Davranış Bozuklukları çocukları için özel eğitim alanlar var mı ?

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

9.876

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Temmuz 2009
71
0
oğlum 31 aylık ve otizm teşhisi aldı. Özel eğitime başladık . hiç konuşmuyor ve ismine cevap vermiyor. Bilgisi olan paylaşabilir mi?

çok geçmiş olsun. Öncelikle size sabırlar diliyorum. Çünkü uzun ve zorlu bir yola adım atıyorsunuz. Çocuğunuzun yaşı henüz çok küçük o yüzden özel eğitimden maksimum derecede yarar görecektir lakin umuyorum ki maddi gücünüz devletin sağladığı imkanlardan fazlasına yetecek durumdadır çünkü devletin verdiği ders saatleri fayda görmeye yetecek durumda değil.

Özel eğitim otizmli çocuklar için kulağa gelenden çok çok daha faydalı bir şey. Ayrıca aldıracağınız eğitim sırasında ara ara sizde bulunmaya ve eğitmenin yaptıklarını öğrenmeye çalışın çünkü otizm tam zamanlı eğitim gerektiren bir bozukluk. Değil haftada 1-2 saat, her gün 1 saat bile yeterli değil. Tüm hayatınızı değiştirip, yeni bir düzen kurmanız gerekiyor.

Durumu bir an önce kabullenin. Ve aksiyona geçin. Doğru atılan adımlar sonunda gelen değişime siz bile inanamayacaksınız.

Bu arada size eğitime bile başlamadan önce çok uygulamaya başlayabileceğiniz çok önemli bir tavsiye vermek istiyorum müsaade ederseniz;

Otizmli çocuğunuza uzaktan yönerge vermeyin. Örneğin ismini 2 kereden fazla asla çağırmayın. Çünkü otizmli çocukların beyni bu çağrıyı daha farklı algılıyor. Aslında sizin söylediğinizi anlamıyor değil çocuğunuz. Sadece ismini söylediğinizde size bakması gerektiğini, sizin onun dikkatine ihtiyacınız olduğunu algılamıyor bu yüzden uzaktan verdiğiniz yönergeler yıllarca bağırıp çağırsanız bile işe yaramayacaktır.

Eğer ismini 2 kere seslendiğinizde bakmıyorsa, yanına gidip hafifçe yanağından tutup kendinize çevirin ve çevirirken ismini tekrarlayın. Bir süre sonra beyindeki algılar sizin öğrettiklerinizi kabul etmeye başlayacaktır. Ancak sabırlı olun. Hemen pes etmeyin. Defalarca yapmanız gerekse bile eninde sonunda göreceksiniz ki oğlunuz ismi çağrıldığında bakması gerektiğini öğrenecek.

Yani aslında temel olarak yapılan şey, otizmli olmayan çocukların doğal yollarla geliştirdiği isme tepki bağlantısını siz beyne manuel yollarla vereceksiniz.

Birine bay bay yapmasını istediğinizde direktif vermeyin. Elini tutun ve bay bay yaptırın. Gerekirse her seferinde yaptırın. Aynı şekilde bunu da bir zaman sonra öğrenecektir.

Bir de muhtemelen sizin de bildiğiniz üzere, göz teması çok çok önemli. İstediği bir nesne olduğunda , nesneyi iki kaşınızın arasında tutun, nesneye bakarken ister istemez sizinle göz teması kurana kadar asla vermeyin. 1 saniyelim bile bir göz teması yakaladığınızda verin.

Bir şey isteyip yanına gidip ağladığında hemen vermeyin bu mu bu mu diye sorun ama siz onun işaret parmağını tutarak göstertin teker teker, böylece beyni o işaret parmağının ne için kullanılacağına şartlansın v.s.

Tekrardan geçmiş olsun, kolay gelsin..

Bu arada sizin sorduklarınızdan fazlasını cevapladım. Eminim bir kısmını siz de zaten biliyorsunuzdur o yüzden lütfen ukalalık olarak algılamayın. Belki bilmediğiniz bir şeyde ufak da olsa bir yardımım dokunur diye düşünerek bu kadar uzun uzun sıraladım aklıma gelen ilk ve en önemli şeyleri.

İlginiz için çok teşekkür ederim. 2 hafta eğitim aldık. toplamda aylık 20 saat akademik eğitim ve 10 saatte spor olarak eğitim almaya karar verdik. yeterli olur mu hiçbir fikrim yok. Dediklerinizi uygulamaya çalışıyorum ama sonuç için ne kadar beklemeliyim bilmiyorum. sanırım çok aceleci davranıyorum ve yapamadığını görünce karamsar olup vazgeçebiliyorum. ne kadar sürer cevap almam ?

Selamlar ozel mesajiniza maalesef kota dolduramadigimdan ozelden cevap yazamadım. Oglum 16 aylikken bir takim değişiklikler gozlemledik asla ismine bakmiyor surekli daliyor kimseyle goz temasi kurmuyor konusmuyor ve yanıtlarının yuzune dahi bakmiyordu

Ve artik biz teshise bile gerek yok kesin olarak otizm dedik inanin 4 koldan ilgilenmeye basladik tv yi asla ve asla acmadik istememesine oynamamasına ragmen biz hep oynadık sirtimiza aldik tepemize cikardik hep dikkatini cektik hep konustuk hep parka goturduk onceleri parkta hep dip kose kaciyordu simdi cok sukur hicbir seyi kalmadi tv nin bebeklere verdiği zarari anlatamam size belki otizm değildir son goturdugum uzman psikolog hicbir seyi yok dedi sadece asiri tv izleyen cocuklarda otizm e birebir benzeyen belirtiler olur dedi yalanci otizm gibi düşünün eger o halde oğlumu goturseydim kesin olarak rapor verirlerdi ama biz memlekete gitmek zorunda kaldik belki boylesi cok iyi oldu cunku memlekette acildi geldiğimiz de duzeldi yavrum

Halinizi anlayabiliyorum ve size yardımcı olabileceğim bir şey olursa seve seve olurum dilerseniz numaramı da yazabilirim diyeceğim ama maalesef özel mesaj hakki 50 yorum yaptıktan sonra geliyormuş

Merhama benim oglum iki yaş 4aylik ismini cagirdigimda bakmiyor komut almiyor. Al diyince aliyor ver diyince bazen veriyor.parmak ucunda yuruyor. Aslinda 18 aya kadar iyi idi. Namazda kucagima oturum gozume bakardi. İnek sutune başladık normalde icmeyen cocuk inek sutu icti. Zaten kabizdi. Birden goz temasi gitti. Kabizligi daha cok artti.dr gittik kabizligi nedeniyle sutu kesin dedi. Ayrica çocuğunuz gelisim geriligi var dedi. Hemen kesemesekte sutu kestik. Marmaraya gittik gelisim geriligi dedi. kres ve egitim onerdi. Ben arastirmalar yaptip otizm olabilir korkusu sardi. Piskiyatris otizm dedi. İki ozel egitici.otizm degil dedi. Ben kendim direk diyet uygulamaya kitap alip okumaya kitaptaki seyleri azda olsa uygulamaya basladim. Diyetin faydasini azda olsa gordum. Goz temasi baya artti. Fakat bazi.egitimciler göz temasi kisitli diyor. parki seviyor. Catal kasik tutuyor. Birsey istese beni oraya götürüyor. Corabi verip gosteriyor giydir oyuncallari cee oynamayi seviyor. Bazen otizm diyorum bazen yok diyorum fakat neden bakmıyor. Şunu babana gotur dedigimde goturmuyor.bazi egitimciler kabizligindan bazilari ne alakasi var diyorlar. Gercekten cok agir bir kabızlığı var. Ve benim onu fazla korumaci davranmam olabilir diyorla bilmiyorum neden sorularima cevap bulamiyorum hic uyumuyorum. Egitim yerleri ariyorum egitim yerleri iyi degil iyi bir egitim yeri bulamiyorum vakit geciyor. Elimden birsey gelmiyor

Merhaba sizin verdiginuz bilgiler bana ayri bir guç verdi teşekkür ederim. Bugun bu isi yapabilirim gucu kazandirdi. Cunku maalesef gonderdigim egitimlerde sonuç alamiyorum gelisme yok. Ben oglumu 9 aylikken kaybettim. Onda yasadigim şeyler ogluma yansidi malesef çogu seyi elletmedim mikrop alir diye disari cok az cikti. Ama biliyorum eger oglumda otizm varsa Allahin taktiri. Sizden ricam bilgilerinizi azda olsa paylaşırsaniz cok sevinirim. Ben Allah nasip ederse izinim bitecek ise başlamam gerekecek istifa etmek istiyorum esim birakmiyor. Kucuk yaşta memur oldum. 20 senedir calistim ama oglumdan istifa etsem uzulmenm lutfen bilgilerini eksik etmeyin.Allah sizden razi olsun.

X