Çocuğun ilkokul eğitiminin bölünmesi

Çocuğum değil ama babamın işinden dolayı biz bütün kardeşler olarak lise bitene kadar sanırım 7 8 il/okul değiştirdik
Hiçbirimizde sorun olmadı
En azından hepimizi iyi bölümlerde üniversite okuduk
Bence çocuğa bu durumu nasıl yansıttacağınız ile alakalı
Bu durum çok ekstremmiş gibi davranırsanız oda bocalar
Ama normalleştirir ve güzel yanlarından bahsederseniz güzel bi maceranın devamı gibi görür
Zaten çalışan okulu seven bir çocuksa aynen devam eder

Benim kızım da seneye ilkokula başlayacak. Okulunu seçerken binbir korkuyla seçtim. Değiştirmekten korkuyorum çünkü ben ilkokulda okul değiştirince resmen travma yaşadım. Her gün ağlıyordum. Hem ortama alışamadım hem de iki okul arasında eğitim farkı vardı, yetişmekte zorlandım. Sonunda başarılı bir öğrencilik ve iş hayatım oldu ama hala hatırlarım o günleri.

Bizimde boyle bir sikintimiz var 3 yilda bir tayin oliyrouz. Oğlum şimdi 4.5 yaşında kreşe gidiyor tek isteğimiz 1 sene daha burda kalmak 1. Sinifa gideceğimiz il de başlaması, kişiden kişiye değişir büyük ihtimal ama oğlum etkilenir ne yapacağız bilmiyorum

Sınıf öğretmeniyim. İlkokul eğitiminin bölünmesi oldukça sıkıntılı bir durum. Nedenlerini anlatabilirim ancak çok uzun uzadıya olur. İlk 4 yılı aynı sınıfta (ve umarım tek öğretmenle) geçirmesi çok faydalı olacaktır. Yeni düzeninizi çocuğunuzun temel eğitimine başlamadan önce kurmanızı tavsiye ederim.

Okul önceciyim yani o yaş grubuna çok hakim değilim ama okulunun değişmesi sıkıntılı olur gibime geliyor. Çalışkanlık tembellik değil mesele. Sınıf öğretmenlerinin tayini çıktığında, öğretmenleri değiştiğinde bile çocuklar çok etkileniyor, sınıf ortamı değişmesin bence çocuğun.

Merhabalar eğitimci arkadaşlar ve ilkokul cağında çocuğu olup bu konuda tecrübeli anneler 5 yaşında bir cocuğum var bu yıl kreşe gidiyor seneye anaokulu diğer yılda ilkokula başlayacak. Karı koca çalışıyoruz çalıştığımız ilde zorunlu süremiz doluyor ve 1.sınıfa başlayacağı yıl tayinimiz cıkacak ama gurbette de olsak kurulu bir düzenimiz var alıştık çalışma koşullarımız iyi bu ilde çalışma süresini uzatma şansımız var ama kesin değil yönetimin kararına bağlı o da en fazla 2-3 yıl uzatabiliriz. Çocuğun eğitiminin 2-3. Sınıfta kesilip başka ilde başka okulda devam etmesi sıkıntı yaratır mı çocuk acısından? yoksa ilkokula başlama yılında direkt gitmelimiyiz? İlk 4 yıllık eğitimin bölünmesi yanlış mıdır? Fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Bu arada uysal çevresiyle arkadaşlarıyla uyumlu bir cocuktur.
anasınıfı ve ilkokul 3e kadar ankarada okuduktan sonra başka bir şehre taşındık.
okula kaydım yapıldı 4ü orda okudum.
5i başka okulda okurken 3 kere çocukları dövdüm diye müdür anneme bu çocuğu eski okuluna gönderin demiş :KK70:
6-7-8 eski okuluma döndüm
lise sonda da okul değiştirip kazandığım okuldan değil başka bi okuldan mezun olarak çıktım ve yine başka bi şehre taşındık

ne yazıkki kalıcı bi arkadaş çevrem oluşmadı
4-12 arası okuduğum şehirden bile sadece 1 kişiyle görüşürüm o da telefonda.
ama yanlış anlaşılmasın çevresi çok geniş bir insandım o şehirde, burda da öyleyim
ama gözden ırak olan derler ya, görmediğim arkadaşlarımla sık sık görüşmüyorum bu yüzden de kalıcı olmuyor :)
şuanki arkadaş çevrem görüştüğüm insanlar hep aynı şehirden kısaca.

tayin mecburiyse yapacak birşey yok ama kalabiliyorsanız kalın.
ben hatırlıyorum hiç problem yaşamamıştım sınıf öğretmenimi çok severdim hatta.
taşınacaksanız mutlaka sınıfını siz seçin mümkünse, benim 4. sınıfta şubemi ailem seçmişti sınıf öğretmeni çok güler yüzlü diye.

Son düzenleme:
Sınıf öğretmeniyim. İlkokul eğitiminin bölünmesi oldukça sıkıntılı bir durum. Nedenlerini anlatabilirim ancak çok uzun uzadıya olur. İlk 4 yılı aynı sınıfta (ve umarım tek öğretmenle) geçirmesi çok faydalı olacaktır. Yeni düzeninizi çocuğunuzun temel eğitimine başlamadan önce kurmanızı tavsiye ederim.
Çok teşekkür ederim. İşin uzmanından tavsiye almak daha da iyi oluyor

Çocuğu 2. Sınıfa kadar 3 okul değiştirmiş bir anneyim.3ünde de öğretmenleri çok çok memnun oldu kızımdan.Üç okulda da başarılı oldu.Sadece ilk gittiği okulda akran zorbalığı çoktu onun için çok mutlu gidip gelmiyordu.Ama şu an gittiği okul hem öğretmen hem okul hemde arkadaşlar açısından çok iyi.Çok severek gidip geliyor şükür.Bende korkuyordum okul değişikliği etkiler mi diye ama çocuk başarılıysa her yerde başarılı.

Somestr sonrasi ilk nobet gunumdu.
Dersine girdigim bir 3. Sinifin onunde bir veliyle ogrenci sinif ogretmenlerini bekliyorlardi.Nakil gelmis.Ilk gunuydu.5.saat derslerine girdigimde coktan kaynasmisti.Bir tek daha kac saat var eve gitmemize diye sordu :) onu da hepsi soruyor zaten.Normal bu da.

Oğlum ilk 3 yılı aynı öğretmende okudu, bu yıl taşınma sıkıntımız olduğundan 4. senemizi başka bir okulda başka bir öğretmende okuyor. İlk başlarda çok sıkıntı çektik, henüz küçük olduğundan okulun eve yakın olması avantaj gibi göründü ama birçok kez acaba servisle eski okuluna mı devam ettirseydim diye de çok düşündüm. Çünkü çok ağladı ilk zamanlar nedeni ise aslında ne yeni okulu ne de yeni öğretmeniydi sadece sınıftaki çocuklar oğlumu aralarına almakta zorlandılar oyunlara almamışlar vs. Bizim bir grubumuz var diyorlarmış sen grupta değilsin o yüzden bizimle oynayamazsın gibi. Oğlumda bazen sınıfta kendini çok mutsuz hissettiğinde gidip öğretmenine "öğretmenim annemi arar mısınız?" diyormuş öğretmeni bir sorun mu var neden anneni aramamı istiyorsun dediğinde "annemi çok özledim" diyormuş. Adaptasyon sürecini öğretmen-veli işbirliğiyle yönettik. Öğretmeni çok yardımcı oldu her konuda çocuklar zamanla kabullendi şimdi mutlu. Başlarda eski okula dönmek istiyordu, bende çok istiyorsan servisle eski okuluna göndereyim ama yol uzun sürecek bunun yanı sıra buradaki arkadaşlarından 1-2 tanesiyle ortaokulda da birlikte olma şansın var ama diğer okulundaki arkadaşlarınla orası uzak olduğu için ortaokulda olma şansın yok, evet biliyorum zorlanıyorsun ama en azından seneye daha rahat olacaksın oğlum dedim bak bu çok mantıklı anne dedi.

Merhabalar eğitimci arkadaşlar ve ilkokul cağında çocuğu olup bu konuda tecrübeli anneler 5 yaşında bir cocuğum var bu yıl kreşe gidiyor seneye anaokulu diğer yılda ilkokula başlayacak. Karı koca çalışıyoruz çalıştığımız ilde zorunlu süremiz doluyor ve 1.sınıfa başlayacağı yıl tayinimiz cıkacak ama gurbette de olsak kurulu bir düzenimiz var alıştık çalışma koşullarımız iyi bu ilde çalışma süresini uzatma şansımız var ama kesin değil yönetimin kararına bağlı o da en fazla 2-3 yıl uzatabiliriz. Çocuğun eğitiminin 2-3. Sınıfta kesilip başka ilde başka okulda devam etmesi sıkıntı yaratır mı çocuk acısından? yoksa ilkokula başlama yılında direkt gitmelimiyiz? İlk 4 yıllık eğitimin bölünmesi yanlış mıdır? Fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Bu arada uysal çevresiyle arkadaşlarıyla uyumlu bir cocuktur.
Hem eğitimci hemde 1. sınıf ayrı, 2.3. sınıf ayrı, diğeer sınıfları ayrı ilde okumuş biri olarak yazıyorum. Yapmayın, bölmeyin. 1. sınıfa başlamadan düzeninizi kurun. ilk 4 yıl kıpırdamayın bir yere.

Ben izne cikinca sinifa bir ogrenci gelmis ve su an benimkiler o ögrenciyi aralarina almiyorlarmis. Firsat bulursam cocuklarla konusmaya gidecegim problem neymis. Boyle seyler olabiliyor 2. Siniftan sonra gruplasma basliyor

Cümlenizden cımbızla çekeceğim kusura bakmayın ama, şu an benimkiler o öğrenciyi aralarına almamışlar demişsiniz. Artık o öğrenci de size ait.Konuşurken o diyerek ayrım yapmazsanız daha iyi olur sanki. Nacizane tavsiyem:KK200:

Cümlenizden cımbızla çekeceğim kusura bakmayın ama, şu an benimkiler o öğrenciyi aralarına almamışlar demişsiniz. Artık o öğrenci de size ait.Konuşurken o diyerek ayrım yapmazsanız daha iyi olur sanki. Nacizane tavsiyem:KK200:
tesekkurler ben tekrar donmeyecegim artik mezuniyete kadar. benim eski ogrenciler anlaminda kullandim uzun yazmaya usendigim icin

X