Konuşma Problemleri Çift Anadil

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

Bonadea

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Kasım 2007
765
17
Arkadaşlar şöyle bir planımız var. Eşim iyi derecede İngilizce biliyor. O, kızımla hep İngilizce, ben ise Türkçe konuşacağım. Böylece ilerde çift anadili olacak. Tıpkı hem Almanca hem Türkçe, yahut hem Arapça/Kürtçe hem Türkçe bilen insanlar gibi. Buna dilbiliminde "öğrenim" değil de "edinim" deniyormuş. Böylece o dildeki sesleri çıkarmayı erken yaşta ediniyor ve dile hakim oluyor. Sizce olur mu dersiniz ? Görüşlerinizi alabilir miyim?

olur cok da guzel olur... bu aslinda anne-baba farkli ana dillere sahip ailerlerde cok uygulanan bir yontem... eger esiniz ingilizcesinden eminse, ozellikle telafuzundan, hic tereddut etmeyin yapin. bunu soyluyorum cunku, cocuk dediginiz gibi ogrenmeyecek edinecek. dolayisiyla eger sesleri yanlis edinirse, sonrasinda dogrusunu ogrenmesi zor olur. tipki bozuk ya da farkli siveli turkce konusulan bir ailede buyumus cocugun resmi turkceyi duzgun konusmasinin zaman almasi gibi...

benim de boyle bir hayalim var kendi cocuklarim icin bakalim....
umarim cok guzel olur cocugunuz icin...

Canım eşimin ıngilizcesi ve telaffuzu gayet iyi ama aksanı tam bir ıngiliz ya da Amerikalı gibi değil. O sorun yaratır mı acaba diye düşünüyorum

aslında güzel bir şey ama nedense bizde olmadıfisfisfis,ben kendi dilinde konuştum,babası ise türkçe konuşmuş,çocuk iki dili de anlıyordu,ama konuşmıyordu,kafamı yecektim:1no2:,neden böyle oldu diye kendi kendimi suçluyordum:çok üzgünüm:,oğlum 4yaşında konuşmayı başladı,:Saruboceq:dr götürdüm,hiç bir sorun yok dedi ENŞTEYIN dedi 5yaşinda konuşmayı başladı:dilcikar:,stres yapmayın,bu kişi kişiye değişiyormuş,eşimin akrabası da iki farklı dil konuşuyorlar çocuk bir dili anlıyor ama konuşmıyor ,türkçeyı anlıyor ve konuşıyor,benim ki ise ben türkçeyı yönelik verdim,kendi dilimide yavaş yavaş öğretiyoruma.s,neapım,:nazar::kahve:

cocuk icinde bulundugu toplumun dilini daha cabuk ogreniyor diger dil sadece anne ya da babayla sinirli kaldigi icin. o yuzden yasanan ulkede hangi dil konusuluyorsa o dil baskin oluyor. bu yuzden iki dilli ulkelerde (belcika, kanada gibi) cocuklar oldukca kolay bir sekilde iki dili de ogrenip konusabiliyorlar. cunku iki dil de gunluk hayatin bir parcasi. zaten dil edinmenin en onemli unsuru o dile surekli maruz kalma durumudur. bizim ulkemizde ise turkce diger dilin onune gececektir ama yine de ayni hizla olmasa bile ikinci dili cocugunuz yasitlarina gore coook onceden ogrenmis olacaktir. en azindan anlama ve konusma bazinda.... yazma kismi icinse okula gitmesini beklemek zorundayiz zaten. ozetle sizin cocugunuz kendi dilinizi gec ogrense bile yasitlarindan 1-0 onde baslayacak her halukarda...

bencede cok güzel cok harika bişey
öğle bi imkanım olsaydı bunu hemen değerlendiriirdimmm

cok şanslısınn canımmmkaydirigubbakcemile5

evet bizde böyle planlıyoruz canım. benim eşiminde ingilizcesi çok iyi almancada orta derece biliyor. o ingilizce ben türkçe konuşup ona yayarı olacağını düşünüyoruz.

canim cocugun cok gec konusur ancak iki dili birden ogrenir. yani gec konusmasina hazirlikli olmalisiniz cunku cocuk hangi dilde ne konusacagini bilemiyor dolayisiyla bocalama donemi kimisinde uzun surerken kimisinde kisa suruyor,
ozellikle yurtdisinda kuzenlerimin cocuklarinin hepsi cok gec konustu biliyorum.

yalnız benimde bi arkadaşımın yeğeni evde 2 dil farklı konuşuluyo ama çocuk konuşmayı öğrenemedi bi problem olmasın sonra yani ne türkçe biliyo nede öbür dili bilemiyorum doktorlara bi danış derim

yalnız benimde bi arkadaşımın yeğeni evde 2 dil farklı konuşuluyo ama çocuk konuşmayı öğrenemedi bi problem olmasın sonra yani ne türkçe biliyo nede öbür dili bilemiyorum doktorlara bi danış derim

Doktorlar konuşmaya geçiş sürecinin biraz geç olabileceğini ancak 2 dili aynı anda öğrenen bebeklerin zihinsel gelişiminin de akranlarına göre daha ileri düzeyde olacağını ifade ettiler

evet olur cunku bazi insanlar cocuklarina ingiliz dadiya birakiyorlarmis dil ogrensin diye bizim bi tanidigimizin alt katlarinda yunanlar oturuyormus cocuk hem turkce hem almanca hemde yunanca biliyordu alttaki cocukla oyun oynaya oynaya ogrenmisa.s
benimde yeni kuzenim dogdu dayima hep diyorum onunda ingilizcesi ana dili gibi sen hep ingilizce konus cocugunla diye onemsemedi beni belkide sacma buldu

Konuyu e-posta ile bir pedagoga danıştık ve aldığımız yanıt :

"Çocukların çift dille geç konusmaısnın nedeni iki dili de çözüp beyinlerinde kodlamaları. Bu çocukların beyinlerinde nöronlar arası bağlatılar daha güçlüdür ve zihinsel olarak yaşıtlarından önde giderken konuşmada biraz geçikme olur bu geçikme sorun değil sadece iki dilide çözüp kelimelere dökmek için bekleme zamanıdır. Konuşmalarında ve dil gelişimlerinde her hangi bir problem olmaz. konuşmaya başlayınca aradkai farkı kapatırlar ve yaşıtlarında zihinsel gelişim olarak önde giderler. kısacası bu bir sorun yaratmaz aksine zihinsel gelişimlerini hızlandır.Sizin ingilizceniz iyiyse sorun yok. ingilizceyi sizden duyması, ingilizce çocuk sarkıları ve çizgi filmler izlemesi faydlaı olacaktır. anadili ingilizce konuşmaları dinlemesi faydalı olur. ama sizin sürekli ingilizce konusmanız gerekiyor. eşinizle de ingilizce konusmanız faydalı olacaktı ama eşiniz bilmiyormus. sorun degil siz tavif vermeden hep ingilizce sevin kızınızı."

selam boneda canım umarım sen ve bebiş iyisinizdir bu konu hakkında dün arkadaşlarla sohbet etmiştim en yakın örneği bizim arkadaşlardı henuz 14 aylık kızları var ve çinde yaşıyorlar çince ingilizce ve türkçeyi aynı anda öğreniyor fakat çocuk geç konuşuyormuş sebebi ise hangi dilde cevap vereceğini henüz karar verememesi imiş :) çok entresan dimi

slm canım.
Biz kızımızi iki dilli yetiştiriyoruz.
Doktorumuz ama kızımızın önce türkceyi ögrenmesi gerektiğini söyledi. Ondan sonra ikinci dil dedi.
yani 1.5 - 2 yaş gibi. Belki çok da geç olabilir. bilmiyrum.

Benim iki tane oglum var. Biri 7 yasina girecek ve digeri 2 yasinda. Büyûk oglum 3.5-4 yasinda konusmaya basladi. Neden? çünkü ben ona hep fransizca ve türkçe konustum, esim ise türkçe. Ama hiç kaygilanmadim. Su an küçük oglum, toplasan 10 kelime biliyor ama herseyi anliyor, hem fransizca konustugun zaman ve türkçe. Yeri geliyor ingilizceyi bile cümle kuruyorum :) Bence 2 yasini beklemeyin konusmak için, iki dili karistiirip konusun. Kûçük yasta daha çok güzel ögreniyorlar. Kolay gelsin

Bende aynı şeyi planlıyorum, eşim ing. Ben türkçe konuşcağız..benim babam arap ve tüm akrabaları çocuk büyütürken 2 dil konuşmuşlar arapça ve türkçe
bi problem olmuyor çocuk ikisini birden öğreniyor, fakat devam ettirmek önemli çünkü çabuk unutabilir.

Gercekten cok guzel bir konu olmus . bende suan guney koredeyim, izin icin 1 ay sonra Turkiyeye gidecegiz. Tekrar geldigimizde kizimi ingilizce konusulan bir yuvaya verecegim
evde turkce yuvada ingilizce ogrenecek ,, 2 ana dille buyuyecek, BU onun icin cok guzel bir avantaj, yalniz suan 13 aylik ve dogru durust birsey demiyor , Bazen baba dede gibi
sesler cikartiyor, Bne konusmaya calisiyorum ama yeterlimi bilmiyorum. Cok ilgilenmek lazim demekki.

Ben de y.dışında yaşıyorum, biz de inşallah evde iki dil konuşmayı planlıyoruz.Aslında evde 3 dil konuşuluyor ama kafası o kadar da karışmasın :) İngilizce-Türkçe sonra da okul Fransızca.Ben 3 dil bilmenin çok yararını gördüm, eşim 4 dil biliyor, ne kadar erken başlarsa o kadar iyi.

X