D vitaminini yeterli depolamanın 6 yolu

Nevreste

Everest
Yönetici
Editor
Doğa Severler Kulübü
16 Ağustos 2010
215.940
407.216
39
D vitamini kemik sağlığından bağışıklığın güçlendirilmesine dek birçok fayda sağlıyor. D vitamini eksikliğinin pek çok hastalığa davetiye çıkardığını belirten Dr. Bilge Ceydilek, yeterli D vitamini depolamanın püf noktalarını paylaştı.
0x0-d-vitaminini-yeterli-depolamanin-6-yolu-1501765114413.jpg


Endokrinoloji Uzmanı Dr. Bilge Ceydilek, “Her derde deva D vitamininin vücutta ne eksik ne de fazla, yeterli düzeyde olması sağlanmalı. D vitamini vücutta depolanan bir vitamin olduğu için aşırısı kalp ritim problemleri, böbrek taşı oluşumu ve böbrek yetmezliği gibi birçok soruna neden olabiliyor. Gelişigüzel değil mutlaka doktor önerisiyle D vitamini takviyesi kullanılmalı, 6 ayda bir vitamin düzeyi ve kalsiyum düzeyi kontrol ettirilmeli” dedi.

Dr. Bilge Ceydilek, D vitaminini yeterli ve faydalı bir biçimde depolamanın 6 etkili yolunu anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu:
İLAÇLARINIZA DİKKAT EDİN

Kullanmakta olduğunuz bazı ilaçlar D vitamini düzeyinizi düşürebilir. Özellikle bazı epilepsi-sara, mantar enfeksiyonu, AIDS ilaçları, kortizonlar buna neden olabilir. Bu tür ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuzun kontrolünde D vitamini düzeyinize bakılarak takviye almanız gerekebilir.

SN7ZrN1q-E-IkICfCp7Rhw.jpg


D VİTAMİNİ DÜZEYİNİZİ KONTROL ETTİRİN

Endokrinoloji Uzmanı Dr. Bilge Ceydilek “Eğer D vitamini takviyesi alıyorsanız 6 ayda bir vitamin düzeyinizi ve kalsiyum düzeyinizi kontrol ettirin. Yeni başlamak istiyorsanız da öncesinde mutlaka test yaptırın. Çünkü çıkan D vitamini sonucuna göre değişen miktarlarda D vitamini takviyesi önerilmektedir, herkesin ihtiyacı aynı değildir” diyor.

Ampul formlarının çok yüksek düzeyde D vitamini içerdiğini belirten Dr. Bilge Ceydilek, bunların doktora danışılmadan eczaneden alınarak gıdalara karıştırılıp tüketilmesinin hayati riske bile neden olabileceğini, bu nedenle damla şeklinde alınabilen D vitaminlerinin tercih edilmesinin daha güvenilir olacağını söylüyor.

DÜZENLİ UYUYUN

Düzenli uyku D vitamininden daha fazla faydalanmanızı sağlıyor. Yapılan çalışmalar, günde 5 saatten az uyuyanlarda D vitamini düzeyinin daha düşük olduğunu ortaya koyuyor.

yYHpw_1501761982_9423.jpgNarkolepsi ve huzursuz bacak sendromu gibi uyku bozuklukları, D vitamini düzeyi düşük olanlarda daha sık görülüyor.
GÜNEŞTEN DOĞRU FAYDALANIN

D vitamini içeren gıdaları ne kadar tüketseniz de ne yazık ki günlük ihtiyacınızın en fazla yüzde 20’sini karşılayabiliyorsunuz. Geri kalanı için cildinizin güneş ışığı ile buluşması şart!

Endokrinoloji Uzmanı Dr. Bilge Ceydilek “Ülkemizde güneş ışınlarından en çok fayda görülecek zamanlar Mayıs ayından Kasım ayına kadar saat 11.00 ile 15.00 arasındaki zaman dilimidir. Bu saatler arasında her 2 diz altının ve her 2 kolun çıplak olacak şekilde ve koruma faktörü olmadan güneşlendirilmesi önemli. Açık tenliler günde 15-20 dakika, koyu tenliler günde 30-45 dakika faydalanabilir. Ancak daha uzun süre güneşte kalacaksanız mutlaka koruyucu kreminizi sürün" diyor.

Koruyucu kremin yanı sıra kıyafet ya da pencerenin ardından güneşlenmek de güneş ışığının ciltte D vitamini üretmesini engelliyor.
BU BESİNLERİ YİYİN

Somon, sardalya, ton, uskumru gibi yağlı balıklar D vitamini açısından iyi bir kaynak. Toprakta kendiliğinden çıkmış ve güneş görmüş mantarlar (kültür mantarı D vitamini içermiyor) günlük D vitamini ihtiyacınızın küçük bir kısmını karşılamanıza yardımcı olabilir. Ancak besinler tek başına D vitamini için yeterli olmuyor.
D-Vitaminini-Yeterli-Depolamanın-6-Yolu-5-470x359.jpg


FAZLA KİLODAN KAÇININ

Aşırı kilolu kişiler D vitamini eksikliği açısından risk altında. Obezlerde vücut yeterli güneş ışığı alsa bile ciltte D vitamini üretimi azalabiliyor ve oluşan D vitamini de genişlemiş yağ hücrelerinde uzun süre hapsedilerek etkisiz hale gelebiliyor. Bu nedenle ideal kilonuzu korumaya çalışın. Sağlıklı beslenmeye dikkat edin. Basit şeker içeren gıdalardan ve işlenmiş gıdalardan uzak durun. Düzenli olarak haftanın en az 3-4 günü en az yarım saat tempolu yürüyün, bisiklete binin, yüzün.


Kaynak: Posta