cocuklariniza bunlari asla söylemeyin

deryacox

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
1.006
0
42
BUNLARI ASLA SÖYLEMEYİN....

1-"ÇOK APTALSIN":

Bu kelimeyi gereğinde fazla kullanıldığında çocuğunuz buna inanmaya başlar Onun yalnış yaptığını düşünüyorsanız "çok aptalsın" yerine" bu yaptığın aptalcaydı"demeyi denemelisiniz. Bu iki kelime arasındaki fark biri kişiliğine hakaret ediyor, diğeri yaptığı işin kötü olduğunu anlatıyor.

2-"ÇOK İYİ YAPABİLİRDİN":

Bu cümle pozitif gibi görünsede aslında negetif anlam taşır.Çocuğunuz çaba gösterdiği halde yapamadıysa ona "Geçen haftadan daha iyi yaptın" diyebilirsiniz.

3-"NEDEN SANKİ ŞUNUN GİBİ OLAMIYORSUN":

Çocuğunuzu bir başkasıyla karşılaştırmaktan ve onun gibi olmasını istemekten şiddetle sakının.çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin unutmayın onun da kendine özgü duygu ve düşünceleri var siz nasıl başkasına benzemiyorsanız ondan da bunu isteme hakkına sahip değilsiniz.

4-"KEŞKE DOĞMASAYDIN":

Anne veya babalar çok kızgın olduklarında akıllarından 1 kez de olsa geçirdikleri oluyor bazen bu kelimeyi.Eğer bunu söyleyebilecek kadar kızgınsanız kendinizi biraz olayın dışına çıkarmaya çalışın.

5-"NELERDEN VAZGEÇTİM":

Bir başka deyişle "Eğer sen doğmasaydın,hayatım daha iyi olabilirdi" ama unutmayın ki doğmuş olmak çocuğunuzun seçimi değil.

6- "YALANCI BİR ÇOCUKSUN":

Bazı çocuklar hoşlarına giden bir şeyi sahiplenmek isterler Ona yaptığının yanlış olduğunu daha yapıcı bir yöntemle anlatmayı deneyebilirsiniz.

7-"KORKULACAK NE VAR":

Çocuğunuz yatağını altında bir canavarın saklanmış olduğunu düşündüğünde bunu saçma bulabilirsiniz ama ona korku duymanın yanlış bir şey olduğu mesajını vermemelisiniz.

8- "SENİ BIRAKACAĞIM":

Çocuğunuz bir mağazadan çıkmak istemediğinde "seni bırakıp gidiyorum" diye onu tehdit edebilirsiniz.Ama bu sözlerle çocuğunuzun kafasına sürekli bir terk edilme korkusu sokmuş olabilirsiniz.

SÖYLEYEBİLECEĞİNİZ GÜZEL SÖZLER.....

1-" BENİM İÇİN ÖNEMLİSİN" :Çocuğunuza onun hayatınız için önemli bir parçası olduğunu söylemeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz.Bunu bilmek kendisine güven kazandıracaktır.

2-"BANA SÖYLEYEBİLİRSİN":Eğer çocuğunuz size arkadaşlarının hoşuna gitmeyen davranışını size anlatıyorsa,bu durumla nasıl başa çıkabileceğini soruyordur.Ona "bakalım bu konu hakkında ne yapabiliriz?" diyerek birkaç öneride bulunun.

3-"SENİNLE GURUR DUYUYORUM":Çocuğun anne ve babasının kendisiyle gurur duyduğunu bilmesi önemlidir.O ayakkabılarının bağcıklarını bağlamak gibi basit bir iş yapmış olabilir.Onu yüreklendirmeniz karşılaşacağı sorunları çözmesine yardımcı olacaktır.

4-"HAYIR DEDİM":Çocukların yönlendirilmeye ihtiyaçları vardır.Ama bu arada kişiliklerine de saygı duyulması gerekir.Çocuklarına neyin doğru neyin yanlış olduğunu siz göstermeli ve yanlış davranışlara yönelmesini engellemelisiniz.

5-"AĞLAMAN NORMAL":Ağlayan bir çocuğa verilen cevap genellikle "ağlama bakayım" dır.Bu onda ağlamanın bir zayıflık gösterisi izlemini yaratacaktır.Çocuğunuza "acın geçene kadar ağlayabilirsin" demeyi deneyin.Böylece ona duygularına sahip çıkmayı öğreteceksiniz.

6-"HATA YAPMAK NORMALDİR":Çocuğunuz ondan beklediğiniz gibi davranmadığında soğukkanlılığınızı korumak zor olabilir ama ona herkesin hata yapabileceğini öğretmeniz gerekiyor.Yoksa hayatı boyunca yeni şeyler denemekten korkacaktır.

7-"SEN BAŞARIRSIN":Çocuğunuza kendi başına becerebileceği şeyler için şans tanıyarak onun kendisine güvenen biri haline gelmesini sağlayabilirsiniz.Eğer dener ve başaramazsa "denediğin için seninle gurur duyuyorum" diyebilirsiniz.

8-"BİRŞEY YAPMAN GEREKMEZ":Çocuklar baleden,resim kursuna,yüzmeden,satranç kulübüne koşturup duruyorlar.Siz seçiyorsunuz ve çocuklarınız yapıyor.Fazlasıyla planlı bir hayat, onların yaratıcılıklarını baltalar. Ona "İstediğin birşey varsa yapabilirsin ama hiçbirşey de yapmayabilirsin."diyerek kendine ait bir dünyası olmasını sağlayabilirsiniz.

evvt katılıyorum..çocuk onlar daha...
daha dün akşam bir babaa evladını sokakta tekmelerle dövüyordu henüz 7 8 yaşlarında çocuğu...hakarette ediyordu....hayvan herif...
ALLAHINDAN bul dedim ama inanın içim acıdı...

Teşekkürler güzel paylaşımınız için.Her zaman dikkatli olmamız gerekiyor çocuklarımızla konuşurken emeğinize sağlık

eline saglık bi anne olar dikkat ediyorum ama bazı şeyleride yapmıyor deglim yani bazen de hiç anlamıyorlar 9 yaşına girdi isted,g, şeyi diretiyor olsun diye cocuk işte anlatıyom ama (altta resimde ki oglum )

bunlar cok dogru, gercekten söylenen yanlış cümleler ilerde büyük sorunlara neden olabiliyor

X