Çok mu ayıp ederim? Gerçi ayıp etmeyi de göze aldım! 🤦🏻‍♀️

Erkek kedi dışı kedi görünce bagirmayi bırakıyor. Ancak kedilerinizi rahat bırakmayacak. Her yere kokusunu bırakacak Onlarda kısırlastirildigi için tepki verecek. Kısaca olaylar bu şekilde vuku bulacak ama bence ayıp olmaz zaten kendi söylemiş kızgın olduğunu. Sizde kişiye sen böyle söyleyince vete sordum benimkilerin psikolojisi bozulmuş diyebilirsiniz.

Bence onu bir veterinere götürsünler, hayvancağızın bir sağlık sorunu çıkmasın sonra, tamam dişi kedilerde çok bağırıyor fakat arada bizim doğumuna yardım ettiğimiz kediler oldu, hiçbirinin her hafta bağırdığını duymadım inan ki, kızış dönemi demek zaten çiftleşmesi demek, dişilerde yılda 3-4 defa çiftleşiyor, her hafta bağırsalar bu hayvanların tavşan gibi sürekli üremesi gerekir, kediler yılda ortalama 2 sefer falan yavruluyor, çok nadiren bazen yılda 3 kere doğum yapıyorlar, bizim bir kedimiz 2 sefer doğum yaptı, ki zaten gebelik 2 ay, doğum sonrası da 2,5-3 ay emziriyorlar, emzirirken de asla erkek kedi yanaştırmazlar agresif oluyorlar.
İşte müdirem ben de on gün evel kızıştıysa ben rahat ederim diye düşündüm ama bana bugün dün gece başladı gene dedi :KK43: çok mu vicdansızım bilmiyorum kendime de kızıyorum ve en büyük tesellim kocasının gitmiyor oluşu. Tabii ayıp ediyorum o ayrı ama kendimi izah etmeye çalışacağım elbette.

Erkek kedi dışı kedi görünce bagirmayi bırakıyor. Ancak kedilerinizi rahat bırakmayacak. Her yere kokusunu bırakacak Onlarda kısırlastirildigi için tepki verecek. Kısaca olaylar bu şekilde vuku bulacak ama bence ayıp olmaz zaten kendi söylemiş kızgın olduğunu. Sizde kişiye sen böyle söyleyince vete sordum benimkilerin psikolojisi bozulmuş diyebilirsiniz.

Dişi kedi ama yine de fena tabii kızgınlığı. Haklısınız böyle diyeceğim.

Şöyle diyim; haklısınız elbette ama kendi başımı yemek mesele değil ben gerekirse bir ay da uyumam ama dört kedim ne hale gelir onun derdindeyim. Ha şimdi mi aklına geldi diyeceksiniz ama az önce (yani bu akşam) yeniden konuştuk kendisiyle o zaman tekrarladı kızıştı dedi :KK43:
Değişik birçok tür canlı arkadaşım yoldaşım olsa da kediyle yollarım kesişmedi, ondan belki fikir sahibi olmadan böyle düşünüyorumdur, bilemedim.
Kediden değil oğlanlarımdan (ki onlar da sizin evladınız asla aksini düşünmüyorum) yola çıkarak düşünsem, yine görsünler dünya kaç bucak, değişiklik iyidir diyebilirim😂
Sanırım bilmeden atması kolay oldu, umarım her iki taraf için de iyi bir orta yol bulunur.

Şöyle diyim; haklısınız elbette ama kendi başımı yemek mesele değil ben gerekirse bir ay da uyumam ama dört kedim ne hale gelir onun derdindeyim. Ha şimdi mi aklına geldi diyeceksiniz ama az önce (yani bu akşam) yeniden konuştuk kendisiyle o zaman tekrarladı kızıştı dedi :KK43:
vive evciller mekan değişikliğini sevmiyorlar zaten, depresyona giriyorlar.
Yıllar evvel evimizin oğlu bir köpeğimiz vardı, ki bekarlığımdan beri benimle beraberdi yani anneme de alışıktı, bir sene kızım henüz bebekti kayınvalidemler de şehirdışında, onların yanına giderken köpeğimizi 1 haftalığına anneme bıraktım, yavrum depresyona girmiş ne yemek yemiş ne oynamış, annem yemeğini burnunla itiyordu demişti de içime oturmuştu, o yüzden ben evcili mümkünse yanında götürme, değilse evde birinin gözetimine bırakma taraftarıyım, şimdiki prensesimi markete giderken dahi yalnız bırakmıyoruz, illa ki yanında eşim, ben veya kızım duruyor, ona rağmen üzüntüden uluyor 🤷‍♀️

vive evciller mekan değişikliğini sevmiyorlar zaten, depresyona giriyorlar.
Yıllar evvel evimizin oğlu bir köpeğimiz vardı, ki bekarlığımdan beri benimle beraberdi yani anneme de alışıktı, bir sene kızım henüz bebekti kayınvalidemler de şehirdışında, onların yanına giderken köpeğimizi 1 haftalığına anneme bıraktım, yavrum depresyona girmiş ne yemek yemiş ne oynamış, annem yemeğini burnunla itiyordu demişti de içime oturmuştu, o yüzden ben evcili mümkünse yanında götürme, değilse evde birinin gözetimine bırakma taraftarıyım, şimdiki prensesimi markete giderken dahi yalnız bırakmıyoruz, illa ki yanında eşim, ben veya kızım duruyor, ona rağmen üzüntüden uluyor 🤷‍♀️
Ben de bunu teklif edicem müdirem. Veteriner de bunu tavsiye etti diyeceğim hatta Allah affetsin 😞 Ama gerçekten de öyle düşününce. Kediler kendilerine yeten hayvanlar zaten, mekanı komple değiştirmek yerine ona evinde bakmak en iyisi.

İşte müdirem ben de on gün evel kızıştıysa ben rahat ederim diye düşündüm ama bana bugün dün gece başladı gene dedi :KK43: çok mu vicdansızım bilmiyorum kendime de kızıyorum ve en büyük tesellim kocasının gitmiyor oluşu. Tabii ayıp ediyorum o ayrı ama kendimi izah etmeye çalışacağım elbette.
Açıkçası düşünmeden konuşmuşsun af buyur😞 ama bu şartlarda evde bakman da uygun değil çünkü hem o hem senin kediler strese girer, onun için yabancı bir ev, yabancı kediler, senin kediler için de sürekli bağıran bir kedi, bir arada olmaları hepsi için sıkıntı olur.

Herkese iyi geceler, hatta iyi sabahlar. Canımı sıkan bir konuyu yazacağım, haksız olduğum nokta olacak biliyorum ama yine de çok mu hatalıyım kafam çok karışık.

İki senedir gelen ve ben tatillere gittiğimde kedilere bakan bir yardımcım var, dürüst, temiz ve pratik bir kadın. Beni en çok rahatlatan bir hafta şehir dışına çıktığımda gün aşırı kedilerime göz kulak olması oluyor.

Konuya gelirsek; bu yardımcım bir aya yakın memlekete gidecek. Kedisi için de bir süre eşi (izni ay ortasında başlayacakmış) kalan sürede de bir arkadaşları bakacaktı bu şekilde düşünüyordu. Ama ben bir bok yedim ve istersen bana getir dedim ve o da benim kedilere olan sevgimi bildiğinden balıklama atladı. (Bu arada aç parantez dört kedim var. ) Buraya kadar da sorun yok ama son gelişinde kedisinin kısır olmadığından haftada bir kızıştığını ve çok ama çok bağırdığını söyledi. 🤦🏻‍♀️ Hallederiz kafasındaydım ki kısır olmasa isterse dört kedi daha getirsin ben strese sokmadan alıştırmayı biliyorum AMA sürekli bağıran bir kediye bir ay nasıl bakacağımı bilmiyorum.

Bugün veterinerimize sordum çeşitli ilaçlar olduğunu söyledi ben de biliyorum zaten hormonal iğneler vs ama bu emanet bir kedi Allah korusun bir şey olursa vebalini alamam.

Özetle yarın sabah kabul etmememin daha iyi olacağını söyleyeceğim.

Bu şekilde bir daha kedilerime bakmayacağını da göze alıyorum (ücret karşılığı bakıyordu ama bakmak istemese anlarım) ama dört kedim var kızışmış ve sabahlara kadar bağıran bir kediyi gözüm yemiyor 🤦🏻‍♀️ Kızgın olmasa bir kediden ne zarar gelir ama kendisi söylüyor bağırıyor erkek kediler gibi diye.

Çok mu ayıp etmiş olurum yani aslında ayıbımın boyutunu düşünüyorum. Çok da üzülüyorum ama bugün kedimi çene altı apseleri için götürdüm, veteriner stres kaynaklı diyor. Kilosu 150 liralık mama yiyorsun, ilgi alaka sevgi full neyin stresi dolara mı üzüldün, bitcoinden mi battın 🤦🏻‍♀️ Yani evdekilere de kötülük etmek istemiyorum. Siz söyleyin napayım? 🥹
Hiç de ayıp olmaz bence

Ben de bunu teklif edicem müdirem. Veteriner de bunu tavsiye etti diyeceğim hatta Allah affetsin 😞 Ama gerçekten de öyle düşününce. Kediler kendilerine yeten hayvanlar zaten, mekanı komple değiştirmek yerine ona evinde bakmak en iyisi.
Tabii ki en doğrusu bu olacaktır, kardeşimin kedisi var evde bildiğin panter gerinip gerinip atlar söylenir vs, kardeşim bir gün kedileri olan komşusuna götürdü sosyalleşsin diye, yanında da durdu orada tek başına bırakmadı ama o panter altına kaçırmış stresten, düşün ki diğer kedilerle topu temeli 1 saat kadar bir arada kaldı.

Aslında o dürüst oldu kedim bağırmıyor, sakin vs. demedi, böyle deseydi kendimi kandırılmış hissederdim. Ama üstüne basa basa çok bağırıyor demesi yine kızıştı demesi bugün beni derin düşüncelere sevk etti. Ben de Mune Mune müdirem gibi geçen hafta kızışmışsa ben rahat ederim diyordum ama bugün şok oldum.

Arkadaşlık ilişkileri karşılıklı dürüstlükle ilerler Vive zaten; ne güzel ki sana dürüstçe izah etmiş. Sen de böyle bir hal/düşünce içindeysen dürüstçe söyleyebilirsin bence. Ayıp olacak evet ama bir arkadaşım bana salt ayıp olmasın diye sözünden dönemeyip zoraki/kendini çok zorlayarak bir şeyleri yapsaydı ben üzülürdüm şahsen. Dürüstçe söylesin, birbirimizi yormayalım işte.

Ben söz konusunda çok çekmiş ve kendime çok katı davranırken, insanlara çok esneklik tanımış biriyim. Geçerli gerekçelerin varsa, evet ayıp da olsa sözden dönmek olabilir, bu esnekliği kendine de tanıyabilirsin. Hayat bu kadar katı kalıplar içinde değil cidden. Hislerinle, olaylarla farkında olarak yüzleş, açıkla, gerekirse özrünü de dile yani ne denebilir daha bilemedim.

Arkadaşlık ilişkileri karşılıklı dürüstlükle ilerler Vive zaten; ne güzel ki sana dürüstçe izah etmiş. Sen de böyle bir hal/düşünce içindeysen dürüstçe söyleyebilirsin bence. Ayıp olacak evet ama bir arkadaşım bana salt ayıp olmasın diye sözünden dönemeyip zoraki/kendini çok zorlayarak bir şeyleri yapsaydı ben üzülürdüm şahsen. Dürüstçe söylesin, birbirimizi yormayalım işte.

Ben söz konusunda çok çekmiş ve kendime çok katı davranırken, insanlara çok esneklik tanımış biriyim. Geçerli gerekçelerin varsa, evet ayıp da olsa sözden dönmek olabilir, bu esnekliği kendine de tanıyabilirsin. Hayat bu kadar katı kalıplar içinde değil cidden. Hislerinle, olaylarla farkında olarak yüzleş, açıkla, gerekirse özrünü de dile yani ne denebilir daha bilemedim.

Valla ne olacaksa olsun. Evet ayıp var ortada ama ben iyi niyetle yaklaştım başta. Halen de niyetim baki ama kedi de huzursuz olur bu şartlarda. Belki küsecek belki bir daha gelmeyecek (yardımcı ablamız bu) ama napiyim.

Hormon ilaçlarını kesinlikle ama kesinlikle önermiyorum. Acı çeksin daha iyi ama zinhar önermiyorum. İlaçlar sonrası perperişan olan, vefat eden kedilerin sayısı fazla. Acı çeken kedinin üstüne tekrar bir acı daha ekleniyor çok üzgünüm.

Erkek kediler kızgınlığa zaten girmiyorlar 365 gün aktifler. Benim kedi arada sırada eşek sudan gelinceye kadar gece başlar sabaha kadar şuncacık halinden nağmeler çıkarır. Ayda 1 bilemedin 2 kez boş bi poşet görünce oraya kokuyu bırakır tınlamadığımda bir daha yapmaz. Tabii her kedi aynı değildir. Dişiler daha şiddetli, bunun için alternatifler, seçenekler çok olsada seni yorabilir. Biraz kıysın paraya bir tarafa birikim yapıp kediyi kısırlaştırsınlar. Kimbilir nasıl acı çekiyordur yavrum. Açık açık bu şekilde belirt anahtarı al ilgini eksik etmezsin zaten. Ama diğer türlü 4 yavrunun içinde bu kızgınlık ters teper.
Sizinki iyiymiş bizim bir erkek kedi vardı. Hiç miyavlamadı. Ama taa televizyon ünitesinin en üstüne çıkmış televizyonun üzerine işemiş. Buzdolabımızı da o bozdu. En sonunda evden kaçtı, bir daha gelmedi.

Maddi sebepler malesef. Geçen sene rakam 900’dü ben de kedimi kısırlaştırdım. Ona çok geldi, bir şey de diyemiyorum yani. Bu sene rakam oldu 1800 🤦🏻‍♀️ Ben indirim yaptırırım veterinere, biraz destek de olurum ama benim de dört kedim var daha bugün vitamindi, ense damlasıydı derken 1260 tl ödedim vete 😞
Kısırlaştirmak için barınaklardan destek alabilirler. Yaşadığım yerde maddi durmu düşük olup kedi sahiplenen kişilere barınak veterinerleri böyle bir destekte bulunabiliyor.

Sizde, açık açık durumunuzu anlatın. Zaten sizi tanıyorsa kırılmaz. Yada arkadaşın önerdiği gibi evlerine uğrayıp yardımcı olabilirsiniz.

Sizinki iyiymiş bizim bir erkek kedi vardı. Hiç miyavlamadı. Ama taa televizyon ünitesinin en üstüne çıkmış televizyonun üzerine işemiş. Buzdolabımızı da o bozdu. En sonunda evden kaçtı, bir daha gelmedi.

Annemler son kedilerini bir yaşına doğru kısırlaştıralım dediler meğer kedi kızışmış. Ama miyav falan yok koku da yok derken annemin yatağa kakasını yapmış 🤣 iki kez hem de. Hemen kısırlaştırdılar ama annem kaç kere bokumu yıkadı eşşeğin.

Kedinin başka bir sorunu olmasın vive?
Kedi her hafta kızış dönemine girmez ki🤷‍♀️Yılda olsun olsun 3-4 defa hadi eeeeen fazla 5-6 defa olsun, ben evde çok sık kedi bakmadım ama sokakta bir sürü kedilerimiz var, bir kısmı kısırlaştırıldı fakat arada kısırlaştırılmayanlar da var, hiç öyle her hafta bağırdıklarını bilmiyorum şahit de olmadım ki çoğu benim kapımda, kışın erkek kedilerde dahil Ocak ayında bir başladılar mauv mauv bağırmaya, Mart ayı gibi hepsinin sesi kesildi Mart ve Mayıs’ta doğan yavrularımız oldu, şimdi hepsinin sesi kesilmiş vaziyette.
Çiftleşen kedi dediğiniz sıklıkta girer. Ancak hiç çiftleşemeyen kediler çok sık aralıklarla tekrar kızgınlığa girebiliyor. Çiftleşip yavrulamadığı için bu durumu gayet normal maalesef. Çok az ses çıkaran, çok ses çıkaranlar olduğu gibi çok sık kızgınlığa giren ve az girenler de oluyor. Erkek arkadaşımın ailesinin bir kedisi var, hayvan resmen aseksüel. Erkek ama 6 yılda sadece bir kez çiftleşmiş, sınırsız dişiye erişimi var oysa 😂. Hepsi çok normal, onların da bizler gibi libido seviyeleri farklı farklı.

Benim kızım kızgınlığa girdiğinde sadece sürekli yuvarlanıp yalandı ve mırrk brrk sesler çıkardı. Azıcık da kapının önünde yankı yapan yerlerde miyavladı. Birlikte sarılıp uyuduk mesela. Birkaç gün sürdü sadece. Tekrar giremeden ben kısırlaştırdım.

Annemler son kedilerini bir yaşına doğru kısırlaştıralım dediler meğer kedi kızışmış. Ama miyav falan yok koku da yok derken annemin yatağa kakasını yapmış 🤣 iki kez hem de. Hemen kısırlaştırdılar ama annem kaç kere bokumu yıkadı eşşeğin.
Ay paragrafın başına gülerken yatağa kakasını yapmış kısmında şoke oldum :KK70: . Amber Heard’ü çok mu severdi kendisi, bir akrabalığı falan olmasın? 😂

Yani belediye de araştırılabilir ama dediğim gibi çok da deneyimsizler kedi bakımında. Karından girildiğinden dişi kediler daha pahalı oluyor malesef. Erkek zahmetsiz topları kes hop bugün sünnet yarın deniz :KK70:
Ben 2.5 sene once 400e kısırlaştırdim kızımı, iyiki beklememisiz yav bu nedir
Özeller böyle, kediler için fiyatları bilmiyorum ama köpekler için yıllık rutin aşılar dahi 250 lira, dişi köpek kısırlaştırma 2500 lira civarı.
Abla 2 ay once benim kucuk kiz sezeryan oldu 1200e kısırlaştırma 800 demisti. Demekki bizim dr vicdanliymis
6 gün yoğun bakımda kaldı 5000₺ ödedim🥲
3 ay özel mamalarına 2000₺ küsür gitti🥲
İlaçlarını saymıyorum🥲
Geçen sene aşılarına 120₺ ödedim
İç dış stronghold, advantage rica etmeme rağmen hasta sahipleri pahalı olduğu için yaptırmıyorlarmış ellerinde yokmuş🥲
Şu an ki maması 10-15 kg 1000₺
Kumu, oyuncakları salla..🥲
Ay bayilazam 😭😭😭 yeterki iyi olsunlar ben hic kıyamıyorum cocuklarima🥲🥲

Ben olsam yalan söylerimskdjfk cünkü ona isimin düsme durumu mevcut ileriki süreclerde. Mesela sabah hemen arayıp “x’cim az önce y akrabam ya da arkadasım aradı bize gelecekmis ben kedini almasam ayıp olur mu sana, cok bagırıyor diyorsun hem misafirim rahatsız olur hem de benim kediler beni ugrastırır son dakika çıktı valla ben de hemen seni aradım başka bir plan bulabilir misin diye en kötü ihtimal sen bana anahtarı ver misafirim gittikten sonra günaşırı gidip bakarım kedine lütfen kusura bakma 🥹🥹” derdim💅💅💅

Yani sanırım son dakika söylemeyi planlıyorsunuz.
Açıkçası büyük ayıp, ben hayvanların bukadar ince seyini bilmem ama insanlar isze guvenip her şeylerini ayarlamış .şimdi son dakika ne yapacaklar ?!?

X