Covid geçirdikten sonra biontech aşısı

redvelvetcake

Ne mutlu Türk'üm diyene!
Kayıtlı Üye
3 Temmuz 2010
11.072
11.544
İyi geceler kızlar, kafamı karıştıran bir durum var, tam aşı randevusu alacakken toplumdaki genel durum nedir diye bir de burada sormak istedim cunku aşırı kararsızım. Mart ayının son haftası covid geçirdim ve ilac kullanmadan evde atlattım hastaneye gitmedim hicbir sey kullanmadım. Cok da hafif degildi ama agır diyemem asla. Her sene olduğum sıradan bir grip gibi gecti. Kalp ilacı kullanıyorum bu arada.

Geçirdiğim haftadan tam iki ay sonra antikor testi yaptırdım sonucum 1050 kusur çıktı. Su an covid atlatmamın üzerinden tam 4 ay gecti. Aşı henüz olmadım cok kararsızdım açıkçası olmak istemiyordum da hic. Çevremdeki kimse corona olmadı ve aşılarının iki dozunu da tamamladılar. (Aşı karşıtı degilim bu arada sadece kisisel kararım yaptırmamak yönünde idi)

Annemin ısrarları, su anki vaka artışı, ülkemizde artmakta olan yabancı sayısı, şehirlerarası insan trafiği, aşısızlara öngörülen kısıtlamaları da göz önünde bulundurarak aşı olmaya karar verdim. Tek doz olacağım, ancak zamanlaması konusunda kafam karışık. Biraz daha beklemeli miyim, beklersem biontech aşısı tükenir de Türk asısına mecbur kalır mıyım gibi sorular var kafamda. Bilim kurulunun covid geçirenler icin aşı olma zamanına önce altı ay sonra diyip sonra üç aya çekmeleri, önce tek doz diyip sonra iki doza cıkarmaları, hastalığın ılk senesinde kullanılan ilaçların su an kullanılmaması gibi durumlar bana biraz deneme yanılma yöntemi ile ilerliyormuşuz hissiyatını verdi, o yuzden biraz daha süreci benimle benzer şekilde yaşamış insanların tecrübelerine dayanarak karar vermek istedim. Cevaplarınız icin şimdiden teşekkür ederim, umarım okuyan herkes icin de aydınlatıcı bir konu olur💕

Son düzenleme:
Kalp hastasıymışsınız, muhakkak takip eden bir doktorunuz vardır. Lütfen burdan konuyla alakası olmayan, bilgisi kıt bizlerden fikir almak yerine doktorunuzun fikrini alın. En doğrusunu bilir ve yönlendirir eminim. Burada sadece kafanız daha çok karışacak.
Aslında bu akşam doktora gitmiştim, zaten onun ol ısrarları üzerine kafam karıştı :KK70: yoksa asla olmayı dusunmuyordum. Doktorumun tıbbi ve mesleki bilgisi, tecrübesi degil de olay, ben genel olarak hasta olduktan sonra aşı olan var mı, varsa ne zaman oldu ne kadar bekledi, ne yaşadı nasıl etkiledi vs tecrübelerinden faydalanmak istedim aşı tarihini seçme hususunda.

Antikorun belli seviyedeyken aşi yaptirabiliyo musun bence onu ögren önce
Eğer antikor seviyesi cok bir fark teşkil etseydı aşı yaptırmaya giden herkese muhakkak once antikor testi yaparlardı bence. Bir yandan test olmayıp corona geçirenler de var. Aslında bu sadece benim degil butun toplumun sorunu ama su an olağanüstü bir durumda olduğumuz ıcın de seri aşılama önemli, böyle durumlar cok irdelenmiyor. Ben biraz takıyorum da o yuzden kafam karısık

Aslında bu akşam doktora gitmiştim, zaten onun ol ısrarları üzerine kafam karıştı :KK70: yoksa asla olmayı dusunmuyordum. Doktorumun tıbbi ve mesleki bilgisi, tecrübesi degil de olay, ben genel olarak hasta olduktan sonra aşı olan var mı, varsa ne zaman oldu ne kadar bekledi, ne yaşadı nasıl etkiledi vs tecrübelerinden faydalanmak istedim aşı tarihini seçme hususunda.
Aralıkta covid oldum, ocakta da sinovac’ın coronavac asısını oldum. Sağlık personeli oldugumuz icin 6 ay bekleme zorunlulugumuz yoktu. Olan var mı diye sordugunuz icin bu bilgiyi veriyorum.

Ailemden üc kisi Covid olduktan yaklasik 7 ay sonra Biontech asisi oldular (tek doz). Doktor en erken 6 ay sonra olun demisti, aceleci davranmaya gerek yokmus. Baslarda asi icin sira gelmedigi icin 7 ay sonra oldular, yoksa 6.ay dolar dolmaz yaptirmakti tercihimiz.

Bu arada hicbir sorun veya yanetki yasamadilar.

Ben korona atlattiktan sonra 9 ay sonra sira geldi zaten, hemen oldum ilk dozu.
Hafif kol agrisi dışında bir sıkıntı yaşamadım.2.dozu oldum 1 ay sonra ondada 1 gün Covid geçirir gibi oldum.
Cevremde Covid olupta hastaneye yatanda var ve 2 doz sinovac vurunmustu. Doktoru aşı olmasaydın entübeydin şimdi demiş.Aşı önemli bence.

İyi geceler kızlar, kafamı karıştıran bir durum var, tam aşı randevusu alacakken toplumdaki genel durum nedir diye bir de burada sormak istedim cunku aşırı kararsızım. Mart ayının son haftası covid geçirdim ve ilac kullanmadan evde atlattım hastaneye gitmedim hicbir sey kullanmadım. Cok da hafif degildi ama agır diyemem asla. Her sene olduğum sıradan bir grip gibi gecti. Kalp ilacı kullanıyorum bu arada.

Geçirdiğim haftadan tam iki ay sonra antikor testi yaptırdım sonucum 1050 kusur çıktı. Su an covid atlatmamın üzerinden tam 4 ay gecti. Aşı henüz olmadım cok kararsızdım açıkçası olmak istemiyordum da hic. Çevremdeki kimse corona olmadı ve aşılarının iki dozunu da tamamladılar. (Aşı karşıtı degilim bu arada sadece kisisel kararım yaptırmamak yönünde idi)

Annemin ısrarları, su anki vaka artışı, ülkemizde artmakta olan yabancı sayısı, şehirlerarası insan trafiği, aşısızlara öngörülen kısıtlamaları da göz önünde bulundurarak aşı olmaya karar verdim. Tek doz olacağım, ancak zamanlaması konusunda kafam karışık. Biraz daha beklemeli miyim, beklersem biontech aşısı tükenir de Türk asısına mecbur kalır mıyım gibi sorular var kafamda. Bilim kurulunun covid geçirenler icin aşı olma zamanına önce altı ay sonra diyip sonra üç aya çekmeleri, önce tek doz diyip sonra iki doza cıkarmaları, hastalığın ılk senesinde kullanılan ilaçların su an kullanılmaması gibi durumlar bana biraz deneme yanılma yöntemi ile ilerliyormuşuz hissiyatını verdi, o yuzden biraz daha süreci benimle benzer şekilde yaşamış insanların tecrübelerine dayanarak karar vermek istedim. Cevaplarınız icin şimdiden teşekkür ederim, umarım okuyan herkes icin de aydınlatıcı bir konu olur💕
Merhaba, biz hem 2020 Eylül hem de 2021 martta covit geçirdik. Kişisel tercihim aşı olmamaktan yanaydı lakin tüp bebek tedavisine başladık. Transfer için ara verdiğimizde aşı hakkı açıldı. Doktorumuz olun dedi. Aslında biontech tek doz yetiyordu covit geçirdiğimiz için. O yüzden Biz de eşimle 1. Doz biontech olduk(Temmuz başında). Ama aynı gün sağlık bakanlığı ikinci dozları da açtı. eşimde eskiden kalp pili varmış sonra çıkarmışlar. Sadece biraz yavaş atıyor kalbi. Şimdi ilaç da kullanmıyor ama düzenli kontrole gider. Hem kendi doktoru hem de tüp bebek doktorumuz iki dozu da olmamızı söyledi. O yüzden çarşamba akşamı ikincileri olacağız.

hastalığı gecırıp olanlar daha cok etkılenıyormus
siz ası oldugunuzda daha once kovıd olmus muydunuz
İşte öyle bir şey yok :) ben öncesinde covid olmuştum çevremde de covid olup aşı yaptıranlar oldu kimse sıkıntı yaşamadı :))) covid geçirmeyip aşı yaptıranlar tam tersine daha çok etkilendi, geçen hafta kuzenim hastanelik oldu mesela

X