Çocukluk Aşılarının Yapılmaması / Aşı Karşıtlığı

birzerdali

Üye
Kayıtlı Üye
16 Mayıs 2020
604
651
Herkese merhaba,

Bir konudan dolayı çok üzgünüm. Sizlerden fikir almak istiyorum. Abim ve eşi kızlarına (yeğenime) çocukluk aşılarını yaptırmıyorlar. (2 yaşında)

Doğduğundan beridir aşı olmadı. Biz ailece kendilerini uyardık ama dinletemiyoruz. Bu hastalıkların artık aşı gerektirmedigi gibi şeyler söylüyorlar kendilerince.

Sorum şu, kızamık, şu ciceği, çocuk felci gibi hastalıklar her çocukta hayat boyu bir kere çıkar mı ? Eskisi kadar öldürücü veya sakatlık riski var mı ?
Eskiden insanlar bu hastalıklardan ölüyor ya da engelli kalıyormuş. Şuan aşı olmayan bir çocuk aynı riskleri tasiyor mu ?
Konuya vakıf değilim. Google baktıkça daha da üzülüyorum. Mesela sspe diye bir hastalık varmış kızamık aşısı olmayınca engelli kalıyormuş. Bunları gördükçe iyice korkuyorum.Çok üzgün ve tedirginim. Gelecek cevaplar ile daha da kötü hissedeceğim sanırım ama yüreğime su serpecek bir şeyler duymak ıstiyorum çünkü aşı yaptırma konusunda maalesef bir şey yapamıyoruz ailece konuşmaktan başka.
Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Her cocugumda hep yaptirip yaptirmamak arasinda kaliyorum😐 ama her seferinde yaptiriyorum.

Evet hasta olursa kotu hasta olur diye soyleniyor.. gercek mi yoksa abartiliyor nu bilmiyorum. Yaptirmayanlarin cocuklarida saglikla buyuyo gordugum kadariyla

Ha herkesin kendi cocugu sorumlulugu sizi ilgilendirmez

Herkese merhaba,

Bir konudan dolayı çok üzgünüm. Sizlerden fikir almak istiyorum. Abim ve eşi kızlarına (yeğenime) çocukluk aşılarını yaptırmıyorlar. (2 yaşında)

Doğduğundan beridir aşı olmadı. Biz ailece kendilerini uyardık ama dinletemiyoruz. Bu hastalıkların artık aşı gerektirmedigi gibi şeyler söylüyorlar kendilerince.

Sorum şu, kızamık, şu ciceği, çocuk felci gibi hastalıklar her çocukta hayat boyu bir kere çıkar mı ? Eskisi kadar öldürücü veya sakatlık riski var mı ?
Eskiden insanlar bu hastalıklardan ölüyor ya da engelli kalıyormuş. Şuan aşı olmayan bir çocuk aynı riskleri tasiyor mu ?
Konuya vakıf değilim. Çok üzgün ve tedirginim. Gelecek cevaplar ile daha da kötü hissedeceğim sanırım ama yüreğime su serpecek bir şeyler duymak ıstiyorum çünkü aşı yaptırma konusunda maalesef bir şey yapamıyoruz ailece konuşmaktan başka.
Teşekkür ederim.
Yaniii bu çağda aşı karşıtlığıda ne bileyim 🤷‍♀️ O çocuk ileride bu hastalıkları kapsa ne olacak hiç düşünüyorlar mı acaba tabiki aşı olmadığı için ağır atlatacak gerçekten allah size sabır versin saçma sapan işler afedersiniz ama cahillik resmen.

Herkese merhaba,

Konuya vakıf değilim. Çok üzgün ve tedirginim. Gelecek cevaplar ile daha da kötü hissedeceğim sanırım ama yüreğime su serpecek bir şeyler duymak ıstiyorum çünkü aşı yaptırma konusunda maalesef bir şey yapamıyoruz ailece konuşmaktan başka.
Teşekkür ederim.
Aşı nasıl yapılmaz inanılır gibi değil,çocuk elbette hasta olacak ileride bu sayıdığınız hastalıkları en azından daha hafif atlatacaktır.
Aşı olmayan çocukta bunları yaşayacak elbette,biraz daha zor geçirir bunları..

Çoğu çocuk hali hazırda aşılı olduğu için büyük ölçüde sorun yaşamıyor aşı karşıtları.
Ona güveniyor zaten tatlı su kurnazları.
Merhaba, konu hakkında bilgim yok. Aşı yapmayacaklar bari ne ile karşı karşıya olduğumuzu bilmek istiyorum. Çocuğun bu hastalıkları kapma ihtimali mı düşük ? Bu hastalıklar her insanda çıkmıyor mu yoksa sadece bulaş yoluyla mı çıkar ? Yeğenim güvende sayılır mi en azindan

Herkese merhaba,

Teşekkür ederim.
Ovvvv bol banlı konu açılmış :KK70:
Abiniz ile eşinin kararını siz değiştiremezsiniz malesef. Onlar böyle düşünüyorsa ne yapabilirsiniz. Sosyal hizmetleri mi arayacaksınız?

Bir cocuk icin en iyisini anne babasi bilir sizde hakim olmadiginiz konularda insanlarin isine karismayin asi karsitligi korkunc bisey degil cokta haklilar keske bende yaptirmasaydim cocuklarimin asilarini ama okadar cesaretli olamadim yaptirdim covid asisinada cok direndim en son iki tane zorla oldum esimin ailemin baskisindan dilayi. Asilarin zararlari cok fazla oyle sizin sandiginiz gibi masum değiller ozetle insanlarin isine karismayin lutfen

Aşı nasıl yapılmaz inanılır gibi değil,çocuk elbette hasta olacak ileride bu sayıdığınız hastalıkları en azından daha hafif atlatacaktır.
Aşı olmayan çocukta bunları yaşayacak elbette,biraz daha zor geçirir bunları..
Engelli veya ölüm gibi sonuçları var mı peki günümüzde ? Artık bu riskler yok diyip yapmıyorlar sanırım. İçim büyük sıkıntıda. Ölür veya engelli olur mu diye düşünmekten uyuyamıyorum :KK43:

Gelen mültecilerle birlikte Türkiye'nin 50 yıllık asi politikası bozuldu. Kaç doktorla konustuysam tedirginler yeni yeni salgınlar çıkıyor, bir ara uyuz salgını almış yürümüştü. Ben köyde büyümeme rağmen uyuzu hiç duymadım bile. Şehrin ortasında millet uyuz oldu. Onlar zaten herkes asi yaptırıyor bize zaten bulaşmaz diye uyanıklık yapıp yapıp toplum bağışıklığını riske atıyorlar. Bağışıklığı düşük olan, alerjisi olduğu için aşı yaptiramayanlari tehdit ediyorlar. Kizamik, çocuk felci, su çiçeği yabana atılacak hastalıklar değil.

Gelen mültecilerle birlikte Türkiye'nin 50 yıllık asi politikası bozuldu. Kaç doktorla konustuysam tedirginler yeni yeni salgınlar çıkıyor, bir ara uyuz salgını almış yürümüştü. Ben köyde büyümeme rağmen uyuzu hiç duymadım bile. Şehrin ortasında millet uyuz oldu. Onlar zaten herkes asi yaptırıyor bize zaten bulaşmaz diye uyanıklık yapıp yapıp toplum bağışıklığını riske atıyorlar. Bagisokligit düşük olan, alerjisi olduğu için aşı yaptiramayanlari tehdit ediyorlar. Kizamik, çocuk felci, su çiçeği yabana atılacak hastalıklar değil.
El ayak rahatsızlığı vardı bir ara. Su çiçeğine çok benziyordu

Engelli veya ölüm gibi sonuçları var mı peki günümüzde ? Artık bu riskler yok diyip yapmıyorlar sanırım. İçim büyük sıkıntıda. Ölür veya engelli olur mu diye düşünmekten uyuyamıyorum :KK43:
Kötü düşünmeyin ne olur.
Torunum bile doğduğundan beri her aşısını oldu gayette iyi şu anda,kızamık su çiceği gibi hastalık geçirmedi .
4 yaşına gelecek oda.
Diğer bilgileri bilememde o konuda bişidiyemem size.

Bir cocuk icin en iyisini anne babasi bilir sizde hakim olmadiginiz konularda insanlarin isine karismayin asi karsitligi korkunc bisey degil cokta haklilar keske bende yaptirmasaydim cocuklarimin asilarini ama okadar cesaretli olamadim yaptirdim covid asisinada cok direndim en son iki tane zorla oldum esimin ailemin baskisindan dilayi. Asilarin zararlari cok fazla oyle sizin sandiginiz gibi masum değiller ozetle insanlarin isine karismayin lutfen
Karışmıyoruz zaten. Uyarıda bulunduk ama tedirginiz. Biraz detay verir misiniz aşı yapmama hususunda. Kendileri bizleri hiç bilgilendirmedikleri için tedirginiz haliyle. Yeğenimin hayatı riski olabilir mi ? Eskiden bu hastalıklardan insanlar ölüyordu. Şimdi hala bu risk var mı ? Risk alarak mı aşı yapılmıyor biraz bilgi verirseniz çok sevinirim

Kötü düşünmeyin ne olur.
Torunum bile doğduğundan beri her aşısını oldu gayette iyi şu anda,kızamık su çiceği gibi hastalık geçirmedi .
4 yaşına gelecek oda.
Asi oldukları için gecirmemisler. Yeğenim asisiz. Durumu ne olur diye merak ediyorum. Asi olsaydı tedirgin olmazdım zaten. Teşekkür ederim 🧡

Herkese merhaba,

Teşekkür ederim.
bizim tanıdıgımız bir anne baba da yaptırmadı, biz de onların cocukları bizimkilerden hastalık kapabilir diye endişe ediyorduk sonra baska mevzular da girdi görüşmedik. ama cocuklar 3-4 yasına gelince baba nın ısrarıyla sonradan yaptırmaya karar vermişler. cok büyük risk cocuklar açısından, ben de yaptırmamayı cahillik olarak görüyorum maalesef, ama onlara sorsanız cok bilmişlikten. dünyada bu kadar doktor ve arastırmalar varken, tıp konusunda hiçbir egitimi olmayan bir kesim aşı zararlı diyor, inanılır gibi değil

Kötü düşünmeyin ne olur.
4 yaşına gelecek oda.
Cidden 4 yasina mi giriyor😯 ya daha dun gibi aklimda dogdugu zaman💞😯 masallah zaman su gibi

X