Cinsel ilişki sonrası kanama ve adet gecikmesi.

anathemaa

Guru
Kayıtlı Üye
26 Mart 2014
2
0
Başımdan geçenleri anlatarak sizi bilgilendirmek istiyorum en azından bu sorunu yaşayan kadınlar için bir yol gösterici olur umarım

Öncelikle 23 yaşındayım ilişki sonrasında hafif pembe kahverengi bir lekelenme oldu fakat hemen sonrasında peçeteye silince geldi sadece. İlişki esnasında biraz sürtünmeden kaynaklı yanmada hissetmiştim ve kondom vardı. Fakat bu kanama sonrasında devam eden bir kanama değildi ve aynı sorunu 3 yıl öncesinde de yaşamıştım o zaman bir şey çıkmamıştı. İnternette araştırınca ' rahim ağzı kanseri' vs gibi hastalıklar çıktığı için korkmuştum ama böyle durumlarda en önemlisi erken teşhis olduğundan korksak bile en kısa zamanda doktora görünmemizde fayda var. Bu çok önemli. Aynı zamanda adetim 2 ay gecikmişti. (daha öncesi 1 ay kist için doğum kontrol hapı kullandığımdan ve bilinçsizce yarıda bırakmamdan kaynaklı olduğunu düşünmüştüm.) 2 ay sonunda gelen adet kanamam çok ama çok azdı bu sebeple adet mi yoksa tehlikeli bir kanamamı diye iyice tedirgin olmuştum. Doktor kan testi, vajinal muayne ve ultrason , hormon testi, smear testi ve kültür testi yaptı. ( özel hastane olduğu için hepsine 360 tl ödedim) Smear testi haricinde diğerleri aynı gün çıktı. Çok kilolu olmamama rağmen annemde de olduğu için 'polikistik over' tanısı koydu tabi adet olduğumu varsayarak 3.. günde tekrar kan verdim. Smear testim 15. günde temiz çıktı. Fakat bu kadar araştırmadan sonra öncelikle bu tarz kanamalar çeşitli sebeplerden meydana gelebiliyormuş. (alerji,zorlanma,yara vs.) Rahim azğı kanserş ise öyle hemen olan bir kanser değilmiş. (10-15 yılda gelişiyormuş) HPV virüsünün vücuttan atılamaması sonucu çıkıyormuş ve her kadın aslında hayatının bir döneminde hpv ye maruz kalsada bunlar vücuttan atılabiliyormuş. Tehlikeli olanlar ise takviyelerle ilaçlarla kansere dönüşmeden engellenebiliyormuş. Ben çok stres yaşadım bu konuda. Sizlerde böyle bir şey yaşamanız durumunda doktora hemen görünün çünkü bu önlenebilen bir durum hem de erken farkedilirse size verilen antibiyotik fitille bile büyük sorunun önüne geçilebilen bir şey. Yapmanız gereken şey sadece doktora gitmek. Benim sonuçlarım kötü çıkmadı çok şükür fakat aktif cinsel hayatı olan kadınları 25 yaşına kadar her yıl 25ten sonra 3 yılda bir şikayet olmasa bile smear testi yaptırması çok önemli. Ben 3 yıl geçirdim o sebeple stres yaptım siz yapmayın Mesela her Mayıs gidin bir görevmiş gibi yıllık kontrolden geçin.

Geçmiş olsun sizede. Gerçekten her kadının bu bilinçte olması gerekir. Çünkü rahim kadınlar için bi tek çocuk doğurmaya yaramıyor gerçekten çok ama çok önemli işlevleri olan bir organ Rabbim tüm hastalara şifa versin inşallah 🙏

X