Cildin alt tonu (Undertone) belirleme ve alt tona uygun makyaj önerileri

Kişiye yakışan renkleri belirlemede sadece görünen ten rengi (beyaz,esmer) yetmez
Bize en çok yakışan renkleri seçebilmek için tenimizin alt tonu (undetone) da çok önemlidir
Cildin alt tonları 3e ayrılır
Bunlar Cool (soğuk,pembe) Warm(sıcak,sarı) ve Neutral (baskın tonun olmadığı,nötr)

Bu alt tonlar kıyafet,saç ve makyaj renklerinde bize en uygun olan tonları belirlememizi sağlar

Tenimizin alt tonunu belirlemek için birkaç yol var,Bunlardan biri bileğimizdeki damarlara bakmak
Gün ışığında bileğimize baktığımızda görünen damarların rengi maviyse,cilt alt tonu cool(soğuk) tondur
Yeşilimsi bir renk ise alt ton Warm (sıcak) olarak belirlenir
Mavi ya da yeşil olduğundan emin değilseniz,ikisinin karışımı bir görünümü varsa cilt tonunda pembe ya da sarının baskın olmadığını,nötr olduğunu söyleyebiliriz

Diğer bir yol; kendinize altın rengini mi yoksa gümüş rengini mi yakıştırdığınız
Aksesuar kullanımında genelde altını mı gümüşü mü kendinize yakıştırırsınız?
Eğer cevabınız gümüşse Soğuk alt tona sahip olabilirsiniz
Altın ise Sıcak alt ton

Ayrıca Soğuk alt tona sahip olan insanlar genelde doğal sarışın ya da sarı/platin saçın çok yakıştığı kişilerdir.Göz renkleri mavi,gri ya da yeşil olur
Sıcak alt tona sahip kişiler doğal kızıl,ya da kızılın/bakırın çok yakıştığı kişilerdir.Doğal saç renklerinde altın sarısı yansımalar olabilir.Gözleri genelde ela,kahverengidir

Cool (Soğuk,Pembe) alt tona sahip kişiler makyaj yaparken nelere dikkat etmeli ?

Fondöten: Genel olarak soğuk alt tona sahip kişiler alt tonunda 'rosy' dediğimiz pembe tona sahip fondötenler tercih etmeli.Ama teninin çok soğuk olduğunu düşünenler,daha sıcak bir görünüm vermek isteyenler dengelemek için alt ton olarak 'cream' denilen daha sıcak tona sahip fondötenler tercih edebilir

Far: Pembe/gül kurusu tonları,morlar,maviler,lacivert,siyah,gri,gümüş,zümrüt yeşili renkleri en çok yakışan renklerdir.
Mercan rengi,bronz,toprak ve bakır tonları cool ton için uygun değildir

Allık: Plum,pembe tonlara sahip allıklar sizin için ideal.Sıcak tonlarda allıklar olan bronz,badem tonlarından uzak durmanız önerilir

Ruj: Pembenin her tonunda dudak makyajı yapabilirsiniz.Kırmızı ruj,cool tona sahip kişilerin dudaklarını çok fazla öne çıkaracağından kırmızının tonunu iyi belirlemek gerekir.Kırmızı ruj kullanıp dudaklarını ön plana çıkarmak istiyorsanız göz makyajını koyu tonlarda yapmamanız önerilir

Rimel seçimi:Siyah,mavi,saks mavi,lacivert,yeşil

Warm (Sarı,Sıcak) alt tona sahip kişiler makyaj yaparken nelere dikkat etmeli?

Fondöten: Pembe alt tona sahip fondötenlerden kaçının. Tan(taba,bronz), wheat(buğday),honey(bal rengi), cream(krem rengi), beige(bej) veya amber(bej-kehribar) tonlarında fondötenlerden size en uygun olanını seçmelisiniz

Allık: Fondöten gibi allık seçiminde de doğal alt tonunuza uygun seçim yapmalısınız.Almond (badem),bronze,orange(portakal),peach(şeftali) tonlarında allık seçimi sizin için ideal.opak görünümden ve soğuk tonlardan kaçının

Ruj:Mor tonlarından ve pembenin bazı tonlarından uzak durmalısınız.allık gibi yine şeftali tonlarında rujlar,nude renkler ve vişne tonları kullanabilirsiniz

Far: Işıltılı ve sıcak tonlardaki farları tercih edebilirsiniz.Altın rengi, bakır kızılı, toprak rengi,bej rengi,kahve tonları,kayısı tonları ve zeytin yeşili farlar kullanılabilir

Rimel seçimi:Kahverengi ve siyah

Nötr tona sahip kişiler ise çoğu rengi rahatlıkla taşır.

Genel hatlarıyla alt tona uygun makyaj önerileridir,En çok yakışan rengi seçebilmek için bunlara dikkat etmek gerekir.
güzel bir konu. ama keşke damarıma bakabilsem. hiç bakamam. fena oluyorum. ama gündüz bakmaya çalışacağım. zorda olsa..

Benimki cool. Önceden de söylemişlerdi profesyonel makyaj yapılırken.Narmik sen de cool olmalısın.

Kişiye yakışan renkleri belirlemede sadece görünen ten rengi (beyaz,esmer) yetmez
Bize en çok yakışan renkleri seçebilmek için tenimizin alt tonu (undetone) da çok önemlidir
Cildin alt tonları 3e ayrılır
Bunlar Cool (soğuk,pembe) Warm(sıcak,sarı) ve Neutral (baskın tonun olmadığı,nötr)

Bu alt tonlar kıyafet,saç ve makyaj renklerinde bize en uygun olan tonları belirlememizi sağlar

Tenimizin alt tonunu belirlemek için birkaç yol var,Bunlardan biri bileğimizdeki damarlara bakmak
Gün ışığında bileğimize baktığımızda görünen damarların rengi maviyse,cilt alt tonu cool(soğuk) tondur
Yeşilimsi bir renk ise alt ton Warm (sıcak) olarak belirlenir
Mavi ya da yeşil olduğundan emin değilseniz,ikisinin karışımı bir görünümü varsa cilt tonunda pembe ya da sarının baskın olmadığını,nötr olduğunu söyleyebiliriz

Diğer bir yol; kendinize altın rengini mi yoksa gümüş rengini mi yakıştırdığınız
Aksesuar kullanımında genelde altını mı gümüşü mü kendinize yakıştırırsınız?
Eğer cevabınız gümüşse Soğuk alt tona sahip olabilirsiniz
Altın ise Sıcak alt ton

Ayrıca Soğuk alt tona sahip olan insanlar genelde doğal sarışın ya da sarı/platin saçın çok yakıştığı kişilerdir.Göz renkleri mavi,gri ya da yeşil olur
Sıcak alt tona sahip kişiler doğal kızıl,ya da kızılın/bakırın çok yakıştığı kişilerdir.Doğal saç renklerinde altın sarısı yansımalar olabilir.Gözleri genelde ela,kahverengidir

Cool (Soğuk,Pembe) alt tona sahip kişiler makyaj yaparken nelere dikkat etmeli ?

Fondöten: Genel olarak soğuk alt tona sahip kişiler alt tonunda 'rosy' dediğimiz pembe tona sahip fondötenler tercih etmeli.Ama teninin çok soğuk olduğunu düşünenler,daha sıcak bir görünüm vermek isteyenler dengelemek için alt ton olarak 'cream' denilen daha sıcak tona sahip fondötenler tercih edebilir

Far: Pembe/gül kurusu tonları,morlar,maviler,lacivert,siyah,gri,gümüş,zümrüt yeşili renkleri en çok yakışan renklerdir.
Mercan rengi,bronz,toprak ve bakır tonları cool ton için uygun değildir

Allık: Plum,pembe tonlara sahip allıklar sizin için ideal.Sıcak tonlarda allıklar olan bronz,badem tonlarından uzak durmanız önerilir

Ruj: Pembenin her tonunda dudak makyajı yapabilirsiniz.Kırmızı ruj,cool tona sahip kişilerin dudaklarını çok fazla öne çıkaracağından kırmızının tonunu iyi belirlemek gerekir.Kırmızı ruj kullanıp dudaklarını ön plana çıkarmak istiyorsanız göz makyajını koyu tonlarda yapmamanız önerilir

Rimel seçimi:Siyah,mavi,saks mavi,lacivert,yeşil

Warm (Sarı,Sıcak) alt tona sahip kişiler makyaj yaparken nelere dikkat etmeli?

Fondöten: Pembe alt tona sahip fondötenlerden kaçının. Tan(taba,bronz), wheat(buğday),honey(bal rengi), cream(krem rengi), beige(bej) veya amber(bej-kehribar) tonlarında fondötenlerden size en uygun olanını seçmelisiniz

Allık: Fondöten gibi allık seçiminde de doğal alt tonunuza uygun seçim yapmalısınız.Almond (badem),bronze,orange(portakal),peach(şeftali) tonlarında allık seçimi sizin için ideal.opak görünümden ve soğuk tonlardan kaçının

Ruj:Mor tonlarından ve pembenin bazı tonlarından uzak durmalısınız.allık gibi yine şeftali tonlarında rujlar,nude renkler ve vişne tonları kullanabilirsiniz

Far: Işıltılı ve sıcak tonlardaki farları tercih edebilirsiniz.Altın rengi, bakır kızılı, toprak rengi,bej rengi,kahve tonları,kayısı tonları ve zeytin yeşili farlar kullanılabilir

Rimel seçimi:Kahverengi ve siyah

Nötr tona sahip kişiler ise çoğu rengi rahatlıkla taşır.

Genel hatlarıyla alt tona uygun makyaj önerileridir,En çok yakışan rengi seçebilmek için bunlara dikkat etmek gerekir.

Canım, herşey hoş, doğru ama renk konusunda tam tersini söylüyorsun. Cool, sarı alttondur; warm sıcak alttondur. Çünkü MAC fondötenleri seçtiğimizde NW yi yani Natural Warm ı, pembe alttonlu diye ; NC yi yani Natural Cool u ise sarı alttonlu diye seçeriz. İstersen deneyebilirsin. Sarışınlar yani sarı tenliler hep NC kullanır...

alt tonumu bir türlü bulamadım :/ damarlarım yeşil mor karışımı , mavi gözlüyüm saçlarım küllü açık kumral ama güneşte turuncu sarı arası oluyo bazende sadece sarı ve beyaz tenliyim :KK43:

Canım, cevabını kendin de verdin :) Sen sarı alttonlusun. NC veya C renklerini kullan.

Canım, herşey hoş, doğru ama renk konusunda tam tersini söylüyorsun. Cool, sarı alttondur; warm sıcak alttondur. Çünkü MAC fondötenleri seçtiğimizde NW yi yani Natural Warm ı, pembe alttonlu diye ; NC yi yani Natural Cool u ise sarı alttonlu diye seçeriz. İstersen deneyebilirsin. Sarışınlar yani sarı tenliler hep NC kullanır...

Markalar ticari adlarını ne yönde kullanır bilemem ama cool alt ton her zaman pembe-soğuk alt ton olarak geçer.
Sarı alt ton aynı zamanda sıcak alt ton olarak geçer.
Sarışınların da soğuğu,sıcağı var,her sarışın sarı alt tona sahip değil.
Sarışınlar-yani sarı tenliler diye bir tabir yok ben sarışınım ama soğuğa daha yakınım mesela.
Resimlerle de anlatmıştım konu başında.

Renkleri bilmek de bu konuda fikir sahibi olmamızı sağlayabilir;
Sıcak renkler kırmızı-sarı ve turuncudur.
Cool-soğuk demektir ve sarı cool renk olamaz.

warm-cool.gif

Undertone-Guide.jpg

Resim alıntıdır.

Her konuda söylüyorum arkadaşlar (saç boyama,makyaj vs) markaların ticari isimlerine aldanmayın istediğiniz rengi elde edemezsiniz.

Son düzenleme:
En son verdiğiniz resime bakıyorum ne cool, ne de o kadar sıcak tonluyum..
Yani yüzüm o kadar sarı değil, arası bir şey.
Ama elimdeki damarlar yeşil duruyor. :44:
Çok güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler..:KK34:

Ben sanırım sarı alt tonluyum ama çok soluk bir ten rengim var. Yazın güneşte yandığımda il birkaç gün kıpkırmızı oluyorum, sonra bronz oluyor ama az. Küllü saç renkleri bana hiç yakışmıyor, hele mavi siyah tam bir facia. Fotoğraflar dışardan görünmeseydi ibretlik olarak koyardım buraya :KK9: Mavi siyah ve küllü renkler sarı alt tonlulara hiç gitmiyor. Mavi far ve mavi göz kalemi de bir garip duruyor. Gözlerim açık kahve-bal. Yeşil far ve kalem göz rengimi daha da vurguluyor.

Yazmayı unutmuşum. Cilt alt tonumun sarı olduğunu düşünüyorum ama şeftali tonundaki allık ve ruj bende çok kötü duruyor nedense. Bir de yukardaki fotolarda olive diye bir cilt rengi de var, özellikle flaşlı fotolarda aynı öyle oluyor cilt rengim... (ortadaki flaşsız, diğerleri flaşlı fotolar)

$IMAG1157.jpg $IMAG115933.jpg $IMAG116033.jpg

Benim hem bileğimde hemde elimin üstünde karışık, yeşil ve mora yakın koyu bir mavi, nötrmü oluyor. Altın ve gümüş rengini, ikisinide kullanıyorum. Çok açık pembe soluk gösteriyor beni, yanında canlı bir renk istiyor, siyah ve kahve tonlarıda yakışıyor, birde canlı renkler daha iyi oluyor. (Kırmızı, yeşil).

Son düzenleme:
Sarı alt tonluyum ve yakışmayan bir şey yok.Her renk de gidiyor bana.Saç rengi olarak siyah mavi siyah müthiş duruyor.Açık renkler de güzel durmuştu zamanında.. Hem altın hem gümüş gidiyor bana.

Benim damarlarım mor gibi sanki :d Bir arkadaşım yeşil demişti gerçi, fondötende de light sand beige uyuyordu, yani sıcak alt tonlu olmam lazım ama anlamadım ki, doğal saç rengim küllü, gözüm mavi, mavi ve soğuk renkler de çok yakışıyor.. Acaba nötr müyüm ki

bayanlar benim saçlarımın doğal rengi sarı yeşil gözlüyüm kendime gümüşü yakıştırırım hep ama damarlarım yeşil şimdi ben sıcak alt tonlu mu oluyorum soğuk mu yoksa nötr mü kafam çok karıştı :26:

arkadaşlar ben soğuk ten olduğuma kesin eminim. malesef ki soğuk tenliyim çünkü ne o tene yakışan kıyafet renklerini seviyorum ne de saç renklerini. genelde hasta mısın dedikleri bir beyaz ten, koyukahve saç, koyukahve göz, koyukahve seyrek kaş ve çillere sahibim. bakır kahve tonlarında saçımı boyatmayı düşünüyorum.çillerden ötürü yırtamaz mıyım? çok kararsızım yakışmazsa diye. şuan saçlarım siyah ve çok aşırı solgun görünüyorum.

X