Kekler - Pastalar Çikolatalı Karamelli Süpriz Pasta - Snickers Sponsorluğunda

LezzetliCipetpet

Guru
Pro Üye
Anneler Kulübü
24 Mayıs 2010
7.876
16.884
30
Merhaba hanımlar :KK24:

Çikolata ve tatlı aşığı bir kadın olarak bugün müthiş leziz, kışkırtıcı, diyet bozduran, kalori bombası pastamla karşınızdayım :KK71:
Ben bayılıyorum bu tarife, umarım sizler de beğenirsiniz :KK36:

Tarif 15-18 kişiliktir. Buyurun tarifime geçelim :KK52:

MALZEMELER:

Kreması;
1 lt Süt
1 sb Şeker
1 sb Un
1 Yumurta Sarısı
1 pkt Krem Şanti

Pandispanyası;
5 Yumurta
1 sb Şeker
1 sb Un
1 pkt Vanilya
1 pkt Kabartma Tozu
1 pkt Kakao

İçi için;
3 adet Muz
2 adet Portakal
1 pkt Parça Çikolata

Üzeri için;
2 pkt Snickers
1 pkt Kinder Bueno
1 pkt Kinder Çikolata
1 pkt M&M Yer Fıstıklı Draje
1 pkt Albeni Tane Tane
Yer Fıstığı
Çikolata Sos
Karamel Sos

Malzemeler.jpeg

1. Krema;
Öncelikle krem şanti hariç tüm malzemeleri bir tencereye alalım. Ocağın altını açmadan çırpma teli ile bir güzel çırpalım. Yumurta sarısının iyice karıştığına emin olunca ocağın altını açıp un kokusu gidene kadar pişirelim. Altını kapatıp iki dakika bekleyelim. Üzerine bir poşet krem şanti tozunu döküp makineyle çırpalım. Kremamız hazır. Biz pandispanyamızı yaparken soğumaya bırakabiliriz Hoppa

Krema.jpg

2. Pandispanya;
Yumurtalar ve şekerimizi derince bir kaba alalım. Köpük köpük olana kadar çırpalım. Başka bir kaba geri kalan diğer malzemelerimizi koyup iyice karıştıralım. Kuru karışımımızı yumurtalı karışımımıza yavaş yavaş ekleyelim. (Püf Nokta: Eklerken bir yandan da slikon veya tahta spatula yardımıyla hamuru alttan üste doğru karıştıralım. Hamuru söndürmemeye özen gösterirken unun da iyice karıştığına emin olalım)
Ben 26cmlik kelepçeli kalıp kullanıyorum. Bu boyutlarda bir kabı yağlayıp (kelepçeliyse yağlı kağıdını koyup) pandispanya hamurumuzu dökelim. 170derece önceden ısınmış fırında pişirelim. (Benim fırınım mini fırın, turbolu değil. Ben saat ayarını 30dakikaya kurmuştum, yeterli oldu.) Pişip pişmediğini anlamak için farklı birkaç noktadan kürdan batırabilirsiniz. Kürdana bulaşan hamur yoksa pişmiş demektir. Pandispanyamız da hazır Hoppa

Pandispanya.jpg

Pandispanya2.jpg

3. İçi ve Üzeri;
Pandispanyamızı üç kat olacak şekilde keselim. Islatmak için iki portakalın suyunu sıkalım. (Portakal suyu, çikolatalı pastamızın içinde ferahlatıcı bir tat olacaktır.) Eşit şekilde üç katı da ıslatalım. Islattığımız ilk katı servis tabağımıza koyup üzerine bir miktar krema dökelim. Kremanın üzerine muz dilimleri dizip yarım paket parça çikolatayı dökelim. Üzerine ikinci katı koyup yine krema, muz ve kalan parça çikolatayı koyalım ve en üst parça pandispanyayı da koyalım. Üzerine kalan kremayı dökelim ve her yerine gelecek şekilde kaplayalım. Çok muntazam veya keki görünmeyecek şekilde yapmayalım. Daha salaş ve çekici bir görüntüsü olacak bu şekide pastamızın. :KK48:

Yer fıstığını kabuklarından ayıklayıp toz haline getirmeden kıralım. Avucumuza yer fıstığı alıp pastanın yan yüzeylerine, özellikle alt kısımlarına doğru yapışacak şekilde dökelim. Önce Çikolata sosumuzu üstüne bol bol dökelim. Kenarlardan akması için de kenarlara yakın yerlere de bolca dökelim. Üstünde boş kalan kısımları spatula yardımıyla düzeltelim. Çikolata sosun üzerine de bolca karamel sos dökelim. Çikolatayla karamel kendi kendine karışıp pasta yüzeyine daha ışıltılı bir görünüm verecektir. Hoppa
İçi.jpg

Süslemek için çikolatalarımızı gönlümüzce doğrayalım ve istediğimiz şekilde süsleyelim. Pastamız servise hazır. Afiyet olsun :KK36:
Üzeri.jpg

Son olarak da; Sunum :KK36:

Sunum1.jpg

Dilimli.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
X