Bebek Beslenmesi Çocuğum yemek yemiyor artık çıldırmak üzereyim...:(

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
benim kızım da 2,5 yaşında. aslında 2 yaşına kadar gayet toparlak bir çocuktu hatta eşim kayınvalidemle kavga ediyordu obez olacak bu çocuk diye. suyu çok içiyor midesi genişliyor diye bile kızardı:KK43: şimdi bi kaç aydır çocuk yememeye başladı. sadece pilav,makarna, patats kızartması ve abur cubur. çorba,yoğurt,et balık vs. hiçbirini yemiyor.eskiden oyunla yiyordu şimdi onu da yapmıyor. boyu kilosu iyi aslında ama aylardır aynı kiloda sadece boyu uzuyor.hatta dışardan bakanlar içinyaşından çok önde gidiyor sıkıntı gibi gelmiyor kimseye:KK43: öyle enerjisi falan da düşük değil ama ısrarla yemiyor. gerçi şöyle bir sıkıntımız var son bir kaç aydır sürekli kabız:KK43:((lavman ve fitil atıyoruz yada şurup içiyor sürekl, ama inanılmaz korktu:KK43:( her altını açtığımızda psikolojisi bozuluyor ağlıyor yardım edin bana diye:KK43::KK43::KK43: aklıma şey geliyor acaba kabı olduğu için karnı şiş ondan yada tuvaletini yapmaya korktuğundan mı yemek yemiyor acaba diye düşünüyorum:KK43: yarın doktora gidicem inşallah bir önce bi çözüm olur hem kabızlığına hemde iştahsızlığına. inanılmaz içim acıyor ne desem yaşamayan bilemez. bekarken yada çocuktan önce çok kızardım ellerinde tabakla dolanıyorlar bırakın eninde sonunda yer çocuk derdim ama öyle olmuyormuş maalesef:,,(

benim oğlumda 4.5 yasında büyüdükçe düzelir dedik ama dahada beter oldu küçükken ağaca bak, kuşa bak, aaaa kim geliyo bak, çizgi filmler daha neler neler yapardık ama sonunda yedirirdik ama şimdi hiçbir şeye kanmıyor ve aşırı sinir yapıyor ne yapacağımı nasıl davranacağımı şaşırdım aç kalsın diyorum acıktıkça abur cubur istiyor haliyle biraz büyük olduğu için küçükkenki gibi zapdedemiyorum çok zor bir durum vallahi bir tanıdığım birine beddua edeceksen Allah sana yemeyen çocuk versin diye edeceksin dedi en zor durumumda yemediği varken katıda yemiyor blendırdan çekiyoruz ve hep karışım yapıyorum. Et,tavuk,köfte,kahvaltılık tadını bile bilmez kimileri amaann hala blendırmı diyor ama gelde anne olana anlat durumu insanın çocuğu aç aklınca hep aklı onda oluyor çok rahatsız oluyor annelik işte.....
aynen canım ya bi kazbılık bi de iştahsızlık aklımdan çıkmıyor başıma ağrılar giriyor resmne. çocuk aç bide kabız kıvranıyor doğum sancısı gibi:KK43: kaç doktora gittik ne ilaçlar kullandık ama bi düzene girmedi:KK43:

sevdiği seyleri yapin. insalrin aaa ne az yiyo demesine bakmayin ne cocuklar var bayginlik gecirdigi halde yemeyen.

inatlasirsaniz tepkisellik olur. bilerek yemez. o zaman isiniz daha da zorlasir. hem cocugunuzun iradesjne zarar verirsiniz.

ha degisik yesin diosaniz col cocuk koy gibi bi yere gidip bo suru cocukla oturtuo ydirebilirsiniz . yoksa bubyasta cocuklar öyle sebze vs zor yer.

Aynı sorunla 6 aylıktan beri uğraşıyorum.
zamanı geldi kustu, zamanı geldi bağrıdım,zamanı geldi aç bıraktım, hırpaladım, güzellikle anlattım,tehtit ettim yani denenebilecek tüm yolları denedim ama çare olmadı yemedi, yemiyor..
Bir ara üzerine gitmedim yedirmeye çalıştım bir iki denedim yenedi kaldırdım yemeği 15-20 dk sonra kendim yer gibi yaptım geldi yamacıma ama 3-5 kaşıktan sonra yok yine aynı senaryolar..

Her gittiğimiz dr. pedogog vs. aynı şeyleri söyledi

*yemiyorsa zorlamayın
*bir sonraki öğüne kadar hiç birşey vermeyin
*alternatif sunmayın vs. vs. vs.

Sonuç olarak çözüöü söylediler ama nasıl olacağını ne zaman olacağını söylemediler. Evde sinir krizleri ile biten akşam yemeklerinin sonucunda kazanan hep oğlum oldu. 22 aylık ken kreşe başladı orda yemek konusunda sorunu olmadığını söyledi hep öğretmeni başta inandırıcı gelmedi hala kilo almıyordu ama sonra düşününce onca harekete kaşın tüm gün birşey yemezse kilo vermesi gerekirde biz ne aldık ne verdik. Şu an 31 aylık hala bazı yemekler dışında yemek yemiyor, püre olmadığı sürece sebzeyi ağzına sürmüyor. ağzına es kaza sevmediği bir yieceği verirsem tükürüyor. Ama okulda bunların hiç biri olmuyor.

Sonra gördüm ki sorun çocukta değil sorun bizde.. Evde başka okulda başka davranıyorsa evde bir yanlışlık var demektir dedim önce yanlışlıkları tespit ettim..

1. Hep biz sofraya oturmadan önce onun karnını doyurmaya çalışıyordum.
2. Yemeğini ben yediriyordum.
3. daha tadına bile bakmadan reddettiği yemeği sevmediğini düşünerek hemen sevdiği başka bir yemeği getiriyordum ki zamanla onlarda reddedilmeye başlandı.
4. yemek yemedi diye yemekten sonra fındık kuru üzüm, bisküvi, süt abur cubur (ki bana göre sadece sağlıklı olanları )veriyordum.
5. Uzmanların verdiği tavsiyeleri 2 denemeden sonra çocuk aç kaldı yada sinir krizine girdi diye rafa kaldırıyordum.

Şimdi üç gündür bu yanlışların hepsini birden kaldırdım. Hiç kolay olmadı tabiki eline çatalı kaşığı verip önüne yemeği koydum hadi yiyelim sen artık abi oldun kendi yemeğini kendin yiyebilirsin dedim, masada bizimle oturup bizimle aynı yemekleri yemedini sağladım, hç müdahele etmedim , döktü saçtı, ilk gün yarısından da az yedi ama kendi yedi yemeyi bırakınca biraz daha bekledim 10-15 dk sonra (30 dk dolunca) sofrayı kadırdım. 2 gün yemeği önüne koyunca istemiyorum diye ağladı, sadece nutella yemek istedi ısrarla sonuçta iş inada bindi hiç bir şey yemeden kalktı ben yine masayı topladım bugün ise hep birlite oturduğumuz sofradan beklediğimden daha fazlasını yiyerek kalktı.. Yılmak yok bundan sonra taktik değiştirmek yok. ısrar yok..sabırla bunu alışkanlık edene kadar bekleyeğim. birlikte sofraya oturmak ve kendi kendine yemesini sağlamak çok önemli. Olmadı bir daha bir daha bir daha deneyeceğim.

Bu şekilde çözülecek başka yolu yok bu işin aç kalması konusunda kendimi şöyle avutuyorum. Sonuçta diğer türlüde aç kalıyor. An azından kavgasız stressiz olsun diyorum..:)
son paragrafta aynı bizi anlatmışsınız ama bizim bi sıkıntımızda şu çocuğa babnesi bakıyor ve ikimizin yöntemleri ayrı:KK43: annem apar topar püre halinde oyunlarla yemek yediriyor(ki allah binlere kez razı olsun benden çok daha iyi yediriyor çünkü ben hiç bu şekilde yediremiyorum bana tükürüyor dişlerini sıkıyor,ağlıyor vs.) ama bende mama sandalyesinde önüne yemek koyuyorum döke saça keni yesin en azından yesin diye. makarna pilav patates gayet iyi başka birşey yok. zaten acayip süte düşkün ma veremiyoruz sütü:KK43: doktor kabızlık dolayısıyla yasakladı ama geceleri ağlıyor süt istiyorum diye bir de genelde aç olduğu için sütün %70 su gerisi süt olacak şekilde veriyorum yawrum sonuna kadar nasıl içiyor çok seviyor sütü:KK43: ama kabız yaptığı için içmemesi lazım:KK43: bu ikilemlerden kahroldum artık gerçekten:KK43:

Emmediği için 4 aylıkken başlamak zorunda kaldım ama şimdiki aklım olsa 6. ayına kadar beklerdim devam sütü içirmeye çalışırdım. Biliyorsunuz kayınvalideler anneler çok akıl veriyor ama hepsi faydalı olmuyor. Bizimkiler tutturdu " biz 4 aylikken kendimiz ne yiyorsak yediriyorduk, sen de başla" yok efendim "küçükken alıştırmazsan büyüyünce yutmaz" 2 aylıkken elma suyu bile içirmeye çalıştılar. Nasıl bir boşluktaysam artık her deneni yapmaya çalışıyordum ama en iyisi 6. ayı beklemek ve az az başlamak bence.
ya canım ben senin dediğin gibi yaptım 6aydan sonra başladım pürelerle vs. ama kuzenim senin dediğin gibi 4. ayda aynı kendi yiyeceklerinden ydirdi. kızımla aynı yaşıt kızı herşeyi yiyor. bu sferde ben kendimi kötü hissediyorum geçmi kaldım çok mu devam stüü verdim vs diye:KK43: senin tam tersin durumdayım yani. demekki onlarla alakası yok bu duurmun:KK43:

herkes yediremediğinden bahsetmiş sağolsun @Revolucion çözümü bulmus gıbı bahsetmıs artık deliricem hcı bır sey yemıyor ıcmıyor bu ccuk nasıl beslenıyor son 2 haftadır boyle ondan önce yıne seçerdi gunde bır ogun de olsa yerdı meyve falan da yerdı ama sımdı hıc bır sey yemıyr gunde ogunlerı 3 e cıkarayım derken 0 a ındırdık sıfır yani. bazen kahvaltı yarım yapıyor veya aksam yarım yarım yıyor yemıyor duzgunce şöyle bır tabak yemek yesın demı hayır eskıden pılav severd döner severdı sımdı dönerı bıle agzına atıp gerı cıkarıyor zaten sulu yemek artık yemıyor yıl olucak neredeyse..
hadı bugun yemedı yarın yer dıyorum hayır yemıyor anlamıyorum ben bu işi kırk takla bın bır yemek ama boyu uzamıycak boyle gıderse anlayabılse keşke
peki bunca katı beslenmeye kabızlık şikayetiniz var mı??

Ay evet canım yaa bide kaşık fobimiz var. Elimde kaşık görünce karnı aç bile olsa tabakta ne olduğunun önemi yok direk itiraz ediyo. Allah hepiizin yardımcısı olsun. Birileri bize bi çözüm yolu göstersin :KK43::KK43:

Elinizle yedirmeyi denediniz mi. Yemesini istediginiz sebzeleri haşlayip onune koyun aralarina da patates kizartmasi serpin sevdigi seyleride görsün önünde.

ahhh canım denemedimmi sandın. dokuz aylıktı eline kaşık verdiğimde döktü saçtı ama örendi 2 yaşına kadar hiç sorunsuz bizimle sofraya oturur bizimle yer kalkardı ama birden ne olduysa yaşını doldurdu çocuk değişti. aynı sofrya oturamaz olduk başımızdan aşağıya mı geçmedi o yemekler, suratımıza mı yapışmadı makarnalar. sevdiği bişeyde yok ki ona yükleneyim. :KK50: açta bıraktım 4 gün ağzına lokma girmedi sudan başka bişey istemedi. diyorum ya denemediğim hiç bir yöntem kalmadı.psikolog ve doktoru bile pes etti. sakin kalmaya çalışıyorum elbet. ancak tv de görüp istiyo aman yicek galiba deyip soluğu mutfakta alıyorum biilmediğim şeyi netten bulup yapıyorum sofraya bir geliyor dersinki kesin en azından tadına bakıcak ama kaşığı yada çatalı eline aldığı gibi ya yere ya kafaya :KK50:
Beni anlatıyorsun beni beni. Bende dayanamıyorum artık işimiz gücümüz çorba çorba dediysem onu zorla yerdiriyoruz bağıra çağıra oyunlarla sularla. Sevdiği bişeyi yok ki önüne koyuyum yesin bende istiyorum döke saça yesin yeterki o önündeki yemek ağzına girsin ağzından başka heryere gidiyo o yemek yerler üstünüz saçımız batıyo. Omnivit vitamin var onu içiriyorum eğer onu da yemezse çorba bile içmiyo. 2 gün aç bıraktım yesin diye nerde açlıktan kusuyor huysuzlanıyor ağlama krizlerine giriyor bıktık bizde. Kreşe bende vericem artık eylül gibi bakalım inşallah çaresi olur.

Beni anlatıyorsun beni beni. Bende dayanamıyorum artık işimiz gücümüz çorba çorba dediysem onu zorla yerdiriyoruz bağıra çağıra oyunlarla sularla. Sevdiği bişeyi yok ki önüne koyuyum yesin bende istiyorum döke saça yesin yeterki o önündeki yemek ağzına girsin ağzından başka heryere gidiyo o yemek yerler üstünüz saçımız batıyo. Omnivit vitamin var onu içiriyorum eğer onu da yemezse çorba bile içmiyo. 2 gün aç bıraktım yesin diye nerde açlıktan kusuyor huysuzlanıyor ağlama krizlerine giriyor bıktık bizde. Kreşe bende vericem artık eylül gibi bakalım inşallah çaresi olur.

Omnivit vitamin desteği mi oluyor ? iştahını mı açıyor ? Öyle ise bende vereyim. Ben arada Polivit vitamin desteği veriyorum. TV de çocuk doktoru telefonla bağlanan bir anneye: Çocuğunuz sebze yemeği yemiyorsa astronot hapı verin demişti. Bu hap her ne ise onu bulucam artık. Ancak daha önce hiç hap içmedi. Şurup şeklinde olanı varsa onu bulmalı. Balık yağı veriyor musunuz ?

oğlum 2,5 yaşında ve beslenmesii çok kötüü...hergün ne yedircem ben bu çocuğa diye düşünmekten fenalık geldii..kahvaltıda sucuklu yumurta ekmekle meyvesuyu ve 1 salatalık.. öğlen ve akşamm makarna,pilav,patates kızartması tavuk yediği ana yenmek bunlar..meyvelerden elma muz salatalık domates .aburcubur birdee oda herşey değil..ayrıca gecedee süt içiyor.. hepsi bu kadar ve oğlum bugüne kadar ne bir kase çorba içti ne bir yemeğin suyundan ..az önce saydığım yemmekler sade olarak yerse yiğiyor.. yeri geldi zorladım aç bıraktım değişik işekillerde sundum,oyunla dnedim,sevdiği kişiler tarafından yesin dedimm hiç birine banamısın demiyor... ağzına değişik bişey süremiyor hemen krize giriyor tükürüyor kusmaya çalışıyor...artık ne yapacağımm şaşırdımm vee sinirdenn kendimi parçalıyorum..hergün hergün dönüşümlü olark aynı şey yenirmii... kaydadeğer bi balık vardıı onu yerdii onuda yemiyorr..kilosu13,5 normal ama sağlıklı beslenmiyorr..doktora götürdümm yemesi lazım dedii herşeyi normal dedii ama olmuyor olmuyorr..bunun bir ççözümü yokmuu delircemm artıkk..dedimm bu çocuğa biri bir kase çorba içirsinn aylık maaşa bağlıcam dedimm yapacammda ama kim denediysee yok valla biz pes ettik diyorlarr... offf offf yemeyen bi çocukk ne kadar zorr allahım bana sabır ver dmektenn dilimde tüy bitti.. sizin bir önerinz varrmıı ?? ne yapabilrimm?:KK50:

Ne yaptınız ?Konuyu açalı yıllar geçmiş.. Düzelme oldu mu ? Benim oğlumda 5 yaşında sadece süt ve 1 meyve yiyor. O kadar. Abur cubur istiyor sürekli çikolata türü. Ne yapacağımı şaşırdım. Kızsam bağırsam yalvarsam yakarsamda yemiyor özellikle sebze yemeklerini kaçıyor öyle üzülüyorum ki.... TV de çocuk doktoru telefonla bağlanan bir anneye: Çocuğunuz sebze yemeği yemiyorsa astronot hapı verin demişti. Bu hap her ne ise onu bulucam artık. Ancak daha önce hiç hap içmedi. Şurup şeklinde olanı varsa onu bulmalı. Balık yağı 2-3 yaşlarındayken vermiştik ona mı devam etsek.... Bilemedim ne yapmalı ? Sizinle aynı durumdayım.

Ne yaptınız ?Konuyu açalı yıllar geçmiş.. Düzelme oldu mu ? Benim oğlumda 5 yaşında sadece süt ve 1 meyve yiyor. O kadar. Abur cubur istiyor sürekli çikolata türü. Ne yapacağımı şaşırdım. Kızsam bağırsam yalvarsam yakarsamda yemiyor özellikle sebze yemeklerini kaçıyor öyle üzülüyorum ki.... TV de çocuk doktoru telefonla bağlanan bir anneye: Çocuğunuz sebze yemeği yemiyorsa astronot hapı verin demişti. Bu hap her ne ise onu bulucam artık. Ancak daha önce hiç hap içmedi. Şurup şeklinde olanı varsa onu bulmalı. Balık yağı 2-3 yaşlarındayken vermiştik ona mı devam etsek.... Bilemedim ne yapmalı ? Sizinle aynı durumdayım.
Benim kızımda 5.5 yaşında seneye 1.ci sınıf olacak. Ama yemek yemiyor.. Bende çok bunaldım gerçekten... Önceden balık köfte tavuk veya etli pilav yerdi ama 2 senedir herşeyi bıraktı.. Tarhana çorbası biraz yiyor, patates kızartması, sigara böreği vs.et hiç yok hayatımızda çikolatalı süt çok içiyor. Çikolata çok seviyor...yemek yesin diye yapmadığım şey kalmadı.

Benim kızımda 5.5 yaşında seneye 1.ci sınıf olacak. Ama yemek yemiyor.. Bende çok bunaldım gerçekten... Önceden balık köfte tavuk veya etli pilav yerdi ama 2 senedir herşeyi bıraktı.. Tarhana çorbası biraz yiyor, patates kızartması, sigara böreği vs.et hiç yok hayatımızda çikolatalı süt çok içiyor. Çikolata çok seviyor...yemek yesin diye yapmadığım şey kalmadı.
* * * *
Ne yapacağız biz ?

Omega 3 mü versek ? Düzenli Polivit vermeye gayret ediyorum ama sebze yemeklerinin yerini tutmaz ki .....

* * * *
Ne yapacağız biz ?

Omega 3 mü versek ? Düzenli Polivit vermeye gayret ediyorum ama sebze yemeklerinin yerini tutmaz ki .....
ben hergün balık yağı veriyorum...şimdide nutrigen vitamin aldım onları içirecem...iştah acıyor...sebze yemeyen çocuklar için olanı var canım..istersen sende dene?

Kizim 4 yaş 9 aylik.oda hic acikmiyor.18 kilo.kilosu iyi ama zorla yiyor.ben yoksam hicbirsey yemiyor.zinco balik yagi veriorum.istah yinede ayni.cildiracagimmm

ben hergün balık yağı veriyorum...şimdide nutrigen vitamin aldım onları içirecem...iştah acıyor...sebze yemeyen çocuklar için olanı var canım..istersen sende dene?
* * * *
Nutrigen Vegy ? Bu ilaç mı ? Resmini ve özelliklerini internetten bulup çektim eşime whatsApp tan attım. Sebze yerini tutan vitamin şurubu arıyordum. Alalım. Teşekkür ederim. ALLAH RAZI OLSUN verdiğin bilgi için. Senin benim ve Tüm çocuklara burdan şifalar, sağlık, mutluluk güzel, akıllı, huzurlu , tüm tehlikelerden uzak bir hayat diliyorum. Hepsi ALLAHA emanet.

* * * *
Nutrigen Vegy ? Bu ilaç mı ? Resmini ve özelliklerini internetten bulup çektim eşime whatsApp tan attım. Sebze yerini tutan vitamin şurubu arıyordum. Alalım. Teşekkür ederim. ALLAH RAZI OLSUN verdiğin bilgi için. Senin benim ve Tüm çocuklara burdan şifalar, sağlık, mutluluk güzel, akıllı, huzurlu , tüm tehlikelerden uzak bir hayat diliyorum. Hepsi ALLAHA emanet.
Rica ederim canım..sonuçta derdimiz ortak değilmi...inşallah sizdede işe yarar..ben iki tane veriyorum...vegy ve üzüm...güzel dualarına yürekten amin diyorum canım...

Of bu iştahsızlık derdi kızım 7 yaşında hala yaşıtlarından bir kilo geride dün akşam pırasa yedirmeye çalıştım yine kusmaya çalıştı.Oğlum 21 aylık sabah ve öğle karışım halinde iyi kötü sebze kıyma yumurta peynir felan yiyor bakıcının elinden akşam eve gelince hiçbirşey yemiyor sadece emiyor.Sofrada yemek yesin diye oturtuyorum.Masaya çıkıp masadaki yemekleri fırlatıyor.Aynı senaryo 2.kez yaşanıyor.Emzirme sürecinde çok yıprandım.Hala hece uykumuz yok gece düzgün yemediği için sürekli emmeye kalkıyor.Yavaş yavaş keseyim diyorum ama sütü kesince ne olacak sütten vitamin alıyor bari diyorum.Kısacası depresyondayım.Allah tüm iştahsız çocuk annelerine yardım etsin

X