Konuşma Problemleri Çocuklarımızın güzel konuşması için ne yapabiliriz..

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

anne-10

eşim ve oğullarıma aşığım
Kayıtlı Üye
19 Haziran 2007
1.049
4
38
çocuklarımızın güzel konuşması için ne yapabiliriz..

* Anne babaların bebeklerini severken çocuk diliyle konuşmaları yanlış. Bu, çocuğun uzun bir süre düzgün konuşamamasına sebep olur.
* Onlarla olgun bir dille, büyük bir insanla konuşur gibi ve düzgün bir telaffuzla konuşulmalıdır.
* Aileler çocukların sokak hayatına mutlaka müdahale etmeli, argo ve kaba söz konusunda müsamahalı davranmamalıdır.
* Sürekli müzik klipleri ve reklam seyreden çocuklarda konuşma bozuklukları ortaya çıkar.

* Anne babaların bebeklerini severken çocuk diliyle konuşmaları yanlış. Bu, çocuğun uzun bir süre düzgün konuşamamasına sebep olur.
* Onlarla olgun bir dille, büyük bir insanla konuşur gibi ve düzgün bir telaffuzla konuşulmalıdır.
* Aileler çocukların sokak hayatına mutlaka müdahale etmeli, argo ve kaba söz konusunda müsamahalı davranmamalıdır.
* Sürekli müzik klipleri ve reklam seyreden çocuklarda konuşma bozuklukları ortaya çıkar.

gerçekten güzel bir konuya deginmişsin.4 yaşında oğlum var bazı kelimeleri tam çıkaramıyordu mesela hoşçakala voşkaval diyordu ama sabırla ve heceleyerek ögrendi.çocuklara bence heceleyerek öğretmeliyiz.söylediğinin yanlış oldugunu ve doğrusunun bu oldugunu ögretebiliriz..güzel ve düzgün nesiller yetiştirmek dilegiyle...

canım çevre çok önemli ben istanbul da oturuyordum komşularımla ilişkilerde güzeldi tayin dolayısılla doğuya gittik
kızıma kapıyı kapat dediğimde kapatırdı budaki arkadaşlar canım kapıyı ört derlerdi kızım olları ne demek olduğunu anlamaya çalışirdı
ben anne olarak bu konuda çok hassasım
teşekkürler

güzel bir konuya değinmişsiniz öncellikle teşekkür ederim.
bir çocğun güzel konuşması için anne baba ilgisi de çok önemli.
evli değilim ama yeğenim var 5 yaşında annesi zamanında onunla ilgilenmedi sürekli televizyonun başına oturttu çocuk yanına geldiğinde başından savdı.
sonuç ortada düzgün bir cümle kuramıyo hep yarım yamalak konuşuyor psikologa da götürmüyorlar yazık oldu kısacası
mrb benim 4.5 yaşında oğlum var.malesef s ş t r y z k ç harflerini bazı cümlelerde çıkaramıyor daha karnımdayken sohbet etmeye başladık şuan malesef saydıklarımı bazı cümlelerde söyleyemiyor.sürekli sohbet etsekte aynı her gece ona hikayeler anlatıyorum ama hepsi anne ile ilgili değil.uzamana gittik dil sorunu var ancak zamanla ve okumaya başladığında düzelebileceği söyleniyor...

kesinlikle katılıyorum..ayrıca onları "küçük insan" olarak görmek yanlış bi tutum bu gibi konularda..birer birey olduklarını, düzgün konusup onları dinlemek gerektiğini unutmamak lazım :)

çocuklarınızın yanlış kullandıkları kelimeleri hemen kızmadan yumuşak bir dille düzeltin ama her defasında bunu yapın .en önemlisi kendiniz doğru ve güzel bir dille konuşunuz .

X