Çıkmaz bir sokak...işsizlik-kpss-evlilik

Mimarlık çok güzel bir bölüm ve diğer bölümler gibi kpss ataması yok. Zaten kendini geliştiren yabancı dili olan üni zamanında erasmus yapıp iyi mimarlık bürolarında staj yapmış birisi düşük maaşla bile olsa iş bulabilir. Tesettürlü olanları alıp almama konusunda bir bilgim yok ama illa ki iş bulabileceğin bir yerler vardır. Bence maaşa bakmadan bir işe girmeli ve alese de hazırlanmak gerekir. Mimarlık okuması zor bir bölüm emeklerin boşa gitmesin

aile yapısıyla ilgilide olabilir..Düzgün bi yerde iş bulsaydım tabii engel olmazdı.Ama zaten öyle bi yerde bulamadım.Sadece erkeklerin olduğu bi yerede asla izin vermezlerdi.

işte o düzgün yer nasıl bir yerdir

ya da şöyle sorayım o yeri siz neden açmadınız

yani orada çalışamam burada çalışamam kabul

KPSS zaten atanması kolay değil o 90-92 almak da kolay değil ki yüksek puanlarda stres de artıyor çünkü tek soru yanlış olunca puan acayip düşüyor

önce iş bulun ya da iş kurun bir hayat deneyiminiz çalışma kültürünüz olsun

sonra ilerde yine isterseniz girin sınava yineden okuyun yahut KPSS çalışın

ama ALES çalışayım, yüksek lisans yapayım vs ütopik çünkü sonunda bir şey yok

işletme mezunu arkadaşım 2016 da KPSS için çalışmış aynı yıl üniversite sınavına da girmiş

KPSS olmayınca okul öncesi öğretmenliği bitirmiş

bu sene yeniden KPSS çalışırken tanıştık

bunlar yapılmayacak şeyler değil ama sizin mesleğiniz var zaten

tek sıkıntınız kalıp düşüncelerinizi aşıp çalışmamanız

bulduğunuz ilk mimarlık işine girin diyeceğim de malum pandemi iş de yok artık

çünkü bu tarz sektörlerde içinde olursanız gelişirsiniz iş bulursunuz

Mimarlık son derece prestijli , saygın ve getirisi yüksek bir meslek .
o mu bu mu diye birini düşündürmesine şaşırdım .

Benim kapalı arkadaşım da gayet güzel proje bazlı çalışıp mesleğini yapıyor . 5 küsür de maaş alıyor .

Memuriyet kafasından çıkmalısınız belki de .
Ayrıca görsel sanatlar okuyanlar 70 lerle çat çat atanmıyorlar . Size bunu kim söyledi ?
(grafikerim)

Kendi bölümünüz olan mimarlığı sevmiyor musunuz? Yani burda devam etmek istemiyorsanız bu alandan yüksek lisans yapmak da size işkence gelebilir o_O
Sırf ataması var diye bir bölüm okumak da bana mantıklı gelmiyor. Şu an ataması olan bir bölümün siz mezun olana kadar belki de tıkanacak önü..

Bence eğer mesleği seviyorsanız (ki belki de seviyorsunuz ama hiç çalışmadığınız için farkında değilsiniz) asgari ücrette olsa bir yerden başlamanız. Çalışmak insana özgüven veriyor. Muhtemelen en büyük sıkıntınız özgüven çünkü diğerlerinin söylediklerine çok önemsiyor hatta kararlarınızı bu doğrultuda veriyorsunuz..

işte o düzgün yer nasıl bir yerdir

ya da şöyle sorayım o yeri siz neden açmadınız

yani orada çalışamam burada çalışamam kabul

KPSS zaten atanması kolay değil o 90-92 almak da kolay değil ki yüksek puanlarda stres de artıyor çünkü tek soru yanlış olunca puan acayip düşüyor

önce iş bulun ya da iş kurun bir hayat deneyiminiz çalışma kültürünüz olsun

sonra ilerde yine isterseniz girin sınava yineden okuyun yahut KPSS çalışın

ama ALES çalışayım, yüksek lisans yapayım vs ütopik çünkü sonunda bir şey yok

işletme mezunu arkadaşım 2016 da KPSS için çalışmış aynı yıl üniversite sınavına da girmiş

KPSS olmayınca okul öncesi öğretmenliği bitirmiş

bu sene yeniden KPSS çalışırken tanıştık

bunlar yapılmayacak şeyler değil ama sizin mesleğiniz var zaten

tek sıkıntınız kalıp düşüncelerinizi aşıp çalışmamanız

bulduğunuz ilk mimarlık işine girin diyeceğim de malum pandemi iş de yok artık

çünkü bu tarz sektörlerde içinde olursanız gelişirsiniz iş bulursunuz
+1

Yani 4 senedir uğraşıp olduramadıysanız daha da olmaz belli ki boşuna vakit harcamayın. 4 senede beğenmediğiniz saçmasapan dediğiniz işlerden birine girseydiniz şimdiye tecrübe kazanmış olurdunuz. Ayrıca daha ingilizce bilmeden akademik kariyer ve üniversite hocalığı düşünmek biraz fazla cüretkar. Bence o topa hiç girmeyin.

Ben bu kpss takıntısını anlamıyorum. Hani insan şansını dener ama inatla bu hayale tutunmak hem çok yıpratıcı hem zaman kaybı. 4-5 senede çok ileri düzeyde 3 boyutlu program kullanacak aşamaya gelirdiniz.

Ben de mimarım, piyasa şartlarına hakimim ve size çok hak veriyorum ama bir yerden başlamanız gerekirdi.
Bilen bilir, bizim asgari ücretimiz normal asgari ücretten daha yüksektir ama ben normal asgari ücretin altına da çok çalıştım. Gönül ister ki böyle olmasın, onca emeğin güzel bir karşılığı olsun ama ülke şartları malum.
Ve okulda öğrenilen şeylerle gerçek hayat tutarlı değil. O yüzden iş hayatında bütün öğrenme süreci sıfırdan başlıyor.

Yine de hiçbir şey için geç değil. Mimarlık çalışma alanı çok olan bir meslek.
Tekrar üniversite sınavına gireceğinize oturup 3 boyutlu bir çizim programı öğrenin. O zaman her alanda çalışabilirsiniz.
Ben ilk öğrendiğimde ve daha acemiyken 1-2 saatte tente modelliyordum tanesi 150 liraya. O dönem asgari ücret 1300 liraydı. Bir süre sadece tente çizerek geçindim. Çok daha az yorularak ve evden çalışarak asgari ücretten daha fazla kazanıyordum.

Bunun dışında akustik sertifikası alabilirsiniz. Artık her proje için gerekecek akustik proje.
Ekb sertifikası alabilirsiniz vs...
Tabii bunları mesleğinizi bırakmak istemediğinizi düşünerek söylüyorum.
"Benden bu kadar" diyorsanız -ki bu da çok normal- sınavsız 2. üniversite okuyabilirsiniz. Ataması daha kolay bir bölüm seçersiniz, o bölümden girersiniz kpss'ye.

Evlilikten kurtulmak icin mi atanmak istiyorsunuz yoksa daha güvende olmak icin mi?
Kayinbabaniz sizi ise koyabilrim deyince de tepki vermistiniz
Amaciniz asil nedir
Eğer evliliginiz kotu para biriktirip hayati yeniden kurmaksa size uygun ozelde is denemeniz lazim.
yanlış hatırlıyorsunuz..kayınbabam işe koyabilirim dememişti..Çalışmadığım için mimarlık sektörünün ne kadar kötü olduğunu bile bile evlendiğim ilk gün herkesin içinde daha benimle hiç konuşmadan mateme bi iş bakalım demişti..
sonrasındada bunu çok kötü biüslup ve imayla dile getirmişti.Sanki ben bilerek evde oturuyormuşum gibi..Ayrıca çalışmakta çalışmamakta bi kadının kendi kararıdır..Buna bu kadar çok müdahale etmek bence hiç doğru değil.

Ablacim 4 yil cok degil mi, 1 yil baktin olmadi bir ise baslardin bos zamaninda da KPSS calismaya devam ederdin

Bence simdi ozel sektorde is bak, is bulursun diye dusunuyorum. Sonra da Ingilizce, ALES, KPSS ne yapacaksan onlari tamamlarsin . Daha fazla zaman kaybetme derim.

yanlış hatırlıyorsunuz..kayınbabam işe koyabilirim dememişti..Çalışmadığım için mimarlık sektörünün ne kadar kötü olduğunu bile bile evlendiğim ilk gün herkesin içinde daha benimle hiç konuşmadan mateme bi iş bakalım demişti..
sonrasındada bunu çok kötü biüslup ve imayla dile getirmişti.Sanki ben bilerek evde oturuyormuşum gibi..Ayrıca çalışmakta çalışmamakta bi kadının kendi kararıdır..Buna bu kadar çok müdahale etmek bence hiç doğru değil.
Siz nedense pek çalışmakta istemiyor gibi geldiniz bana .
Anlatımınızdan ben öyle anlıyorum .
Yok görümcem bu konuda laf soktu , yok kayınbabam imalı imalı iş bakalım dedi .

Böyle şeyler biraz da istek gerektirir yani . Yakın çevre tanıdık da istek görmüyosa sizde ne yapabilirler ki ?

Babanızdan kaynaklı sanırım , şantiye tecrübesi edinmemişsiniz .

Arkadaşımdan gördüğüm kadarıyla bu önemli bir şey .
evet aynen öyle..çok ağladığım çok acı çektiğim dönemler oldu..Bazı şeylere engel olamıyorsunuz..92 alan arkadşaımda atanamayınca dahada umutsuz oldum..Ama bazende özel sektörde bi yere kadar yükselebilirsin sonra hiçbi garantin yok diyorum..Çünkü mimarlık sektörü çok kötü durumda.düzelecek gibide değil..o yüzden farklı alanlaramı yönelsem fikri oluştu bende.Belirsiz bir haldeyim

Siz nedense pek çalışmakta istemiyor gibi geldiniz bana .
Anlatımınızdan ben öyle anlıyorum .
Yok görümcem bu konuda laf soktu , yok kayınbabam imalı imalı iş bakalım dedi .

Böyle şeyler biraz da istek gerektirir yani . Yakın çevre tanıdık da istek görmüyosa sizde ne yapabilirler ki ?
ne yaşadığımı nerden biliyorsunuz hanfendi çalışmak istemesem bu süreçleri yaşarmıyım..Görümcemin patavatsızlıkalrını yazsam burda ona zaman harcamak istemiyorum.Benim düşüncem çalışma konusu başkalarını ilgilendirmez.Helede evliliğinizin daha 1. günü kayınbabanız matemede iş bakalım diyorsa bu patavatsızlıktır..ki söylediği adam bile dur kardeş dün bir bugün iki ne acelen var demişti..
Yardımcı olanla hayatınıza müdahale etmek isteyenleri anlarsınız..Ben hiç çalışmayı düşünmeyen çocuğumu büyütücem diyen bi kadında olabilirdim.O zamanda çalışmadığım için yargılanacakmıydım?

Ablacim 4 yil cok degil mi, 1 yil baktin olmadi bir ise baslardin bos zamaninda da KPSS calismaya devam ederdin

Bence simdi ozel sektorde is bak, is bulursun diye dusunuyorum. Sonra da Ingilizce, ALES, KPSS ne yapacaksan onlari tamamlarsin . Daha fazla zaman kaybetme derim.
bizim sınavımız malesef 2 yılda 1 oluyor..evet araya evlilik vs. girdi derken çok büyük bi kayıp..Bu duruma üzülmekten sağlığımı kaybettim

sizin calisma isteğinizdeki amacınız nedir
Maddiyat mi güvende hissetme mi yoksa esinizden ayrilmak mi

bizim sınavımız malesef 2 yılda 1 oluyor..evet araya evlilik vs. girdi derken çok büyük bi kayıp..Bu duruma üzülmekten sağlığımı kaybettim

Canim konu sahibesi niye sagligini kaybediyorsun :KK51: Yapacagin is gayet basit, universite arkadaslarina yaz is bakiyorum de, kariyer.nete CV koy, Linkedinden is bak ... otur is bak yani uzulme

ne yaşadığımı nerden biliyorsunuz hanfendi çalışmak istemesem bu süreçleri yaşarmıyım..Görümcemin patavatsızlıkalrını yazsam burda ona zaman harcamak istemiyorum.Benim düşüncem çalışma konusu başkalarını ilgilendirmez.Helede evliliğinizin daha 1. günü kayınbabanız matemede iş bakalım diyorsa bu patavatsızlıktır..ki söylediği adam bile dur kardeş dün bir bugün iki ne acelen var demişti..
Yardımcı olanla hayatınıza müdahale etmek isteyenleri anlarsınız..Ben hiç çalışmayı düşünmeyen çocuğumu büyütücem diyen bi kadında olabilirdim.O zamanda çalışmadığım için yargılanacakmıydım?
Hayır tabiki , çalışıp çalışmamak sadece sizin ve ev ekonominizden kaynaklı eşinizi ilgilendirir .
Ben sadece direk düzgün bir yer takıntısını anlamakta güçlük çekiyorum .
Bir de isteyen insan evliliğin 1. Günü 3. Ayı diye düşünür mü bilemedim .
Ben düşünmez bir şeylere bakardm.
Arkadaşımın ilk yıl akşam 21:30 lara kadar şantiyede ustalarla , ayakkabıları üstü başı çamur içinde çalıştığını biliyorum ben .
Siz bunu yapmak istiyor musunuz ? Mimarlık okurken mesleğin getirilerini götürülerini biliyor muydunuz ?

sizin calisma isteğinizdeki amacınız nedir
Maddiyat mi güvende hissetme mi yoksa esinizden ayrilmak mi
Maddiyat ve güvende hissetmek..Emeklerimin karşılığını almak..Eşimde bu denli duyarsız kalmaya devam ederse o zaman daha güçlü bi şekilde ayrılabilirim.Bazen bu adama katlanılmaz çek git yoluna diyorum.Bazende biraz sabret bazen iyi oluyor anlaşıyosun.her evlilikte sorunlar oluyor diye kendimi avutuyorum.Şuan karmakarışığım

X