cinselliği çocuğunuza nasıl anlatırsınız?

kafamçokkarıştı
arilarla ciceklerle baslarim herhaldenaniknanik
yada direk haydar dümene yollarim hahhalaelaelaelaelae

güzel konu :)) ben öğretmenlik yaparken, bu konuya önce çocukların bilgisini alarak başlıyordum sonra resimlerle birlikte masal misali anlatıyordum kısca anlatım ;anneyle baba birbirini çok sewer we bi süre sonra bir bebeklerini olmasını isterler, babanın sperm adında bi hormonu wardır sümük gibii yani,,bu sıwıyı annenin içine bırakır spermlerde içerde koşmaya başlarlar,kim hızlı koşupta annenin karnına girerse o orda büyümeye başlar we 9 ay sonra doğarsınıs demekki siz bu yarışı kazanmıssınız,,:) diyeanlatıyordum biraz kafaları karışıyordu birasda utanıyorlardı ama öğreniyorlardı sonuçta tabi ben daha masal tadında anlatıyordum koşan bebek spermleri wardı resimlerde falann :)) umarım anlatabilmişimdir :KK66:

güzel yöntem peki o miniminnacık sevimli spermler babadan annenin içine nasıl bırakılıyordu...
aaaaa yoksa anneler zavallı bebek spermleri yiyrolarmıydı??

ben okulöncesi öğretmeni olarak bu durumu okulda anlatıyorlardı bize öğrenciniz sorsa ne diyeceksiniz ya da bir veliniz gelip böyle bir sorun (aslında sorun değil tabi bu ama ailenin bakış açısı) olduğunda ne yaparsını diye? 30 puanlık final sorusu :)
Öncelikle yanlış bilgi vermeyelim öncelikle cinsel eğitim çocuğunu kendi cinsiyetini öğrenmesi ve bunun değiştirilemeyeceğini bilmesi gerekiyor.Organlara lakaplar takmıyoruz.evet sen bir kızsın ve senin vajinan var,sen bir erkeksin senin penisin ilerde büyüdüğünüzde kızlarda çocuk oluşmasını sağlayacak yumurtalar var (yalnız bu yumurtaları yediğimiz yumurtalara benzetmeyelim çünkü çocuklar yemiyor sonra ) erkeklerde büyüdüklerinde sperm oluşturucaklar.Çok fazla bilgi gereksiz bilgi vermeyelim lütfen çünkü çocukların bir açık nokta yakalasın bu uzuyor,eksik bilgi ya da bizim utandığımızı sıkıldığımı ayıp pis dediğimizi duyarsa daha çok üsteleyebiliyor.Sonuçta okulda gereken bilgi veriliyor ama en önemli görev yine de eğitimiyle kim ilgileniyorsa ona düşüyor bununla ilgili çocuk gelişimi anlatan kitaplarda bu yaklaşımları bulabilirsiniz.Günümüz bilgi çağında hiç bir ayıp yok sadece ilgi kirliliği var umarım çocuklarımız bilgi kirliliğinde korunur :)

selamlar bende çocuk gelişimi okuyorum ve aynı zamanda anneyim

çocuğunuz böyle sorular sormaya başlamadan önce alt yapılar oluşturup, bir filmden bir aşk hikayesinden falan yola çıkabilirsiniz

ben oğlum aşık oldum anne dediğinde aşk güzel şeydir oğlum böyle olmasa Allah bu duyguyu vermezdi dedim

bir süre sonra bir öpüşme sahnesinde, ayyy ne kadar seviyorlar birbirlerini diye bir adım daha attım

oğlum en son, aradan 1 sene falan geçtiğinde cinsellikle ilgili internet sayfası görmüş onu sordu,
bende oradakiler gerçekle alakası yok vahşice şeyler, normal cinsellik güzel bir duygudur, sevmek sevilmektir dedim

neyse, anlatmak istediğim, yukarıdaki arkadaşımın dediği gibi, yaşına ve seviyesine göre açık konuşun fakat fazla bilgi vermeyin, çocuklar zaten fazla bilgi değil sadece o sorunun cevabını ister bunu unutmayın

aslında çok kolay ve sadece şunu düşünün, eğer benden öğrenmezse dışardan saçma sapan öğrenecek ve bu bilgiler ona zarar verebilir

İyisi mi çocuğunuza size herşeyi sorabilme imkanı verip onunla ilgilendiğinizi hissettirin

bir psikiyatristin kitabında okuduguma göre
-çocugun sadece sordugu sorular cavaplanmalı,sormadıgı ayrıntılara girilmemeli
-ama belli bir yaşa gelince herşey anlatılmalı
-cinselliğin sevgi yönü üzerinde durulmalı.mesela anneyle baba birbirlerini çok sevdikleri için gibi cümleler kurulmalı

bence kimsenin birşey açıklamasına gerek yok ZATEN HERŞEY ORTADA HERŞEY MEYDANDA DEYİL Mİ ?? tvlerde sokaklarda ister istemezde olsa cocuklar görmüyolarmı bu zamanda cocukların herseylerden haberleri var benim 4.5 yaşındaki yegenim annesi uyurken öpmeye çalıstı napıosun olum dediginde tv de adam kadına böle yapıodu demişti ee artık bide siz düşünün annesinin şaşkınlıgını :1shok:

bir psikiyatristin kitabında okuduguma göre
-çocugun sadece sordugu sorular cavaplanmalı,sormadıgı ayrıntılara girilmemeli
-ama belli bir yaşa gelince herşey anlatılmalı
-cinselliğin sevgi yönü üzerinde durulmalı.mesela anneyle baba birbirlerini çok sevdikleri için gibi cümleler kurulmalı

sana katılıyorum canım, sordugu kadar anlatılmalı ve sewgı uzerınde durulmalı, ornegın bız babanla bırbırımızı cok sewdık, sonra cocugumuz olsun ıstedık ve oldu gibi. Yanı okul oncesı ıcın herseyı anlatmak cocuklarda kafa karısıklıgına yol acar dıye dusunuyorum. Sonra her cocuk sorcak diye de birsey yok, valla ben sormamıstım hıc anne biz nasıl olduk dıye tatlicadiarzu

Ilk önce çocuğun Yaşina Göre Anlatilmali,önun Anlayabileceği Bir şekilde Anlatilirsa Kolay Anlar.benim Kizim 19 Yaşinda Bana Sorduğu Zaman En Doğru Bir şekilde Anlatmaya çalişiyorum.zaten En Doğru Bilgileri Ya Anneden Ya Da Ona Yardimci Olacak şekilde Kitaplardan öğrenir.

Bana kimse bu konuda birşey anlatmadı. Yani ailemde annemle bu gibi konularda son
derece mesafeliydik. Şimdi benim kızımda var oğlum da. Ben bir anne olarak kızımla
daha rahat konuşabileceğimi düşünüyorum ama oğluma nasıl anlatırım bilmem. Zaten
bu gibi konular aileden çok arkadaşlardan, kitaplardan vs öğreniliyor gibi geliyor bana.
Ama anne-kız ilişkisinde sanki daha rahat olur konuşmak. Annem bana birşeyler
anlatsaydı belki utanırdım ama başkalarından öğrenmem gerekmezdi........

X