Champix Günlüğüm

Sigarayı Bırakmak İstiyor musunuz?

• ilerleyen zamanlarda

OY: 0 0,0%
  • hayır

• evet ama bırakamıyorum

• Ankete Katılan
    4

blackanqel90

Önemli Olan Poz Değil, O Anki Mutluluktur..
Kayıtlı Üye
16 Nisan 2013
2.974
1.379
Merhaba arkadaşlar,

Uzun zamandır foruma bakmıyor ve konu açmıyordum. Bu aradan sonra geri dönmeye hem de sağlıkla dönmeye karar verdim. Konuya başlamadan önce ilacın herkeste farklı etkiler gösterebileceğini hatırlatırım. Asla ama asla kafanıza göre kullanabileceğiniz kadar masum bir ilaç değildir, bunu unutmayın lütfen

Champix sigara bırakma ilacını özellikle sigara içen kişilerin duyduğunu düşünüyorum. Pek çok kişinin yasaklanmış olarak bildiği ve kullanmaya çekindiği bu ilacı, kesin bir karar ile kullanmaya karar verdim. Bu deneyimimi, gün gün yaşadıklarımı ve hissettillerimi sizler ile paylaşmaya çalışacağım. Umarım benim gibi sigarayı bırakmak isteyenlere yardımcı olur bu konu. Öncelikle neden sigarayı bırakmak istediğimden başlayayım;
  • 27 Yaşındayım, yaklaşık 13 yıldır aralıksız sigara içiyorum.
  • Son zamanlarda sigaranın zararını ufaktan görmeye başladım.
  • Genlerimde akciğer kanseri var, ek olarak akciğerlerim oldukça hassas ve sigara bu riski çoğaltıyor.
  • Son dönemlerde sigaradan oldukça tiksindim. Kokusu falan rahatsız ediyor fakat içmekten geri duramıyorum.
Champix Nedir?

CHAMPIX sigara içmeyi bırakmanıza yardımcı olmak üzere geliştirilmiş sigarada bulunan nikotin maddesini içermeyen bir ilaçtır.

CHAMPIX sigarayı bırakma ile ilişkili yoksunluk belirtilerinin giderilmesine ve sigaraya duyulan ihtiyacın azalmasına yardımcı olabilir.

WhatsApp Image 2018-03-09 at 12.48.41.jpeg
Tedavi alırken sigarayı bırakma gününden sonra sigara içmemeniz tavsiye edilmesine rağmen sigara içerseniz, CHAMPIX aynı zamanda tedavi altındayken içtiğiniz sigaralardan alacağınız zevki de azaltabilir. Sigarayı bırakma günü, tedavinin ikinci haftası içinde sigaranın bırakıldığı günü belirtir.

Dikkat !

Champix hakkında internet üzerinde çok sayıda yoruma denk gelmişsinizdir. Bu ilaç yüzünden intihar edenler, kötü olanlar v,s v,s. Öncelikle bu yorumların hiç birine aldırmayın. Evet bu etkiler görülebiliyor fakat siz bunları okuyarak beyninize bunu işletiyorsunuz. Bende okudum araştırdım fakat beynime bunun olmadığını söyledim. Doktorunuz ilaca uygun olup olmadığınızı test edecektir.

Sigarayı Bırakma Görüşmesi
Sigarayı bırakmaya karar vermemin ardından Şişli Eftal Devlet hastanesinin Bomonti polikliniğinden randevu aldım. Randevuya ilk gittiğimde EKG çekimi talep edildi.
EKG çekimi sonrasında akciğer röntgeni, tam kan testi ve guatr için kan testi istendi.
Bu testler muhtemelen karşılaştırma için ve vücudun ilaca dayanabileceğini sorgulamak için isteniyor. Benim testlerimde herhangi bir sorun çıkmadı.
Testler sonrasında öncelikle hemşire ile konuştuk. Beklediğimden daha iyi bir şekilde bana uzun uzun neden bırakmak gerektiğini ve bunu gerçekten istemeden olmayacağını anlattı. Bunun yanı sıra belirli sorular ile bağımlılık düzeyim test edildi. Üst düzey çıktım ki bunu biliyordum zaten.
Bu görüşme sonrası psikolojik olarak rahatsızlığım olup olmadığına ilişkin sorular soruldu.
İtiraf etmeliyim ki, 2 yıldır Selectra kullanan birisiyim, evet bazı psikolojik rahatsızlıklarım var. Fakat ilacı bu durumda vermediklerini bildiğim için bunu gizledim. Herhangi bir sorun olmadığını belirttim. (Ben psikolojime ve kendime güvendiğim için bunu yaptım, siz mutlaka doktorunuza bunu belirtin.)
* ilacı kullanmaya başladığım gün selectra ile olan bağımı kopardım. Zaten onu da bırakmam gerekiyordu bu sayede bırakmış oldum. Kesinlikle Champix ile bir ilaç kullanacaksanız bunu doktorunuza belirtin. Champix işe yarayan ama çokta masum olmayan bir ilaçtır!

İlacı almak için ise; Beşiktaş Kaymakamlığının içinde yer alan Toplum Sağlık Merkezine yönlendirildim. Aynı gün ilacı imza karşılığı oradan teslim aldım.

Champix 1. Gün
İlaca başlamadan önce sigara bırakma günü olarak 20 Martı seçtim. Doğum kontrol hapına benzeyen bir pakete sahip. Gün gün ne kadar içilmesi gerektiği ilacın kutusunda görünüyor. İlk 3 gün 0,5 mg 1 adet. Daha sonra ufaktan yükseliyor.

İlk gün kahvaltı sonrası ilacı aldım. İlacı almamdan yaklaşık 3 saat sonra berbat bir mide bulantısı ile karşılaştım. Bol su içme, mideyi yiyecekle bastırmaya çalışma hak getire. Geçmeyen iğrenç bir mide bulantısı yaşadım. O gün böyle devam ederse kullanmayacağımı düşündüm. Ki ertesi sabah uyanana kadar bu bulantı kesilmedi. Canımdan bezdim ilk günden ama sigaranın daha zararlı olduğunu düşünerek kendimi avuttum. Sigara içmeye aynı şekilde devam ettim. Sanırım psikolojik olarak sigaranın dumanı ilk gün acı geldi. Ama herhangi bir azalma veya isteksizlik yaşanmadı.

Champix 2. ve 3. gün
İkinci ve üçüncü günde mide bulantısı oldukça azaldı. Bu beni biraz rahatlatmıştı. Fakat ilk zamanlar olduğu için sanırım pek bir işe yaramıyor. 2 ve 3. günde de normal düzeyde içmeye devam ediyorum.

Champix 4. Gün

Bugün ilk defa sabah akşam dozu almaya başlıyorum. Sabah ilacını içeli yaklaşık 5 saat oldu. Hafif bir bulantı var ama katlanamayacağım düzeyde değil. Sigara içme durumum sanki bugün biraz daha çoğaldı gibi. Bilmiyorum psikolojik mi ama canım zırt pırt sigara istiyor. Azalan bulantıya karşılık hafiften bir baş dönmesi yaşadığımı söyleyebilirim. Tabi bu dönme Champix ile alakalı olmayabilir. Daha önce de dediğim gibi uzun yıllar kullandığım Selectrayı yeni bıraktım. Aniden kesince de böyle şeyler olabiliyor. Ama yılmak yok! Yıkılsam da kalksam da o sigara bırakılacak.

Not: Devam eden günleri mümkün olduğunda bir arada tutmaya çalışacağım. Henüz 4. gündeyim, inşallah sizlere bir fikir olur yaşadıklarım.

Lütfen ilaç isimleri belirterek günlükler açmayınız.
Unutmamalıyız ki ilaçlar tam bir sağlık taraması yaptırılarak doktor kontrolünde alınmalıdır, adı geçen ilacın yan etkileri arasında kaygı bozukluğu, çarpıntı, felç ve kalp krizi riski, nefes darlığı, halüsinasyon, uyku bozuklukları, intihara meyil vb bulunmaktadır.

X