Cinsel arzu nedir?

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
2.069
55
Karışık mesele: Cinsel arzu nedir? 11.04.2007 13:40 ( Kaynak : www.ensonhaber.com )


İnsan cinselliği araştırmacılarının vardığı son nokta, cinsel arzunun net bir tanımı olmadığı, kişiden kişiye değiştiği yönünde.


İnsan cinselliği araştırmacılarının vardığı son nokta, cinsel arzunun net bir tanımı olmadığı, kişiden kişiye değiştiği yönünde.

Cinsel arzu... Bu ikili, sadece kelime olarak yan yana geldiğinde bile fazlasıyla yüklü bir anlam içeriyor: Bir parça şehvet ve yanına serpiştirilmiş müstehcenlik duygusu, biraz muziplik, küçük bir kikirdeme... Araştırmacılar, neredeyse evrensel bir deneyim olan cinsel arzunun çağrışımlarının ve tanımlarının her insanda farklı olduğunu, kimi zaman 'kişiselleştirilmiş' olabileceğini söylüyor.

Bir grup kadın ve erkeğe sorulan 'Cinsel istek nedir ve cinsel istek duyduğunuzda ne hissedersiniz' sorusuna verilen yanıtlara bir göz atalım: 40'larında, boşanmış bir avukat hislerini "Bir parça adrenalin, göğsün şişmesi" diyerek ifade ediyor. 30'larında tasarımcı bir kadın cinsel arzu duyduğu zaman kendisini rahatlamış ve sakin hissettiğini söylerken, 50'li yaşlarındaki bir psikolog kadın da "Noam Chomsky'yi dinlerken uyarılıyorum" diyor.

Midede uçuşan kelebekler
İnsan cinselliği konusundaki araştırmacıların birleştiği nokta, 'arzu'nun tanımının insandan insana değişiklik gösterdiği. Kinsey Cinsellik ve Üreme Araştırmaları Merkezi'nin yöneticisi Julia Heiman'a göre cinsel arzu karışık ama kaotik değil.

"Cinsel arzunun ne olduğu ve ne olmadığını anlamak bizim için önemli" diyen Heiman'a, Toronto'daki Bağımlılık ve Akıl Sağlığı Merkezi'nden araştırmacı Meredith L. Chivers de katılıyor: "Cinsellik varoluşumuzun büyük bir parçası, nasıl anlamak istemeyiz ki?.." Cinsel arzunun doğasını ve yapısını araştıran seksologlar, erkeklerin ve kadınların deneyimlerinde nasıl farklılaştıkları üzerinde duruyor. Meselenin iki cinste nasıl geliştiğini araştıran uzmanlar, kadınlardaki sonuçları şöyle özetliyor: "Cildin hassaslaşması, midede kelebeklerin uçuşması hissi, genital karıncalanma, kasların sıkışması, hızlı kalp atışları..." Yaşları 18'le 81 arasında değişen 655 kadınla görüşen araştırmacılar, katılımcıların yaklaşık yüzde 96'sının cinsel arzuyu, birine bağlanmak, âşık olmakla ilişkili gördüğünü ve 'Partnerim benimle gerçekten ilgileniyor' inancı taşıdığını söylüyor.

Kötü ruh haline karşı seks Geleneksel düşünce kadın libidosunun mutsuzluk, sinir ya da heyecan gibi duygulardan olumsuz etkilendiği yönünde. Ancak araştırma, kadınların yüzde 25'inin kötü ruh halinden kurtulmak için seksi kullandığını gösteriyor. Kadınlar, erkeklerin fiziksel görünümünden de farklı şekillerde etkilenebiliyor. Kimisi yetenek ve entelektüel ifadelerle uyarılabilirken, kimi kadın bir erkeği izlemenin yoğun haz verdiğini söylüyor. Araştırmanın erkeklerle ilgili bölümünde de farklı psikolojik veriler var. Erkekler, cinsel uyarıcı olarak nitelenen imajlara baktıklarında sertleşme yaşıyor. Kadınların cinsel organlarıysa herhangi bir zamanda sekse Kadın fahazır görünüyor.


Kadın fark etmese de etkilenir
Dr. Chivers, bir kadına seks yapan bir çift göstermeniz durumunda, kendisi farkında olmasa da cinsel organının tepki vereceğini söylüyor. "Gösterilen materyal hakkında konuşmasını istediğinizde hiç ilgisini çekmediğini bile söyleyebilir" diyor.

Uzmanlar ortalamada, erkeklerin cinsel arzusunun kadınlarınkinden hem daha güçlü, hem de 'sabit' olduğunu söylüyor. Kadınlar yumurtlama günlerinde cinsel fanteziye, mastürbasyona, kışkırtıcı şekilde giyinmeye, sekste ilk adımı atmaya, ayın diğer günlerine oranla daha yatkın oluyor. Erkeklerse fizyolojik olarak, tüm ay boyu üretken oldukları için 'daima sekse hazır'.

Ancak bazı uzmanlar bu tarz katı formüllerin yaş, deneyim ve kültürün kişinin cinsel arzusu üzerindeki önemini göz ardı ettiğine dikkat çekiyor. Seks terapisti Barry W. McCarthy'e göre kadın ve erkekler yaşlandıkça, seks konusunda birbirine benziyor: "Kadınlar seksi kontrol altında görürken, erkekler 'evrenin seks tanrısı' olma rolünden uzaklaşıyor."

 
X