Çok acil yoğurdum tutmadı ne yapmalıyım?

CitirTurtam

Az insan, çok huzur !
Kayıtlı Üye
14 Ocak 2013
1.467
1.362
3 kilo taze inek sütünden fırında yoğurt mayaladım fakat tutmadı. 50 dereceye ısıttım ve yaklaşık 1 saat mayalanmasını bekledim ama olmamış. Hâlâ süt kıvamında. Ne yapmalıyım arkadaşlar çok acil bilenler yardım etsin lütfen.

Bir saatte mayalanmaz en az 4 saat lazım canım bekle tutar mutlaka

3 kilo taze inek sütünden fırında yoğurt mayaladım fakat tutmadı. 50 dereceye ısıttım ve yaklaşık 1 saat mayalanmasını bekledim ama olmamış. Hâlâ süt kıvamında. Ne yapmalıyım arkadaşlar çok acil bilenler yardım etsin lütfen.
3-4 saat daha beklet kımıldatma

3 4 saat sogumadan beklemesi lazim. Eger soguduysa socak su dolu legenkn icine koyup bekletin

Evet 10 dakika kaynattım ve ılımasını bekledım, sonra mayaladım ve fırına koydum. Fırını kapalı ve içi hala ılık. Öyle bekletsem tutar mı acaba?

Evet 10 dakika kaynattım ve ılımasını bekledım, sonra mayaladım ve fırına koydum. Fırını kapalı ve içi hala ılık. Öyle bekletsem tutar mı acaba?
Tutar elleme 4 saat olunca al dolaba koy bide su derece işini hiç anlamam ben serçe parmağımı içine koyar bakarım şöyle tam yakacak gibi oldumu tamamdır mayalarım

Benim de başıma geldi.Bir leğene sıcak su koyup yoğurt kabını da içine koyup iyice sardım tuttu.
Bir kere de fırında ısıttım tekrar ama 1 saat az daha fazla kalmalı.

isitmaya gerek yokki firini ya..kim ugrascak onla?

ben yaptigimda once kaynatirim sutu, mayasini koyduktan sonrada hafif karistirip firinin icine koyarim agzi acik sekilde..sabaha kadar mayalanir

Netten baktım hep 40-50-75 dereceye ısıtın falan yazıyordu. Süt daha sıcaktı ve fırının içi de ılık. Akşama kadar dursun bakalım sonra dolaba kaldırayım. İnşallah tutar :KK17:

Netten baktım hep 40-50-75 dereceye ısıtın falan yazıyordu. Süt daha sıcaktı ve fırının içi de ılık. Akşama kadar dursun bakalım sonra dolaba kaldırayım. İnşallah tutar :KK17:
Fırına direk koy fırını isitmadan sütun ağzı açık bi şekilde geceye kadar dokunma taş gibi olur yogurdun
Ben akşam fırına koyuyorum yatarken sabah direk buzdolabına 2 gun sonra yoğurdu yiyiyoruz tam tutmuş oluyor

Ya benim yogurdumda hiç tutmuyor... Her seyı denedım kavanozda taş gıbı yogurt ters cevırıyom dokulmuyo ama kasıgı sokuyom hemen sulanıyo dıbı tutuyo ama ortada sorun var

X