Poğaçalar Çikolatalı Kek ve Biberli Ekmek Poğaça ile Çay Saati-Dr.Oetker sponsorluğunda

Hemso bu pogacayi merak ettim, bu oraya özgü birşey mi ilk defa görüyorum ve çok lezzetli gözüküyor.
Bunun orijinali biberli (katıklı) ekmek. Küçük pide gibi yapılıyor. Biberli sosun içinde peynir de oluyor. Hatay’a özgü bir yemek. Ama ben bunu poğaça tarzında yaptım, sosuna peynir de katmadım. Bu haliyle de çok güzel. 🥰

Merhaba hanımlar. 🥰 Çay saati için yaş pasta tadında çikolatalı kek ve pratik bir biberli ekmek tarifiyle karşınızdayım. Mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Şimdiden tüm arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Hemen tarife geçiyorum:

Çikolatalı kek
Malzemeler:
3 yumurta
1 çay bardağı toz şeker
1 çay bardağı süzme yoğurt
1 çay bardağı sıvı yağ
1 paket vanilya ve kabartma tozu
2 çay bardağı un
2 yemek kaşığı kakao
Üzerinin ganajı için:
1 paket krema (200 ml.)
100-150 gram fındık ya da fıstık
250 gram sütlü çikolata

Yapılışı:
Yumurtaları ve şekeri rengi açılana kadar çırpın. Yağı ve yoğurdu ekleyip çırpmaya devam edin. Kakao, kabartma tozu, vanilya ve unu da ekleyin ve tekrar çırpın. Kelepçeli kalıbı yağlayın. Harcı döküp 180 derece alt üst ayarda pişirin. Kek pişerken çikolatayı hazırlayabilirsiniz. Kremayı tavada ısıtıp çikolataları ekleyin ve karıştırarak eritin. Fındıkları ekleyip son kez karıştırın. Altını kapatın.
Eki Görüntüle 2890430
Pişen keki fırından çıkarıp 15 dk bekledikten sonra kelepçeden çıkarın ve ters çevirin. İsterseniz keki beş altı kaşık sütle ıslatabilirsiniz. Çikolatayı kekin üzerine dökerek buzdolabında 3 saat bekletin. Servisten önce dışarı çıkarıp oda sıcaklığında servis edin.
Eki Görüntüle 2890431
Eki Görüntüle 2890432 Eki Görüntüle 2890433 Eki Görüntüle 2890434

Biberli Ekmek Poğaça
Hamuru için:
1 su bardağı süt
Yarım su bardağı kaynar su
1 paket instant maya
1 yemek kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı tuz
1 yumurta
Yarım çay bardağı sıvı yağ
4 su bardağı un
Biberli harcı için
2 yemek kaşığı biber salçası
1 çay bardağı zeytinyağı
1 soğan
1 çay kaşığı karabiber, pul biber, kekik
2 yemek kaşığı susam
1 yemek kaşığı çörek otu.

Yapılışı:
Önce ön maya yapıyoruz. Süt, su, şeker, maya ve 1 bardak unu karıştırıp 15 dk kabarmasını bekliyoruz. Mayalanan karışıma yumurta, sıvı yağ, tuz ve unu ekleyip yumuşak ama ele yapılmayan bir hamur elde ediyoruz. Mayalanmaya bırakıyoruz.

Üst harcının orijinali peynirli oluyor ama bu şekilde de yapan çok var. Soğanı yemeklik doğrayıp zeytinyağında kavuruyoruz. Salçayı ekleyip tekrar kavuruyoruz. En son baharatları ekleyip ocaktan alıyoruz.

Mayalanan hamuru un serpilmiş tezgaha alıp yarım cm kalınlığında açıyoruz. Üzerine salçalı harcı sürüyoruz. Bardak yardımıyla yuvarlak şekiller elde ediyoruz. Tepsiye dizip on dk bekletiyoruz. En son üzerine zeytinyağı gezdirip fırına veriyoruz. 190 derece ısıtılmış fırında yarım saat pişiriyoruz.

Herkese afiyet olsun. 🥰
Eki Görüntüle 2890436 Eki Görüntüle 2890437 Eki Görüntüle 2890438 Eki Görüntüle 2890439
Eki Görüntüle 2890435 Eki Görüntüle 2890440 Eki Görüntüle 2890441 Eki Görüntüle 2890442 Eki Görüntüle 2890443 Eki Görüntüle 2890444
Ellerinize emeğinize sağlık😍😊👏🏾 Çok güzel olmuş. 😊😍Yarışmada bol şans diliyorum😍😊👏🏾

Sofran çok zarif duruyor yaa maaşallah, ellerine sağlık başarılar dilerim 🤗💜
Bu biberli ekmeği de denemek istiyorum inşallah başarabilirim🤭🤭

Sofran çok zarif duruyor yaa maaşallah, ellerine sağlık başarılar dilerim 🤗💜
Bu biberli ekmeği de denemek istiyorum inşallah başarabilirim🤭🤭
Teşekkürler bebişim. Tek tek açıp üzerine sos sürmekten çok daha pratik bir tarif. Ama sen önce orijinalini dene. O da güzel. 🤩

X