Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Erken seçim 24 Haziran Pazar günü

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.169
27.387
57
Erken seçim geliyor mu, ne zaman yapılacak? Son dakika habere göre, Beştepe'de MHP Genel Başkanı ile erken seçim gündemi ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşme sonrası yaptığı açıklamada erken seçimin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacağını söyledi. Başbakan Yıldırım, seçim kararı sonrası yaptığı ilk açıklamada 'Süreç hemen başlayacak. 24 Haziran tarihi güzel bir tarihtir' ifadelerini kullandı.

Erken seçim ile ilgili son dakika haberler art arda geliyor... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, erken seçim için Beştepe'de bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki basına kapalı düzenlenen görüşme, yarım saat sürdü. Bahçeli'nin ardından Başbakan Binali Yıldırım ve AK Parti MYK üyeleri ile bir araya gelen Erdoğan, görüşme sonrası canlı yayında yaptığı açıklamada erken seçim tarihini açıkladı.

ERKEN SEÇİM TARİHİ: 24 HAZİRAN 2018 PAZAR GÜNÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçiminin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Konuyla ilgili yasal süreci hemen başlatıyoruz. YSK da seçim hazırlıklarına şüphesiz ki derhal başlayacaktır" ifadesini kullandı.

640xauto.jpg


"BAHÇELİ'NİN ERKEN SEÇİM TEKLİFİNİ DEĞERLENDİRDİK"

Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile oldukça verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bahçeli ile daha önce de çeşitli defalar bir araya gelerek iç ve dış gelişmeler üzerinde görüş alışverişinde bulunmuştuk. Bugünkü görüşmemizde kendisiyle oldukça geniş bir yelpazede istişare ettik. Bahçeli’nin dün TBMM’deki grup konuşmasında ifade ettiği milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin erkene alınmasıyla ilgili teklifini de değerlendirme fırsatı bulduk” ifadelerini kullandı.

"BAHÇELİ'NİN DESTEĞİYLE HAYATA GEÇİRME İMKANI BULDUK"

15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlığa uğratılmasının birçok alanda olduğu gibi siyasette de yeni bir dönemin miladı olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Milletimizin darbe gecesi gösterdiği kahramanlık asla unutulmayacaktır. Ardından 29 gece boyunca tutulan demokrasi nöbetleri milletimizin istiklaline ve istikbaline sahip çıkma iradesinin bir sembolü olmuştur. 7 Ağustos 2016 tarihinde Yeni Kapı’da yaptığımız ve milyonlarca vatandaşımızın katıldığı o büyük miting ise milletimizin biz siyasetçilere verdiği mesajı çok açık ve net bir şekilde ortaya koymuştur. Nitekim 16 Nisan halk oylamasına giden süreçte milletimizin önümüzde açtığı işte bu yolda ortaya çıkmıştır. Cumhurbaşkanı olarak hem şahsımın hem de partimin uzun zamandır dile getirdiği yönetim sistemi değişikliğini Bahçeli’nin ön açması ve desteğiyle 16 Nisan’da hayata geçirme imkanı bulduk. Buna göre anayasa değişikliğinin Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili hükümleri yapılacak ilk seçimlerden sonra yürürlüğe girecektir” şeklinde konuştu.

640xauto.jpg


"ERKEN SEÇİM TEKLİFİNE OLUMLU YAKLAŞIYORUZ"

Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Türkiye hala 16 Nisan’dan sonra artık eski diye ifade edebileceğimiz sistemle yönetilmektedir. Cumhurbaşkanı ile hükümetin uyumlu çalışması sayesinde ciddi bir sorun yaşanmıyor gibi gözükse de eski sistemin hastalıkları attığımız her adımda karşımıza çıkabiliyor. Buna rağmen bizim tercihimiz hep milletimize verdiğimiz taahhüde uygun şekilde 2019 Kasımındaki seçimlere kadar dişimizi sıkmaktan yana olmuştur. Ancak gerek Suriye’de yürüttüğümüz sınır ötesi operasyonlar, gerek Suriye ve Irak merkezli olarak bölgemizde yaşanan tarihi önemdeki hadiseler Türkiye’nin bir an önce belirsizlikleri aşmasını zorunlu hale getirmiştir. Ülkemizin geleceğine yönelik kararların daha güçlü şekilde alınabilmesi ve uygulanabilmesi için yeni yönetim sistemine geçiş aciliyet kesbetmeye başlamıştır. Bahçeli’nin dün yaptığı çağrıyı bu gerçekleri de göz önünde bulundurarak yetkili kurullarımızda enine boyuna müzakere ettik. Sonuçta ülkemizin karşı karşıya bulunduğu fotoğraftan hareketle bu erken seçim teklifine olumlu yaklaşmamız konusunda arkadaşlarımızla görüş birliğine vardık.”

"24 HAZİRAN'I UYGUN GÖRDÜK! SÜRECİ BAŞLATIYORUZ"

Erdoğan, “Türkiye’nin önündeki iç ve dış gündemin yoğunluğu, erken seçim kararının açıklanmasıyla ortaya çıkacak belirsizliğin bir an önce ortadan kaldırılmasını zorunlu kılıyor. Suriye’deki gelişmelerin hızlandığı, makro ekonomik dengelerden büyük yatırımlara kadar her konuda çok önemli kararlar vermemiz gereken bir dönemde seçim konusunu ülkemizin gündeminden bir an önce çıkartmamız şarttır. Bunun için önümüzdeki seçimlere ittifak içinde girme konusunda mutabık bulunduğumuz Sayın Bahçeli ile yaptığımız istişareler neticesinde seçimlerin 24 Haziran 2018 tarihinde Pazar günü yapılmasına karar verdik. AK Parti ve MHP meclis grupları olarak konuyla ilgili yasal süreci hemen başlatıyoruz. Aynı şekilde Yüksek Seçim Kurulu da (YSK) seçim hazırlıklarına derhal başlayacaktır. Bu kararın ülkemiz, milletimiz, partilerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

640xauto.jpg


"SEÇİM KANUNU BU AKŞAM YA DA YARIN MECLİS'E SUNULABİLİR"

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan erken seçime ilişkin açıklamalar yaptı. Turan, 24 Haziran'da yapılacak seçim için kanun teklifinin bu akşam ya da yarın Meclis'e sunulacağını ve salı günü karar çıkacağını söyledi. Turan, AK Parti'nin büyük kongresinin seçimden sonra yapılacağını da dile getirdi.

Turan ayrıca şunları söyledi:

"Çok temiz çok şeffaf bir seçim olacak.Demokrasimize altın yıldız bırakcağız. Uyum yasaları engel değil. OHAL seçimler için engel değildir. FETÖ temizliği için bunu ilan ettik.OHAL terörle mücadelede bu devlete lazım. CHP aklını başına alsın. FETÖ'cüler rahatsız CHP'ye ne oluyor? Hangi iş yeri kapalı?"


SEÇİM KARARI SALI GÜNÜ ÇIKACAK

Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop ise "Karar salı günü çıkar" ifadelerini kullandı.

BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN İLK AÇIKLAMA

Başbakan Binali Yıldırım, 24 Haziran'da yapılacağı açıklanan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimine ilişkin, "Süreç hemen başlayacak. Mecliste teklif olarak verilmesi gerekiyor. Komisyondan geçecek, daha sonra da Genel Kurul'da görüşülecek." dedi.

Yıldırım, Meclis'te gazetecilerin 24 Haziran'da yapılacağı açıklanan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimine ilişkin sorularını yanıtladı.

İYİ Parti'nin seçime katılıp katılmayacağına ilişkin açıklamaların hatırlatılması üzerine Yıldırım, şöyle konuştu:

"Seçime hangi partinin katılacağının, hangisinin katılmayacağının kararını Yüksek Seçim Kurulu veriyor. Seçimin tarihi belli olduktan sonra Yüksek Seçim Kurulu seçim takvimini açıklar, orada hangi partilerin de seçime girmeye hak kazandığı belli olur. Türkiye'nin iktidarda olan en büyük partisi olarak, AK Parti olarak seçimlere kim katılırsa katılsın bizim açımızdan herhangi bir sorun teşkil etmiyor. O bakımdan ben parti adı telaffuz etme ihtiyacı bile duymuyorum. Buyursunlar herkes meydanda boyunun ölçüsünü alır."


Erken seçime ilişkin 24 Haziran tarihinin seçilmesinin özel bir nedeni olup olmadığı sorusu üzerine Başbakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Madem vaktinden önce yapılma ihtiyacı doğdu, kamuoyunu uzun süre bu işle meşgul etmeye gerek yok. Seçim programı başladığı anda, seçim konuşulmaya başladığı anda malum her şey beklemeye alınır. Memleketin işlerinin durmaması, konunun ülkenin gündeminden bir an önce düşmesi açısından en kısa tarih, ülke için memleket için en güzel, en iyi tarihtir. O bakımdan 24 Haziran tarihi güzel bir tarihtir. Demek ki ramazandan bir hafta seçim yurt genelinde yapılacak. Güven içerisinde, huzurla cumhurbaşkanımızı, milletvekillerimizi, muhtarları seçeceğiz. Daha sonra da 2019 Mart ayının sonunda belediye başkanlığı seçimleri olacak."

"Erken seçime ilişkin kanun teklifi bugün Meclis Başkanlığına sunulabilir mi?" sorusuna ise Yıldırım, "Evet, süreç hemen başlayacak. Karar açıklandı. Mecliste bunun teklif olarak verilmesi gerekiyor. Komisyondan geçecek, daha sonra da Genel Kurul'da görüşüşecek. Süreç resmen başladı, gayet tabii bugün verilmiş olur" karşılığını verdi.


BOZDAĞ: 24 HAZİRAN'DA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, "Türkiye, 24 Haziran 2018'de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini hayata geçiriyor. 24 Haziran 2018'de yeni bir dönem başlıyor. Seçim ve yeni dönem, aziz milletimize ve ülkemize hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

Bozdağ, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 24 Haziran Pazar günü gerçekleştirileceği açıklanan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçiminlerine yönelik değerlendirmelerde bulundu.
Bozdağ, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye, 24 Haziran 2018 Pazar günü cumhurbaşkanı ve milletvekilliği seçimine gidiyor. Türkiye, 24 Haziran 2018'de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini hayata geçiriyor. 24 Haziran 2018'de yeni bir dönem başlıyor. Seçim ve yeni dönem, aziz milletimize ve ülkemize hayırlı olsun..."

640xauto.jpg


MHP'DE KRİTİK TOPLANTI

Görüşmenin ardından Devlet Bahçeli'nin MHP Genel Merkezi'nde Başkanlık Divanı'nı toplayarak kurmaylarıyla bir araya geldiği öğrenildi.

640xauto.jpg


ANKARA'DA ERKEN SEÇİM TRAFİĞİ

Bahçeli'nin açıklaması sonrası Ankara'da hızlı bir görüşme trafiği yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup çıkışı, Başbakan Binali Yıldırım ve Grup Başkanvekilleri ile bir araya gelirken, daha sonra Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın odasında da, Kahraman ve Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop’un da aralarında bulunduğu kurmaylarıyla bir araya geldi.Bu arada Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşmesi dikkat çekti. Gül, Bahçeli’nin yanından çıktıktan sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplantısına katıldı. Kısa bir süre sonra da kurmaylarıyla değerlendirmesini tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili sorular karşısında, şimdilik bir şey söylemeyeceğini belirtip, Bahçeli ile bugün yapacağı görüşmeyi işaret etti.

640xauto.jpg


BAHÇELİ'NİN ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI

MHP Genel Başkanı Bahçeli, TBMM'de partisinin dünkü grup toplantısında cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçiminin 26 Ağustos'ta yapılması önerisinde bulunmuştu. Bahçeli, konuşmasında, "26 Ağustos 2018 Pazar günü, yani Malazgirt Zaferi ile Büyük Taarruzumuzun yıl dönümlerinde, Türk milletinin yeni bir zafer ruhuyla sandığa gidip hem cumhurbaşkanı hem de milletvekili genel seçiminde Türkiye düşmanlarına hak ettikleri dersi vermesi en makul, en mantıklı, en akılcı, en demokratik yoldur." ifadesini kullanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Mecliste dün gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlarken, Bahçeli ile bir araya geleceklerini açıklamıştı.

640xauto.jpg


MUHALEFET: HODRİ MEYDAN

Bu açıklamaların ardından Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Bahçeli'yi ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Başbakan Binali Yıldırım'la bir araya geldi. Muhalefet ise erken seçimi destekliyor. CHP ve HDP'den ''hodri meydan'' açıklaması geldi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de, "Bizim için sorun yok" dedi.

EN SON 18 ŞUBAT'TA BİR ARAYA GELMİŞLERDİ

Öte yandan, Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde MHP Genel Başkanı Bahçeli'yi en son 18 Şubat Pazar günü kabul etmişti ve görüşme 45 dakika sürmüştü.
http://www.mynet.com/haber/guncel/erken-secim-ne-zaman-cumhurbaskani-erdogan-acikladi-4038456-1
 
Son düzenleme:

Mrs black

Şükür sebebim ♥
Kayıtlı Üye
1 Mart 2018
865
798
29
Hayırlısı olsun inşallah
Geçen sene tam düğünüme denk gelmişti nasıl sinir olmuştum bu senede düğününe denk geleceklere sakin olmalarını tavsiye ediyorum :KK70:
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 867 gün geçti.

Kazen

Babalar ve Oğulları
Administrator
12 Temmuz 2006
19.199
60.942
Aklımda deli sorular;

- geçen sene referandum da koalisyon hükümetlerine son vermek adına seçime gidilmişti.

seneyi devriyesi geçmeden partilerin birbirleri ile sevişmesi akıllarla dalga geçmek değil midir ?

Beni neden salak yerine koyuyorsunuz ? Hani koalisyonlar bitecekti ? Bahçeli'ye ne sözler verildi ? Bahçeli başkan yardımcısı olur ise koalisyon olmayacak mı ?

Hadi biri bana cevap versin ...
 

cesmi_naz

-❤️-
Pro Üye
19 Nisan 2009
23.780
17.859
Kime oy vermeyeceğimi biliyorum ama kime oy vereceğime karar vermemiştim daha. Çok erken oldu sanki bu seçim :işsiz:
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 916 gün geçti.

Saksi_Degilim_Ben

Guru
Pro Üye
Doğa Severler Kulübü
4 Eylül 2011
11.004
23.594
Aklımda deli sorular;

- geçen sene referandum da koalisyon hükümetlerine son vermek adına seçime gidilmişti.

seneyi devriyesi geçmeden partilerin birbirleri ile sevişmesi akıllarla dalga geçmek değil midir ?

Beni neden salak yerine koyuyorsunuz ? Hani koalisyonlar bitecekti ? Bahçeli'ye ne sözler verildi ? Bahçeli başkan yardımcısı olur ise koalisyon olmayacak mı ?

Hadi biri bana cevap versin ...
Ona bakarsan erken seçim de nereden çıkıyordu bunlar hainlerin dış güçlerin bıdı bıdılarıydı :kahve: üstelik daha bikaç hafta önce

Ahahah iyiyiz hâlâ temsili de olsa seçime gidiyoruz :KK70: