Çıkmaz bir sokak...işsizlik-kpss-evlilik

Aynen öyle, ayıp olmadın diye yazmak istemiyorum ama ben hiç çalışmadan öylesine girdiğimde 72 almıştım. Hani 4 sene siatemli ciddi çalışan bir indan dereceyi zorlar zaten. Siz de çok çalışmadım demişsiniz, neden çalışmadınız? Madem hayatınız buna bağlıydı. Açıkcası çevremde de kendimde de gördüğüm şu. Cidden emek verip uğraşan, bir şeyler yapmak için varını yoğunu ortaya koyan insanlar çok absürt bir durum olmadıkça istediğini elde ediyor. Ben şimdiye kadar çalışıp da emeği zayi olan görmedim. Siz bence biraz kafanızı toparlayın ve geceli gündüzlü tekrar çalışın çünkü tam çalışmamışsınız.
4 sene degil 1 sene sistemli ve duzenli calissa yapilabilecek birsey

önceki konunuzu hatırlıyorum. eşiniz pubg oynuyordu küfürlü bir şekilde. siz ders çalışırken saygı duymuyodu filan. Bence en iyisi ufaktan bir işe başlayın. evde durdukça kafayı daha çok takarsınız. Kendinize de güveniniz gelir hem işe girince.

Aynen öyle, ayıp olmadın diye yazmak istemiyorum ama ben hiç çalışmadan öylesine girdiğimde 72 almıştım. Hani 4 sene siatemli ciddi çalışan bir indan dereceyi zorlar zaten. Siz de çok çalışmadım demişsiniz, neden çalışmadınız? Madem hayatınız buna bağlıydı. Açıkcası çevremde de kendimde de gördüğüm şu. Cidden emek verip uğraşan, bir şeyler yapmak için varını yoğunu ortaya koyan insanlar çok absürt bir durum olmadıkça istediğini elde ediyor. Ben şimdiye kadar çalışıp da emeği zayi olan görmedim. Siz bence biraz kafanızı toparlayın ve geceli gündüzlü tekrar çalışın çünkü tam çalışmamışsınız.
+1
KPSS'de öğretmenler ve iibfliler alan çalışıyor ama bir mimar mühendis veya matematikçi gibi sayısalcılar 90 üstü alamıyorum dememeli çünkü hem a grubu hem b grubunda bu kişiler sadece kültür-yetenek çözüyor. Temel matematik, türkçe ve tarih coğrafya bilgisi altı üstü. Oturup zaman ayırıp çalışmak gerek sadece.

benim kayinvalidem okumak istemis, babasi okutmamis,
kadin su an 60 yasinda,
hala bunu soyluyor, babam beni okutsaydi soyle soyle yapardim, soyle hayatim olurdu...

ama hayat boyle yasanmaz,
olan olmus bitmis, bugune bakacaksiniz.

Su an en iyi sansiniz kendi mesleginizde sifirdan baslamak,
gideceksiniz yeni mezun gibi is arayacaksiniz,
suan korona da malum, ne verirlerse kabul edeceksiniz, hatta stajerlik vs bile firsat firsattir diyeceksiniz atlayacaksiniz,
bir iki ay, yarim yil neyse bu sekilde calisacaksiniz,
sonra kendinizi gercekten mimar olarak gorup belki is degistireceksiniz veya calistiginiz kurumdan maas artirimi vs talep edeceksiniz.

Esim universite sonrasi ilk ise girdiginde asgari ucret 800 du, esim 600 almisti deneme suresi boyunca, cunku alani olmayan bir iste calisacakti.
Simdi yuksek notelikli gozmen statusunde calisiyor ayni meslegi ile.

Ben uzman olarak calisiyordum, 2 yil dogum izni kullandim, sonrasinda direk bir kademe altindan is buldum, 2 yilda bizim sektor almis basini gitmis cunku.

4 yil meslekle ilgili hic bir sey yapmadiginiz icin kendinizi hic agirdan satmayin.
Her firsata atlayin, istekli oldugunuz icin is bulabilirsiniz. Ona da siki sikiya sarilin.
Yarim yil bir yil neyse sikinti cekeceksiniz, ama su durumunuzdan daha iyidir.

Mutsuz bir evliliğin ve kayıp giden yıllarımın acısıyla yazıyorum bu yazıyı.

Kpss sınavı bu senede olmadı malesef.Mimarlıktan mezunum ve atanabilmem için en az 90 almam gerekiyor.Sınav umduğumdan kötü geçti.2015 yılında üniversiteden mezun oldum.Bi süre iş aradım ve bulamayınca kpss ye yöneldim.Oda yıllardır olmuyor malesef..Çalışsamda aldığım puan 80-85 arası.Oda benim işime yaramıyor.Kapalı biri olduğum için her büro ortamında iş arayamadım.Zaten babamda asla izin vermedi buna.Sektörü bilen bilir 1.500-2 bin tl maaşa saçmasapan ortamlarda bi garantiniz olmadan çalışıyorsunuz özel sektörde..Şanslıysanız maaşınız 3 bin küsür oluyor.Bu sürede çalışmadığım için evliliği görüşmek isteyen herkesi erteledim.Kabul etmedim.Bi erkeğin minneti altına girmeyi istemiyorum deyip hayatımdaki herşeyi erteledim.Daha sonra yaş 28 olunca nereye kadar bekliceksin baskılarına dayanamayıp birini kabul ettim ve evlendik.Eşim o dönem çalışıp çalışmaman benim için sorun değil diyen bi insandı.Neticesinde yaşadığım sorunlarıda eski konularımı bilenler hatırlar.Eşimin değil ailesinin görümcemin nasılda benim çalışmam için canla başla laf vurduklarını.Geldiğim noktada yineleyerek söylüyorumki bi kadın çalışmadan bi ekonomik özgürlüğü olmadan evlenmemeli..Kimseye güven olmuyor çünkü.

Evlenmeden öncede babam baskıcı bi insandı ve benim iş aradığım dönemler öyle bilmediğim yerlerde iş arayamazsın deyip engel oluyordu..Kendince benim iyiliğimi düşünüyordu belkide.Özel sektörün eziyetlerini çekmeyeyim diye..Ankara'da iş aradım sırf kapalı olduğumu görünce bu büro ortamına ayak uyduramazsınız denilip geri çevrildiğim bile oldu.Genelde böyle değildir bu benim şanssızlığım bence..Kpss atamasıda bu haldeyken, 2 yılda bir 20-30 kişi alıyorlarken bana kalan yıllarca işsizlik ve bunun depresyonu oldu..

Şuan 31 yaşındayım yıllarımın boşu boşuna çöpe gittiğini düşünüyorum..O kadar okul oku emek ver elde var sıfır.
-Yeni bir üniversitemi okumalı? -Alese hazırlanıp yüksek lisansımı zorlamalı?( ki alesi kazansan bile 2 yıl yüksek lisans yapıcaksın.Kimse seni torpilsiz hoca yapmaz.O işler çok zor diyenler var.)
Biçok konuda yeteneklerimin harcandığını düşününce kendime acıyorum.Giyim kuşam tasarım konularında yetenekli olduğumu düşünüyorum.Ne yapmalı ..hangi yoldan gitmeli.. Ales sınavı ve süreçlerini benimle paylaşacak biri olursa sevinirim..Gerçekten torpilsiz üniversitede öğretim görevlisi olmanın yolu nedir.
-ve ya tekrar 2022 deki kpss.ye şimdiden başlamalımı..Krarsızlık ve ne yapacağını bilememek çok kötü birşey.

Sizce başka ne yapabilirim..?Verilecek her fikre o kadar ihtiyacım var ki..Artık herşey için çok geç kaldım düşüncesiyle boğuşmak istemiyorum..Düştüğüm bu çukurdan çıkmak istiyorum.Bu arada bi tanıdığımızın hiçbi resim yeteneği olmadığı halde, Corona virüsten dolayı başvuran herkesi üniversiteye kabul ettiklerini duydum..Resim okusaydım zaten 70-75 puan arası atanıyorsun..ama bizim bölümde böyle bi ihtimal dahi yok.Bu adaletsiz düzenin bedelini ödüyoruz malesef.Ben ve benim durumumda biçok arkadaşım var..Eşimde kendimi geliştirmek adına ingilizce kursuna bile yazılmama karşı çıkan gitsen nolacak.onu öğrenmek öyle kolaymı.Öğrensen napıcaksınki diyen sürekli umut kıran birisi.

Sağlıklı düşünen ve doğru tavsiyelerde bulunan insanlara ihtiyacım var.Lütfen yardımcı olun..
Üzgünüm öyle Ales sınavını geçiverdim torpilsiz kadro alırım dönemi yok. Kuzenim 3 yıl yüksek lisans yaptı üzerine 7 yılda doktora yaptı. Üç yılda işsiz gezdi. Baktı ömür geçiyor evleneyim bari dedi. Evlendi 2 yıl evhanımlığının üstüne çocuk olduktan sonra eşinin zar zor bulduğu torpille öğretim görevlisi kadrosuna geçiş yapabildi. Doktoralı işssizden doktoralı öğretmene döndüm der. Çünkü öğretim görevlilerinin hepsi lisans yada yüksek lisans mezunu o ilin önde gelenlerinin kızları ya da gelinleriymiş. Hala eziliyoruz işi yapan biziz gezen onlar der. Bilemiyorum her yer aynı mı ama onun yaşadıklarından öğrendiğim torpilin yoksa üniversiteye heveslenmedir. Naçizane tavsiyem gece gündüz çalış. Sabahlayarak çalışıp kpssden 96 alan diğer kuzen komşu ilçeye atanınca en iyi iş buymuş demiştik hep bir ağızdan. İyi çalışmak şart. Günde dört saat uykuyla gece gündüz bir yılını geçirdi, kimseyle görüşmedi, misafirliğe gitmedi.. Başardı.. Darısı başına....

Kültür ve Turizm bakanlığının ataması merkezi atamaya dahilmi sayılıyor? Araştırdığımda 2018 puanıyla 20-30 mimar atandı diye duymuştum.demekki yanlışmış.
Yazılım konusunu araştıracağım..Restorasyon yapan firmalar kariyer sitelerinde hep 5-10 yıllık tecrübe arayan yerler oluyordu.Belkide yanlış yerlerden araştırıyorum.Özgüven kaybı yaşadığım içinde o ilk adımı atmakta zorlanıyorum biraz.Ankara için araştırmalar yapacağım.Sağolun.
Merkezi atama degil, aciktan atama,atama mülakata giriyorsunuz. Sözleşmeli oluyorsunuz.Merkezi alimlara bakmayin memur alimlarini duyuran bir suru site var. Takipte olmaniz lazim

Bende senin donemlerinde mezun oldum ilk ise basladigimda o dedigin 1500 tl maasi aliyordum. Yaklasik 4 yil olmustur ozelde farkli yerlerde calistim simdi 6 ya yakin maas aliyorum. Kimse sana al 5 bin gel basla demicekti bunu bilmen lazim. Sen tanimadigin yeteneklimi degilmi isinde iyimi bilmedigin birine yuksek maas verip ise alirmisin? Bir an once iyi bi yer bulup calismaya kendini gelisturmeye basla. Maasa cok takilma sen iyisen zaten maasinda yukselicek bu sefer onlar seni aramaya baslicak. Benim ark mimarlik mezunu ve ofis acti kendine belki ilerde sende ole yaparsin bellimi olur. Allah bir kapiyi kapatir oburunu acar . Sadece pes etme meslegin iyi bir meslek hergun yuzlerce insaat yapiliyor. Mesleginde basarili olmaya bak ve dil cok onemli ogren. Esin sanki bilirkisimi nie onu dinliyorsun . Seni asagi ceken kisi anan baban bile olsa dinleme mimarlik zor bir bolum belliki akilli bir kizsin ingilizcede ogrenirsin kursa da git daha kurumsal yerler dil ister

Bu kadınlar özelde çalışsa ne ara çocuk yapacak, ne ara evine bakacak! Eşinizin maaşı yeterli gelmiyor mu? Vallahi bu devirde kadınlar evliyken çalışsa bir dert çalışmasa bir dert .

Bu kadınlar özelde çalışsa ne ara çocuk yapacak, ne ara evine bakacak! Eşinizin maaşı yeterli gelmiyor mu? Vallahi bu devirde kadınlar evliyken çalışsa bir dert çalışmasa bir dert .
Niye kadin eve bakmak zorunda yada cocuk yapmak zorunda. Kadin mesajinda cocuk yapmak istiyorum ama is bulamiyorum mu diyor. Ozelde calisanlarin cocugu yokmu bir insan hem cocuk yapip hemde calisamiyormu 😊ayrica ev bakmak tek kadinin isi degil iki kisi yasiyor o evde islerde ortak. Su erkeklere bu kadar yuz vermeyin az degerinizi bilin kolemi olmaya geldik bu hayata biz

Niye kadin eve bakmak zorunda yada cocuk yapmak zorunda. Kadin mesajinda cocuk yapmak istiyorum ama is bulamiyorum mu diyor. Ozelde calisanlarin cocugu yokmu bir insan hem cocuk yapip hemde calisamiyormu 😊ayrica ev bakmak tek kadinin isi degil iki kisi yasiyor o evde islerde ortak. Su erkeklere bu kadar yuz vermeyin az degerinizi bilin kolemi olmaya geldik bu hayata biz
Bence de kadın çalışıyorsa kesinlikle her iş ortak olmalı ama yine de evin genel düzeninden kadın daha iyi anlar . Evine bakma , düzenleme ihtiyacı hisseder . Ben bundan bahsettim .

mimarlık okumasına yani üniversiteye gitmesine izin verilen bir insanın çalışmasına şartlara bağlı izin verilmesini anlamadım.
üniversiteler her zaman karma oluyor, oradaki erkekler sorun olmadı da iş ortamındakiler mi sorun oldu, bana tuhaf geldi çok bu yaklaşım.
açıkçası ben sizi de atıl buldum. önceki konunuzda kp'niz iş bulacağım dediğinde de istemediniz.
ama kendi çabanızla da bir yer bulmaya çalışmıyorsunuz bence.
doğru düzgün yerden kasıt nedir mesela ? hiç erkek çalışmayan bir yer mi ?
merdiven altı, afedersiniz ama eli bir yerinde tiplerin gezmediği yerler derli toplu çalışma alanlarına girer.
insan faktörü ise her yerde var. en kurumsal yerde dahi laf işitmek, mobing söz konusu.
ayrıca mimarlar dışarıdan da iş alıp yapabiliyorlar. üniversite döneminde hiç network kurmadınız mı kendinize ? veya staj yapmadınız mı ?
madem ofis ortamını kabul etmiyorsunuz doğru düzgün değil diye iş alıp evinizden de çalışabilirdiniz.
isteksizlik yoksa herkes herşeyi yapar.

Evden ne yapılabilir..Kıyafet tasarım programlarını öğrenip, firmalara çizimlerimi gönderebilirim.Başka bi fikriniz varmı acaba..
Siz bu konularda inanılmaz küstahsınız. Tasarımcılığı evden ayağınızın ucuyla hiçbir eğitiminiz olmadan yapabileceğiniz bir şey sanıyorsunuz, akademik kariyer mi yapsam diye düşünüyorsunuz falan da sözde 4 sene uğraştığınız KPSS atamalarından bile bir habersiniz??? Buradaki insanlardan öğreniyorsunuz hala daha. Gerçekten akademi/tasarım gibi kariyerlere sahip insanları ne zannediyorsunuz da onu mu yapsam bunu mu yapsam basitliğinde konuşuyorsunuz inanılmaz. Sizdeki cahil cesareti tam kusura bakmayın. Çalışmayı istediğiniz falan yok sizin bununla barışın ve devam edin hayatınıza.

benim kayinvalidem okumak istemis, babasi okutmamis,
kadin su an 60 yasinda,
hala bunu soyluyor, babam beni okutsaydi soyle soyle yapardim, soyle hayatim olurdu...

ama hayat boyle yasanmaz,
olan olmus bitmis, bugune bakacaksiniz.

Su an en iyi sansiniz kendi mesleginizde sifirdan baslamak,
gideceksiniz yeni mezun gibi is arayacaksiniz,
suan korona da malum, ne verirlerse kabul edeceksiniz, hatta stajerlik vs bile firsat firsattir diyeceksiniz atlayacaksiniz,
bir iki ay, yarim yil neyse bu sekilde calisacaksiniz,
sonra kendinizi gercekten mimar olarak gorup belki is degistireceksiniz veya calistiginiz kurumdan maas artirimi vs talep edeceksiniz.

Esim universite sonrasi ilk ise girdiginde asgari ucret 800 du, esim 600 almisti deneme suresi boyunca, cunku alani olmayan bir iste calisacakti.
Simdi yuksek notelikli gozmen statusunde calisiyor ayni meslegi ile.

Ben uzman olarak calisiyordum, 2 yil dogum izni kullandim, sonrasinda direk bir kademe altindan is buldum, 2 yilda bizim sektor almis basini gitmis cunku.

4 yil meslekle ilgili hic bir sey yapmadiginiz icin kendinizi hic agirdan satmayin.
Her firsata atlayin, istekli oldugunuz icin is bulabilirsiniz. Ona da siki sikiya sarilin.
Yarim yil bir yil neyse sikinti cekeceksiniz, ama su durumunuzdan daha iyidir.

konu sahibinin derdi çalışmak değil bence. çalışmak isteyen insan hem de yeni mezunken iş beğenmezlik eder mi ?
beklentisi hemen yüksek maaşla çok iyi yerde işe başlamakmış sanırım. tabi ki mümkün olmayınca da başkalarını suçlayarak arkasına saklanmayı tercih etmiş benim anladığım kadarıyla.

Siz bu konularda inanılmaz küstahsınız. Tasarımcılığı evden ayağınızın ucuyla hiçbir eğitiminiz olmadan yapabileceğiniz bir şey sanıyorsunuz, akademik kariyer mi yapsam diye düşünüyorsunuz falan da sözde 4 sene uğraştığınız KPSS atamalarından bile bir habersiniz??? Buradaki insanlardan öğreniyorsunuz hala daha. Gerçekten akademi/tasarım gibi kariyerlere sahip insanları ne zannediyorsunuz da onu mu yapsam bunu mu yapsam basitliğinde konuşuyorsunuz inanılmaz. Sizdeki cahil cesareti tam kusura bakmayın. Çalışmayı istediğiniz falan yok sizin bununla barışın ve devam edin hayatınıza.
Ben tekstil sektorundeyim oyle prog ogrendim cizdim al tasarim kimse kabul edermi bole birseyi😊 bizim tasarim departmanimizdaki arkadaslar hepsi unv moda tasarim mezunu ve cok iyi ing biliyorlar. Bu konuda cok guzel soylemissiniz hicbir seyde basarili olamayan insanlar tasarimcimi olsam yok kursa mi gitsem demeye basladi sanki cok kolay bir is gibi ayda 50 koleksiyon cikarman lazim hayal gucun yetenegin egitimin buna yeterlomi birde koleks

Bence ataması ilan ıkıncı unv kapsamında bir bölüm okuyun. Lojistik, cocuk gelısımı 4yıl cok uzun zaman gibi ama aslında deıl. Evliliğin kötü gidiyor dıe anladım ama isterseniz bir iş bulun kafanız dağılır bır yandan da lisans okuyun aof kapsamında. Bende zamanında ıs anlamında cok sıkıntılar Cektım 35te atandım memurluğa. Yanlış bölüm okuduğum için malesef. Hıc canını sıkma bence burda en sıkıntı durum eşiniz sanırım destek vermeyısı gibi geldi. Esım saolsun hep destek verdi zaten bende gec evlendim bazıları rahat bir hayat yaşamıyor sizinle ben gibi. Azimli olun ve bir işe girin bölümleri arastırın. Alesi boşverın.
kaç puanla atandınız acaba? ben de bu sene kpss ye girdim ve pek de iyi geçmedi sayılır :KK43: iibf mezunuyum :KK43:

Maddiyat ve güvende hissetmek..Emeklerimin karşılığını almak..Eşimde bu denli duyarsız kalmaya devam ederse o zaman daha güçlü bi şekilde ayrılabilirim.Bazen bu adama katlanılmaz çek git yoluna diyorum.Bazende biraz sabret bazen iyi oluyor anlaşıyosun.her evlilikte sorunlar oluyor diye kendimi avutuyorum.Şuan karmakarışığım
eşiniz ne iş yapıyor? o da mimar mı?

Ben de arkadaş gibi işsizim. İnanın kasiyer olarak bile başvurulara geri dönüş olmuyor. Çünkü işsiz 5 milyon kişi var. Her ilana en 1000 kişi başvuruyor. Ben stayjer olarak bile başvurdum mesela. Ama dönen yok. İnsanların kpss ye hazırlanmasının nedeni zaten bunların hiçbirinin olmaması. Arkadaş kapalıymış, ben açığım, gece gündüz çalışırım ama işveren bu kadın, evlenir gider diyor. Bir de bu yönle bakın. 2015 Türkiyesi ile 2020 çok farklı. Ben yeni mezun iken iş bulmuştum. Arkadaşımın abisi 10 yıllık ziraat mühendisi 3 yıldır evde. Bazı şeyleri siz seçmiyorsunuz.

Bu arada kolay atanılan bölümler hangisi bana da tavsiye verirseniz, tekrar okumayı düşünüyorum. Açıköğretim adalet 2.sınıfım. İş imkanı varsa çocuk gelişimini ya da lojistiği de seçebilirim. Yeter ki fikir verin.
adaletten dgs ile hukuka geçiş yapsanız?

Pardon da hic emek vermemissiniz hic ugrasmamissiniz durduk yerde ne olmasini bekliyorsunuz insan bi ucundan kiyisindan iyisinden kötüsünden bir işe girer de öyle konuşur. Pat diye biri sizi mimar sinan mi yapacak. Okul okumak ne ki 4sene git gel ilk 5te bitirmediysen o bölümü zaten ben okumus bile saymam insani. Bisey ogrenmiosun okurken, asıl çalışma hayatinda ogreniosun her seyi.

X