çocukar yüzünden evini şey götüren bir tek ben miyimmm

minikkuzum

4 erkeğim ve ben:))
Kayıtlı Üye
15 Şubat 2008
1.449
39
kızlaaar kızlar.Allah baığşlarsa 3 çocuğum var.ikizler 4 e girecek.bebiş de 4 aylık.üçü de erkek.sorunum şuuuuuuuuuuu yetişemiyorum yetişemiyoruuummm...bebeğim bilinçlenmeye başladı kucak diye ağlıyor bir yandan öbürleri her an evin içindeler malesef öyle olunca doğal olarak her tarafı dürtüyorlar.mutfakta masada birşeyler veriyorum yerlere dökülüyor hep,kakası gelen çişi gelen,emmek isteyen,acıkan,oyun oynamak isteyen,kavga eden,ağlayan.............ay ay ay bazen çıldırıyorum.evin içinde sürekli sek sek oynar gibiyim..hep koşuyorum evi toplamak için yemek yapmak için.tek kolumda bebiş omuzumla kulağım arasında telefon,bir elimle de oğlum vc de çıkmış altını giydirmeye çalışıyorum.komşum yok,arkadaş yok.her gün aynı bunalıyorum..siz de böyle misiniz yaa..yoksa yoo ben her işimi de yaparım çocuğumla oyun bile oynarım mı diyorsunuz.eğer öyleyseniz bana da söyleyin nasıl yapıyorsunuz..evimi her gün süpürüyorum ama her gün silemiyorum mesela.çamaşırları hemen katlayamıyorum.oyunu çok kısa süreli oynayabiliyorum çocuklarla vs.vs.vs..ne diyorsunuz??????????

Allah kolaylık versin.Benim evde yardımcım olmasına rağmen o gittiği gibi ev dağılıyo.Ertesi sabaha mutfak savaş alanı oluyo_Oğlum henüz 1 yaşında yani öyle dağıtma karıştırma gibi bişeyi de yok.Haftasonları gelmiyo pazar akşamı evin hali görülmeye değer topladığım halde.O olmasaydı ne halde olurdum düşünemiyorum.O kadar çocuk ve kimse yok diyosun bence çook normal.İmkanın varsa her gün olmasa bile en azından haftada 1 kadın tutup temizletsen yemek yaptırsan işin kolaylaşır.Hem çocuklarla ilgilenip hem de evinin işini yapan kadınları takdir ediyorum doğrusu ben yapamazdım.3 çocukla az da olsa bişeyler yapabiliyosan bravo valla.Ben bu minik sıpayla yemeği zor yetiştiriyorum akşama genelde de annem yapıp getiriyo zaten :)))

canım ya Allah bagışalasın ve Allah kolaylık versin
gerçekten çok zor
bir durum
benim Allahın verdigine şükür 2 tane kuzum var
ve üst üste oldular
birbuçuk yaş var aralarında
aynı bende çok zor yetişiyorum sürekli bir koşturmaca zamanla yarış yapıyorum
annem le aynı semtte oturuyoruz amaherkez kendi işinde gücünde anca bir çarşıya pazara gidersem bakıveririr sagolsun ama onun harince
her işimi kendim yaparım misafirim eksik olmaz biz akraba olarak kalabalıgızdır sürekli birilerinin düğünüydü dernegiydi
sürekli onralarla halimi görsen elimde iki çocuk hem evin içine hem dışana koşturmaya çalışyorum
ikiside tam laftan halden anlamaz yaşdalar
büyügü 2,5 küçügü 1yaşını doldurdu
ikisinide bezliyorum
bazen okadar yorulup bunaldıgım zamnalar oluyorki
çıglık atasım geliyor
ama sonra şükrediyorum Allahım bana bukadar güzel hayırlı saglık ve aratmadan evlatlar verdigi için
artı benimkiler uyku ve yemek sorunlarıda var
neredeyse aç ve uykusuz yaşıyorlar ve bnede uykusuz yaşıyorum kimi zammanlar zombi gibi
dolaşıyorum
ama işlerimede yetişmeye çalışıyorum yapıyorumda Allaha şükür ama eskisi birgünde yapacagım temizliigi şimdiler 2-3günde oda oda anca yapabiliyorum
sende sanırım bu ara fazla bunalmışsın zannetme tek degilsin sıkma kendini
çocuklar dünyanın en güzel nimeti her şey olur gider

valla canım Allah kolaylık versin benim 8 aylık bir kızım var ben ona zor yetişiyorum seni düşünemiyorum bende hergün temizlik yapamıyorum tabii haftada 1 - 2 yardımcı yok arkadaş yok komşu desen hiç yok bana düşmez ama zaten Allah bağışlasın ilki ikiz olmuşki onlarla nasıl tek başına başa çıktın oda ayrı bir başarı neden tekrar hamile kaldın nasıl göze aldın ben kendimi hayal edemiyorum Allah kolaylık versin sana tabii sabırda sen daha iyi bilisin tecrübelerinden bugünlerde gecicek zoooooooor olsada

selam canımmm burdada karşılaştık
hiç tasa etme benim 2,5 yaşında oğlum var şuan 6 aylık ikizlere hamileyim
senden farkım yok yani,3 ay sonra bende ikiz +1 = 3 çocuklu anneyim
çalışıyorum haftada 1 kadın gelip evi temizliyor ama ama ama
yapamıyorum ben yetişemiyorum
iki dakika ayakta duramıyorum hamilelikten
doğumdan sonra da aynı olacak zaten birşey beklemiyorum
alışmaya bu durumun geçici olduğunu bir gün biteceğini düşünüp teselli ediyorum kendimi
çünkü gerçekten bunun çözümü yok bence

bazı arkadaşlar sürekli akıl veriyor burda veya çevremizde
işte yok işleri şu düzene koyun yok yemekleri yapıp dolaba atın vs bunlar bize uyan çözümler deil
bizim yerimizde olupta çocuklara eve vs yetişebilmek insan üstü bir güç istiyor ne yazıkki
herşeye yetişmemiz gerçekten mümkün değil bunu bir kere kabul etmek gerekir
o yüzden yanımıza hergün gelip yardımcı olabilecek birileri yoksa bence alışmaktan başka çaremiz yok
hatta ben doktora gidip enerji ilaçları felan vermesini bile isteyebilirim
allah hepimize yardım etsin canım
artık burda bulup birbirimize destek olalım en azından napalım

merhaba ben hergün mecburiyetten en azından süpürge tutmak zorundayım çünkü benim miniş devamlı halıda birşeyler arıyor bu arada mükemmel olmak zorunda değiliz yani bu biraz bizim kendimizden beklentimiz sanırım herşeyde iyi olmak istiyoruz başarılı bir işkadını ,eş, anne, ev hanımı vs; yapabileceğimiz kadarı ne yapalım max enerji sarfedip hasta mı olalım benim minişimle geçirdiğim kaliteli vakit herşeyin üstünde böyle düşünelim kendimizi üzmeyelim bence:KK3:

hepinize çoook teşekkür ederim kızlar.moralim çok bozuk aslında benim.süpürgemi görmek bile istemiyorum.olmuyor kızlar yetişemiyorum.dayanamıyorum.en önemlisi de çok yalnızım çok.her gün tek başımayım.3 çocuk bu ev ve ben..ii çift laf edecek kimse yok.sosyal bilgiler öğretmenliği mezunuyum ama çalışamıyorum sınava bile.eşime her gün bunalımlarımı anlatmak istemiyorum ama ben neyden bahsedebilirm ki kimle ne konuşup ne paylaşıyorum.insanlıktan çıkıyorum bazen kiminle ne konuşacağımı unuttum zannediyorum..nasıl konuşuluyordu insanlarla..sinmiş vaziyetteyim.kuaföre gidip kahkaha atarak konuşan,ay şekerim şurasını beğenmedim yok şöyle oldu bilememne diye konuşan kadınlara şaşırıyorum ben fönümüm beğenmesem söylemeye çekinir oldum..hayatım o kadar tek düze ki..benim bu hayatta tek düşüneceğim şey temizlik mi diyorum bazen..haline şükret demeyin binlerce kez şükürdeyim hep,,bin kere bin kere..Allah yokluklarını göstermesin.ama çok bunaldım inanın çokk...çok yalnızım çokkkk

merhaba ben hergün mecburiyetten en azından süpürge tutmak zorundayım çünkü benim miniş devamlı halıda birşeyler arıyor bu arada mükemmel olmak zorunda değiliz yani bu biraz bizim kendimizden beklentimiz sanırım herşeyde iyi olmak istiyoruz başarılı bir işkadını ,eş, anne, ev hanımı vs; yapabileceğimiz kadarı ne yapalım max enerji sarfedip hasta mı olalım benim minişimle geçirdiğim kaliteli vakit herşeyin üstünde böyle düşünelim kendimizi üzmeyelim bence:KK3:

bencede aynen öyle yapalım
bak pazar günümü örnek vereyim sizlere
sabah kalktık,çamaşırları makinaye attım geceden yıkananları astım
hemen mutfağa kahvaltı koturması başladı kahvaltı bitti tabi mutfak 360 derece döndü :)
ben mutfağı temizlerken sende çocuğa bak dedim eşime ben mutfağı toparlama başladım
sonra bir baktımki salon yatak odası çocuk odası heryer karmakarışık eşim v eoğlum oyun oynamış malum
oflamaya başlayınca eşim güldü boşver yaa koksun ev hadi parka gidelim dedi
gittik eplendik gezdik oğlumuz çok mutlu oldu
eve geldik oğlumun gözlerindeki o mutluluğu gördüm yaa herşeyden vazgeçtim
onların sağlığı mutluluğu dünyalara bedel varsın koksun evim dedim
elbette ömür boyu böyle devam etmeyecek ya
elbet çocuklarımız büyüyecek bizde keyf yapacağız
şimdilik dert etmemeye bakalım

hepinize çoook teşekkür ederim kızlar.moralim çok bozuk aslında benim.süpürgemi görmek bile istemiyorum.olmuyor kızlar yetişemiyorum.dayanamıyorum.en önemlisi de çok yalnızım çok.her gün tek başımayım.3 çocuk bu ev ve ben..ii çift laf edecek kimse yok.sosyal bilgiler öğretmenliği mezunuyum ama çalışamıyorum sınava bile.eşime her gün bunalımlarımı anlatmak istemiyorum ama ben neyden bahsedebilirm ki kimle ne konuşup ne paylaşıyorum.insanlıktan çıkıyorum bazen kiminle ne konuşacağımı unuttum zannediyorum..nasıl konuşuluyordu insanlarla..sinmiş vaziyetteyim.kuaföre gidip kahkaha atarak konuşan,ay şekerim şurasını beğenmedim yok şöyle oldu bilememne diye konuşan kadınlara şaşırıyorum ben fönümüm beğenmesem söylemeye çekinir oldum..hayatım o kadar tek düze ki..benim bu hayatta tek düşüneceğim şey temizlik mi diyorum bazen..haline şükret demeyin binlerce kez şükürdeyim hep,,bin kere bin kere..Allah yokluklarını göstermesin.ama çok bunaldım inanın çokk...çok yalnızım çokkkk

arkadaşım sen ne yap biliyormusun
çocukları al kendimn giyin kuşan hava belki soguk olabilir
en yakın avm ye git dolaş çocuklarını bir yerde oynat sende bir kahve iç
kendine gel
insan işi gücü geçiyorum evde duurdukça ve herşey aynı oldukca da çok sıkılıyor
biz geçen ay öylr olduk çocuklarımın ikisi birden hasta oldular artı bende onlara bakacak halim bile olmadı kaç gün
ben iyi oldum onlar biraz hastalıkla boguştu
o ara eşimlee biraz tartıştık
ve evden tam 1.5ay çıkamadık
bunalım geçirdim
oturdum sebzsiz hüngür hüngür agladım kendimi çok saldım
şimdi iyiyim Allah şükür
biraz çocuklarını ve kendini evden dışarı çıkar nefes aldıgını hissedeceksinn

canım evet aslında senin ruh halini bozan şey hergün aynı ortamda aynı şeyleri yaşamak bencede
bak benim evimde yukarıda saydıklarım gibi
ama bak kuzenlerimiz var bizim bekar gençler
bize gelirler çoğu zaman evde heryer birbirine girmiş halde bile olsa onlarla oturur keyf yaparız bazen dıarda buluşuruz vs
bunlar bize çok iyi gelir
sende bişyeler düşün mesela ne yapabilirsin eşinle çocuklarında dışarı çıkıp gez bişeyler yap
sevdiğin bişeyler varsa onla mejgul ol arasıra
hiç kimse yokmu idebileceğin veya gelecek birileri

bende varım b.. götüren... bebeğim 4 aylık durmadan ağlıyor saçımın dibi yağ kütlesi... kafamda huni ile evin içinde geziyorum:KK37:

hepimiz birşekilde bu dönemlerden geçtik
tüm arkadaşların fikirlerine katılıyorum mesela şu an salon salonluktançıkmış durumda ben ne yapıyorum klavye başındayım çünkü şu an beni mutlu eden şey bu ve bu dakikanın birdaha tekrarı yok gün içinde olduğu kadar yaparım bir örnek kızımın oyuncak selesini dolduruyorum oturma odasındakileri alırken arkamdan kızım ters çevirmiş seleyi titiz eşim bile artık saldı ne yapalım

derdime oratk olmak,bana kendimi biraz olsun iyi hissettirmek için vakit ayırdınız,ellriniz dert görmesin.daha iyi hissediyorum kendimi.Allah ferahlık versin sizlere de..çok teşekkür ederim..çok iyi geldi.şu an yatağımın üzeri katlanacak çamaşır dolu,banyom temizlenecek,evim süpürülecek ama ben az önce cinnet geçirip süpürgemi yere çaldım:))bozuldu galiba.fakat burada olmak bi nebze iyi geldi....

arkadaşlar rica ederim özellikle evli çocuklu çalışan bayan arkadaşlarım kendimizi aman şu yapılmadı bu iş yapılmadı diye yıpratmayalım.emin olun hiçbir iş hiçbir kirli salon hiçbir kirli halı hiçbir dağınık mutfak vs.sizden ve çocuklarınızdan önemli değil.herişi yapacam her işe yetişecem diye kendimizi yıpratmaktan vazgeçelim.çünkü ne kadar koşturursak koşturalım evin işi bitmeeeeezz sadece çocuklarımızı ve kendimizi ihmal ettiğimizle kalıyoruz.üstelik kendini parçalayıp yıpratıp akşama kadar işleri bitirecem diye perti çıkan birimize biri gelip madalya takıyormu.hayır.bu şekilde sadece ruh sağlığımı ve beden sağlığımızı bozmaktan başka bişey yapmıyoruz.bırakalım bu "çocukta yaparım kariyerde"işkenceli cümleyi.bunu beynimize sokanların evinde 4-5 tane hizmetçileri var.biz özümüze dönelim.allahın verdiği emanete bedenimize ruhumuza ve bebeğimize öncelik verelim.

Son düzenleme:
derdime oratk olmak,bana kendimi biraz olsun iyi hissettirmek için vakit ayırdınız,ellriniz dert görmesin.daha iyi hissediyorum kendimi.Allah ferahlık versin sizlere de..çok teşekkür ederim..çok iyi geldi.şu an yatağımın üzeri katlanacak çamaşır dolu,banyom temizlenecek,evim süpürülecek ama ben az önce cinnet geçirip süpürgemi yere çaldım:))bozuldu galiba.fakat burada olmak bi nebze iyi geldi....

anlattıkların yaşadıklarıma çok yakın hatta Sosyal Bilgiler Öğretmeni olmamız bile. Şu an ücretsiz izin kullanıyorum. Benim de 6 aylık bir kızım var İstanbul'da yaşıyorum komşum arkadaşım yok ve ben de bütün gün evdeyim ve evet bende ?hiçbir şeye yetişemiyorum yetemiyorum diye düşünüyorum. Sen nerde yaşıyorsun?

(Özelden mesaj attım sana ama mesaj sayım yetersiz olduğu için buradan yayınlamak zorunda kalıdm.)

canım zaten ikizlerin 4 yaşındaymış onları yarım günde olsa kreşe verebilirsin işlerini toparlar ve kendine azda olsa zaman ayırabilirsin.küçük zaten daha zahmetli zamana gelmemiş onu idere edebilirsin ben temizlik yaparken her odaya onuda getirir bir taraftan şebeklik yapar onu oyalar bir taraftanda odayı temizlerdim yemek yaparkende mutfağa götürür beraber pişirirdim yemeği.pratik temizlik ıiçinse ne kadar az eşya o kadar az toz eşyayı azalt şimdi olmasa bile yaza halılarını yıkat kaldır kilim koy yerlere az az haftada 1 büyük temizlik yapsan idare eder.onlar yatıncada banyo mutfak temizleyip şöyle bir toplarsın dağıttıklarını.malum banyo hijyeni önemli olduğu için dedim .yaz veya kış temizliği yapman gerektiğinde de yardımcı kadın alsan rahat edersin.ama ne olursa olsun temizlik düzen için çokta yıpratma kendini canına yazık her dönem gelir geçer çocukların ve senin sağlığın herşeyden önemli.acısı yaşın ilerledikçe çıkıyo benim çevremde gördüğüm annem kayın validem yok temizlik yok düzen diye kendini paralayan eski kadınlar ya kemik erimesi ya da sinir sıkışmasından ağrıdan kıvranıyo tam rahat edecekleri zamanda ablamın kayın validesi yatalak olma tehlikesiyle boğuşuyo sırf kendine gençliğinde yaptığı eziyet yüzünden kapıları söküp yıkarmış düşünün yaaa birde 2 çocuk bakmış evine gelip kalanın hesabı yokmuş elde her hafta en az 3 nevresim takımı yıkarmış üstüne yemek temizlik çocuk bakımı annem desen 3 çocuk kardeşimle aramda 20 ay var .evi bal dök yalaydı o halde bir saniye oturmazdı çamaşır sularıyla ovardı evi her gün ama şimdi elleri ayakları sinir sıkışması varisten tutmuyo ağrıdan kıvranıyo nasıl yapıyolardı bilmem ama yazık değilmi şimdi tam huzura ericekleri zaman sağlıklarıyla uğraşıyolar değer mi?bence HAYIR varsın evi şey götürsün canınızdan önemli mi.hem ben annemle doğru düzgün oynadığımı hatırlamam kadıncağız nasıl vakit ayıracaktı ki?siz ve çocuklarınız hiçbirşeyden daha önemli değil..........

hepimiz birşekilde bu dönemlerden geçtik
tüm arkadaşların fikirlerine katılıyorum mesela şu an salon salonluktançıkmış durumda ben ne yapıyorum klavye başındayım çünkü şu an beni mutlu eden şey bu ve bu dakikanın birdaha tekrarı yok gün içinde olduğu kadar yaparım bir örnek kızımın oyuncak selesini dolduruyorum oturma odasındakileri alırken arkamdan kızım ters çevirmiş seleyi titiz eşim bile artık saldı ne yapalım

bende aynı şekilde şu an benim için en iyi eğlence nette bişeler okumak ve paylaşmak..
oysa işim ne çok banyo yaptım saçlarım hala havlulu taranacak (banyo yapamadığım günler vardı bunada şükür)bebeğim uyuyor her an uyanabilir acıkacak..akşama yemeğim yok,çoğu aile akşam yemeğini yemiştir oysa :) bulaşık makinesi boşalacak kirliler ortada yerleşecek,yatak odası sabahki haliyle gayet dağınık..salonda adım atılmıyor yer oyuncaklarla dolu..koltuk yastıkları hep yerde malum destekli oturuyoruz bazen..banyo lavabolar temizlense fena olmaz..ütümü dün gece yapmıştım çok şükür..benden manzaralar böyle..2-3 topluyorum,2-3gün dağınık bırakıyorum yuvarlanıp gidiyoruz..ben tek bebekle bu haldeyim,senin için her durum normaldir..

miinikkuzum ben sana yine özelden mesaj yazdım ama maalesef gönderemiyroum çünkü mesaj sayımın 100 olması gerekiyormuş bunu da sayarsan benim daha 15.
2007 mezunuyum ben 2008 te de atandım. Eylülde doğdu kızım bir dahaki eylüle kadar izindeyim işte. Bir kısmı ücretli kalaını ücretsiz iizin aldım.

ya canım benim işin zor ama işin iiçnden cıkılmazda değil.bence kendini sıkma cok cocukların hayatın tadı onlar olmasa evin içinde ne yaprdın onu düşün sana ne anlatcam bende tarih öğrtmeniyi ama cicegi burununda bir öğretmen evlendikten sonra 3 yıl sonra atandım ozmana kadar bende kpss denene iiletle ugrastım hemende hmile kaldım oglum 16 aylık evdhem iş hem cocuk cocugun uyumasın beklediğim zamanlardada ders calsıyordum vede bebegim erken dogru sanırım hep sınav stresiydi bebegim 13 aylıktı atandıgımda yani önce kendim zor yapamadım ailemin yanına gittim iki dönem iki yaz öle gecti temmuzda sınava giriyordum olmuyordu birde esimden ayrıyım baba evindeyim derse calsımak için bebegim 3 aylık falandı ilk gititimde ailemin yanına neler neler o temmuz sıcagında benhamileyim yatmam gerek ben iki büklüm masa basında ders calısyordum ve sınavda olmadı taki bebegim 13 aylık olana kadar sonra atandımsu anda bebegimle diyarbakırda öğretmenlik yapıyorum diycegim bence bebeklerini büyüt ama bu sınav işinide erteleme hayatını kazan diyorsunşimdibu 3cocukla nasıl ama esin yardım etmeli baska yolu yok konus esine ama su an cocukların daha sana muhtac bebeklerin büyüsün sende kendini öğretmenolma hayalinden VAZGECME hangi ildesin bilmiyorum ama ben istanbuldayım yani evim orda burdan birileriyle tanısma sansın var kimsemyok demeişşinde yani bir sosyal cevre edineblirsin kolay gelsin

X