Çocuk gelişimi

birhediyepakedi

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
5 Mart 2024
9
2
34
Merhaba sevgili KK üyeleri aklıma çok fazla takılan birkaç soru sormak istiyorum size şimdiden uzun olursa kusuruma bakmayın.
Öncelikle ben 26 yaşındayım ve 19 aylık bir kızım var ellerinden öper. 😊 Bu süreç boyunca kızıma asla telefon tablet TV vb. şeyler izletmedik ta ki 1 hafta öncesine kadar. Kızım ilk doğdunda da şuan da da çok zor bir çocuk Allah'a şükür hastalığı yok sağlığı yerinde ama asla 1 saniye bile oturmuyor benden başkasında asla durmuyor sürekli üstümde ben bu zamana kadar olan süreçte kızımla evde her türlü etkinliği yapmaya çalıştım elimden geldiğince daha hala da yapıyoruz uyaran görmesin izlemesin diye sabahtan akşama kadar parklarda bahçelerde geziyoruz bazen günde 5 kere bile parka gittiğimiz oluyor. Asıl sormak istediğim konuya gelirsem ben kızımla etkinlik yapıp oyunlar oynamak istiyorum fakat kızımla asla oyun oynayamıyorum. Sebebi ise bir etkinlik hazırlıyorum nasıl oynamamız gerektiğini anlatıyorum defalarca ama asla yapmıyor kendi aklına estiği gibi yapıyor sonra tekrar anlatıyorum ama yok oyun oynamak istediğimde de aynı bu şekilde oluyor. Kendisi şuan 19 aylık 18 kelimesi var 2 li cümlelere geçti anne gel baba aç gibi kelimeleri de söylüyor tuvaletini söylüyor ama lazımlığa yapmak istemiyor. Çevremdeki yaşıtlarına baktığımda gelişimi bence güzel doktor da herhangi bir sıkıntı görmediğini gelişiminin iyi olduğunu söyledi. Ama bir taraftan sosyal medyadaki yaşıtlarına bakınca geri mi kaldı diye düşünmeden edemiyorum çünkü onları görüyorum çok uyumlular her yere gidiyorlar beraber saatlerce oyun hamuru oynayabiliyorlar. Ben kızımla bunları asla yapamıyorum hatta bütün gün beraber oynayalım zamanımız geçmesin diye sabah o uyanmadan kalkıp yemek temizlik vs günlük işlerimi de yapıp bitiriyorum. Kendi yaşıtlarınla görüştüğümüzde asla çocuklarla oynamıyor. Ben onu teşvik etmeye çalışıyorum ama o hep benim yanımda oturmak istiyor. Size şimdi asıl sorum şu her çocuk aynı değildir tabiki bunu biliyorum fakat biz bu tarz oyun etkinlik(yaptığımız etkinlikler de onun yaşına uygun oluyor genelde)
vb neden yapamıyoruz diye düşünüyorum acaba sorun bende olabilir mi kendimde düzeltmem gereken birşey olabilir mi?

Bence bu duruma üzülme, sevin. Altında da bence sebep arama. Bırak nasıl oynamak istiyorsa öyle oynasın. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklı derler ya bu da o hesap. Bırak nasıl istiyorsa öyle oynasın

Yaşı itibari ile dikkat süresi şuan kısa. Yani hop oturup hop kalması normal.
Etkinlikleri iki cocugumda da 28-30 aylıktan sonra tam anlamıyla senin istedigin gibi güzel, net ve uzunca yapabilmeye başladım. Onun öncesinde şuan kizinla yaşadığın gibi kısa etkinlikler yapıp tam tamamlamadan kalkardık çoğu zaman.
Net.deki videolara takılmak genelde çocuk ne zaman durursa O zaman çekiliyor o videolar, sonuçta kimse ziril ziril ağlayıp anneyi krize soktuğu anlarını paylaşmıyor demi. Oysaki her annenin öyle bir anı olabiliyor.

Çocuğa özgür alan tanıyor musunuz? Yazınızdan genelde sizinle neden oynamıyor, neden sizin istediğiniz gibi oynamıyor vs görüyorum. Ayrıca çocuğunuz evde iş vs olduğunu bilsin, neden işlerden onu ayrı tutuyorsunuz? Hiçbir şey anlamadım ben bu yazıdaki serzenişten.

Bence 3 yaşından itibaren anca birlikte oyun dönemine geçiyorlar, bağımsız oyun dönemindeler şuan ve benimkiler de benimle oynamıyorlar hiç. Resim yapma boyama ve sticker dışında hiçbir şeyi benle yapmıyorlar. Genelde koşturuyorlar ve kuduruyorlar birbirleri ile

Yaşı itibari ile dikkat süresi şuan kısa. Yani hop oturup hop kalması normal.
Etkinlikleri iki cocugumda da 28-30 aylıktan sonra tam anlamıyla senin istedigin gibi güzel, net ve uzunca yapabilmeye başladım. Onun öncesinde şuan kizinla yaşadığın gibi kısa etkinlikler yapıp tam tamamlamadan kalkardık çoğu zaman.
Net.deki videolara takılmak genelde çocuk ne zaman durursa O zaman çekiliyor o videolar, sonuçta kimse ziril ziril ağlayıp anneyi krize soktuğu anlarını paylaşmıyor demi. Oysaki her annenin öyle bir anı olabiliyor.
Bende bunu merak etmiştim acaba benim yaptığım birşeyde mi bir problem var evet o da doğru haklısınız kötü zamanları koymuyor

Her odada kendine ait alanları tabiki var. Evin içi sadece temizlik yemek ile bitmiyor gün içinde çamaşır bulaşık gibi işleri beraber yapıyoruz bazen kendi sorumluluklarını da biliyor üstünden çıkan kıyafeti kirliye bezini çöpe atabiliyor işten ayrı tuttuğum yok tabiki. Ayrıca yazdığım yazı bir zerzeniş değil bilgi almak için sorulmuş bir soru sadece.

Bence 3 yaşından itibaren anca birlikte oyun dönemine geçiyorlar, bağımsız oyun dönemindeler şuan ve benimkiler de benimle oynamıyorlar hiç. Resim yapma boyama ve sticker dışında hiçbir şeyi benle yapmıyorlar. Genelde koşturuyorlar ve kuduruyorlar birbirleri ile
Çok teşekkürler yanlış anlaşılmak istemem ama bunları duymak rahatlattı. 😊

X