Çocuğun ilkokul eğitiminin bölünmesi

matruj1

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Ağustos 2018
1.396
1.820
Merhabalar eğitimci arkadaşlar ve ilkokul cağında çocuğu olup bu konuda tecrübeli anneler 5 yaşında bir cocuğum var bu yıl kreşe gidiyor seneye anaokulu diğer yılda ilkokula başlayacak. Karı koca çalışıyoruz çalıştığımız ilde zorunlu süremiz doluyor ve 1.sınıfa başlayacağı yıl tayinimiz cıkacak ama gurbette de olsak kurulu bir düzenimiz var alıştık çalışma koşullarımız iyi bu ilde çalışma süresini uzatma şansımız var ama kesin değil yönetimin kararına bağlı o da en fazla 2-3 yıl uzatabiliriz. Çocuğun eğitiminin 2-3. Sınıfta kesilip başka ilde başka okulda devam etmesi sıkıntı yaratır mı çocuk acısından? yoksa ilkokula başlama yılında direkt gitmelimiyiz? İlk 4 yıllık eğitimin bölünmesi yanlış mıdır? Fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Bu arada uysal çevresiyle arkadaşlarıyla uyumlu bir cocuktur.

Egitimci arkadaslar daha iyi bilirler ama bence birinci sınıfa baslamadan düzen kurmak en iyisi
2. Yada 3.sınıfta gitmeniz durumunda cocugunuz adapte olma konusunda zorlanır gibime geliyo
Benim kızımda 3.sınıfı bitirince tayinimz cıkıyo
Bir sene daha uzatıp ilkokulu bitirmesini bekliycez
Suan 2.sınıfta,ögretmenine arkadaslarına okuluna alışmış durumda.eşimle aramızda tayin için konuşsak “ben okulumdan ayrılmam” diye konuya atlar

çocuktan çocuğa farkeder.

çocuk zaten çalışan ise 3. sınıfta başka okula geçti diye birden bire tembel olmaz.

Kızım bu sene 1.sınıfta, seneye başka bir okula vermeyi düşünüyorum zira bu sene tam bir hayalkırıklığı oldu,hatta seneye duşündüğüm okulu da gezdirdim kızıma, sosyal faaliyetler ve okulun ortamına bayıldı,çok sevdiği arkadasları olmasına rağmen halihazırdaki okulunda ki öğretmenini de sever, gitmek istiyorum dedi,kızimla ilgili sorun yaşayacağımı sanmiyorum zira sosyal bir çocuktur,parkta bile kendine hemen arkadas bulur,girişkendir.
Çocukla alakalı olduğunu düşünüyorum ben bu durumun. Cekingen,icine kapanık yapıdaysa evet zorlanir ama girisken sosyal bir çocuksa sanmıyorum sorun yaşayacağını.

Kızım bu sene 1.sınıfta, seneye başka bir okula vermeyi düşünüyorum zira bu sene tam bir hayalkırıklığı oldu,hatta seneye duşündüğüm okulu da gezdirdim kızıma, sosyal faaliyetler ve okulun ortamına bayıldı,çok sevdiği arkadasları olmasına rağmen halihazırdaki okulunda ki öğretmenini de sever, gitmek istiyorum dedi,kızimla ilgili sorun yaşayacağımı sanmiyorum zira sosyal bir çocuktur,parkta bile kendine hemen arkadas bulur,girişkendir.
Çocukla alakalı olduğunu düşünüyorum ben bu durumun. Cekingen,icine kapanık yapıdaysa evet zorlanir ama girisken sosyal bir çocuksa sanmıyorum sorun yaşayacağını.
Çekengen bir çocuk olsa hiç düşünmem giderim ama çok çekingen bir çocuk değil ama içine kapanık da değil orta karar sanırım çocuğum. Galiba hiç risk almaya gerek yok gitmek mantıklı

Son düzenleme:
Biz de hep sizin gibi bıçak sirtindaydik.Bolgede uzun yıllardır görev yaptığımız için tayin bekliyorduk. Acaba direk kendimiz tayin mi istesek diyorduk.Kizim ikinci sınıfı bitirirken öğretmeninin tayini çıktı ve 3.sinifa baslayinca kızımın sınıfı başka iki sınıf arasında dağıtıldı.4.sinifta şimdiki öğretmeninin de tayininin çıkma durumu var.:işsiz: Yani bence üzme kendini ..nasipten ötesi yok

Biz de hep sizin gibi bıçak sirtindaydik.Bolgede uzun yıllardır görev yaptığımız için tayin bekliyorduk. Acaba direk kendimiz tayin mi istesek diyorduk.Kizim ikinci sınıfı bitirirken öğretmeninin tayini çıktı ve 3.sinifa baslayinca kızımın sınıfı başka iki sınıf arasında dağıtıldı.4.sinifta şimdiki öğretmeninin de tayininin çıkma durumu var.:işsiz: Yani bence üzme kendini ..nasipten ötesi yok
Ne kadar haklısınz aslında daha yarın ne olacağını bilmeden planlar yapıyoruz diyorim kendime ama işte bilirsiniz anne olunca söz konusuda evlatlarımızsa düşünmeden kendimi alamıyorum:olamaz: en azından aklımızda kaba taslak bir planımız kararımız olsun istiyorum

Bir anne olarak anlatiyim size

Oglum ilkokula basladi , 2 ay sonra okul degistirdik
3.sinifin ikinci donemine baslarken yine okul degistirdik
5.sinifta yine okul degistirdik
Simdi yurtdisina yerlestik yani yine okul degistirdi
5 senede 5 kere okul degistirdi
Bizimki bu durumdan dolayi sorun yasamadi hatta dalga gecip duruyor haliyle
Ama sosyal bir cocuktur , cabuk kaynasir , bir yere cok baglanmaz

Bence bu cocugun karakteriyle alakali bir durum , sizinki nasil duygusal mi , cabucak baglanir mi , koparken ne hisseder vs vs

Bu arada dersleri de etkilenmedi benim oglanin , hep ayni basariyi devam ettirdi , sadece ogretmen sorunundan dolayi matematikte sorun yasadik o kadar

Merhabalar eğitimci arkadaşlar ve ilkokul cağında çocuğu olup bu konuda tecrübeli anneler 5 yaşında bir cocuğum var bu yıl kreşe gidiyor seneye anaokulu diğer yılda ilkokula başlayacak. Karı koca çalışıyoruz çalıştığımız ilde zorunlu süremiz doluyor ve 1.sınıfa başlayacağı yıl tayinimiz cıkacak ama gurbette de olsak kurulu bir düzenimiz var alıştık çalışma koşullarımız iyi bu ilde çalışma süresini uzatma şansımız var ama kesin değil yönetimin kararına bağlı o da en fazla 2-3 yıl uzatabiliriz. Çocuğun eğitiminin 2-3. Sınıfta kesilip başka ilde başka okulda devam etmesi sıkıntı yaratır mı çocuk acısından? yoksa ilkokula başlama yılında direkt gitmelimiyiz? İlk 4 yıllık eğitimin bölünmesi yanlış mıdır? Fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Bu arada uysal çevresiyle arkadaşlarıyla uyumlu bir cocuktur.
Çocuktan cocuga fark eder bu durum. Ortam degısıklığı iyi de gelebilir kötü de. Farzı misal bulunduğunuz ilde okulu sevmeyip baska ile tasınöanızla okulu daha sever bir hale gelebilir tam tersi de olabilir. Cok degısken bir konu

Her çocuk başladır. Ama 2-3 sene okuyup yeniden okul değişirse adaptasyon sorunu yaşayabilir. O Yüzden bence 1. Sınıftan sonra değişmesi daha mantıklı olabilir.

Bir anne olarak anlatiyim size

Oglum ilkokula basladi , 2 ay sonra okul degistirdik
3.sinifin ikinci donemine baslarken yine okul degistirdik
5.sinifta yine okul degistirdik
Simdi yurtdisina yerlestik yani yine okul degistirdi
5 senede 5 kere okul degistirdi
Bizimki bu durumdan dolayi sorun yasamadi hatta dalga gecip duruyor haliyle
Ama sosyal bir cocuktur , cabuk kaynasir , bir yere cok baglanmaz

Bence bu cocugun karakteriyle alakali bir durum , sizinki nasil duygusal mi , cabucak baglanir mi , koparken ne hisseder vs vs

Bu arada dersleri de etkilenmedi benim oglanin , hep ayni basariyi devam ettirdi , sadece ogretmen sorunundan dolayi matematikte sorun yasadik o kadar
Benimki biraz duygusal çabuk bağlanır aslında bu konuyu kreş öğretmeyle de görüşecğm onunda fikrini alacağım nihayetinde tüm gün onunla okul ortamında ama bundan da fikir almak istedim

Ne kadar haklısınz aslında daha yarın ne olacağını bilmeden planlar yapıyoruz diyorim kendime ama işte bilirsiniz anne olunca söz konusuda evlatlarımızsa düşünmeden kendimi alamıyorum:olamaz: en azından aklımızda kaba tabsak bir planımız kararımız olsun istiyorum
Çok doğru söylüyorsun da çocuklar çabuk alisiyorlar sen hiç meraketme...yeter ki gittiği okulların herhangi birinden travmatik bir yasantiyla ayrılmasın..

egitim acisindan degil ama arkadas ortami acisindan sorun olabiliyor cocugun yapisina bagli olarak. Cocuklar yeni bir ogrenciyi kabullenmekte zorlaniyorlar mesela

Bunlar düşünmek için erken değil mi, ? Bi önce okula başlasın sonra düşünürsünürsünğz gerisini sonuçta tek tayini çıkan aile siz değilsiniz, o kadar tayin görüpte eğitimi bölünen çocukları tıp okuyan çok tanıdığım var, okuyan her yerde okur tayin mayın bahane

Ben izne cikinca sinifa bir ogrenci gelmis ve su an benimkiler o ögrenciyi aralarina almiyorlarmis. Firsat bulursam cocuklarla konusmaya gidecegim problem neymis. Boyle seyler olabiliyor 2. Siniftan sonra gruplasma basliyor
Bu gruplaşma her yerde var çok tatlılar ya:)) çok hoşuma gitti yorumunuz:)

Aynısını yaşadım, 1. Sınıf bitiminde görev süremiz doldu ve başka ile geldik. Adaptasyon sorunu yaşamadı başarısı düşmedi. Arkadaş olarakta çocuklar yeni gelenlere daha Bi ilgi ve merakla yaklaşıyorlar. Çocuk için sıkıntısı yok yani...

Ama benim açımdan sıkıntı oldu, hala geçen seneki sınıfın durumunu merak ediyorum, sürekli karşılaştırma yapıyorum. Eski sınıfın WhatsApp grubundan bile çıkmadım o derece yani.

X