Dağınıklık hastalık belirtisi mi?

Arkadaşlar elimde değil bir türlü düzene giremiyorum,çok dağınık biriyim.toplanmak içinde dikkatimi vermem gerekir,odaklanmam lazımki toplayayım.ya okadar çok bulaşık çıkarıyorum ki birgün halam geldi,sende bir sorun var heralde bir yemek yaptın on kaşık kirlettin dedi şaka ile.haklıydı aslında.bazen dikkat dağınıklığı ilacımı kullansam diyorum.konsantre olmam gerekiyor,evimi yonetemiyorum.mesela iş bölümü yapayım dyorum,bir oda bir oda şeklinde.son odayı temizlerken sil baştan diğer yerler tekrar batmış ve dağılmış oluyor.mutfagi yine bir şekilde hallediyorum ama iş çamaşıra gelince okadar beni yıpratıyor ki bı turlu kurtulamıyorum onlardan.temiz yıkanmış oluyor ama katlayıp yerine koymadan,yemek yapmam gerekiyor diyelim,çamaşır kalıyor oyle.baska işlerim oluyor çocuklara yemekti,meyveydi derken günler çabuk geçiyor.o çamaşırları unutup gidiyorum,sonra bakıyorum bir dağ olmuş bu halim normalmi? çok çöktüm.mutlu değilim kesinlikle.ne kadar isterdim heryer intizamli,düzenli olsun.hayir biri eve gelmek istese utanırım.alamam içeri. yardımcı kadın gelse temizliğe,kadın düzenli ev ister çamaşırlarımıda o düzenleyecek değilya.kimisi işler varsa uyyamazya keşke bende öyle olsam.uyanip iş yapsam,hiç
rahatsızda olmuyorum.Birde bütün işleri yapacak enerjim yok.bana fikir verin olurmu ne bileyim belki faydası olur.motivasyon ve dikkat dağınıklığıma faydası olur.
Mutfak için pratiklik fikri verebilirim. Yemek yaparken cıkan çöpleri lavabo içine atma bunun için bi kutu veya poşet kullanabilirsin. Kullandığın kaşık kapları da yemeğini ocağa koyduktan sonra bi taraftan da onları yıka. Sofra kuracağım vakit hiç bulaşığım olmaz hep böyle yaparım. Bu şekilde yaparsan yemek pişerken mutfakta işin bitmiş olur. Bu artan vakitte de çamaşırlara geçebilirsin. Ben çamaşırları Asarken kendi çamaşırlarımı bi yere sonra eşimin sonra cocuğumunkini asıyorum.toplarken sırasıyla katlayarak çamaşır sepetine koyuyorum. Sepetten de dolaba koyması kolay oluyor.

Ben düzeni çok severim öyle hastalık gibi değil ama hedeflere bölerim ve öyle yaparım bütün zamanımı harcamam. Mesela çamaşırı pazarları yıkarım hafta sonu daha çok birikiyor yatmadan önce asarım küçük odamda çamaşırlık ve gardrop var direk çamaşırlıktan alır katlar yerleştiririm. Yemek yaparken kesinlikle bulaşıkları kaldırırım yemekten sonra açarım eşim yerleştirir. İki yaşında oğlum var sağolsun pek yaramaz o yüzden yatmadan önce ortalığı toplar çyle yatarım. Hergün süpürürüm. Haftada birgünde mutfağın dolaplarını siler genel sil süpür yaparım bitti gitti.

Ay bende eskiden nasıl temiz titiz düzenli bı kadindim.hergun o halılar kalkar ev temizlenir yemek bulaşık çocuk derken hergun yorgunluktan ölürdüm.
Şimdi hepsini saldım.baktim ev kalktı gidiyo temizlik zamanı gelmiş diyorum.ama bir hafta önceden kara kara düşünüyorum.mesela bugün temizlik yapicam diye uyandım biraz süpürge yaptım yoruldum.ama yarın dip köşe yapmam lazim hafta içi çok zor oluyor.
Ama çamaşır zor gelmez yıkar kurutur ütülerim.bulasik ev banyo hergun yaparım.benim derdim halılar.halilari süpürmek bütün günumu alıyor.hortumla tek tek temizliyorum arasında kıl tüy kalmasın yepyeni gibi olsun diye uğraşıyorum.
Ama dağınıklık olmaz evimde.hersey yerli yerinde.

Ben düzeni çok severim öyle hastalık gibi değil ama hedeflere bölerim ve öyle yaparım bütün zamanımı harcamam. Mesela çamaşırı pazarları yıkarım hafta sonu daha çok birikiyor yatmadan önce asarım küçük odamda çamaşırlık ve gardrop var direk çamaşırlıktan alır katlar yerleştiririm. Yemek yaparken kesinlikle bulaşıkları kaldırırım yemekten sonra açarım eşim yerleştirir. İki yaşında oğlum var sağolsun pek yaramaz o yüzden yatmadan önce ortalığı toplar çyle yatarım. Hergün süpürürüm. Haftada birgünde mutfağın dolaplarını siler genel sil süpür yaparım bitti gitti.
Bacım zaten mutfak temizlemek bir günümüzü alıyor dolapları sil yerleştir şupur yerleri sil derken çok oyalıyor.bende ona sadece 1 gün ayırıyorum.benim elimde yavaş galiba 🤭

Herşeyin normali güzel ya ben biraz dağınık olmak ve bundan rahatsızlık duymamak isterdim mesela gün içinde temizlik yapıyorum aklımdaki heryeri yapamadıysam ogün aklım yapamadıklarımda kalıyor😒
mesela sizdekinin tam tersi mutfakta çok az eşya kullanıyorum yemek yaparken ve onlarıda anında yıkayıp kaldırıyorum tezgah dolu olursa aşırı rahatsız oluyorum ben obsesifim.

Biriktirmeden halletmeye çalışın kullanmadığınız gereksiz eşya bulundurmayın sizi çok rahatsız etmiyorsa boşverin gitsin herkez düzenli olmak zorunda değil.

Arkadaşlar elimde değil bir türlü düzene giremiyorum,çok dağınık biriyim.toplanmak içinde dikkatimi vermem gerekir,odaklanmam lazımki toplayayım.ya okadar çok bulaşık çıkarıyorum ki birgün halam geldi,sende bir sorun var heralde bir yemek yaptın on kaşık kirlettin dedi şaka ile.haklıydı aslında.bazen dikkat dağınıklığı ilacımı kullansam diyorum.konsantre olmam gerekiyor,evimi yonetemiyorum.mesela iş bölümü yapayım dyorum,bir oda bir oda şeklinde.son odayı temizlerken sil baştan diğer yerler tekrar batmış ve dağılmış oluyor.mutfagi yine bir şekilde hallediyorum ama iş çamaşıra gelince okadar beni yıpratıyor ki bı turlu kurtulamıyorum onlardan.temiz yıkanmış oluyor ama katlayıp yerine koymadan,yemek yapmam gerekiyor diyelim,çamaşır kalıyor oyle.baska işlerim oluyor çocuklara yemekti,meyveydi derken günler çabuk geçiyor.o çamaşırları unutup gidiyorum,sonra bakıyorum bir dağ olmuş bu halim normalmi? çok çöktüm.mutlu değilim kesinlikle.ne kadar isterdim heryer intizamli,düzenli olsun.hayir biri eve gelmek istese utanırım.alamam içeri. yardımcı kadın gelse temizliğe,kadın düzenli ev ister çamaşırlarımıda o düzenleyecek değilya.kimisi işler varsa uyyamazya keşke bende öyle olsam.uyanip iş yapsam,hiç
rahatsızda olmuyorum.Birde bütün işleri yapacak enerjim yok.bana fikir verin olurmu ne bileyim belki faydası olur.motivasyon ve dikkat dağınıklığıma faydası olur.

Dikkat dağınıklığı değil de hayattan bıkkınlık o bence. Ben de benzer durumdayım. Açıkçası umrumda da değil. Çamaşırlar katlanmış bir vaziyette sepette durabilir bir iki hafta, dursun napayım? Her şeye yetişemiyorum, yetişmek zorunda da değilim. Banyomu tuvaletimi temiz tutarım, aileme temiz giydiririm, gerisi de önemli değil. Haftada 5 gün çalışıyorum, 2 gün tatilim var. O 2 güne hangi birini sığdırayım Allah aşkına? Ev asgari düzeyde toplu olsun yeterli benim için. Öyle pırıl pırıl dergi evine de gerek yok. Ha gönül ister tabii ama şöyle de bir durum var; yıllar sonra evimiz dergi gibi evi kaldığında bu günleri çok arayacağız, kendimizi yıpratmış olmamıza üzüleceğiz ve keşke öyle yapmasaydık da anın tadını çıkarsaydık diyeceğiz. O yüzden anın tadını çıkarmaya çalışıyorum ben, evim dağınık olsun ama yavrumla eşimle aram iyi olsun.gerisi önemli değil. 🤗🤗

Ben size çamaşır koyduğum odanın fotografini atsam sok olursunuz 🤣 benim de öyle yetişemiyorum ne yapayım amann

Düzen bir takıntı ise düzensizlikte belki bir takıntıdır bilemedim 🤷🏻‍♀️
Düzen takıntısı hiç iyi değil keşke biraz dağınık olabilseydim. Ben bu şekilde çok yıpranıyorum.
Bu söyleyeceğim sizi suçlamak için asla değil kendi şahsi fikrim ; yetemiyorum sözcüğüne inanmıyorum yani ben nasıl yetiyorum ? Sonuçta benim fazladan saatim yok 🤷🏻‍♀️
Elbette ben mükemmelim demiyorum ama hani bahsettiğiniz gibi çamaşırlar Dağ oluyor , unutulup gidiyorsa bence sizdeki problem belki de zamanı doğru kullanamamak, neye nerden başlanacağını bilememek ?

Belki evinizde çok eşya var , onları boşaltmak ile başlayıp minimalist bir yaşam seçseniz size daha uygun olur ?
Kac cocugunuz var yardım edeniniz var mı bilmiyorum.
Arkamı döndüğüm an saniyede yeni bir vukuat cıkaran bir minik ve baba muhtac iki abla var evde. Yemek pişir yedir yıka topla derken daha bir yeri toplarken öteki taraf berbat oluyor.
Sabah 7 8 den aksam en erken 9 a kadar Bi saniye bile durmaksızın yüksek tempo halindeyim yine de ev dagınık dagınık dagınık.

Vitamin hapları al vitamin eksikliğinden kaynaklı olabilir
Bugün benim de hiç enerjim yoktu izinli olduğumdan yemeği dışardan şipariş ettim sadece çamaşırları ve yerleri süpürsün sildim ve battaniyeni aldım bütün gün yattım bu bana çok iyi geldi uyumak dinlenmek kendinle yanlız olmak
Gerekiyor enerji toplamak için

Bacım zaten mutfak temizlemek bir günümüzü alıyor dolapları sil yerleştir şupur yerleri sil derken çok oyalıyor.bende ona sadece 1 gün ayırıyorum.benim elimde yavaş galiba 🤭
Haftada bir dışlarını ayda bir genel komple temizliyorum mutfağı camdır perdedir vs. çoğu zaman eşim yardım eder yoksa içinden bende çıkamam evin 🤓genel olarak sürekli elim rahat durmaz ondan çok yağ kir derdim olmaz benim

Haftada bir dışlarını ayda bir genel komple temizliyorum mutfağı camdır perdedir vs. çoğu zaman eşim yardım eder yoksa içinden bende çıkamam evin 🤓genel olarak sürekli elim rahat durmaz ondan çok yağ kir derdim olmaz benim
Ah ne güzel.benim en zor temizliğim mutfak oluyor.bende hergun siler toplarim ama dolap için cam kapı fayans ovma işi olunca bir gunumu alıyor.ama temizlik gibisi de yok 🤗

Dağınıklığın temel duygusu 'anne babaya öfke' dir. Böyle özet söyleyince komik gelebilir ama detaylı dinleyince öyle olmuyor. 😊

Çamaşır için önerim toplar toplamaz anında katlayın. Bende toplamadan sepete atarsam günlerce kalıyor

Aynı durumu ben de yaşıyorum.
Evim hep dağınıktır. Bu dağınıklıktan da hiç rahatsız olmam. Çevremde titiz bilinirim ama aynı zamanda dağınık olarak da ünüm var.
Üniversitede okbli biri ısrarla yalnız seninle oda paylaşabilirim diye demişti sonra dağınıklığımı fark etmişti :KK53:
Ama bu dağınıklık içinde bir düzenim var ve aradığım şeyi anında bulabiliyorum. Eşim şikayetçi ama yardımı pek yok.
Ayda yılda bir çamaşır katlar sıklıkla oyuncakları yine eşim toplar. Çocuğuma toplatmak zor. Anasının oğlu.
Evin düzenli olmasını sadece ani gelen misafirler için istiyorum. Sizi anlıyorum.
Çamaşır konusunda kurutma makinesi aldım işimi bir miktar kolaylaştırdı ama yine çamaşır dağı oluşuyor.

Dağınıklığın temel duygusu 'anne babaya öfke' dir. Böyle özet söyleyince komik gelebilir ama detaylı dinleyince öyle olmuyor. 😊
Nasıl yani biraz daha açabilir misiniz? Gebelik kaybimda annem yanımd pek olmadı ve bu konu bende travma oldu,sonrasında bir türlü düzeni olmayan bir kadın oldum.arada iç dünyamda çok anneme karşı aldım verdim.şuan iyiyim ama.gercekten düzen oluşturmaya çalışıyorum ama tekrar sil baştan tüm odalar batarken sorun etmesemde,sonrasında çok yıpranıyorum

Bende senin gibiyim agir depresyon geciriyorum psikiyatriye git istersen
Sizde dağınıklık içinmi gittiniz? Yani odaklanma sorunu gibi..ağır depresyon diyebilirmiyim bilmiyorum bebeğim küçük olmasa gerçekten gitmeyi çok istiyorum ama ilaç kullanamam diye sabrediyorum.bu halim hiç normal degil

Kac cocugunuz var yardım edeniniz var mı bilmiyorum.
Arkamı döndüğüm an saniyede yeni bir vukuat cıkaran bir minik ve baba muhtac iki abla var evde. Yemek pişir yedir yıka topla derken daha bir yeri toplarken öteki taraf berbat oluyor.
Sabah 7 8 den aksam en erken 9 a kadar Bi saniye bile durmaksızın yüksek tempo halindeyim yine de ev dagınık dagınık dagınık.
Allah yardımcınız olsun hayır yardımcım yok.
Bizde de ev hep dağınık ama gün bitiminde her şey temiz ve toplu olmuş oluyor. Ben de topluyorum ve arkamı döndüğümde tüm oyuncaklar , tavalar , mandallar yerde oluyor. Oynuyoruz ve tekrar topluyoruz ve tekrar dağılıyor ve ben tekrar topluyorum 😌

ben de aynıyım annemin hiç yoksa en iyi ihtimal haftada 1 çoğu zaman 2 hastane -doktor işi oluyor oraya gidiyorum. Bilgisayar açık bir yandan iş yapmaya çalışıyorum. Bunlsrın hiç birini ben süperman’ım demek için anlatmıyorum çok yıpratıcı şeyler olduğundan bahsetmek için anlatıyorum. Bazen bazı şeyleri ‘boşvermek’, yapılmadığında dünyanın sonu olmadığını düşünmek isterdim.
Bugün duştan çıktım, bütün işlerim de bitmişti ve içeri giderken , banyonun fayansına vuran güneşte su ve sabun lekeleri gördüm , boşver yarın yaparım dedim ve içeri geçtim. Ama oturamadım aklıma takıldı o görüntü , girdim küvete orayı ovup temizledim. Ardından su tuttum, damlacık kalmadığını görünce rahatladım. Yapmasaydım dünyanın sonu muydu ? Hayır. Hatta fotoğrafını çektim kendi kendime, yarın unutmayayım diye güya boşverecektim.

çok uzun yazmışım :/ şunu demek istiyorum , ben de mükemmel değilim ama bi şekilde yapıyorum, insan bazen kendine inanamasa da bir çok şey sığdırabiliyor bir güne.

Eklentiler

• D75FD9FF-E8CF-4192-B1EE-26F56CC1A221.jpeg
    D75FD9FF-E8CF-4192-B1EE-26F56CC1A221.jpeg
    123,9 KB · Görüntüleme: 75
Sizde dağınıklık içinmi gittiniz? Yani odaklanma sorunu gibi..ağır depresyon diyebilirmiyim bilmiyorum bebeğim küçük olmasa gerçekten gitmeyi çok istiyorum ama ilaç kullanamam diye sabrediyorum.bu halim hiç normal degil
Ben o yuzden gitmedim ama baska nedenden gittim.bu sorunumuda anlattim depresyondan dedi

X