Cemaat'in ve muhalefetin Köşk adayı Haşim Kılıç mı

bulca

Nirvana
Pro Üye
28 Ocak 2009
31.625
41.440
[h=2]AYM'nin aldığı Twitter kararı ve sonrasında sivil iktidarla girilen söz düellosu akıllara "Muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı Haşim Kılıç mı olacak?" sorusunu getirdi.[/h]
Dershanelerle başlayan ve yolsuzluk operasyonu ile doruk noktasına ulaşan Cemaat - AK Parti kavgasında kılıçlar bu kez Cumhurbaşkanlığı için çekiliyor.
[h=4]CHP VE CEMAAT'İN ADAYI HAŞİM KILIÇ[/h]30 Mart yerel seçimlerinde CHP'yi destekleme kararı alan Cemaat, bu kez de Cumhurbaşkanlığı seçimleri için CHP ile ortak bir biçimde Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ı destekleme kararı aldı.
[h=4]İKTİDARLA SÖZ DÜELLOSUNA GİRİŞTİ[/h]AYM Başkanı Haşim Kılıç, Erdoğan'ın, mahkemenin kararı sonrası "Saygı duymuyorum" açıklamasının ardından Başbakan'ın sözlerine cevap vermişti. Mahkeme Başkanı'nın siyasi iktidara cevap yetiştirmesi tepki ile karşılanmıştı. Haşim Kılıç'ın iktidarla söz düellosuna girmesi aynı zamanda "Cumhurbaşkanlığına mı oynuyor?" sorusunu akıllara getirmişti.
[h=4]ÖNCE ABDULLAH GÜL SONRA HAŞİM KILIÇ[/h]Cumhuriyet yazarı Utku Çakırözer, AK Parti kulislerinden edindiği bilgileri köşesine taşıyarak CHP ile Cemaat'in Köşk adayının Haşim Kılıç olduğunu belirtti. Çakırözer ayrıca Cemaat'in ilk olarak Abdullah Gül'e umut bağladığını ancak internet yasası ve HSYK düzenlemelerinden sonra Gül'den umut keserek ibreyi Haşim Kılıç'a çevirdiğini ekledi.
İşte Çakırözer'in köşesindeki o bölüm;
"İktidar kulisindeki bilgilere göre vardıkları sonuç şu: “Gülen hareketinin Köşk seçimlerinde ilk tercihi Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç olacak. Aslında ilk plan bu değildi. Öncelikleri Cumhurbaşkanı Abdullah Gül idi. Ancak Gül, hükümetin internet ve HSYK düzenlemelerini veto etmeden onaylayınca onların gözünde eski cazibesini kaybetti. Gül’e yönelik eleştirel yayınların sayısında bir anda artış gözlendi. Kafalarındaki yeni aday ise Haşim Kılıç. Açıkça telaffuz etmek için internet ve HSYK Kanunu’na yönelik Anayasa Mahkemesi önünde yaptıkları iptal başvurularının sonuçlanmasını bekliyorlar. O iptal kararları sonrasında Kılıç’ın ismi CHP ve MHP’nin önüne gelecek.” Erdoğan ve kurmaylarının Yüksek Mahkeme’nin Twitter yasağını kaldıran kararına gösterdikleri “anormal” tepkinin ardında yatan sebeplerin başında bu geliyor."

http://www.ensonhaber.com/cemaatin-ve-muhalefetin-kosk-adayi-hasim-kilic-mi-2014-04-10.html