Çene Estetiği Çene Ameliyatı Uyku Apnesi

Çene Cerrahisi, Çene Estetiği, Çene Eklemi Sorunları, Gülüş Dizaynı

nasanasa

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
29 Eylül 2014
1
2
46
Çene ameliyatımı ileri seviye Apne problemi nedeniyle oldum. Yaşadığım sıkıntının çenemin gelişimiyle alakalı olarak nefes yollarını tıkamasından kaynaklandığını öğrenmiştim. Bu sorunun düzelmesi için çene ameliyatı olmam gerekiyordu. Çene ameliyatı ürkütücü gibi görünse de daha sonra bu düşüncelerim değişmiş oldu. Günümüzde insanlar bu ameliyatı estetik için yaptırıyor olsa da, sağlık için ihtiyaç duyan birçok vaka var bunlardan biri de benim. Uyku apnesini uzun uzun anlatmadan yaşamış olduğum çene ameliyatındaki tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Dileyenlere apne konusunda da yardımcı olurum.
Ameliyat öncesi uzun araştırmalarım oldu. Bu operasyonu nerede kime olmalıydım, birçok doktora prof göründüm farklı farklı düşünceler görüşler aldım. Hatta bu süreçte demoralize olduğum anlarda oldu. Ben sağlığımın peşinde olan biri olarak maddi durumu ikinci planda bıraktım ne pahasına olursa olsun bu işi bir şekilde karşılayacaktım. Abimin sağlık sektöründe çalışıyor olması ve onun vesilesi ile doktorumu bulmuş oldum.
Plastik cerrahı Ersin Ülkür muayene oldum, çok korkulacak bir durum olmadığını ameliyatın rahat bir şekilde gerçekleştirilebileceğini anlattı. Sürecin nasıl olması gerektiğini öncelikle ortodonti sonrasında ameliyat ve ortodonti tedavisi ile finalize etme şeklinde bir yöntemi anlatınca kafama oturmuş oldu. Yaptığı muayene de ameliyatın çift çene yani alt ve üst çenenin öne gelmesi gerektiğini ve ihtiyaç duyulması halinde çene uçununda dahil edilebileceğini söylemişti. Ameliyat öncesi çenenin hazır hale gelebilmesi ve diş diziliminin buna göre ayarlanabilmesi için ortodondist Korkmaz Sayınsuya yönlendirdi. Ortodonti işlemlerinden önce diş tedavileri çürük dolgu vs. işlemler yapıldı. Dişlerime tel takılarak çene ve diş yapısı ameliyat ve sonrası için hazırlanmaya başlandı. Yaklaşık 1 sene sonra ameliyata hazır hale gelebilmiştim. Ameliyat için gerekli ölçümler ve kalıplar hazırlandıktan sonra günümüz belli olmuştu. Ameliyatım temmuz 2014 tarihinde kozyatağı Acıbadem hastanesinde gerçekleşti. Daha önceden skolyoz ameliyatı geçirmiş olmak, gelişim bozukluğu ağız yapımın normal vakalardan farklı olması gibi nedenlerden dolayı bazı tedirginliklerim vardı.
Ameliyattan çıktığım andan itibaren hayatım değişmeye başladı, bu kadar çok fark yaratacağını önceden kestirmek çok zordu. İlk geceyi hastanede geçirdim, sargılarım vardı. Doktor kusma riskine karşın ağzımı bağlamamıştı, o gece su içmeme izin verildi az da olsa içebildim ayrıca yatağımdan kalkıp yürüyüşte yapabilmiştim. Doktorum ertesi gün geldiğinde sargılarımı çıkartarak, lastiklerle çenemi bağladı. Hastane de kalmaktansa evde kalmamın daha iyi olacağını söyleyerek hastaneden taburcu etti. İlk günlerde ağrı ve ateşim çok oluyordu, vücut ilacın saatini biliyormuşçasına saati yaklaştığında ağrılar artıyordu. İlacımı aldığımda biraz rahatlayıp uyuyabiliyordum. İlk üç gün den sonra ağrılarım azalmaya ateşim normale dönmeye başlamıştı, yüzümdeki şişliklerde günden güne azalıyordu. Ziyaretime gelenler yüzümün eskiye göre çok değiştiğini daha yakışıklı olduğumu söylüyorlardı, bende değişikliğin farkındaydım. İlk aynaya baktığımda çok şaşırmıştım bu kadar değişeceğimi bilmiyordum. Bu durum daha çabuk toparlanmamı sağladı. Her geçen gün daha iyiye gitmek ilk günden itibaren kendi ihtiyaçlarını görebilmek büyük bir olay.
Ameliyatdan önce günlerce yatağa bağımlı kalacağımı sanıyordum, beslenmenin zor olacağını devamlı müşehade altında olacağımı düşünüyordum. Hastaneden çıkıp eve geçtiğim andan itibaren kendi bakımımı ağız temizliğimi yapabildim. Yemek yiyemediğim için çok çabuk acıkıyor sık sık sıvı gıdalarla beslenmemi sağlıyordum. Annem sağolsun hazırladığı çorbalar bu süreçte çok kilo kaybetmeden toparlamamı sağladı. Öğünlerim 2-3 saatte bir çorba komposto suyu şeklindeydi, arada meyve suları süt, meyveli süt bol bol su şeklinde devam ediyordu.
Çenemin bağlı olması nedeniyle konuşamıyordum, ihtiyaçlarımı not kağıdına yazarak sağlıyordum. Çenem 10 gün kapalı kaldıktan sonra kendim kapatıp açabileceğim şekilde lastikler ayarlandı. Bu süreçte yemek yerken lastikleri açabiliyordum sonra temizliğini yapıp tekrar bağlıyordum.
Ameliyatı uyku apnesi rahatsızlığımdan dolayı olmuştum. Ameliyattan çıktıktan sonra ilk günden itibaren rahat nefes alıp verdiğimi hissetmiştim bu benim için büyük bir olaydı. Doktorum şişlikler ve ödemlerin inmesiyle birlikte nefes alıp verişim daha da düzeleceğini, yüzümün zaman içinde oturacağını söylemişti. Şu an bile değişimi halen yaşıyorum. Ameliyattan sonra yüzümün büyük bir kısmındaki hissizlik ve uyuşukluk vardı, şu an çok az bölgede kaldı. Doktorum zamanla geçeceğini söyledi, çok da rahatsız etmediği için kafama takmıyorum. Kontrolümün 15. gününde ne zaman iş başı yapabileceğimi merak etmeye başlamıştım, doktorum hemen yapabileceğimi söyledi. Ben bayram tatilini de kullanarak ameliyat dan 1 ay sonra iş başı yaptım. Çok da zorlanmadan çalışmaya başladım, çorbamı içeceklerimi yanımda götürüp ihtiyaç duyduğumda içerek işimi de yapabiliyordum.
Şu an 2 aylık süreç içerisindeyim işime gidebiliyorum, ihtiyaçlarımı karşılayabiliyorum doktorum artık izin verdiği için yumuşak gıdalarla beslenmeye başladım. Ameliyattan sonra ilk defa karşılaştığım insanlar, çok değiştiğimi söylüyorlar hatta ameliyat olduğumu söylediğimde insanlar garipsiyor. Çünkü dışarıdan ameliyat izi yarası olmadığı için şaşırıyorlar. Çok şükür başarılı bir operasyon geçirdim eskiden uykuda top patlatsalar duymaz işe giderken kalkmakta zorlanırken, şimdi en ufak seste uykumdan uyanabiliyorum. En önemlisi uykunun ne olduğunu öğrendim artık dinlenmiş olarak kalkabiliyorum. Şükürler olsun Rabbime karşıma doğru insanları çıkardı. Plastik cerrahım Ersin Ülkür ve ekibi, Ortodondist doktorum Korkmaz Sayınsu, Neşe Gönül ve klinikte çalışan tüm arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Onlar hayatıma maddi olarak ölçülemeyecek kadar büyük değer kattılar, sağlığıma kavuştum, güzel bir yüz şeklim oldu.

Ameliyatın fiyatı konusunda bilgisi olan var mı? Ersin ülkür'e, mehmet zeki güzel'e ya da selçuk basa'ya ameliyat olan var mı? Fiyatlar birbirinden çok farklı mı?

X