyuncak gösterdi, Seslendi yalnız Oğlum orada başka değişik oyuncaklar vardı Onlar ilgisini çekti ve doktora bakmadı. sonra doktor eşimle beni odadan çıkarttı Oğlum bizim çıktığımızı farketmedi oyuncaklar ilgilendiği için. otizm teşhisi koydu oğluma TV televizyon yasak dedi. rehabilitasyon merkezinde eğitim alması lazım yada bir kaç ay oglunuzu gözlemleyin ilgilenin dedi. Neyse Oradan çıktık eşimle konuştuk tv televizyon tamamen kapattık oglum o zamanlar komut almıyor göz temasi kurmuyordu. 3 ay icerisinde oglum Söylenen her şeyi anlıyor iki cümle kurmasa da, tekli cümleler ve benden diliyle ifade eder hala geldi artik komut alan göz temasi kuran bir çocuk oldu. ağustos ayi gibi tekrar bir doktora götürdüm. O doktorda çocuğumda birşey olmadığını söyledi göz temasi var dedi. Ama hala oğlumda ikili cümle kurma yok sadece bir kaç kere anne ver baba gel dedi onun dışında olmadı. Mesela geçen hafta bir tiyatroya götürdüm oğlumu bir süre izledi sonra sesten kulaklarini kapadı çıkmak istedi. Tekli kelimeleri bile çok söylemiyor biz sorarsak yada cani isterse ne yapicam bilmiyor otizmli mi değil mi kestiremiyorum tekrar randevu araştırıyorum özele gücüm yetmiyor devlet hastaneleri de dolu. bu durumu yaşayan annelerden yorum bekliyorum çocuğu benim gibi olan anneler nasıl bir yol izlediler acaba ? Kendimi çaresiz hissediyorum, yetersiz 😔

Merhabalar. 3 buçuk yaşında bir oğlum var. Geçen sene mart ayında ikili cümle kuramadığı için çocuk psikiyatrisine götürdüm. Doktor muayene etti oğluma bir oyuncak gösterdi, Seslendi yalnız Oğlum orada başka değişik oyuncaklar vardı Onlar ilgisini çekti ve doktora bakmadı. sonra doktor eşimle beni odadan çıkarttı Oğlum bizim çıktığımızı farketmedi oyuncaklar ilgilendiği için. otizm teşhisi koydu oğluma TV televizyon yasak dedi. rehabilitasyon merkezinde eğitim alması lazım yada bir kaç ay oglunuzu gözlemleyin ilgilenin dedi. Neyse Oradan çıktık eşimle konuştuk tv televizyon tamamen kapattık oglum o zamanlar komut almıyor göz temasi kurmuyordu. 3 ay icerisinde oglum Söylenen her şeyi anlıyor iki cümle kurmasa da, tekli cümleler ve benden diliyle ifade eder hala geldi artik komut alan göz temasi kuran bir çocuk oldu. ağustos ayi gibi tekrar bir doktora götürdüm. O doktorda çocuğumda birşey olmadığını söyledi göz temasi var dedi. Ama hala oğlumda ikili cümle kurma yok sadece bir kaç kere anne ver baba gel dedi onun dışında olmadı. Mesela geçen hafta bir tiyatroya götürdüm oğlumu bir süre izledi sonra sesten kulaklarini kapadı çıkmak istedi. Tekli kelimeleri bile çok söylemiyor biz sorarsak yada cani isterse ne yapicam bilmiyor otizmli mi değil mi kestiremiyorum tekrar randevu araştırıyorum özele gücüm yetmiyor devlet hastaneleri de dolu. bu durumu yaşayan annelerden yorum bekliyorum çocuğu benim gibi olan anneler nasıl bir yol izlediler acaba ? Kendimi çaresiz hissediyorum, yetersiz 😔
Sizi üzmek istemem ama lütfen böyle durumlarda geç kalmayın.Erken terapi tedavi süreci çok önemli.Belli ki problem var.Mumkunse hemen iyi bir üniv.hastanesinden randevu alın özel olamiyorsa

Her çocuğun gelişimi farklı, doktorlar hemen en kötü ihtimali söyler ki ciddi bi durumda ihale onlara kalmasın diye. Para vermeden bu konuyu araştırın neler yapılabilir kitap olur video olur psikolog tavsiyesi olur. İnşallah düzelir

Erkek çocukları geç konuşur derler, tabii ki alınabilecek tüm tedbirleri alın, ama tamamen karamsar da olmayın. Benim çok tanıdığımın çocuğu bu şekilde, 4 yaşında daha yeni yeni konuşmaya başladı mesela

Normal algılaması nasıl..sizin dediklerinizi anlıyor ve sizinle iletişim kuruyor mu . İstediği şeyleri ifade edebiliyor mu

Çocuk tekse ve çevresinde fazla uyaran yoksa bu durum kaçınılmaz oluyor.benimde oğlumda benzer durumlar vardı.bizim üç yasta sıkıntılar gitmişti.ne kadar sosyal ortam, uyaran alırsa o kadar hızlı ilerliyor.tabi siz yine takip edin başka sıkıntı var mı diye gözlemleyin.oyun grubu gibi sosyal olabileceği bir okul ortamı bulun.orada da bir gözlem yapın.ins böyle böyle ilerleyecektir.tabiri cayizse hemen eneseyi karartmaya gerek yok!annelik güç gerektiren bir Meslek ve en güzel meslek..l

Denver testi yaptırmıs mıydınız?İl saglık müdürlükleri ücretsiz yapıyr diye biliyorm.

Peki ilk uzmana götürmeden önce göz temai nasıldı?

Göz temasını bilmiyorum ama komşumuzun oğlu da konuşmuyordu anlamsız sesler çıkarıyordu hiç doktora bile götürmediler çok çocukları vardı ilgisizlerdi bende bir problemi vardır diye korkuyordum ama çocuk büyüdükçe konuşmaya başladı sadece çekingen belki ondandır. Bence siz üni hastanesine götürmeye çalışın başka psikologlarda bulun, belirtileri hakkında araştırmalar yapıp gözlemleyin. Oyun grubu, kreş gönderin yaşıtlarıyla birlikte olsun inşallah düzelir

Göz temasını bilmiyorum ama komşumuzun oğlu da konuşmuyordu anlamsız sesler çıkarıyordu hiç doktora bile götürmediler çok çocukları vardı ilgisizlerdi bende bir problemi vardır diye korkuyordum ama çocuk büyüdükçe konuşmaya başladı sadece çekingen belki ondandır. Bence siz üni hastanesine götürmeye çalışın başka psikologlarda bulun, belirtileri hakkında araştırmalar yapıp gözlemleyin. Oyun grubu, kreş gönderin yaşıtlarıyla birlikte olsun inşallah düzelir
Peki göz temasi kuruyormuydu komşusunuz oğlu nasildi oyun oynaması bağımsız mi hareket ediyordu

Hemen kötü düşünme.tv tablet tlf aşırı izleyen cocuklarda oluyor bu genelde otizmle es deger bulgular veriyor internetten digital babayi takip ediyorm geri dönüşler ayni sizin gibi hatta bir bayanin cocugu da konuşamıyormis isten geldiginde tv izleme hosumuza gitti bizde dinleniyorduk o tv tlf izlerken ama cocuk geriye dogru ilerlemeye baslamis dr tlf tablet tv yasak demis hemen duzelmede beklemeyin demis dr 1 ay tv tablet maruz kalsa bile toparlanması 4 aydan fazla sürüyormuş suan bizde anne evindeyiz tv hep acik burdada artik adina dönmüyor bakmiyor cocugum. resmen beyin yiyor bu aletler gelişim caginda cok tehlikeli iyo olacak inanin arsd 2 yaşındayken oglunu krese verdi 5 ay oldu daha yeni konusiyor dedi oda tekli kelime dr 3 yasina kdr bekleyin demis

Anlatıkklarınıza bakılırsa yolun daha çok başında gibisiniz. Burada çok güzel kurtarılabilir. Sadece telefon tablet kapatarak olmaz. Onunla oyunlar oynamalı cevap vermese bile konuşmalısınız. İletişimi çoğaltmalısnız.

Mutlaka ama mutlaka tüm imkanlarınızı kullanıp duzenli olarak kontrole götürün. Ben de size her çocuğun gelişimi farklıdır, erkek çocuk geç konuşur, eltimin oğlu da aynı böyleydi üniversite bitirdi, ben dört buçuk yaşında konuşmuşum vs. Moral verici cümleler kurmak isterdim ama üç buçuk yaş goz teması ve konuşma için çok ileri bir yaş. İnsan elbette evladına kondurmak istemez ve en iyi ihtimali düşünür ama bu tip sorunlarda erken teşhis o kadar önemli ku.

Çocuğun hiç birşeyi yoktur büyük ihtimalle
Yahu şu telefonları televizyonları çıkarın şu çocukların hayatından
Bunlar çocukları otizimle karşı karşıya bıralıyor
Araştırın bunlar geç konuşmaya neden olan etkenlerdendir

Ilk uzmana götürmeden neredeyse hiç yoktu bakmıyordu. Abisi vardı rahatsız onla ilgileniyordum tv televizyon çok maruz kaldi o yüzden ):
İşte demek ki emekleriniz boşa gitmiyor. Alalh kolaylik versin inşallah

X